ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

RESPECT

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από RESPECT »

Εχω δει και ζησει καποιες γεννες αν η θυλικια ειναι σουπερ και ο αρσενικος χαμηλου επιπεδου στα 10 κουταβια τα 7 θα ειναι σαν την μητερα τους και 3 σαν τον πατερα τους.ΑΝ ομως ειναι το αντιθετο θα εχουμε αντιθετο αποτελεσμα.(υπαρχουν ομως σπανιες εξερεσης)Αυτη ειναι η γνωμη της οικογενειας μου που ο προπαππους κραταγε ολα τα κουταβια που ειχαν την ιδια σημασια και εκπεδευση το ιδιο σηνεχησε και ο παππους μου και το ιδιο ακολουθω και βλεπω και εγω σε διαφορες γεννες που γινονται γυρω μου. Γνωμη μου ειναι.
Lykoshillos

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από Lykoshillos »

Κύριε Άκη, κανένας σοβαρός κυνηγός και όχι εκτροφέας γιατί αν είμαι σωστός "Εκτροφέας μιας γέννας θεωρείται κατά κανόνα ο ιδιοκτήτης του θηλυκού σκύλου κατά το χρονικό σημείο της επίβασης.". Δεν είναι απαραίτητο ο κάθε εκτροφέας να είναι και "κυνηγός".

Η δική μου η άποψη επί του θέματος είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν φταίει αυτός που πουλά το σκύλο. Αυτού είναι η δουλεία του και θα προσπαθήσει να την κάνει όσο καλύτερα μπορεί. Την ευθύνη όλη την έχει αυτός που αγοράζει. Έρευνα αγοράς - αυτό τα λέει όλα.

Όσο για τα περί μορφολογίας και κρίσης, θέλω να διαφωνήσω καθώς εν στην Κύπρο που ζιούμε. Προς το παρών για μένα ισχύει "Ο Κουμπάρος, του Κουμπάρου, την Κουμπάαααρα" και όπως είπαν κάποιοι σε άλλα πόστ ο νοών νοείτο.

Φίλε Respect σύμφωνα με την σπουδή της Γενετικής είσαι λάθος.
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από lagomania »

φιλε Αριστε σωστα τα λεγομενα σου αλλα ρωτισα και εμαθα και για τα αδερφια του η σκυλα εκαμε 3 και για αυτο το λογο απο τι μας ειπε τα πουλα ακριβα το ενα το πηρα εγω και το αλλο το πηρε ενας ανθρωπος που ηταν εκει που ανταλαξαμε τηλεφωνα για να μιλουμε για τα σκυλακια αν θα μας βγουνε καλα κτλ και ο ανθρωπος τωρα ειναι ενας πολυ καλος μου φιλος και ουτε και εκεινου του βγηκαν και τα εδωσε πιο γρηγορα σε βοσκο για να βγαινουν εξω αλλα πολυ τιποτε δεν γινετε οσο κακα και να ειναι τα σκυλια επρεπε να δουλεφκουν μαλαη τουλαχιστον και τα 3 θυληκα και ως την ηλικια των 20 μηνων επρεπε να κεντουν αλλα τιποτε μα μιλουμε τιποτε και απο τοτε πριν διαλεξω τα κουταβια που θα παρω βλεπω τους γονεις τους η οταν τα πηρα απο Ελβετια ειδε τους γονεις ενας φιλος μου που σπουδασε εκει και μου τα πηρε και ηξερε το ανθρωπο μιας και ηταν Ελληνας ο εκτροφεας στην Ελβετια.
Lykoshillos

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από Lykoshillos »

lagomania έγραψε:φιλε Αριστε σωστα τα λεγομενα σου αλλα ρωτισα και εμαθα και για τα αδερφια του η σκυλα εκαμε 3 και για αυτο το λογο απο τι μας ειπε τα πουλα ακριβα το ενα το πηρα εγω και το αλλο το πηρε ενας ανθρωπος που ηταν εκει που ανταλαξαμε τηλεφωνα για να μιλουμε για τα σκυλακια αν θα μας βγουνε καλα κτλ και ο ανθρωπος τωρα ειναι ενας πολυ καλος μου φιλος και ουτε και εκεινου του βγηκαν και τα εδωσε πιο γρηγορα σε βοσκο για να βγαινουν εξω αλλα πολυ τιποτε δεν γινετε οσο κακα και να ειναι τα σκυλια επρεπε να δουλεφκουν μαλαη τουλαχιστον και τα 3 θυληκα και ως την ηλικια των 20 μηνων επρεπε να κεντουν αλλα τιποτε μα μιλουμε τιποτε και απο τοτε πριν διαλεξω τα κουταβια που θα παρω βλεπω τους γονεις τους η οταν τα πηρα απο Ελβετια ειδε τους γονεις ενας φιλος μου που σπουδασε εκει και μου τα πηρε και ηξερε το ανθρωπο μιας και ηταν Ελληνας ο εκτροφεας στην Ελβετια.

