προβλημα με σκυλι

Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από GiorgosT »

'petros' έγραψε:
pavlos έγραψε:Τα ντοριαρικα σκυλια (φωνακλαδες) στα οποια εχω αδυναμια γαυγιζουν στο ιχνος ανεξαρτητα αν ειναι βοσκη η πλησιασμα η μονοντορος! Αναλογα με το ποσο εντονο ειναι το ιχνος τοσο εντονο θα ειναι και το γαυγισμα. Ειδικα μεσα στις βοσκες οπου υπαρχει παρα πολυ εντονο ιχνος τα γαυγισματα ειναι εντονα ενω οταν πλησιαζει το λαγο και το ιχνος ειναι αδυνατο τοτε και τα γαυγισματα αδυνατουν!
Προσωπικα θεωρω μεγαλο πλεονεκτημα ο ιχνηλατης να εχει συνεχως φωνη διοτι με αυτο τον τροπο σε καθοδηγει και "επεξηγει" ολες τις φασεις της ιχνηλασιας (βοσκη-πλησιασμα-ξεφωλιασμα-καταδιωξη). Ειδικα σε μερη οπου η οπτικη επαφη με τον ιχνηλατη ειναι δυσκολη το θεωρω απαραιτητο προσον.
Εξαλλου δεν ειναι τυχαιο οπου οι περισοτερες φυλες ιχνηλατων απαιτουν στο εργασιακο στυλ δυνατη, συνεχη φωνη!
Ολα αυτα ισχυουν υπο την προυποθεση οτι τα γαυγισματα δεν ειναι φλυαρα και αστοχα αλλα ανταποκρινονται σε ιχνη.
Αυτα τα σκυλια χρειαζονται ιδιαιτερη προσοχη διοτι με λαθος χειρισμους θα γαυγιζουν "ψευτικα" με αποτελεσμα να λειπει το πλησιασμα και το ξεφωλιασμα ενω με σωστο χειρισμο θα κανεις ανεπαναληπτα και αξεχαστα λαγοκυνηγια!
Φιλε το σκυλι σου δεν εχει προβλημα αλλα εχει προσοντα ,πιστευω εχεις ενα διαμαντι στα χερια σου το οποιο θα πρεπει να επεξαργαστεις προσεχτικα!
Θα συμφωνησω με τον φιλο παυλο σε αυτα που ειπε αν εχω και εγω ενα τετοιο σκυλι (Φωνακλα το οποιο δεν μου αρεσει οχι προς το κυνηγετικο του παθος απλα δεν παω τα σκυλια αυτα που γαβγιζουν δυνατα και αρκετα αλλα ως προς το κυνηγι του ειναι οτι χρειαζομαι τουλαχιστο εγω)
Πρεπει να παρατηρησεις τα σημεια που γαβγιζει και να προσπαθησεις να προσδιορισεις οτι το ταδε γαβγισμα ειναι της βοσκης (πχ πιο εντονο επαναληπτικο)το αλλο ειναι οταν πλησιασει το θηραμα (πχ φωναζει πιο λιγο και σταθερα)το αλλο της καταδιωξης(να σκισει τα βουνα που τη φωνη πχ)
Το σκυλι που εχεις φιλε πρεπει να ειναι και ο ''αρχηγος'' του συνολου που εχεις και εαν δεν ειναι θα γινει και θα δεις οτι θα σου βγει το καλυτερο λαγοσκυλο που ειχες φτανει να του δωσεις την απαραιτητη προσοχη και οπως ειπα και πιο παλια στα εκπαιδευτικα δεν παμε να βγαλουμε οσο πιο πολυ θηραμα μπορουμε αλλα κανουμε και εμεις εκπαιδευση παρακολουθοντας τη συμπεριφορα των σκυλιων μας γιατι θελωντας και μη μας μαθαινουμε καθε φορα και κατι παραπανω απο αυτα
ο αρχηγός της ομαδας συνηθως ειναι το αρχαιότερο θυληκό.
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από 'petros' »

GiorgosT έγραψε: ο αρχηγός της ομαδας συνηθως ειναι το αρχαιότερο θυληκό.
Εχει και αρσενικο και θυληκο κυριαρχα μαζι σε μια ομαδα φιλε
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από GiorgosT »

