προβλημα με σκυλι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από pai »

Γεια σας παιδες εχω παρη ενα σκυλι πολυ καλο μπορω να πω πεισματαρικο στην μαλαη ομως υπαρχη ενα προβλημα λασσει πολλα στην μαλαη (υπερβολικα)υπαρχει καποιος τροπος να του το κοπσω χωρις να κανω ζημια στο σκυλι?
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από pai »

stelios--- έγραψε:
pai έγραψε:Γεια σας παιδες εχω παρη ενα σκυλι πολυ καλο μπορω να πω πεισματαρικο στην μαλαη ομως υπαρχη ενα προβλημα λασσει πολλα στην μαλαη (υπερβολικα)υπαρχει καποιος τροπος να του το κοπσω χωρις να κανω ζημια στο σκυλι?
τι ρατσα ειναι φιλε??
beagle
Άβαταρ μέλους
Vasilis-beagle
Full Member
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 12 Οκτ 2011, 10:40

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από Vasilis-beagle »

Φιλουι μου τουτο εχει το η ρατσα αλλοι σκυλοι λιο αλλοι πιο πολλα απλα τουλαχιστο εν καλα να ξερει ποτε να κλαιει της μαλαης για να καταλαβαινεις και εσυ αν εν φρεσκα η μαλαη και ετσι πραματα, επισης πεζει ρολο αν κυνηγας μαζι με αλλους σκυλους που λασουν της μαλαης
Φιλικα
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από GiorgosT »

pai έγραψε:Γεια σας παιδες εχω παρη ενα σκυλι πολυ καλο μπορω να πω πεισματαρικο στην μαλαη ομως υπαρχη ενα προβλημα λασσει πολλα στην μαλαη (υπερβολικα)υπαρχει καποιος τροπος να του το κοπσω χωρις να κανω ζημια στο σκυλι?
ποσο χρονων ειναι το σκυλι?
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από pai »

καθαροαιμο πρεπει να ειναι!!χαρακτηριστικο της φυλης λεβεντι μ ετσι πρεπει να λασσει!!!![/quote]

καλημερα σας παιδες!μπορω να πω οτι ειμαι καλος γνωστης τον μπηκολ γιατι μεχρι τωρα εχουν περαση 7 σκυλια απο αυτη την φυλη στα χερια μου αρα τα στοιχιοδη τα γνωριζω!υπαρχουν πολλες γραμμες αιματος απο μπηκλ μεχρι και σκυλια που δεν λασσουν καθολου(ειμαι κατοχος ενος)τωρα το συγκεκρημενο(δεν εχει χαρτια καθαροαιμιας αρα μπορει να μην ειναι και καθαρο παρολο που ειναι καλο μορφολογικα)κανει ενα συνεχες λαξημο πολυ διαφορετικο απο τα σκυλια που ξερω!το σκυλι ειναι 2 χρονων και μεχρι τωρα εχει βγει μονο του βουνο
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από isimerinos »

φιλε μου εν νομιζω να κοφκεται τουτο το πραμα. το προβλημα ειναι οτι αν περνεις και αλλα σκυλλια μαζι σου ο σκυλλος που λασσει πολλα εννα τους τραβα συνεχεια κοντα του. για αυτο λεμε οτι οι φωνακλαδες σκυλλοι πρεπει να ειναι και σωστοι πανω στην μαλαη γιατι μετα χαλουν την αγελη
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από GiorgosT »

isimerinos έγραψε:φιλε μου εν νομιζω να κοφκεται τουτο το πραμα. το προβλημα ειναι οτι αν περνεις και αλλα σκυλλια μαζι σου ο σκυλλος που λασσει πολλα εννα τους τραβα συνεχεια κοντα του. για αυτο λεμε οτι οι φωνακλαδες σκυλλοι πρεπει να ειναι και σωστοι πανω στην μαλαη γιατι μετα χαλουν την αγελη
+100
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από Laurona »

Καλημερα,

Αρχικα να πω οτι συμφωνω με τον φιλο ισημερινο για το προβλημα.

Ακολουθως να ρωτησω, τον σκυλο τον περνεις σε πυκνο?θλεω να πω βλεπεις τους λαγους που βγαζει η το υποθετεις , στον συγκεκριμενο απο το λαξιμο?

