Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από Laurona »

Ιβηρικός Ιχνηλάτης έγραψε:...................................... εφαε ψατζι τζαι εδωκα του λαδι τζαι εγιανε μονος του κτλ.... ¨

Ρε φιλε τουτο ακουσες το που τα αληθκια???

Ειλικρινα πρωτη φορα το ακουω και δεν ξερω τι αλλο θα ακουσουμε!!

Ξερω οτι το λαδι καμνει καλο σε αλλα πραματα αλλα οτι εν αντιδοτο για ψατζιες.....!!!....εν το ξερα.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από HUNTER »

Laurona έγραψε:
Ιβηρικός Ιχνηλάτης έγραψε:...................................... εφαε ψατζι τζαι εδωκα του λαδι τζαι εγιανε μονος του κτλ.... ¨

Ρε φιλε τουτο ακουσες το που τα αληθκια???

Ειλικρινα πρωτη φορα το ακουω και δεν ξερω τι αλλο θα ακουσουμε!!

Ξερω οτι το λαδι καμνει καλο σε αλλα πραματα αλλα οτι εν αντιδοτο για ψατζιες.....!!!....εν το ξερα.
Λαουρονα, το λαδι το χρησημοποιουσαν οι παππουδες μας γιατι δεν ειχαν τιποτε αλλο να δοσουν στους σηιλλους. Νομιζο ενεργουσεν ως εμετικο τσε εκαλιφκεν τα εντερα του σηιλλου με λαδι ωστε ι ψατζη να μεν προχορηση. Μερικες φορες εδουλευκεν. οπος τσε το αλας χρισημοποιητε ακομα ως αιμετικο.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλε μου ξερω το οτι το χρησιμοποιουσαν ως εμετικο...σημερα κιολας οι μιτσιοι πας τα 16 αμα τους πει κανενας παρεα τους καμιαν τσιοφταν, λαλουν του '' ρε μα πιννεις λαιν??'' Νομιζω τζιε τζινο που τζιαμε το φκαλαν, παντως εμεις τον καιρο μας εν το λαλουσαμεν μεταξυ μας. :)

Για τα σκυλια τωρα, ερωτησα γιατι ναι ηξερα το και εγω ως εμμετικο, αλλα οπως το εγραψε ο φιλος ενωμισα οτι χρησιμοοιτουν ως αντιδοτο.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
varnavas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Οκτ 2011, 19:11

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από varnavas »

Η δική μου περιπτωση αδερφια ειναι η εξης. Αγορασα ενα κουταβι απο τα λεγομενα αριστα κυνηγετικα αιματα με διακρισης οταν ηταν 40 ημερων. Ειναι κυνηγετικη ρατσα ιχνηλατης. Η σκυλα δεν παει κυνηγι αλλα καθε μερα 1 ωρα το πρωι και σχεδον 2 το απογευμα κανει βολτες στην νεκρα ζωνη ελευθερη και εχει βγαλει απειρους λαγους μεχρι τωρα που ειναι 2 χρονων. Η σκυλα εχει τρομερη αυτοπεποιθηση και δεν φοβατε τιποτα. Τορα που θελω να την ζευγαρωσο εχω βρει ενα σκυλο ο οποιος ειναι αριστος στο κηνυγι και εχει 5 συνεχομενα πρωτεια σε παγκοσμιους αγωνες ΕΡΓΑΣΙΑς . Ο μονος λογος που θελω να την ζευγαρωσω ειναι για να ηρεμισει η σκυλα. Τωρα εγω οταν με το καλο γεννηθουν τα κουταβια τι τιμη ειναι λογικα να τα δωσω? Ποσο μειονεκτημα ειναι οτι η σκυλα δεν πηγε ποτε κυνηγι δεν ακουσε ποτε σιιπεθκια(δεν ειναι κροτοφοβικη) και ποσο πλεονεκτημα ειναι οτι τα τελευταια 2 χρονια μπορει και να εβγαλε και 50 λαγους. Την σκυλιτσα την υπεραγαπω εδωσα και δινω πολλα λεφτα πανω της.
Σημειωση οτι η σκυλιτσα ειναι της γυναικας μου η οποια υπεραγαπα τα ζωα. Την εχει κατεβασει σε διαγωνισους μορφολογιας οπου πηρε 3 πρωτεια και ενα δευτερειο και ελαβε μερος για το best of show.
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από HUNTER »

