Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από Anthimos »

AU-79 έγραψε:
Anthimos έγραψε:Παιχτες εγω εκατεβασα αγωνες μορφολογιας σκυλι που αγορασα 400 Ευρω και ηταν ο πιο φτηνος της γεννας τζαι ηταν του πεταματου.
Το πολλη το εξω ομως και το κυνηγι ειχαν σαν αποτελεσμα να καμει κορμι το κοπελλι και στους αγωνες να βγει Best of Breed τζαι να νικησει τ αδερφια του που επωλουνταν 800 το ένα. :D

Οποταν μεν το πολλοβασανιζετε. Με την σημερινη κριση 400 Ευρω για ενα καθαροαιμο κουταβακι απο εξαιρετους γονεις που φκαλλουν φωθκιες στο κυνηγι ειναι ικανοποιητικά !!! Αλλιως 150 με 300 αναλογα με την γεννα.Οτιδηποτε αλλο για εντελως νέα κουταβια ειναι υπερβολη επειδη παιρνεις και το ρισκο οτι μπορει ανα πασα στιγμη να πεθάνει απο παιδικες αρρωστιες πριν το χαρεις.

Τωρα ωσπου ενηλικιωνεται και εκπαιδευεται αλλαζουν τα πραματα!!

Aνθημε πρεπει να τραβα τα βυζια του τσινος που σου τον πουλησε :lol:



Οχι ρε φιλε παλε εκαπαρτηζεν για την γεννα , απλα βαζω το ως παραδειγμα οτι για αγωνες μορφολογιας η τιμη δεν ειναι προυποθεση . Αν εν ακριβος ο σκυλλος δεν σημαινει οτι θα φκει κουκλος. 2-3 μηνων σκυλια.... ακομα μ αυκα με πουλλια. Μοιραζεσαι το ρισκο οποταν το πολλα ακριβο εν υπερβολή, εξαλλου εχεις και 60 ευρω έξοδα να τον γραψεις και ενα σωρο αλλα που τζαμε τζαι τζει.
Μπορει να φαεις ακομα 500 απλα για να τον κατεβασεις αγωνες. Οκ εν χομπυ τζαι τουτον.
Φυσικα όμως για να αγορασεις ετοιμο πρωταθλητη ειτε μορφολογικα ειτε κυνηγετικα εν το συζητω ο καθενας κοφκει τιμη και αποφασιζει ο αγοραστης.
Εγω αναφερομαι σε κουταβακια ως 2,5 με 3 μηνων!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Μια καλη λυση για καποιο κυνηγο που δεν θα ασχοληθει με αγωνες ειναι αγορασει καθαροαιμο χωρις χαρτια απο καλα κυνηγετικα αιματα 150-200 και κανει.

Εγω επιασα με χαρτια 550 ευρω κουταβι και τι εκαταλαβα?... Αφου ειμαι κυνηγος μονο και δεν με ενδιαφερουν οι αγωνες... Επιασα τα καλα κυνηγετικα αιματα αλλα εμπορουσα να καμω τη δουλεια μου και με 200 ευρω...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
sotiris!129

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από sotiris!129 »

μια απορια
τo pedigree σε ενα σκυλο πιστεβεται οτι εξασφαλιζη το οτι ο σκυλος θα κυνηγιση και πως θα παρει τα αιματα τον γονιον του?
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

sotiris!129 έγραψε:μια απορια
τo pedigree σε ενα σκυλο πιστεβεται οτι εξασφαλιζη το οτι ο σκυλος θα κυνηγιση και πως θα παρει τα αιματα τον γονιον του?
οχι φιλε δεν εξασφαλιζει οτι θα κυνιγηση απλος εχεις τα αιματα που ειναι καλα και εχεις πιο πολλες πιθανοτιτες να πετιχει που εναν που δεν εχει καλα αιματα
EPANIEL POWER
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από HUNTER »

sotiris!129 έγραψε:μια απορια
τo pedigree σε ενα σκυλο πιστεβεται οτι εξασφαλιζη το οτι ο σκυλος θα κυνηγιση και πως θα παρει τα αιματα τον γονιον του?


