Κατασκευη κλουβιων γα σκυλους

Απάντηση
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Κατασκευη κλουβιων γα σκυλους

Δημοσίευση από Demetris »

Συναδεφοι θα ηθελα οσοι απο εσας εχουν σκυλους να μας βαλουν μερικες φωτογραφιες και να μας πουν μερικα λογια για τις εγκαταστασεις στις οποιες διαμενουν οι σκυλοι και τι πρεπει να προσεξουμε στην κατασκευη αυτων των κλουβιων, τι πατωμα να εχει πως πρεπει να ειναι το σπιτακι που θα κοιμουνται ετσι ωστε να παρεχουμε στους σκυλους μας ανεση και υγεια ταυτοχρονα.
Περιμενω αποψεις και ιδεες.
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Κατασκευη κλουβιων γα σκυλους

Δημοσίευση από AndreasDr »

Χαμέ κουγκρί τριμμένο να γιαλλίσει (σκλιβοτο) για να μεν κολλούν ακαθαρσίες, 3 πάντες κτιστές με μπλόκ και 1 μέτρο ύψος γυρό ντυμένο κεραμικό διότι το μπλόκ πιάνει ξυμαρισιά, πουπάνο ξύλο osb, πολυστερίνη και τσίγκο ή τσίγκο με πολυουρεθάνη (σάντουιτς), τα σπιτούθκια με μπλόκ και χαμέ ξύλο ( απέφυγε τα ξύλενα σπιτούθκια διότι συνήθως μασούν τα ή ξύζουν τα), οποσδήποτε καλά αποχετευτικά, είτε αποχέτευση στο κλουβί είτε με αυλακούι που να καταλήγει σε λάκκο, και σίγουρα σίγμα πάνω στη σωλήνα για να μέν φκάλλει τον βρώμο του λάκκου, πρόσοψη είτε με γαλβανιζέ σχάρα ή ακόμη καλύτερα κάθετα στρογγυλά κάγκελλα για να μέν μπορούν να σηκώνουντε στα πισηνά πόδια και να κουμπούν πάνω (ειδικά σε κουτάβια δημιουργεί πρόβλημα στα πίσω πόδια). Σίγουρα θα προσέξεις απο που που φυσά τον χειμώνα και που πιάννει ήλιος και αντιστοιχα το καλοκαίρι.... Τούτα που μένα ρε φίλε, ο κάθενας όμως βλέπει και κάμνει αναλόγος της πείρας του, της πούγκας του και του χώρου του.... Ντα έχω πελάτη που του έκαμα θέρμανση πατώματος στο κλουβί του σιύλλου, αν φκεί ποττέ που το κλουβί μες τον Δεκέμβρη να κυνηγίσει πρέπει να πελλος :lol:
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Κατασκευη κλουβιων γα σκυλους

Δημοσίευση από LAGOS »

AndreasDr έγραψε:Χαμέ κουγκρί τριμμένο να γιαλλίσει (σκλιβοτο) για να μεν κολλούν ακαθαρσίες, 3 πάντες κτιστές με μπλόκ και 1 μέτρο ύψος γυρό ντυμένο κεραμικό διότι το μπλόκ πιάνει ξυμαρισιά, πουπάνο ξύλο osb, πολυστερίνη και τσίγκο ή τσίγκο με πολυουρεθάνη (σάντουιτς), τα σπιτούθκια με μπλόκ και χαμέ ξύλο ( απέφυγε τα ξύλενα σπιτούθκια διότι συνήθως μασούν τα ή ξύζουν τα), οποσδήποτε καλά αποχετευτικά, είτε αποχέτευση στο κλουβί είτε με αυλακούι που να καταλήγει σε λάκκο, και σίγουρα σίγμα πάνω στη σωλήνα για να μέν φκάλλει τον βρώμο του λάκκου, πρόσοψη είτε με γαλβανιζέ σχάρα ή ακόμη καλύτερα κάθετα στρογγυλά κάγκελλα για να μέν μπορούν να σηκώνουντε στα πισηνά πόδια και να κουμπούν πάνω (ειδικά σε κουτάβια δημιουργεί πρόβλημα στα πίσω πόδια). Σίγουρα θα προσέξεις απο που που φυσά τον χειμώνα και που πιάννει ήλιος και αντιστοιχα το καλοκαίρι.... Τούτα που μένα ρε φίλε, ο κάθενας όμως βλέπει και κάμνει αναλόγος της πείρας του, της πούγκας του και του χώρου του.... Ντα έχω πελάτη που του έκαμα θέρμανση πατώματος στο κλουβί του σιύλλου, αν φκεί ποττέ που το κλουβί μες τον Δεκέμβρη να κυνηγίσει πρέπει να πελλος :lol:
Φίλε μου ασχολείσε με τούντη δουλειά? Σε ποια επαρχία είσαι?
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Κατασκευη κλουβιων γα σκυλους

Δημοσίευση από AndreasDr »

Ρε φίλε ασχολούμε με θερμάνσεις, όχι κλουβιά :lol: Απλά λόγο κάποιων αναποθκιών για 3 χρόνια έκαμνα καθε χρόνο νέα κλουβιά, εθώρουν λάθη των προηγούμενων και επρόσεχα στα επόμενα. Άρκεψα με πασαμάνα και τσίγκους και εκατέληξα με μπλόκια, κεραμικά και αυτοματισμούς.Ε μετά έτυχε και εβοήθησα 4-5 φίλους να κάμουν τα δικά τους, τούτη εν η πείρα μου :D Είμαι που Λευκωσία.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Re: Κατασκευη κλουβιων γα σκυλους