Ρε marinos.a κάμε κάτι γιατί πάλε δεν θα αντέξω και θα έχουμε τράβαλλα.
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από stakis »

Lykoshillos έγραψε:Κύριε Άκη, κανένας σοβαρός κυνηγός και όχι εκτροφέας γιατί αν είμαι σωστός "Εκτροφέας μιας γέννας θεωρείται κατά κανόνα ο ιδιοκτήτης του θηλυκού σκύλου κατά το χρονικό σημείο της επίβασης.". Δεν είναι απαραίτητο ο κάθε εκτροφέας να είναι και "κυνηγός".

Η δική μου η άποψη επί του θέματος είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν φταίει αυτός που πουλά το σκύλο. Αυτού είναι η δουλεία του και θα προσπαθήσει να την κάνει όσο καλύτερα μπορεί. Την ευθύνη όλη την έχει αυτός που αγοράζει. Έρευνα αγοράς - αυτό τα λέει όλα.

Όσο για τα περί μορφολογίας και κρίσης, θέλω να διαφωνήσω καθώς εν στην Κύπρο που ζιούμε. Προς το παρών για μένα ισχύει "Ο Κουμπάρος, του Κουμπάρου, την Κουμπάαααρα" και όπως είπαν κάποιοι σε άλλα πόστ ο νοών νοείτο.

Φίλε Respect σύμφωνα με την σπουδή της Γενετικής είσαι λάθος.
Φιλε Λυκοσυλλε, κατα αρχην το Κ. Ακη με κανει να νοιωθω λιγο μεγαλος, για αυτο προτιμω το φιλε Ακη, αν δεν σε ενοχλει. Οταν μιλας για κυνογησκυλα οποιασδηποτε φυλης, το λαθος ειναι να αγοραζεις απο "εκτροφεα" που ο ιδιος δεν ειναι κυνηγος. Ακομα θα προχωρησω ενα βημα παρα κατω και θα πω οτι δεν γινεται να ειναι καποιος εκτροφεας της ταδε φυλης, και ο ιδιος να κυνηγα με οτιδηποτε αλλο εκτος απο την φυλη που "εκτρεφει" Συμφωνω μαζι σου και το εχω πει επανειλημενα οτι οποιος βαζει σκυλλα (μιλαμε για καθαροαιμη) να κανει γεννα, την ιδια στιγμη κανει εκτροφη. Οσο για την διαφωνια σου για το θεμα της μορφολογιας, δεν καταλαβα που διαφωνεις.

Φιλε respect. Σεβομαι την γνωμη σου εστω και αν διαφωνω, οπως αντιλαμβανομαι σεβεσαι και εσυ την δικη μου.

Εν τω μεταξυ, επειδη ειμαι σχετικα νεος????????? (στο φορουμ εννοω) ολοι απο οτι καταλαβα η σχεδον ολοι με ξερετε, αλλα εγω δεν ξερω με ποιους μιλω. Εννεν λιο αδικο?
RESPECT

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από RESPECT »

Φιλε ΑΚΗ σεβομαι την γνωμη σου
Αλλα αν θες να μας γνωρισης γεμισε το φουρνι και το ψυγειο και ερχουνται ουλοι :lol: :lol: :lol:
Σηφωνης Χριστο :lol: :lol: :lol: :lol:
Lykoshillos

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από Lykoshillos »

stakis έγραψε:
Lykoshillos έγραψε:Κύριε Άκη, κανένας σοβαρός κυνηγός και όχι εκτροφέας γιατί αν είμαι σωστός "Εκτροφέας μιας γέννας θεωρείται κατά κανόνα ο ιδιοκτήτης του θηλυκού σκύλου κατά το χρονικό σημείο της επίβασης.". Δεν είναι απαραίτητο ο κάθε εκτροφέας να είναι και "κυνηγός".

Η δική μου η άποψη επί του θέματος είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν φταίει αυτός που πουλά το σκύλο. Αυτού είναι η δουλεία του και θα προσπαθήσει να την κάνει όσο καλύτερα μπορεί. Την ευθύνη όλη την έχει αυτός που αγοράζει. Έρευνα αγοράς - αυτό τα λέει όλα.

Όσο για τα περί μορφολογίας και κρίσης, θέλω να διαφωνήσω καθώς εν στην Κύπρο που ζιούμε. Προς το παρών για μένα ισχύει "Ο Κουμπάρος, του Κουμπάρου, την Κουμπάαααρα" και όπως είπαν κάποιοι σε άλλα πόστ ο νοών νοείτο.

