Αγωνες ιχνηλασιας σε αγριο θηραμα.

Απάντηση
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Αγωνες ιχνηλασιας σε αγριο θηραμα.

Δημοσίευση από lagomania »

Θα ηταν καλο να οργανωσουμε αγωνες ιχνηλασιας οπως εκαναν στην Ελλαδα οπου πηγα και τους παρακολουθησα στην Λαγκαδα καταπληκτικα σκυλια φοβεροι κριτες την παρασταση εκλεψαν οι Ελληνικοι ιχνηλατες :) θα ηταν καλο να οργανωναμε και εμεις τετοιους αγωνες για να φανουν καλυτερα οι καθαροαιμοι ιχνηλατες και να σταματησουν οι τυχαιες δυασταυρωσεις.. ακουω αποψεις
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: Αγωνες ιχνηλασιας σε αγριο θηραμα.

Δημοσίευση από lagomania »

φιλε περιοχες εχουμε καμποσες εν και ακουσες εν να εν αγωνας για 10 μερες 2 μερες εν να ενι αν γινει. Οι σκυλοι βαθμολογουνται αν συνεργαζονται σωστα με το ζευγαρι τους εαν εχουν καλη καταδιωξη και να ακολουθουν σωστα τα ιχνη πρεπει οι σκυλοι να ειναι καθαροαιμοι να εχουν καλη φωνη και μορφολογικα να ειναι αριστοι http://www.youtube.com/watch?v=dl8GGuHzZXU http://www.youtube.com/watch?v=zTbhGV4A ... re=related και καποια βιντεο
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Re: Αγωνες ιχνηλασιας σε αγριο θηραμα.

Δημοσίευση από Demetris »

Φιλε λαγομανια γραψε μας λια λογια για το τι ειδες αν σου ειναι ευκολο και τι σου εκανε εντυπωση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Αγωνες ιχνηλασιας σε αγριο θηραμα.

Δημοσίευση από Laurona »

vasika ta skylia eixan misi ora na ixnilatisoun na xefoliasoun k na katadioxoun.ta epomeno zeugari sinexize topografika ekei pou telione to proigoumeno.mono 2-3 zeugaria evgalan lago k gia mena o tropos autos adikise skylia, eidika auta pou itan teleytaia kai ergastikan mesimeri, opos k auta p teleione o،xronos sta teleytaia tou lagou, kai arxizan ta epomena se stromeni ixnilasia.sikonei poli veltiosi o tropos diexagogis.ipirxan skylia entelos ektos protipon alla k poli kala deigmata.to post einai apo kinito.gia kypro nomizo mono nekra mporoun na ginoun agones.

Filika laurona.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
gascogne
Full Member
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2011, 12:52

Re: Αγωνες ιχνηλασιας σε αγριο θηραμα.

Δημοσίευση από gascogne »

Αγώνες ιχνηλασίας για λαγό και όχι μόνο γίνονται εδώ και χρόνια σχεδόν σε όλες της Ευρωπαϊκές χώρες. Στην Γαλλία και Ισπανία στους οι αγώνες για λαγό συμμετέχουν 6 σκύλοι για κάθε ομάδα και έχουν 1 ώρα η κάθε ομάδα. Στην Ιταλία γίνονται αγώνες για λαγό με 1 σκύλο, με 2 και με έξι. Αγώνες επίσης με ένα σκύλο γίνονται στην Ελβετία, Αυστρία στις Σκανδιναβικές χώρες αλλά και σε Σερβία, Κροατία κλπ. Κάθε χρόνο υπάρχει πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα λαγού με ένα σκύλο που συμμετέχουν όλες οι πιο πάνω χώρες. Δυστυχώς εμείς μείναμε πίσω και κολλήσαμε που θα γίνουν οι αγώνες και ποιοι οι κανονισμοί. Όταν αποφασίσουμε θα βρούμε και τόπο και κανονισμούς. Καλό θα ήταν μια συνάντηση των ιδιοκτητών καθαρόαιμων ιχνηλατών για να οργανώσουμε ένα αγώνα. Κριτές μπορούμε να βρούμε από Ιταλία ή Γαλλία.
pavlos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 15:12
Τοποθεσία: Λευκωσια
Επικοινωνία:

Re: Αγωνες ιχνηλασιας σε αγριο θηραμα.

