ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από marinos.a »

τα πουλάν για κυνηγόσκυλα?
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από Laurona »

Ε Στελιο μου καλημερα, δηλαδη τωρα εξημερωσε?( εν το λαλω μειωνεκτηκα μεν με παρεξηγησεις)

Ενε γιαυτο που φωναζουμε στο οτι πρεπει να σταματησει αυτη η ταση των εκτροφεων να διαχωριζουν τα ΑΓΩΝΟΣΚΥΛΛΑ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΛΑ?

Αρκετοι - οχι ολοι - εχουν τους γεννητορες στα κλουβια για γεννες και μονο, και ουτε καν πανε οι ιδιοι κυνηγι.

Τα σκυλια αφου πετυχουν σε καποιους αγωνες και εδραιωθουν μενουν αποκλειστικα για αναπαραγωγη, τα κουταβια τα αντικαθιστουν κλπ.

Οταν δε , οι μανες - πατερες ερθει η ωρα να αντικατασταθουν , χρυσοπουλουνται με βαση τις διακρισεις τους.

Νομιζεις οτι ενα τελειο μορφολογικα και κυνηγετικα σκυλι, σημαινει οτι κυνηγα κιολας?Οτι μπορει να φκαλει ολη την μερα στο κυνηγι?

Οτι ξερει να παλλουκωνει την φραγκολινα? Οχι σε διαβεβαιω οτι , πολλα, μενουν στην φερμα , στην ακινησια, η φραγκολινα χανετε τζιε εν τζιαμε τζιε καρτερουν!!

Αυτο δεν ειναι κανονας αλλα ειναι παραδειγμα.

Και ΙΣΩΣ να ειναι εξαναγκασμενοι να το κανουν κιολας με καποια ζωα, διοτι επενδυουν και πολλα λεφτα για τις εκτροφες

τΟ ΚΥΝΗΓΙ εχει κινδυνους και δεν ρισκαρουν να χασουν το αγωνοσκυλο.

Ειναι σκυλια που ''μαθαινουν'' να τρεχουν μονο στο τερρεν για 20 λεπτα......ειναι σκυλια του show.

ΕΥΤΥΧΩΣ........δεν ειμαστε στην κατασταση που ειναι η Ελλαδα, δηλαδη οι περισσοτεροι ακομα εκτροφεις, δουλευουν τα σκυλια τους στο κυνηγι, ισως επειδη η ''αγορα'' εδω το επιβαλλει!!

Αλλα η ταση ειναι αυτη δυστυχως.

ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΤΩΡΑ αλλα τνα προσεξουν γιατι μπορει να πεσσουν μονοι τους με στην τρυπα.

Φερε μου ενα κυνηγοσκυλο, εκπαιδευμενο απο κυνηγο, γνωστη της φυλης, που ΚΥΝΗΓΑ και βαλε το διπλα σε αγωνοσκυλο.

Το πρωτο δεν θα παρει ποντο, γιατι δεν κανει διασταυρωμενη ερευνα, ισως δεν κανει ακινησια( προσωπικα δεν την διδασκω στα σκυλια μου αλλα εχω εντολη ακινησιας για οποιαδηποτε στιγμη εαν χρειαστει), η γιατι φερμαρε λαγο!!!

Το δευτερο θα διακριθει για την τελεια ερευνα, και φερμα, ακινησια.......αλλα βαλε το να κυνηγησει να δεις ποσο καιρο θα σου παρει να στρωσει.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ.............ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΜΑΘΑΝ!!!!!

Για να μην παρω στο λαιμο μου νεαρα ατομα που τωρα αρχιζουν, οι αγωνες εχουν το προτερημα και πρεπει να γινονται για την εδραιωση των γονιων και την επιλογη τους για γεννητορες. Αλοιμονο εαν δεν γινονταν

Αυτο που λεω δεν ειναι οτι δεν πρεπει να γινονται οι αγωνες, αλλα οτι το ιδιο σκυλι που θα κατεβει στον αγωνα, πρεπει την Κυριακη να παει και κυνηγι.........εστω καποιες εξορμησεις....αλλιως χανει απο την φυση του αυτο το οποιο φτιαχτηκε!!!