Φίλε Respect σύμφωνα με την σπουδή της Γενετικής είσαι λάθος.
Φιλε Λυκοσυλλε, κατα αρχην το Κ. Ακη με κανει να νοιωθω λιγο μεγαλος, για αυτο προτιμω το φιλε Ακη, αν δεν σε ενοχλει. Οταν μιλας για κυνογησκυλα οποιασδηποτε φυλης, το λαθος ειναι να αγοραζεις απο "εκτροφεα" που ο ιδιος δεν ειναι κυνηγος. Ακομα θα προχωρησω ενα βημα παρα κατω και θα πω οτι δεν γινεται να ειναι καποιος εκτροφεας της ταδε φυλης, και ο ιδιος να κυνηγα με οτιδηποτε αλλο εκτος απο την φυλη που "εκτρεφει" Συμφωνω μαζι σου και το εχω πει επανειλημενα οτι οποιος βαζει σκυλλα (μιλαμε για καθαροαιμη) να κανει γεννα, την ιδια στιγμη κανει εκτροφη. Οσο για την διαφωνια σου για το θεμα της μορφολογιας, δεν καταλαβα που διαφωνεις.

Φιλε respect. Σεβομαι την γνωμη σου εστω και αν διαφωνω, οπως αντιλαμβανομαι σεβεσαι και εσυ την δικη μου.

Εν τω μεταξυ, επειδη ειμαι σχετικα νεος????????? (στο φορουμ εννοω) ολοι απο οτι καταλαβα η σχεδον ολοι με ξερετε, αλλα εγω δεν ξερω με ποιους μιλω. Εννεν λιο αδικο?

Η αληθκια ειναι ότι εν και εισαι και κανένας μιτσίς. :lol: :lol: :lol: Είσαι που τους μεγαλύτερους εκτροφείς στην Κύπρο :D :D :D

Και εννε αναγκη να τους ξέρεις ούλους μετά εν θα έχει αχιον.

Όσο για τη μορφολογία, απλώς δεν εμπιστεύκομαι ΚΑΝΕΝΑ και θεωρώ ότι σε μεγάλο βαθμό έχει ξεπουληθεί και αυτό.

Φιλικά

Λυκόσιηλλος
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από marinos.a »

Lykoshillos έγραψε:Φίλε marinos.a επειδή ακόμη είμαι πολλά νέος και δεν μπορώ να σου απαντήσω προσωπικά σε μήν. θα ήθελα να σου πω ότι προς το παρών αποδέχουμε την προσφορά σου. Αλλά απάντα μου σε παρακαλώ - θέλουμε βελτίωση ή όχι?. Και εφόσον ως διαχειριστές θέλεται να ανεβένει το επίπεδο θα πρέπει η ίδια τακτική να ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις και για όλα τα μέλη. Γιατί η προσβολή μπορεί να επέλθει μέσω πολλών τρόπων.
ΘΈΛΟΥΜΕ ΒΕΛΤΊΩΣΗ... ΑΣΥΖΗΤΗΤΊ

Ναι, συμφωνώ θα πρέπει η ίδια τακτική να ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις και για όλα τα μέλη
Και σε αυτό συμφωνώ, η προσβολή μπορεί να επέλθει μέσω πολλών τρόπων

Προσπαθώ/ούμε να είμαι αμερόληπτος και δίκαιος γιαυτό επιλέγω ναι περνώ θέση μόνο σε καθαρά εμπρηστικά σχόλια

θέλοντας να είμαι και κύριος απέναντι στον οποιωνδήποτε, ευγενικά αναφέρω σε προσωπικό μήνυμα το λόγο που παρενεβηκα.

πολλές φορές κάνω λάθη.

Ελπίζω να εισαι ενα απο τα λαθη που εκανα και αυριο μεθαύριο να πιούμε σε μια συνάντηση 1,2 η 25 μπύρες παρέα.
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από Anthimos »

Το φαινόμενο μαζικής παραγωγης / γεννων στις κυνηγετικές φυλές δεν αφορα ιδιαιτερα την Κύπρο.
Επειδή στην Κυπρο οι πλειστοι που αγοράζουμε καθαρόαιμα σκύλια αγοραζουμε με βάση το τι ακουσαμε για τους γονεις αν δηλαδη ειναι καλοι κυνηγετικα και δεν πολυ ασχολουμαστε με τις " περγαμηνες " του σκυλλου.

Στη Κυπρο επικυνδινο ειναι ο εκτροφεας να καταπονησει με γεννες την " καλη " του την σκυλλα και όχι να την παρει σε διαγωνισμο μορφολογιας και αν κερδισει να την κάμει " κουνελλα''. Φυσικά ειναι κι αυτο επιληψιμο.

Νομιζω ελάχιστοι '' αχαπαροι'' που απεχουν απο τις κυνηγοπαρεες θ αγοραζαν σκυλια με μόνο κριτηριο τα μορφολογικα αποτελέσματα ενος κυνηγόσκυλλου, όλοι ενδιαφερονται πόσους λαγους εφκαλε ο πατερας και τι εκαμεν η μανα παρα αν ειναι αρτιος μορφολογικα.

