Διατροφή σκύλου-Πρωί ή απόγευμα???

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Διατροφή σκύλου-Πρωί ή απόγευμα???

Δημοσίευση από Nikos »

Γειά σας παιδιά

Πότε ταίζετε τους πιστούς σας φίλους και τι πιστεύετε ότι είναι το πιο σωστό???
Λόγω ωράριου εργασίας, τον χειμώνα τάιζα τα σκυλιά μου το πρωί 7- 7:30, τώρα που μεγαλώνει η μέρα υπάρχει χρόνος να ταίζοντε το απόγευμα, κατα τις 6:30-7:00 και να βγαίνουν και μια μικρή βόλτα...
Πιστευετε ότι είναι σωστό να αλλάξω την ώρα φαγητού των σκύλων μου...


Σας ευχαριστώ
Νίκος Α
axerkwtis

Re: Διατροφή σκύλου-Πρωί ή απόγευμα???

Δημοσίευση από axerkwtis »

φιλε Νικο σε χαιρετω
ο καθενας εχει τις δικες του συνηθειες νομιζω πας το θεμα..εγω θα σ πω τι καμνω εγω προσωπικα..ο σκυλλος εν οπως μαθει συνηθιζει στο προγραμμα αρα η οποια αλλαγη πρεπει να γινεται σταδιακα..επειδη δεν μου αρεσουν οι αλλαγες συνηθιζω να ταιζω μονο απογευμα και ο λογος και ο τροπος σκεψης μου ειναι ενας..εξηγω..η εκγυμναση των σκυλλων γινεται πρωι..στο κυνηγι παμε απο το πρωι μεχρι το απογευμα..σιγουρα δεν θελω να τα περνω βουνο και να μεν εχουν ορεξη και να ειναι αταιστα αλλα ο κυριως λογος ειναι για να αποφυγω το φαινομενο που γυριζει το στομαχι..μετα που το φαι εν πρεπει να καμουν καμια εργασια και επειδη οπως σου ειπα πριν μαθαινουν στο προγραμμα ταιζω απογευμα ωστε ειτε παμε βουνο ειτε παμε κυνηγι μεχρι το απογευμα ειτε ειναι σπιτι το απογευμα θα φαν...ξεκουραζοντε και στο κλουβι τους..καλο ειναι να τρων 12-14 ωρες πριν την οποια ασκηση..
lusso
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 10:52

Re: Διατροφή σκύλου-Πρωί ή απόγευμα???

Δημοσίευση από lusso »

εν προτιμοτερο να ταιζουμε νυχτα λογο του οτι αφομιονετε καλλυτερα το φαι παρα την μερα.
και το αλλο εν οτι ενας σκυλος ειδικα κυνιγετικος αμα τον ταισεις που το πρωι εννε λειτουργικος την υπολοιπη μερα αφου και η χωνεψη του θελει παραπανω ωρες που εμας για να γινει.
and73
Full Member
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:48

Re: Διατροφή σκύλου-Πρωί ή απόγευμα???

Δημοσίευση από and73 »

Σωστο για την χωνευση του σκυλου, συνηθως μετα απο ενα πληρες γευμα να χρειαζεται γυρω στις 5-6 ωρες για να επελθει πληρες χωνευση.

Δυο γευματα καλυτερα, πολυ καλυτερη αφομειωση των συστατικων. Η κανονικη ποσοτητα δια δυο, ενα πρωι, ενα βραδυ.

ΑΑ
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Διατροφή σκύλου-Πρωί ή απόγευμα???

Δημοσίευση από marinos.a »

εγω ταΐζω μιαν το πρωί πριν τη δουλειά και μια το απόγευμα

τις μέρες που θα βγούμε σε δραστηριότητες το σκυλί δεν τρώει μέχρι να πάμε σπίτι και συνήθως αυτές τις μέρες της βάζω λίγο παραπάνω και μια φορά τρώει.
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Διατροφή σκύλου-Πρωί ή απόγευμα???

Δημοσίευση από Nikos »

Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....

Εγω απλά αντιμετωπίζω αυτό το μικρό και κατα κάποιο τρόπο ασήμαντο λόγο γιατί τα σκυλιά δεν είναι δίπλα στο σπιτι....Ετσι τον χειμώνα που νυχτώνει νωρίς, δεν εχω τον χρόνο ουτε το φως να βλέπω να τους καθαρίζω, να τους βγάλω λίγο εξω να ξιμουθκιάσουν γι'αυτό παω το πρωί... ώσπου τους είχα στην αυλή, ετρωγαν πρωι και βράδυ αλλά τωρα εν λίγο δύσκολο....
Ετσι το συμπέρασμα μου ειναι, οτι μάλλον το καλοκαιρι, θα τρωνε βράδυ, που έχει ακόμη φως και υπάρχει και ο χρόνος και τον χειμώνα, πρωί λίγο περισσότερο πάντα γιατι ειναι κρύο...
Απλά διερωτούμε αν με την αλλαγή αυτή κάθε σεζόν , θα υπάρξει πρόβλημα...

Ευχαριστώ και πάλι
Νίκος Α.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”