Για μενα οι αγωνες που ακολουθουνται στην Γερμανια ειναι οι πλεον σωστοι, αφου το κσυλι για να τους περασει......πρεπει να μαθει να κυνηγα!!!
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από stakis »

Πολυ ενδιαφερουσα η ερωτηση, και ελπιζω οτι θα ειναι και οι απαντησεις και εν γενει η ολη συζητηση εξ' ισου ενδιαφερουσα. Εχω ομως την αποψη οτι θα πρεπει να ρωτηθουν και αυτοι που αγοραζουν απο τετοιους εκτροφεις.
Μπαινει φυσικα ακομα ενα μεγαλο ερωτημα, πως καποιος αντιλαβανεται οτι ενα σκυλι κανει πραγματι αυτο που γεννηθηκε να κανει, δηλ να κυνηγα.

Κατα την αποψη μου πρεπει πρωτιστα να ξεχωρισουμε τι σημαινει κυνηγα, γιατι πιο πανω εχω διαβασει καποια πραγματα που εχουν να κανουν βασικα με την εκπαιδευση που δεκτηκε ενα σκυλι και οχι με το αν κυνηγα η οχι. Αν ενα σκυλι εκπαιδευτηκε στα τερεν για να κανει μια σωστη σταυρωτη ερευνα, και ενα αλλο εχει βγει μονο βουνο, αλλα η ερευνα του ειναι σωστη χρησιμοποιοντας σωστα τον αερα, ψαχνει τα πιθανα σημεια που κρατουν θηραμα ε τοτε και τα δυο αυτα ζωα κυνηγουν. Απλα το ενα εχει δεκτει διαφορετικη εκπαιδευση απο το αλλο. Επισης αν ενα σσκυλι εχει προπονηθει για ενα 15λεπτο γιατι ειναι αγωνοσκυλο δεν σημαινει οτι δεν κυνηγα, Απλα ετσι εχει προπονηθει.
Το μεγαλυτερο κατα εμενα θεμα ειναι οτι τις περισσοτερες φορες για να γινει ενα ζευγαρωμα, καποιος ειναι υποχρεωμενος να "πιστεψει¨αυτα που του λεει ο ιδιοκτητης του ενος απο τους δυο γεννητορες. Οι διαφοροι αγωνες και τα τερεν ειναι ακριβως ενας τροπος να δεις καποια στοιχεια των γεννητορων ειτε προκειται να αγορασεις κουταβι ειτε να ζευγαρωσεις ειτε τον αρσενικο σου ειτε την θηλυκια σου.

