Προβλημα με Κουρτσχααρ

Απάντηση
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Προβλημα με Κουρτσχααρ

Δημοσίευση από Demetris »

Γεια σας,

ΘΑ ηθελα να με βοηθησετε στο πιο κατω προβλημα που αντιμετοπίζω με το κουρτσχααρ μου. όταν πηγαίνουμε για εκπαιδευτικο και δει αλλους σκύλους ή ακόμα και αυτοκίνητο βουρα τα που πισω και δεν ακουει στις εντολες μου.Αυτο το καμνει και στην αυλη του σπιτιου που το βγαλω για να τον ταισω αν τον αφησω λιγο απο τα ματια μου αυτος φέφκει με αποτέλεσμα να τον βουρω μες τισ γειτονιες. Ο σκύλος είναι αρσενικος 11 μηνών και διαμένει με έναν ημιαιμο μέσα στο ίδιο κλουβι.Αξίζει να σημειώσω πως δεν τους βγάλουμε μαζι έξω αλλά τον καθενα ξεχωριστα.
Τι μπορώ λοιπόν να κάνω για να μην φεφκει απο κοντά μου και να μου δημιουργα προβλήματα?

Υ.Γ : Ο σκύλος επκαιδεύτηκε στην εντολή έλα οταν ήταν μικρος αλλα όταν εγινε 9 μηνών σήκωσε σύστημα να φεύγει απο την αυλή του σπιτιου καθως του έκανα εκπαιδευση ή ακόμα τζαι την στιγμή που επαίζαμε.

Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Προβλημα με Κουρτσχααρ

Δημοσίευση από FRANCHI »

φίλε πάντα να τον έχεις δεμένο είτε στην αυλή είτε έξω μόλις πάει να φύγει λέγε του έλα και άν αργήσει να αντιδράσει πάνω που 2 δευτερόλεπτα τράβα του το πνίχτη και σιγά σιγά στο έλα θα έρχεται..παρά να πονεί και να κουρτουμπελίζεται. Δένε τον και τάιζε τον μες στο κλουβί και αφού καταλάβει τι γίνεται τότε έξω που το κλουβί. Θέλει υπομονή, αυστηρότητα και πρόγραμμα. Πάνω στο φαί κουμαντάρεις τον? Δηλαδή περιμένει μέχρι να του πεις εσύ να φάει ή μουντάρει και τρώει?
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Re: Προβλημα με Κουρτσχααρ

Δημοσίευση από Demetris »

Εμαθα τον να τρωει που την κουπα του μονο με εντολη δική μου. Επιασα του τζαι πνιχτη εδω τζαι λιο τζαιρο τζαι εκπαιδευκο τον αλλα αμαν τον περνω γυρω ειναι σαν να μεν με ξερει τελια αφιριμενος θορει τα πουλουθκια τα αυτοκινητα ενω αμαν τον εχω δημενο σπιτι θωρει με μεσ τα μαθκια συνεχεια τζαι περιμενη εντολη μου.

Το μεγαλο μου προβλημα ειναι παραπανω στο εξω δηλαδη να μαθει να μεν βουρα τους σχιλους τζαι α αυτοκινητα.
Τι μπορω να καμω για τουτο?

Υ.Γ Οταν ρωτησα ενα μεγαλο ανθρωπο κυνηγο ειπε μου καμνει τα τουτα επειδη εν μιτσις. Ισχυει κατι τετοιο?
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Προβλημα με Κουρτσχααρ

Δημοσίευση από FRANCHI »

δεν ξέρω φίλε αν είναι επειδή εν μιτσής, και μένα είναι 5 μηνών βουρά τις σκύλλες και τους σκύλλους στο βουνό και πελλανίσκει είναι φυσιολογικό νομίζω, για τα αυτοκίνητα δεν ξέρω ας πει κάποιος άλλος .....αλλά άμαν του πεις να έρτει πρέπει να έρκεται..Εγώ μόλις δω άλλους σκύλλους που μακρυά φορώ του τον πνίχτη πριν αρχίσει να τους βουρά και δεν πιάνεται. Πιστευω σιγά σιγά θα μάθει
I believe half of what I see and nothing of what I hear
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Προβλημα με Κουρτσχααρ

Δημοσίευση από vti-chris »

Ίσως φταίει και το ότι τον βγάζεις πάντα μόνο του έξω...και οι περιστασιακές συναντήσεις με άλλους σκύλους τον ενθουσιάζουν???
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Re: Προβλημα με Κουρτσχααρ

Δημοσίευση από Demetris »

Στις αρχες τον εβγαζα με τον μεγαλο το σκυλο ο οποιοσ ειναι και εκεινος αρσενικοσ 3.5 χρονων αλλα αντι να κυνηγουν επαιζαν τζαι εβουρουσαν οπως τους πελλουσ χωρις να μου δινουν σημασια.
Σιγουρα αμαν βλεπει σκυλους ενθουσιαζεται αλλα εγω τι μπορω να καμω για να το σταματησει τουτο το κακο συνηθειο να βουρα τους ξενους σκυλους?
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Re: Προβλημα με Κουρτσχααρ

Δημοσίευση από Demetris »

Αυτο με το θηραμα το εχω προσεξει και εγω οταν τον περναμε σε τελιασμενο με λαγους, οταν δεν εβρισκε τιποτα εβουρουσεν τους αλλους τους σκυλους, αλλα που την στιγμη που εφκαλε λαο επαθενεν οπως τον πελλο τζαι με σκυλους εθωρεν με τιποτε.