Δημοσίευση από pavlos »

Το πιο πιθανο να κρυβονται συμφεροντα πισω απο την απραξια των αρμοδιων!
Ιβηρικός Ιχνηλάτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 09 Οκτ 2011, 14:12

Re: Αγωνες ιχνηλασιας σε αγριο θηραμα.

Δημοσίευση από Ιβηρικός Ιχνηλάτης »

Προωθηστε το να δουμε και κατι διαφορετικο σε αυτο τον τοπο!
Ενδιαφερομενοι θα βρεθουν πολλοι
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: Αγωνες ιχνηλασιας σε αγριο θηραμα.

Δημοσίευση από lagomania »

οχι φιλε μου ειμαι και εγω μεσα για τετοιο αγωνα τοπο βρισκουμε ευκολα δεν ειναι αυτο το θεμα αλλα η γνωμη μου ειναι να γινει μετα το κυνηγι λογω του καιρου εαν τον κανουμε τωρα μονο πρωι μπορουν να δουλεψουν τα σκυλια αντε το πολυ ως τις 8μιση μετα τα πραγματα γινονται πολυ δυσκολα για τα σκυλια λογω τις ξηρασιας που θα εχει και της θερμοκρασιας. Καλο θα ηταν να κανουμε μια συναντηση ολοι οι ενδιαφερομενοι να κανουμε τους κανονισμους να αποφασισουμε για τοπο κτλ θα φερω και 3 φιλους μου που κατεχουν καθαροαιμα σκυλια αρτουα, γασκωνης σεγκουτσι και εγω με γιουρα
Lykoshillos

Re: Αγωνες ιχνηλασιας σε αγριο θηραμα.

Δημοσίευση από Lykoshillos »

Εγώ νομίζω να το κάνουμε νύκτα που ειναι πιο ιδανικές οι συνθήκες.

Βρίσκεις και πιο πολλές μαλαές και πιο πολύ θήραμα.

Αλλά πρέπει να προσέχετε γιατί άμαν ξαπολίσω τους δικούς μου την νύκτα εν στρέφονται μ' ενα κολάι. :geek:

Οι γέριμοι αν δεν με ξυπνήσει η γυναίκα μου ή το μωρό τσιλλούν τους αβέρτα μες τες μονές. :roll: :roll:

Στην υγεία μας.
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: Αγωνες ιχνηλασιας σε αγριο θηραμα.

Δημοσίευση από stakis »

Παιδια δεν μου πεφτει ουσιαστικα λογος, γιατι δεν ασχολουμαι με ιχνηλατες, οχι γιατι δεν μου αρεσουν αλλα γιατι ειμαι φανατικος των σκυλιων φερμας και ειδικα των Ντραχτχααρ πρωτιστα και μετα των Κουρτσχααρ χωρις να αποριπτω καμια φυλη. Αλλωστε πιστευω πως η καθε φυλη φτιακτηκε για συγκεκριμενη δουλεια με βαση συγκεκριμενα εργασιακα προτυπα.
Διαβασα λοιπον πιο πανω τα σχολια σας και ηθελα να σας πω κατα αρχη συγχαρητηρια που θελετε να ασχολειθειται με αγωνιστικη κυνοφυλια. Ειναι μια απασχοληση που θα σας βοηθηση τοσο εσας οσο και τα σκυλια σας, και αν γινουν σωστα βηματα, πολυ συντομα θα δειτε βελτιωση σε ολους του τομεις.
Εκεινο που δεν καταλαβα ειναι γιατι μιλατε για αρμοδιους, ποιοι ειναι αυτοι οι αρμοδιοι? Γιατι περεμενετε απο καποιον αλλο να κανει το πρωτο βημα? Θα μπορουσατε να δημιουργησεται ενα Ομιλο Ιχνηλατων. Ομιλο φυλης δεν ξερω, αλλα νομιζω θα ειναι δυσκολο, αλλα Γενικο Ομιλο Ιχνηλατων, νομιζω δεν θα εχετε ιδιαιτερο προβλημα. Απλα καποιοι πρεπει να κανουν την θυσια, χρονου, κοπου , εξοδων να γινει η αρχη. Η διαδικασια δεν ειναι μεν απλη, αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολη. Χρειαζεστε ενα καταστατικο, 21 ιδρυτικα μελη, ιδρυτικη Συνελευση καμποσος χρονος και καλη και θετικη σταση, μακρια απο προσωπικα συμφεροντα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”