Ας παμε για λιγο στην Γερμανια να δουμε πως δουλευει εκει το συστημα. Εκει δεν γινονται αγωνες, οπως ολοκληρη η υπολοιπη Ευρωπη τους αντιλαμβανονται. Εκει γινονται ΓΕΝΕΤΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ. Για να μιλησω για τα Ντραχτχααρ που ειμαι και πολυ περισσοτερο γνωστης. Υπαρχει η εαρινη δοκιμασια VJP η οποια γινεται σε σκυλια οχι μεγαλυτερα των 15 μηνων. Εξεταζονται τα σκυλια πρωτιστα σε "προβληματα μορφολογιας" τα οποια αναφερονται στον συγκεκριμενο εντυπο, στην συνεχεια δοκιμαζονται στην αντοχη στον πυροβολισμο. Η καθε αυτη δοκιμασια πεεριλαμβανει ιχνηλασια σε φρεσκο ντορο η οποια σαν γενετικο προσον βαθμολογειται με συντελεστη το 2. Η αλλη δοκιμασια ειναι η ερευνα. Εδω δεν κρινεται η εκπαιδευση αλλα η θεληση του ζωου να ψαξει- να ερευνησει για θηραμα. Κατα την διαρκεια των δυο αυτων εξετασεων βαθμολογειται η ΜΥΤΗ του σκυλου σαν γενετικο προσον παλι βαθμολογειται με συντελεστη 2. Την ιδια ωρα βαθμολογειται ο σκυλος για την φερμα, την συνεργασια με τον κυναγωγο. Αρα εχουμε 5 κβαθμολογιες απο τις οποιες οι δυο με συντελεστη το 2, που αυτο σημαινει οτι ενα σκυλι με καλη ιχνηλασια και καλη μυτη (2 γενετικα προσοντα) μπορει να παει στην βαθμολογια ψηλα. Το φθινωπορο γινεται η φθινωπορινη δοκιμασια ΗΖΡ η οποια ειναι πιο πολυπλοκη και με περισσοτερα "αγωνισματα" με σκυλια που το οριο ηλικιας ειναι 27 μηνων. Τα αποτελεσματα αυτα και ακομα το γνωστο HEGEWALD ειναι το κριτηριο για πια σκυλια θα ειναι οι καλυτεροι γεννητορες για την συνεχιση της αναπαραγωγης. Αν ειναι πετυχεμενη η μεθοδος αυτη που χρησιμοποιειται για πολλες 10ετιες μιλουν τα αποτελεσματα του επιπεδου των Ντραχτχααρ στην Γερμανια, απο το γεγονος οτι ειναι η πολυπληθεστερη φυλη κυνηγετικων σκυλων στην Γερμανια και ακομα απο το γεγονος οτι αρκετες αλλες χωρες ακολουθουν τα συγκεκριμενα προτυπα δοκιμασιων.
Φυσικα υπαρχει μια βασικη διαφορα. Οι νεοι κατοχοι κουταβιων ξερουν οτι αγοραζοντας ενα κουταβι θα μουν στην πιο πανω διαδικασια. Αληθεια εδω ποσοι 'ΓΡΑΦΟΥΝ" ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ.
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από AndreasDr »

Κοίταξε να δείς φίλε Στέλιο, τούτο εν πράμα που ο καθένας που ενδειαφέρεται για κουτάβι πρέπει να διερευνήσει, να του ζητήσει να δεί τους γονείς στο βουνό και 1 και 2 φορές. Μήν περιμένεις να το παραδεχτεί που μόνος του, αλλά και που την άλλη δέν μπορέις να τον κατηγορήσεις δημόσια διότι δέν υπάρχουν χειροπιαστές αποδείξεις, νομικά μιλούμε. Σίουρα όμως αν ξέρεις κάτι μπορείς να το πεις σε φίλους και γνωστούς σου για να τους προφυλάξεις. Άρα όπως είπαν και πιό πάνω ...εσύ άμπλεπε και γόραζε!!!
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
RESPECT

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από RESPECT »

Βασικο κριτηριο για αυτόν που θα αποκτησει ενα κουταβι ειναι να γνωριζει τους γονεις απο τους οποιους προερχεται και εννοω οτι θα πρεπει οι γονεις να ειναι καλοι κυνηγοι. Ιδιαιτερως η μανα, η οποια θα πρεπει να ειναι καλη κυνηγος διοτι επι το πλειστον ειναι αυτη που μεταβιβαζει τα χαρακτηριστικα απο γενια σε γενια.
Ο αρσενικος δινει το 30% ενω η θυλικια 70%
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από lagomania »

