Καθαρόαιμοι ιχνηλάτες στην Κύπρο

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Καθαρόαιμοι ιχνηλάτες στην Κύπρο

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Μια απορία προς τους φίλους του λαγοκυνηγούς. Πως μπορείτε μέσα στην Κύπρο που είναι μια ασχελιά τόπος να κυνηγάτε με καθαρόαιμους ιχνηλάτες που λάσσουν πάνω στην μαλαή και κάμνουν και δίωξη;
Απλά μια σκέψη κάνω. Όποτε ακούω σκύλο να λάσσει ενοχλά με γιατί αποσυντονίζει τους δικούς μου και χαλά μου το κυνήγι μου.
Απλά περιμένω να ακούσω και τις δικές σας απόψεις.

Πάντα φιλικά,
Κυριάκος
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: Καθαρόαιμοι ιχνηλάτες στην Κύπρο

Δημοσίευση από kanaris »

kyriakos304 έγραψε:Μια απορία προς τους φίλους του λαγοκυνηγούς. Πως μπορείτε μέσα στην Κύπρο που είναι μια ασχελιά τόπος να κυνηγάτε με καθαρόαιμους ιχνηλάτες που λάσσουν πάνω στην μαλαή και κάμνουν και δίωξη;
Απλά μια σκέψη κάνω. Όποτε ακούω σκύλο να λάσσει ενοχλά με γιατί αποσυντονίζει τους δικούς μου και χαλά μου το κυνήγι μου.
Απλά περιμένω να ακούσω και τις δικές σας απόψεις.

Πάντα φιλικά,
Κυριάκος
περι ορεξεως ουκ εστι φιλονικια! υπαχουν πλασματα που κυριολεκτικα φτιαχνονται να τους ακουν. αλλοι-μαζι τους και εγω-πονοτζεφαλιαζουν.
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
sotiris!129

Re: Καθαρόαιμοι ιχνηλάτες στην Κύπρο

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου μια ασελια τοπος αλλα αμαν θελεις εχει τοπους που πας και δεν εχει ουτε και 1 κυνηγο να σε ενοχληση και να ενοχλισεις ταυτοχρονα και μαλιστα πιοτικους τοπους με αξιολογο αριθμο και πιοτιτα θηραματος!
Ετυχε φετος να κυνηγισω με ατομο του φορουμ 2 εξωρμισης για λαγο που οι σκυλοι του γαυγιζαν και μαλιστα πολι ομως και οι 4 περιοχες που αλαξαμε ηταν μεγαλου βαθμου δυσκολιας που κιριολεκτικα ειμαστουν εμεις οι 2 και ο Θεος, και βασικα τα συνεχομενα γαυγισματα τον σκυλον στον ντορο δεν ενοχλουσαν κανενα αλλο!
εμας καθε αλλο παρα ικανοπιηση μας εδυναν ειδικα σε καπιες φασεις που ο λαγος τυχενε να προσικοστει και τα σκυλια να καταδιοκουν την μιροδια του και να ακους τα γαυγισματα τους να χανονται μεσα στες χαραδρες και τους γκρεμους οπου τον καταδιοκαν!
συγουρα εγω που κυνηγαω περδικια/μπεκατσες με σκυλο υχνιλατη θα ηταν ενοχλιτικο αν ο σκυλος γαυγιζε σε καθε αναθιμιαση περδικιου, ευτιχως για μενα δεν το κανει, γαυγιζει μονο 1-2 φορες την ωρα που θα τα βγαλει ομως καθολου στην μαλαι τους!
τωρα σε περιπτοση που πεσω πανω σε λαγο γαυγιζει μονο οταν δει πως δεν τον ακολουθω και αυτος πλισιαζει στο λαγο... σταματα γιριζει και μου γαυγιζει οσο γελιο και αν σου φανει σαμπος και λαλει μου (ταρασε ρε ΜΑΛΑ...Α εν δαμε)
Η οταν ο λαγος εχει προσικοστει και το καταλαβει γαυγιζει παλι 2-3 φορες καθε τοσο μονο και μονο γιατι η μαλαι ειναι τοσο φρεσκια και καθε ψεφτοκατσιμο του λαγου ο σκυλος νομιζει πως τον ξαναβρικε!
και φυσικα στην καταδιοξη του που μεν φανταστεις οτι τον βουρα 1 ωρα και να λασει! το πολι να τον βουρα καμια 500 μετρα!
ειναι γουστα ομως πανω απολα ειναι με βαση τον τροπο και τοπο που κυνηγας ... γιατι αν στον τοπο που κυνηγας δυσκολα εχεις οπτικη επαφη με τα σκυλια σου τοτε επιβαλεται να γαυγιζουν για να γνωριζεις οχι μονο που βρισκονται αλλα και σε πιο σιμιο της μαλαις ειναι!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”