'petros' έγραψε:
GiorgosT έγραψε: ο αρχηγός της ομαδας συνηθως ειναι το αρχαιότερο θυληκό.
Εχει και αρσενικο και θυληκο κυριαρχα μαζι σε μια ομαδα φιλε
τι γινετε αν εχει 2 μαλαές και τα 2 κυρίαρχα πιασουν απο 1?
ο αρχηγός πρεπει να ειναι ένας και οχι κατα αναγγη και ο καλύτερος ξεφολιαστης αλλα το σκυλί που κρατα την μαλαή και την συνεχίζει χωρείς να την χάνει!
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από 'petros' »

Δηλ εαν και τα δυο ''κυριαρχα'' τραβησουν τη μαλαη και το αρσενικο και το θυληκο σε διαφορετικη κατευθηνση γιατι πανω σε ενα μονοπατι να ξερεις οτι εαν εχει και αλλο/αλλους λαγους κατα πασα πιθανοτητα να το χρησημοποιουν και αυτοι μεχρι να φτασουν στο σημειο βοσκης εσυ θα πρεπει να παρεις την αποφαση εκεινη τι στιγμη τι να κανεις.
Εγω θα ακολουθουσα το σκυλι μου το οποιο θα ειναι πιο εμπειρο και του εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη.Εαν καταφερω να βρω το θηραμα ητε το καρπωθω η οχι τοτε θα επιστρεψω παλι πισω και να βαλω τα σκυλια και στην αλλη μαλλαη και να συνεχισω το ψαξιμο και για το αλλο θηραμα εαν υπαρχει αλλο και δεν ειναι μαλλαη και κολπα του ιδιου
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από Laurona »

Κατα την δικη μου αποψη παντα, δυο κυριαρχα σκυλια σε μια ομαδα ( του ιδιου ιδιοκτητη δηλαδη που ζουν μαζι) δεν μπορουν να υπαρχουν.

Παντα υπαρχει υεραρχια και παντα ενα σκυλι ειναι ο αρχηγος. Εαν ειναι τοσο πολυ ισχυρογνωμωνες και τα δυο τοτε για μενα θα τσακωνονται και δεν θα συνεργαζονται, το πιο πιθανον μλαιστα να λειτουργουν αναταγωνιστικα.

Οταν τα σκυλια δουλευουν μαζι σε ομαδα, τοτε το καθε ενα εχε αποδεκτει τον ρολο τουστην αγελη και δουλευουν σαν ομαδα, εχοντας μονο ενα για αρχηγο, το οποιο δεν ειναι απαραιτητο να ξεχωριζει στα δικα μας ματια, τα σκυλια ξερουν να τον ξεχωριζουν μεταξυ τους.

Εαν υπαρχουν δυο μαλαες και χωριστουν συνηθως οι περισσοτεροι ακολουθαμε το σκυλι που του εχουμε περισσοτερη εμπιστοσυνη, χωρις απαραιτητα να ειναι και σωστο αφου πολλες φορες ειδαμε και ακουσαμε να λεμε οτι εβελπαμε τον εναν σκυλο και αφκαλεν μας τον ο αλλος σαν εν τον υπολογιζαμε.

Τωρα εαν μετα την καρπωση εξακολουθουν να επιμενουν, και προκειτε για εμπειρα σκυλια, σε συνδιασμο με το γενος του λαγου και το εαν ειχε γιατακι η οχι, τοτε μπορουμε να ψαξουμε και για τον δευτερο εκει κοντα.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από GiorgosT »

'petros' έγραψε:Δηλ εαν και τα δυο ''κυριαρχα'' τραβησουν τη μαλαη και το αρσενικο και το θυληκο σε διαφορετικη κατευθηνση γιατι πανω σε ενα μονοπατι να ξερεις οτι εαν εχει και αλλο/αλλους λαγους κατα πασα πιθανοτητα να το χρησημοποιουν και αυτοι μεχρι να φτασουν στο σημειο βοσκης εσυ θα πρεπει να παρεις την αποφαση εκεινη τι στιγμη τι να κανεις.
Εγω θα ακολουθουσα το σκυλι μου το οποιο θα ειναι πιο εμπειρο και του εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη.Εαν καταφερω να βρω το θηραμα ητε το καρπωθω η οχι τοτε θα επιστρεψω παλι πισω και να βαλω τα σκυλια και στην αλλη μαλλαη και να συνεχισω το ψαξιμο και για το αλλο θηραμα εαν υπαρχει αλλο και δεν ειναι μαλλαη και κολπα του ιδιου
πιστεύω ότι σε μια ομάδα ένα σκυλί πρέπει να είναι το κυρίαρχο και ας έχει και άλλα που κλαίνε στην μαλαη. Η ομάδα να μην χωρίζεται για κανένα λόγο. Δεν μπορείς να αφήνεις ένα σκυλί να δουλεύει μόνο του και εσύ να ακολουθάς ένα άλλο και αν βγάλουν και τα 2 λαγό; Προσωπική μου γνώμη πάντα.
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από Rai »

ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΛΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΑ ΙΧΝΟΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΦΡΕΣΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΕΤΣΙ ΠΙΟ ΕΦΚΟΛΑ ΣΤΟΝ ΛΑΓΟ.
ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΙΧΝΙΛΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΛΑΓΟ.

ΦΙΛΙΚΑ
RAI
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από 'petros' »

GiorgosT έγραψε:
'petros' έγραψε:Δηλ εαν και τα δυο ''κυριαρχα'' τραβησουν τη μαλαη και το αρσενικο και το θυληκο σε διαφορετικη κατευθηνση γιατι πανω σε ενα μονοπατι να ξερεις οτι εαν εχει και αλλο/αλλους λαγους κατα πασα πιθανοτητα να το χρησημοποιουν και αυτοι μεχρι να φτασουν στο σημειο βοσκης εσυ θα πρεπει να παρεις την αποφαση εκεινη τι στιγμη τι να κανεις.
Εγω θα ακολουθουσα το σκυλι μου το οποιο θα ειναι πιο εμπειρο και του εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη.Εαν καταφερω να βρω το θηραμα ητε το καρπωθω η οχι τοτε θα επιστρεψω παλι πισω και να βαλω τα σκυλια και στην αλλη μαλλαη και να συνεχισω το ψαξιμο και για το αλλο θηραμα εαν υπαρχει αλλο και δεν ειναι μαλλαη και κολπα του ιδιου
πιστεύω ότι σε μια ομάδα ένα σκυλί πρέπει να είναι το κυρίαρχο και ας έχει και άλλα που κλαίνε στην μαλαη. Η ομάδα να μην χωρίζεται για κανένα λόγο. Δεν μπορείς να αφήνεις ένα σκυλί να δουλεύει μόνο του και εσύ να ακολουθάς ένα άλλο και αν βγάλουν και τα 2 λαγό; Προσωπική μου γνώμη πάντα.
Δεν το εθεσα σωστα ''να επιβάλλουμε στα σκυλία να ιχνηλατήσουν τα ίχνη μόνο του ενός λαγου, και ειδικότερα τα ιχνη που θα μας καθοδηγησει το σκυλι που εμπιστευομαστε εμείς.
Εαν ειναι και οι δυο λαγοι κοντα και δεν φτασουμε να καθοδηγησουμε και τα 2 σκυλια στην ιδια πορεια και βγαλουν και τα 2 λαγο τοτε θα εχουμε και του χρονου λαγους στη περιοχη για κυνηγι :lol: :lol:
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από 'petros' »

Rai έγραψε:ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΛΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΑ ΙΧΝΟΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΦΡΕΣΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΕΤΣΙ ΠΙΟ ΕΦΚΟΛΑ ΣΤΟΝ ΛΑΓΟ.
ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΙΧΝΙΛΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΛΑΓΟ.

ΦΙΛΙΚΑ
RAI
Συμφωνω μαζι σου φιλε +100
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από GiorgosT »

Rai έγραψε:ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΛΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΑ ΙΧΝΟΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΦΡΕΣΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΕΤΣΙ ΠΙΟ ΕΦΚΟΛΑ ΣΤΟΝ ΛΑΓΟ.
ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΙΧΝΙΛΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΛΑΓΟ.

ΦΙΛΙΚΑ
RAI
Rai
σε αυτήν την περιπτωση που αναφερες ειναι οταν κυνηγας με ενα σκυλί και δεν διαφόνω. Εγώ αναφερομαι στην ομάδα που επειδη μπορει να υπάρχουν σε ενα χωράφι που βόσκισαν 2 λαγοί να χωρήσει η ομάδα. Επηδεί υπάρχουν 2 κυρίαρχα σκυλιά. και πάλι λεω οτι σε μια ομάδα πρέπει να ειναι ένας ο αρχηγος.
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”