εγω τη επαθα με ενα μπιγκλ αγορασα απο Κυπριο εκτροφεα τον πιο γνωστο απο ολους που πουλα σκυλια ιχνηλατες ημουν απειρος και ηθελα ενα μικρο σκυλι καθαροαιμο το χρυσοαγορασα 300 λιρες :o και ειπε μου οτι οι γονεις του εν καλοι κτλ και εγω πειστικα και το αγορασα αφου και μολις αρχιζα το κυνηγι μονος και ημουν απειρος ο σκυλος ξεκινησε κανονικα με κουνελι οταν ηταν 7 μηνων ετρεχε το κουνελι 10 μετρα και εστρεφετουν ουτε ελασε μετα εδωκαν τον ενος φιλου μου επερνε τον νυχτα τιποτε ο σκυλος μα μιλουμε τιποτε εγινε 2 χρονων και ουτε την πρωτη του μαλαη να τη παρει αποσταση 50 μετρα εν επιανε ηταν και θυληκος τελικα εδωσα τον της ανηψιας μου για το σπιτι και ακομα εχει τον ειναι 13-14 χρονων καπου τζιαμε
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από admin »

[quote="lagomania"]εγω τη επαθα με ενα μπιγκλ αγορασα απο Κυπριο εκτροφεα τον πιο γνωστο απο ολους που πουλα σκυλια ιχνηλατες ημουν απειρος και ηθελα ενα μικρο σκυλι καθαροαιμο το χρυσοαγορασα 300 λιρες :o

Φίλε μην γράφεις με τέτοια υπονοούμενα γιατί ο καθένας μπορέι αν βγάλει τα συμπεράσματα του λανθασμένα. Αν δέν σου βγήκε ο σκύλος αυτό δέν σημαίνει τίποτα . Τυγχαίνουν και αυτά απο μία γέννα δέν βγαίνουν όλα τα σκυλια΄καλά .
Προσέχουμε...για να έχουμε
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από stakis »

RESPECT έγραψε:Βασικο κριτηριο για αυτόν που θα αποκτησει ενα κουταβι ειναι να γνωριζει τους γονεις απο τους οποιους προερχεται και εννοω οτι θα πρεπει οι γονεις να ειναι καλοι κυνηγοι. Ιδιαιτερως η μανα, η οποια θα πρεπει να ειναι καλη κυνηγος διοτι επι το πλειστον ειναι αυτη που μεταβιβαζει τα χαρακτηριστικα απο γενια σε γενια.
Ο αρσενικος δινει το 30% ενω η θυλικια 70%
Φιλε respect με ολο το respect αλλα που το ειδες αυτο γραμμενο. Εδω η γενετιστες δεν ειναι σε θεση να ξερουν τι ποσοστο στην εν γενει συμπεριφορα του σκυλου επηρεαζεται απο τα γονιδια και τι απο το περιβαλλον που μεγαλωνει. Επειδη εχω διαβασει γεννετικη καθαρα για σκοπους εκτροφης, εγω αυτο που εχω μαθει ειναι για επικρατουν γονιδια και ασθενη γονιδια. Τωρα απο ποιον απο τους δυο γονεις προερχονται τα χιλιαδες γονιδια τα οποια οι γενετιστες ονομαζουν επικρατουντα (αν το γραφω και σωστα δεν ξερω) και αν προερχονται απο την μητερα η τον πατερα κανεις δεν το ξερει. Για αυτο αλλωστε πολλες φορες στο παρελθον αλλα και τωρα πολλοι εκτροφεις κανουν inbreeding αναπαραγωγη, δηλ κλειστη, συγγενικη δευτερου βαθμου συνηθως. Πολλα εξαιρετικα ζωα εχουν προελθει απο τετοιες αναπαραγωγες αλλα και πολλα προβληματα. Γιατι οπως μπορει να συναντηθουν τα "καλα" γονιδια με τον ιδιο τροπο μπορει να βρεθουν και τα "κακα" εστω και αν δεν ειχαν φανει στους γονεις τα προβληματα. Θα συμφωνησω μαζι ομως οτι καλο ειναι να ξερει η να δει τους γονεις. Ακομα πιο καλο για μενα ειναι να δει κουταβια απο προηγουμενες γεννες απο τους ιδιους γονεις. Για μενα αυτο ειναι ακομα πιο σωστο. Ο λογος ειναι οτι ενα σκυλι - γεννητορας μπορει να ειναι το ιδιο ενα εξαιρετικο κυνηγοσκυλο, αλλα να μην δινει στα κουταβια του. Εχουμε δει πολλα τετοια περιστατικα. Συμβαινει πολλες φορες και το αντιθετο. Σκυλος ο οποιος για καποιο λογο, ειτε εκπαιδευσης ειτε αλλου λογου ο ιδιος να μην ειναι και οτι καλυτερο αλλα να δινει κουταβια εξαιρετικα. Συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις , "κρυβεται' πισω στο pedigree του συγκεκριμενου ζωου καποιο η καποια μεγαλα σκυλια. Τελος παντων, ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο που κανενας δεν μπορει να ειναι δογματικος. Απλα η εμπειρια οι γνωσεις, η παρατηρητικοτητα, η δουλεια, ειναι αυτα που βοηθουν να βελτιωνεις συνεχως τα αποτελεσματα σου.
Lykoshillos