Το προβλημα ομως ειναι πως στις περιοχες που εδωκαν στην Λαρνακα το θηραμα ειναι λιγο, και επειδη τον σκυλο περνουμεν τον απογευμα γιατι δεν μπορουμε πρωι δεν βρισκουμε καμια αξιολογη μαλαι να ποσκολιστει ο σκυλος κατασυνεπεια να βαρκετε (μαλλον) τζαι να βουρα αλλους σκυλους. Πολλες φορες το σκεφτηκαμε να τον παρουμε σε τοπο οπου απογορευετε αλλα εχει θηραμα αλλα δεν το καναμε γιατι εν κριμα τα περτιτζια.

Που την αλλη προσπαθησαμε να χρησιμοποιησουμε ημερο θηραμα (ορτυκια) αλλα δεν βρικαμε καλης ποιοτητας και μπορει να τα πιασει ο σκυλος τζαι να εχουμε αλλα προβληματα.

Υ.Γ 1. ο σκυλος βγαινει 2 φορες την εβδομαδα εξω για εκπαιδευτικο, και δειχνει πολυ καλα στοιχεια αλλα καμνει πελλαρες οι οποιες πρεπει να διορθωθουν.

2. Δεν θελω να χρησιμοποιησω κολλαρω γιατι πιστευω πως μπορει να εκπαιδευτει και διαφορετικα
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: Προβλημα με Κουρτσχααρ

Δημοσίευση από kanaris »

φιλε χαιρετω! πιστευω οτι ο σκυλος δεν καταλαβε ακομα τι απαιτησεις εχεις απο αυτον. δηλαδη παιζει λιγο, μετα βρισκει μαλαη κυνηγα λιγο, μετα βλεπει αλλον σκυλλο κανει και λιγες δημοσιες σχεσεις κλπ. πιστευω οτι μολις καταλαβει οτι αυτος εβγαλε το θηραμα που χτυπησες και σου το εφερε και δει και τον ενθουσιασμο σου θα αλλαξει εντελως και θα γινει κυνηγος. μην αγχωνεσαι και ολα θα ερθουν στην ωρα τους. και κατι ακομα που εγω το θεωρω το Α και το Ω στη σχεση μας με εναν σκυλο: ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙς ΕΣΥ!!! τα καταλαβαινει ολα- το αγχος, τον φοβο, την νευρικοτητα. καλυτερα να τον δενεις οταν προβλεπεις οτι θα αναστατωθεις απο κατι π.χ. απο παρουσια αλλων σκυλων παρα να τον τρεχεις. και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην τον χτυπησεις οταν επιστρεφει γιατι καθε φορα θα θα αργει ακομα περισοτερο γιατι θα φοβαται τις συνεπειες. βλεπεις οι σκυλοι ερμηνευουν τα πραγματα με τον δικο τους τροπο. τιμωρεια με μετρο και μονο ακριβως την ωρα που γινεται κατι ουτε πριν ουτε μετα. ενα ζωο που μας εμπιστευεται μπορει να κανει θαυματα. αυτα απο εμενα και ελπιζω να πετυχουν οι προσπαθειες σου!
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Re: Προβλημα με Κουρτσχααρ

Δημοσίευση από Demetris »

Φιλε καναρι ευχαριστω για τις συμβουλες σου και συμφωνω με ολα οσα λες.
Ο συγκεκριμενος σκυλος αν τζαι καμνει πελλαρες εγω εξακολουθω να το λεω πως εσχει παραπανο νου που τα πλασματα, μονο ο τροποσ που σε κοιταζει οταν του μιλας ειναι σανα τζαι απαντα σου, δεν ξερω αν ειναι χαρακτηριστικο τις φυλης αλλα τουτος εσχει πολλη νου.

Επιπλεον κατι που θα ηθελα να με βοηθησετε ειναι οταν του φωναζω να κατσι που αποσταση δεν καθεται ενω οταν του κοντεψω και του επιβληθω μετο σωμα μου, καταλαωβενει τζαι καθεται, αλλες φορες οταν ειναι μακρια μου τζαι του φωναζω να ερτει καταλαβει τι θελω αλλα παιζει πελλο τζαι καμνει πως δεν ακουει, τι μπορω να καμω για να καμνει τζινω που του λαλω εστω και αν ειναι μακρια?

Υ.Γ τα πιο πανω παραδειγματα δεν τα καμνει συνεχεια αλλα καποιες φορες
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Προβλημα με Κουρτσχααρ

Δημοσίευση από FRANCHI »

φίλε για να αρχίσει να κάθεται που απόσταση δοκίμασε να τον δέσεις και να περάσεις το λουρί που το κάγκελο του σπιτιού ή κάτι άλλο να μεν μπορεί να φύγει. Μετά πέτου να κάτσει στο 1μ, μετά στα 2μ...και σιγά σιγά μεγάλωνε την απόσταση που σας χωρίζει. Κάθε φορά που κάθεται να αφήνεις το λουρί και να του λές έλα και να τον επιβραβεύεις με κάτι και μετά πίσω πάλε
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”