Δημοσίευση από Demetris »

Τα κλουβια το σκυλων(τζινα που τζιμουνται) εν καλιτερα να μεν τζιζουν χαμε δλδ να ειναι πανω που την γη η να εν κανονικα πας την γη?. Επεισης πως καθαριζεται τους σκυλους μονο με λαστιχο και σκουπα?(εμενα πατουντα τζαι θελει πολλυ τριψιμο για να φυουν)
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Κατασκευη κλουβιων γα σκυλους

Δημοσίευση από LAGOS »

AndreasDr έγραψε:Ρε φίλε ασχολούμε με θερμάνσεις, όχι κλουβιά :lol: Απλά λόγο κάποιων αναποθκιών για 3 χρόνια έκαμνα καθε χρόνο νέα κλουβιά, εθώρουν λάθη των προηγούμενων και επρόσεχα στα επόμενα. Άρκεψα με πασαμάνα και τσίγκους και εκατέληξα με μπλόκια, κεραμικά και αυτοματισμούς.Ε μετά έτυχε και εβοήθησα 4-5 φίλους να κάμουν τα δικά τους, τούτη εν η πείρα μου :D Είμαι που Λευκωσία.
Εν για θερμάνσεις που ρώτησα φιλούι μου. Κάμνεις δουλείες σε άλλες επαρχείες?
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Κατασκευη κλουβιων γα σκυλους

Δημοσίευση από AndreasDr »

Ρε φίλε έχει που προτιμούν να κάμνουν τα σπιτούθκια πιό ψηλά που το έδαφος, εγώ έχω τα στο πάτωμα του κλουβιού, απλά είναι κτιστά με μπλόκ και χαμέ ένα κομμάτι ξύλο "μαρί". Στην είσοδο του σπιτουθκιού έβαλα μιά σειρά τουβλούθκια 15 πόντους ύψος. Για το καθάρισμα, πιάννω τα "χοντρά" με το φκιαρούι και μετά με το λάστιχο. 2 φορές τον μήνα με ειδικό φάρμακο. Αλλά παίζει ρόλο η τροφή, διότι πρέπει να έν καλή και να μέν κάμνουν χαμνά κοπρια για να μπόρεις να τα πιάνεις με φκιαρούι.... Τελειώνω 2 καινούργια τέλος του μήνα και να σου στείλω φωτογραφίες να πάρεις ιδέες αν θέλεις να κάμεις.

Φίλε λαγέ κάμνουμε δουλειές σε όλη την Κύπρο αλλά πιό δύσκολα Πάφο και Πόλη Χρυσοχούς λόγο απόστασης, στες υπόλοιπες πόλεις εκάμαμε πολλές δουλειές.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Κατασκευη κλουβιων γα σκυλους

Δημοσίευση από LAGOS »

AndreasDr έγραψε:Ρε φίλε έχει που προτιμούν να κάμνουν τα σπιτούθκια πιό ψηλά που το έδαφος, εγώ έχω τα στο πάτωμα του κλουβιού, απλά είναι κτιστά με μπλόκ και χαμέ ένα κομμάτι ξύλο "μαρί". Στην είσοδο του σπιτουθκιού έβαλα μιά σειρά τουβλούθκια 15 πόντους ύψος. Για το καθάρισμα, πιάννω τα "χοντρά" με το φκιαρούι και μετά με το λάστιχο. 2 φορές τον μήνα με ειδικό φάρμακο. Αλλά παίζει ρόλο η τροφή, διότι πρέπει να έν καλή και να μέν κάμνουν χαμνά κοπρια για να μπόρεις να τα πιάνεις με φκιαρούι.... Τελειώνω 2 καινούργια τέλος του μήνα και να σου στείλω φωτογραφίες να πάρεις ιδέες αν θέλεις να κάμεις.

Φίλε λαγέ κάμνουμε δουλειές σε όλη την Κύπρο αλλά πιό δύσκολα Πάφο και Πόλη Χρυσοχούς λόγο απόστασης, στες υπόλοιπες πόλεις εκάμαμε πολλές δουλειές.
Οκ φίλε. Θα σε έχω υπόψη μου όταν έρθει η ώρα. Και μεν φοβάσε. 25-30 λεπτά που την Λευκωσία είμαι. :D Εν δική σου η δουλεία?
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Κατασκευη κλουβιων γα σκυλους

Δημοσίευση από AndreasDr »

Οικογενειακή :D
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Re: Κατασκευη κλουβιων γα σκυλους

Δημοσίευση από Demetris »

Φιλε Αντρεα θα σου ειμουν ευγνομον αν μου εβαζες μερικες φωτογραφιες για να παρω μια καλυτερη ιδεα, Τα κοπρια τους ειναι σφυκτα το θεμα ειναι οτι παιζουν μες το κλουβι τζαι τσαλαπατουν τα συνεχιεα,

http://www.youtube.com/watch?v=haHE2zLSwNY
Ποιες οι γνωμες σας για το κλουβια του πιο πανω κυνοτροφειου? το μαρμαρακι δεν δημιουργα προβληματα στις πατουσες των σκυλων?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”