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από Lykoshillos »

Φίλε marinos.a επειδή ακόμη είμαι πολλά νέος και δεν μπορώ να σου απαντήσω προσωπικά σε μήν. θα ήθελα να σου πω ότι προς το παρών αποδέχουμε την προσφορά σου. Αλλά απάντα μου σε παρακαλώ - θέλουμε βελτίωση ή όχι?. Και εφόσον ως διαχειριστές θέλεται να ανεβένει το επίπεδο θα πρέπει η ίδια τακτική να ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις και για όλα τα μέλη. Γιατί η προσβολή μπορεί να επέλθει μέσω πολλών τρόπων.
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ!!

Δημοσίευση από stakis »

stelios--- έγραψε:
stakis έγραψε:Πολυ ενδιαφερουσα η ερωτηση, και ελπιζω οτι θα ειναι και οι απαντησεις και εν γενει η ολη συζητηση εξ' ισου ενδιαφερουσα. Εχω ομως την αποψη οτι θα πρεπει να ρωτηθουν και αυτοι που αγοραζουν απο τετοιους εκτροφεις.
Μπαινει φυσικα ακομα ενα μεγαλο ερωτημα, πως καποιος αντιλαβανεται οτι ενα σκυλι κανει πραγματι αυτο που γεννηθηκε να κανει, δηλ να κυνηγα.

Κατα την αποψη μου πρεπει πρωτιστα να ξεχωρισουμε τι σημαινει κυνηγα, γιατι πιο πανω εχω διαβασει καποια πραγματα που εχουν να κανουν βασικα με την εκπαιδευση που δεκτηκε ενα σκυλι και οχι με το αν κυνηγα η οχι. Αν ενα σκυλι εκπαιδευτηκε στα τερεν για να κανει μια σωστη σταυρωτη ερευνα, και ενα αλλο εχει βγει μονο βουνο, αλλα η ερευνα του ειναι σωστη χρησιμοποιοντας σωστα τον αερα, ψαχνει τα πιθανα σημεια που κρατουν θηραμα ε τοτε και τα δυο αυτα ζωα κυνηγουν. Απλα το ενα εχει δεκτει διαφορετικη εκπαιδευση απο το αλλο. Επισης αν ενα σσκυλι εχει προπονηθει για ενα 15λεπτο γιατι ειναι αγωνοσκυλο δεν σημαινει οτι δεν κυνηγα, Απλα ετσι εχει προπονηθει.
Το μεγαλυτερο κατα εμενα θεμα ειναι οτι τις περισσοτερες φορες για να γινει ενα ζευγαρωμα, καποιος ειναι υποχρεωμενος να "πιστεψει¨αυτα που του λεει ο ιδιοκτητης του ενος απο τους δυο γεννητορες. Οι διαφοροι αγωνες και τα τερεν ειναι ακριβως ενας τροπος να δεις καποια στοιχεια των γεννητορων ειτε προκειται να αγορασεις κουταβι ειτε να ζευγαρωσεις ειτε τον αρσενικο σου ειτε την θηλυκια σου.