Ρε Σωτο, ξερο που το παις γιαυτον αις τον Λακη εξω που την συζητηση :D τσε μια χαρα τσινια τσε χωρις χαρτια.
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από AU-79 »

Γενετικα καπου λενε οτι ενας σκυλλος υπαρχει πιθανοτητα 10-30% να παρει τα κυνηγετικα χαρισματα των γονιων του.
sotiris!129

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από sotiris!129 »

HUNTER έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:μια απορια
τo pedigree σε ενα σκυλο πιστεβεται οτι εξασφαλιζη το οτι ο σκυλος θα κυνηγιση και πως θα παρει τα αιματα τον γονιον του?


Ρε Σωτο, ξερο που το παις γιαυτον αις τον Λακη εξω που την συζητηση :D τσε μια χαρα τσινια τσε χωρις χαρτια.
οι καμια σχεση, ενεν μονο στο κυνηγι που το αλλα και μορφολογικα... δηλαδη αμαν πιασω ενα κουταβι και το ταιζω που τα αντερα μπιο του ζε που τον κολο με λια λογια... ζε παρω τον αγονες εν να φκει πρωτος επιδη εν ο γιος/κορη του ..../,,,, ? φυσικα και οχι επιδη ο σκυλος εν να ζορποβορτος! το ιδιο και στο κυνηγι, δεν θα κυνηγιση επιδη εν γιος/κορη του ταδε και εχει pedigree αλλα επιδη εκπαιδευτικε σωστα! οπως ειπε και ο breda ειναι ενα hoppy οι αγονες, καπιος που θελει σκυλο για αγονες τοτε ναι χρειαζεται pedigree για να μπορει να τον παρει σε dogshow ενο καπιος που δεν τον θελει για αυτο το σκοπο καμει την δουλεια του και χωρις pedigree και αναλογα με την εκπεδευση που θα κανει στο σκυλο θα εχει τα αναλογα αποτελεσματα!
η αποψη μου και για να ειμαι μεσα στο θεμα ειναι οτι εν μεσο οικονομικης κρισης οι περισοτερες τιμες που ακουω στο παζαρη ειναι υπερβολικες και παραλογες!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Mια φορα που ετηλεφωνησα για να μαθω πληροφοριες που εναν ειπε μου οτι εκαμε 2 γεννες. Τα σκυλακια που τη μια γεννα ηταν πας τα 900 ευρω και που την αλλη ηταν 700 ευρω!!!!!!!!!!!!!!!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
sotiris!129

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από sotiris!129 »

AU-79 έγραψε:Γενετικα καπου λενε οτι ενας σκυλλος υπαρχει πιθανοτητα 10-30% να παρει τα κυνηγετικα χαρισματα των γονιων του.
δηλαδη στην καλητερη περιπτοση εχεις 30% να πιασεις τα γαιματα!
70% να μην τα παρεις ?
αρα 1 στα 3-4 κουταβια θα ειναι καλο, τη γινεται στα κουταβια που δεν θα παρουν τα αιματα τοτε? αφου εγω διω 700-900 ευρο για τα αιματα και δεν τα περνω! δεχεται επιστροφη ο παραγογος? οξα εν να του φκαλουν το pedigree του σκυλου μου που την στιγμη που ΔΕΝ εχει τα κυνηγετικα και μορφολογικα χαρακτιρηστικα της φυλης?
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:μια απορια
τo pedigree σε ενα σκυλο πιστεβεται οτι εξασφαλιζη το οτι ο σκυλος θα κυνηγιση και πως θα παρει τα αιματα τον γονιον του?

Το petdgree εξασφαλιζει ΜΟΝΟ οτι το ζωο σου ειναι καθαροαιμο και την καταγωγη του.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”