Το προβλημα φιλε μου πιστευω οτι δεν κοβετε αλλα ισως να μπορει να βελτιωθει, ειναι παρολα αυτα πολυ δυσκολο.

καποια σκυλια εχουν χαρακτηρα φαβλατα, με την καλη ενοια.Δηλαδη λογω υπερβολικου παθους, η καποια φορα εαν ειναι σε αγελη λογω ισχυρου χαρακτηρα, λασουν συνεχομενα στην μαλαη επιδιωκοντας να εκδηλωσουν το παθος τους η να κυριαρχησουν εναντι των υπολοιπων.

Αυτα χωριζονται σε δυο κατηγοριες, αυτα που βγαζουν λαγους ,απλα λασουν συνεχεια στην μαλαη, κα ισε αυτα που δεν βγαζουν , απλα λασσουν σαν τρελα, πανω στο παθος τους να τον βγαλουν, χωρις ομως τελικα να εχουν το λεγομενο finish.

Αυτο που θια σου συνηστουσα να κανεις ειναι αφου ξερεις οτι το σκυλι ξερει τι κανει και βγαζει λαγους, να τον περνεις σε λαγους που ξερεις ηδη αλαλ οχι σε πυκνο, να τον παρεις σε ανοικτο τοπο, στα τελευταια τους και οχι απο τον τοπο βοσκης. Οταν το κανεις αυτο και βγαλει σε συντομο διαστημα 2-3 λαγους, παρε τον σε τοπους βοσκης, για να δει την διαφορα, και μετα κανε το εναλλαξ.

ισως καταφερει να ξεχωρισει την διαφορα της μαλαης και να μειωσει λιγο το υπερβολικο λαξιμο πριν να ερθει η ωρα, δηλαδη το finish.

Αντιλαμβανεσε φυσικα οτι αυτο που σου λεω ειναι πολυ δυσκολο......δηλαδη να ξερεις 2-3 λαγους σιγουρους και να ειναι παντα εκει, σε συναρτηση με τις περιοχες εκπαδευσης και τα τι αυτα.

Απο την αλλη, μπορεις απλα να συμβιβαστεις , αλλα εχε το νου σου οπως ειπε ο φιλος Ισημερινος στο να μην σου παρασυρει τυχον αλλα σκυλια που εχεις.

Φιλικα

Laurona
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
pavlos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 15:12
Τοποθεσία: Λευκωσια
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από pavlos »

Τα ντοριαρικα σκυλια (φωνακλαδες) στα οποια εχω αδυναμια γαυγιζουν στο ιχνος ανεξαρτητα αν ειναι βοσκη η πλησιασμα η μονοντορος! Αναλογα με το ποσο εντονο ειναι το ιχνος τοσο εντονο θα ειναι και το γαυγισμα. Ειδικα μεσα στις βοσκες οπου υπαρχει παρα πολυ εντονο ιχνος τα γαυγισματα ειναι εντονα ενω οταν πλησιαζει το λαγο και το ιχνος ειναι αδυνατο τοτε και τα γαυγισματα αδυνατουν!
Προσωπικα θεωρω μεγαλο πλεονεκτημα ο ιχνηλατης να εχει συνεχως φωνη διοτι με αυτο τον τροπο σε καθοδηγει και "επεξηγει" ολες τις φασεις της ιχνηλασιας (βοσκη-πλησιασμα-ξεφωλιασμα-καταδιωξη). Ειδικα σε μερη οπου η οπτικη επαφη με τον ιχνηλατη ειναι δυσκολη το θεωρω απαραιτητο προσον.
Εξαλλου δεν ειναι τυχαιο οπου οι περισοτερες φυλες ιχνηλατων απαιτουν στο εργασιακο στυλ δυνατη, συνεχη φωνη!
Ολα αυτα ισχυουν υπο την προυποθεση οτι τα γαυγισματα δεν ειναι φλυαρα και αστοχα αλλα ανταποκρινονται σε ιχνη.
Αυτα τα σκυλια χρειαζονται ιδιαιτερη προσοχη διοτι με λαθος χειρισμους θα γαυγιζουν "ψευτικα" με αποτελεσμα να λειπει το πλησιασμα και το ξεφωλιασμα ενω με σωστο χειρισμο θα κανεις ανεπαναληπτα και αξεχαστα λαγοκυνηγια!
Φιλε το σκυλι σου δεν εχει προβλημα αλλα εχει προσοντα ,πιστευω εχεις ενα διαμαντι στα χερια σου το οποιο θα πρεπει να επεξαργαστεις προσεχτικα!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: προβλημα με σκυλι