Ας παμε για λιγο στην Γερμανια να δουμε πως δουλευει εκει το συστημα. Εκει δεν γινονται αγωνες, οπως ολοκληρη η υπολοιπη Ευρωπη τους αντιλαμβανονται. Εκει γινονται ΓΕΝΕΤΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ. Για να μιλησω για τα Ντραχτχααρ που ειμαι και πολυ περισσοτερο γνωστης. Υπαρχει η εαρινη δοκιμασια VJP η οποια γινεται σε σκυλια οχι μεγαλυτερα των 15 μηνων. Εξεταζονται τα σκυλια πρωτιστα σε "προβληματα μορφολογιας" τα οποια αναφερονται στον συγκεκριμενο εντυπο, στην συνεχεια δοκιμαζονται στην αντοχη στον πυροβολισμο. Η καθε αυτη δοκιμασια πεεριλαμβανει ιχνηλασια σε φρεσκο ντορο η οποια σαν γενετικο προσον βαθμολογειται με συντελεστη το 2. Η αλλη δοκιμασια ειναι η ερευνα. Εδω δεν κρινεται η εκπαιδευση αλλα η θεληση του ζωου να ψαξει- να ερευνησει για θηραμα. Κατα την διαρκεια των δυο αυτων εξετασεων βαθμολογειται η ΜΥΤΗ του σκυλου σαν γενετικο προσον παλι βαθμολογειται με συντελεστη 2. Την ιδια ωρα βαθμολογειται ο σκυλος για την φερμα, την συνεργασια με τον κυναγωγο. Αρα εχουμε 5 κβαθμολογιες απο τις οποιες οι δυο με συντελεστη το 2, που αυτο σημαινει οτι ενα σκυλι με καλη ιχνηλασια και καλη μυτη (2 γενετικα προσοντα) μπορει να παει στην βαθμολογια ψηλα. Το φθινωπορο γινεται η φθινωπορινη δοκιμασια ΗΖΡ η οποια ειναι πιο πολυπλοκη και με περισσοτερα "αγωνισματα" με σκυλια που το οριο ηλικιας ειναι 27 μηνων. Τα αποτελεσματα αυτα και ακομα το γνωστο HEGEWALD ειναι το κριτηριο για πια σκυλια θα ειναι οι καλυτεροι γεννητορες για την συνεχιση της αναπαραγωγης. Αν ειναι πετυχεμενη η μεθοδος αυτη που χρησιμοποιειται για πολλες 10ετιες μιλουν τα αποτελεσματα του επιπεδου των Ντραχτχααρ στην Γερμανια, απο το γεγονος οτι ειναι η πολυπληθεστερη φυλη κυνηγετικων σκυλων στην Γερμανια και ακομα απο το γεγονος οτι αρκετες αλλες χωρες ακολουθουν τα συγκεκριμενα προτυπα δοκιμασιων.
Φυσικα υπαρχει μια βασικη διαφορα. Οι νεοι κατοχοι κουταβιων ξερουν οτι αγοραζοντας ενα κουταβι θα μουν στην πιο πανω διαδικασια. Αληθεια εδω ποσοι 'ΓΡΑΦΟΥΝ" ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ.
ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΑΛΙΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΟ ΣΑΦΗΣ!!ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΔΥΟ ΝΤΡΑΤΧΑΡ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΘΥΛΗΚΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΣΑΙΡΕΤΑ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ Η ΔΕΝ ΚΣΕΡΕΙΣ ΑΝ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΒΑΖΕΣ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΕΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΣ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΥΤΕ ΚΡΙΝΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΥΤΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΑΓΝΟΙΑ ΚΤΛΠ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΕΚΣΟΔΑ ΤΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΝΟΥΝ ΓΕΝΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΣΕΡΟΥΝ ΑΝ ΚΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΓΕΝΝΕΣ ΚΥΝΗΓΑΝΕ!!!ΑΛΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΣΑΙΡΕΤΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΙΡΕΣΕΙ!!
Στελιο κανενας ΣΟΒΑΡΟΣ εκτροφεας δεν βαζει ενα σκυλι να γεννησει, αν δεν εχει αποδειξει, οτι εχει τα κυνηγετικα ενστικτα ΠΑΝΤΟΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ που εκτρεφει. Αλλωστε για αυτο μπηκα στον κοπο να γραψω ολα τα πιο πανω. Για να τονισω τι ακριβως γινεται σε χωρες με πραγματικα ανεπτυγμενη κυνολογια. ΟΧΙ ΚΥΝΟΦΙΛΙΑ. Γιατι ταυτοχρονα πρεπει να δουμε και λιγο απο την αλλη σκοπια, το ολο θεμα. Πολλοι ειναι αυτοι που ζητουν λαθος φυλη για λαθος κυνηγι. Περιμενουν απο το κουταβι Χ που επελεξαν να αγορασουν να εργαζεται εξω απο τα εργασιακα του προτυπα. Σε αυτη την περιπτωση ισως φταιει και ο εκτροφεας που πουλησε στον συγκεκριμενο αγοραστη. Επειδη αναφερεις συνεχως και το θεμα της μορφολογιας ομως, θα ηθελα να σου πω και εδω την αποψη μου. Πριν μερικα χρονια, μπορουσες να λαβεις μερος σε ενα αγωνα μορφολογιας και με ενα καλος η εστω πολυ καλος να παρεις πρωτη θεση μου ετυχε . Στην συνεχεια οταν δωθηκε ιδιαιτερη σημασια και στην μορφολογια, ετυχε να παρω εγω προσωπικα με σκυλι μου εξαιρετος και να ειμαι 4ος. Πιστεψε με ειλικρινα την δευτερη περιπτωση την ευχαριστηθηκα πολυ περισσοτερο. Οσο αφορα τον αγωνα μορφολογιας που για πολλους ειναι παρεξηγημενος. Δεν ειναι αγωνας ομορφιας, ειδικα για τα σκυλια εργασιας, και ακομα πιο ιδιαιτερα για τα κυνηγετικα. Ειναι εξεταση της ΣΩΣΤΗΣ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ. Εκει πρεπει να κρινεται η ΜΗΧΑΝΙΚΗ ενος ζωου. Η μηχανικη, ο τροπος δηλαδη που κινηται ενα σκυλι ειναι πολυ σημαντικο για την διαρκεια, την ενταση και κατ'επεκταση την αποδοση του, γιατι ενα ζωο που καταπονειται, δεν μπορει να αποδωση τα μεγιστα των δυνατοτητων του. Η μηχανικη ενος ζωου λοιπον με βαση το προτυπο της φυλης εχει να κανει με ολα οσα ενας καλος κριτης κρινει σε ενα αγωνα μορφολογιας, ακομα και ο τροπος και ο τοπος που ειναι φυτρωμενη η ουρα ειναι σημαντικος, οπως ειναι για τους ιχνηλατες τα μεγαλα- κρεμαστα αυτια. Ειναι πολλα που πρεπει και μπορουμε να πουμε αλλα ειλικρινα ειμαι πολυ κουρασμενος γιατι σημερα ημουν εκπαιδευτικο με 5 σκυλια, ολα νεαρα μεχρι τις 11.00 ωρα και εκανα και περιπου 200 χλμ. Θα επανελθω ομως γιατι μου αρεσει ιδιαιτερα το θεμα αλλα και το επιπεδο της συζητησης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”