Του λόγου το αληθές εν μερει αποδυκνυουν οι απειρες ευφανταστες διασταυρωσεις με οτι φυλη περνα απο τον νου μας στη Κυπρο για να παρουμε και διαιωνίσουμε κυνηγετικές ιδιότητες σκυλιων.

Το φαινόμενο αυτο όμως της χρησης αριστων μορφολογικα γεννητορων καθαρα για αναπαραγωγικους σκοπους ειναι ευρέως διαδεδομενο στο εξωτερικο γι αυτο να προσεχουν όσοι εισάγουν σκυλια
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από AU-79 »

stakis έγραψε: Οταν μιλας για κυνογησκυλα οποιασδηποτε φυλης, το λαθος ειναι να αγοραζεις απο "εκτροφεα" που ο ιδιος δεν ειναι κυνηγος. Ακομα θα προχωρησω ενα βημα παρα κατω και θα πω οτι δεν γινεται να ειναι καποιος εκτροφεας της ταδε φυλης, και ο ιδιος να κυνηγα με οτιδηποτε αλλο εκτος απο την φυλη που "εκτρεφει"

Πολυ σωστα μιλας φιλε!

Εχω μια απορια στη σημασια της λεξης "ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ" αν μπορει να μου την λυσει καποιος. Προσωπικα οταν ακουω την λεξη εκτροφεας σκυλλων μου ερχεται στο μυαλο καποιος που ασχολειται με μια και μονο καθαροαιμη φυλη σκυλλου και προσπαθει γιε την βελτιωση της και μια και μιλουμε για κυνηγετικα σκυλλια ασχολειται στη βελτιωση τους και μορφολογικα και κυνηγετικα.Αναφερα μια και μονο φυλη γιατι οποιος καμνει δυο δουλειες τις μιας γελα της.

Συνεπως πως γινεται καποιος να ονομαζεται εκτροφεας(αν ειναι ετσι οπως μου ακουεται προσωπικα η λεξη εκτροφεας) και μιλω για την Κυπρο και να ασχολειται οχι με μια φυλη αλλα αν δεν ειναι και με τους 7 τυπους σκυλλιων τους 4-5 σιγουρα και να ονομαζεται σωστος εκτροφεας .Δεν νομιζω απο αυτους να περιμενει κανενας οτι θα παρει ενα κουταβι καθαροαιμο απο δικη του γεννα και περιμενει κατι το αξιοθαυμαστο τουλαχιστον κυνηγετικα ειναι οι τυποι που απλα ασχολουνται με το εμποριο απλα εβιδωσε τους την να πουλουν σκυλλους αφου ειδαν πως εχει ψουμι η κουβεντα.Απλα μονο και μονο εμποριο μπρορει να παεις κοντα τους για αγορα σκυλλο και να σου πουλησουν μεχρι και πουλλες του κολοκασιου.Ειναι μεγαη κουβεντα η εκτροφη και αλλο το σκυλοεμποριο.

Αλλα δαμε παει η κουβεντα εγιω στραωνω τσσε πουλω εσου αμπλεπε τσσε γορασε. Για αυτο να μεν εχουν παραπονο μερικοι π.χ καλη ωρα ο φιλος ο Λαγομανια με το κουταβι μπιγκλ και ας ανοιξουν τα ματια τους. Μερικοι σκυλλεμποροι βαζουν φωτογραφιες 5-6 γεννες που διαφορετικες φυλες αριεγης,μπιγκλ,αρτουα κ.τ.λ και γραφουν και λενε ενα σωρο μα....ες και κανενα λαο ψοφησμενο διπλα που τους γονιους που τα λελιασμενα πολλες φορες και του θαλαμου και ο κοσμος πιστευκει. Αλλα το καλλητερο με τις φωτογραφιε ειναι οταν πας π.χ στο Φ.Β και δεις στο αλπουμ φοτωγραφιων των σκυλλεμπορων απο τα κυνηγια βλεπεις μονο φωτογραφιες με μπασταρδους ουτε καν ημιαιμους...αλλα παλε το χαβα του ο κοσμος.

*Περι γενετικης απο οτι εχω ακουσει το περισσοτερο ρολο εχει τον το αρσενικο σκυλλι. Αλλοι λενε οτι τα αρσενικα κουταβια περνουν που την μανα και τα θυληκα που τον πατερα(απο κουβεντες του καφενε) Απο κτηνιατρο Ελλαδιτη που ασχολειται και με την εκτροφη διαβασα παλαιοτερα οτι απο μια γεννα το ποσοστο να παρουν τα κυνηγετικα χαρισματα των γονιων τους κυμενεται απο 20-30%.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”