Δημοσίευση από 'petros' »

pavlos έγραψε:Τα ντοριαρικα σκυλια (φωνακλαδες) στα οποια εχω αδυναμια γαυγιζουν στο ιχνος ανεξαρτητα αν ειναι βοσκη η πλησιασμα η μονοντορος! Αναλογα με το ποσο εντονο ειναι το ιχνος τοσο εντονο θα ειναι και το γαυγισμα. Ειδικα μεσα στις βοσκες οπου υπαρχει παρα πολυ εντονο ιχνος τα γαυγισματα ειναι εντονα ενω οταν πλησιαζει το λαγο και το ιχνος ειναι αδυνατο τοτε και τα γαυγισματα αδυνατουν!
Προσωπικα θεωρω μεγαλο πλεονεκτημα ο ιχνηλατης να εχει συνεχως φωνη διοτι με αυτο τον τροπο σε καθοδηγει και "επεξηγει" ολες τις φασεις της ιχνηλασιας (βοσκη-πλησιασμα-ξεφωλιασμα-καταδιωξη). Ειδικα σε μερη οπου η οπτικη επαφη με τον ιχνηλατη ειναι δυσκολη το θεωρω απαραιτητο προσον.
Εξαλλου δεν ειναι τυχαιο οπου οι περισοτερες φυλες ιχνηλατων απαιτουν στο εργασιακο στυλ δυνατη, συνεχη φωνη!
Ολα αυτα ισχυουν υπο την προυποθεση οτι τα γαυγισματα δεν ειναι φλυαρα και αστοχα αλλα ανταποκρινονται σε ιχνη.
Αυτα τα σκυλια χρειαζονται ιδιαιτερη προσοχη διοτι με λαθος χειρισμους θα γαυγιζουν "ψευτικα" με αποτελεσμα να λειπει το πλησιασμα και το ξεφωλιασμα ενω με σωστο χειρισμο θα κανεις ανεπαναληπτα και αξεχαστα λαγοκυνηγια!
Φιλε το σκυλι σου δεν εχει προβλημα αλλα εχει προσοντα ,πιστευω εχεις ενα διαμαντι στα χερια σου το οποιο θα πρεπει να επεξαργαστεις προσεχτικα!
Θα συμφωνησω με τον φιλο παυλο σε αυτα που ειπε αν εχω και εγω ενα τετοιο σκυλι (Φωνακλα το οποιο δεν μου αρεσει οχι προς το κυνηγετικο του παθος απλα δεν παω τα σκυλια αυτα που γαβγιζουν δυνατα και αρκετα αλλα ως προς το κυνηγι του ειναι οτι χρειαζομαι τουλαχιστο εγω)
Πρεπει να παρατηρησεις τα σημεια που γαβγιζει και να προσπαθησεις να προσδιορισεις οτι το ταδε γαβγισμα ειναι της βοσκης (πχ πιο εντονο επαναληπτικο)το αλλο ειναι οταν πλησιασει το θηραμα (πχ φωναζει πιο λιγο και σταθερα)το αλλο της καταδιωξης(να σκισει τα βουνα που τη φωνη πχ)
Το σκυλι που εχεις φιλε πρεπει να ειναι και ο ''αρχηγος'' του συνολου που εχεις και εαν δεν ειναι θα γινει και θα δεις οτι θα σου βγει το καλυτερο λαγοσκυλο που ειχες φτανει να του δωσεις την απαραιτητη προσοχη και οπως ειπα και πιο παλια στα εκπαιδευτικα δεν παμε να βγαλουμε οσο πιο πολυ θηραμα μπορουμε αλλα κανουμε και εμεις εκπαιδευση παρακολουθοντας τη συμπεριφορα των σκυλιων μας γιατι θελωντας και μη μας μαθαινουμε καθε φορα και κατι παραπανω απο αυτα
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”