varnavas έγραψε:Η δική μου περιπτωση αδερφια ειναι η εξης. Αγορασα ενα κουταβι απο τα λεγομενα αριστα κυνηγετικα αιματα με διακρισης οταν ηταν 40 ημερων. Ειναι κυνηγετικη ρατσα ιχνηλατης. Η σκυλα δεν παει κυνηγι αλλα καθε μερα 1 ωρα το πρωι και σχεδον 2 το απογευμα κανει βολτες στην νεκρα ζωνη ελευθερη και εχει βγαλει απειρους λαγους μεχρι τωρα που ειναι 2 χρονων. Η σκυλα εχει τρομερη αυτοπεποιθηση και δεν φοβατε τιποτα. Τορα που θελω να την ζευγαρωσο εχω βρει ενα σκυλο ο οποιος ειναι αριστος στο κηνυγι και εχει 5 συνεχομενα πρωτεια σε παγκοσμιους αγωνες ΕΡΓΑΣΙΑς . Ο μονος λογος που θελω να την ζευγαρωσω ειναι για να ηρεμισει η σκυλα. Τωρα εγω οταν με το καλο γεννηθουν τα κουταβια τι τιμη ειναι λογικα να τα δωσω? Ποσο μειονεκτημα ειναι οτι η σκυλα δεν πηγε ποτε κυνηγι δεν ακουσε ποτε σιιπεθκια(δεν ειναι κροτοφοβικη) και ποσο πλεονεκτημα ειναι οτι τα τελευταια 2 χρονια μπορει και να εβγαλε και 50 λαγους. Την σκυλιτσα την υπεραγαπω εδωσα και δινω πολλα λεφτα πανω της.
Σημειωση οτι η σκυλιτσα ειναι της γυναικας μου η οποια υπεραγαπα τα ζωα. Την εχει κατεβασει σε διαγωνισους μορφολογιας οπου πηρε 3 πρωτεια και ενα δευτερειο και ελαβε μερος για το best of show.
Ρε Βαρναβη, προτα να με αφησης να διαλεκσω τσινο που μου ετακσες (εν τσε ξιαννω, ιμε οπος το Αι Γιωρκη ;) ) τσε τα αλλα πουλα τα οσα θελης :D
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από Laurona »

Ε Βαρναβα, εκαμες τον ανθρωπο τσιε εννα χασει τον υπνο του :)

Αν του εταξες, πρεπει να του δωκεις, οχι να τον τσακρισεις αα :)
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
axerkwtis

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από axerkwtis »

φιλε βαρναβα σε χαιρετω..η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη κ ολες μαζι οι ιδιες..τι εννοω?ολοι εχουν σκυλια με διακρισεις κλπ κλπ..το θεμα ειναι οταν εχεις να κανεις με γεννα κ να πουλησεις κουταβια να βλεπεις κ την ζητηση που υπαρχει στην αγορα..ισχυουν οι κανονες του παζαρκου..αγορα-πωληση-ζητηση-ανταγωνισμος..αν το θεμα ειναι απλα να ωριμασει η μανα γιαυτο γινεται η γεννα εν νομιζω να υπαρχει λογος να επωμιστεις πιο πολλα εξοδα μεχρι να βρεις αγοραστη που να διαθετει 500 η 600 η 800 ευρο για κουταβι..αποτελεσμα θα ειναι να δωσεις πολυ περισσοτερα..οταν εχεις να κανεις με κυνηγους που κ ο χωρος που εχεις εν κ περιορισμενος φανταζομαι σημασια εχει να δωσεις τα κουταβια σε οσο πιο καλη τιμη μπορεις να εισαι προσιτος κ να εισαι σιγουρος πως κ οι επομενες σ πιθανες γεννες θα χαιρουν εκτιμησεις απο τους προηγουμενους αγοραστες κ μεσω διαφημησεις σ..γιαυτο νομιζω εμεις οι κυνηγοι εν καλυτερα να χαμηλωσουμε το πυχη 300-400 ευρω ειναι αρκετα για τα εξοδα και ενα μικρο κερδος αν δεν υπαρξουν απροοπτα στην γεννα και να φυγουν π πανω σου οσο πιο γρηγορα..υπαρχουν φυσικα εξαιρεσεις οπως ειπε ο φιλος lusso για σκυλια με διακρισεις στους αγωνες kleeman που τοσο η προετοιμασια τους οσο και η αγορα τους ειναι αρκετα μεγαλη..αλλα και παλι..ειμαστε στην κυπρο..ειμαστε κυνηγοι..εξαρταται απο τον καθενα να ζυγισει και να δει τι μπορει κ τι θελει...
varnavas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Οκτ 2011, 19:11

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από varnavas »

πρωτος ρε Hunter που εννα δκιαλεξεις.!ετακσαμεσου το.
Και εγω κατι ετσι εχω στο νου μου φιλε. και αν μεινουν απουλητα να τα δωσω ετσι φτανει να ξερω οτι εννα τα αγαπουν
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από Anthimos »

axerkwtis έγραψε:φιλε βαρναβα σε χαιρετω..η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη κ ολες μαζι οι ιδιες..τι εννοω?ολοι εχουν σκυλια με διακρισεις κλπ κλπ..το θεμα ειναι οταν εχεις να κανεις με γεννα κ να πουλησεις κουταβια να βλεπεις κ την ζητηση που υπαρχει στην αγορα..ισχυουν οι κανονες του παζαρκου..αγορα-πωληση-ζητηση-ανταγωνισμος..αν το θεμα ειναι απλα να ωριμασει η μανα γιαυτο γινεται η γεννα εν νομιζω να υπαρχει λογος να επωμιστεις πιο πολλα εξοδα μεχρι να βρεις αγοραστη που να διαθετει 500 η 600 η 800 ευρο για κουταβι..αποτελεσμα θα ειναι να δωσεις πολυ περισσοτερα..οταν εχεις να κανεις με κυνηγους που κ ο χωρος που εχεις εν κ περιορισμενος φανταζομαι σημασια εχει να δωσεις τα κουταβια σε οσο πιο καλη τιμη μπορεις να εισαι προσιτος κ να εισαι σιγουρος πως κ οι επομενες σ πιθανες γεννες θα χαιρουν εκτιμησεις απο τους προηγουμενους αγοραστες κ μεσω διαφημησεις σ..γιαυτο νομιζω εμεις οι κυνηγοι εν καλυτερα να χαμηλωσουμε το πυχη 300-400 ευρω ειναι αρκετα για τα εξοδα και ενα μικρο κερδος αν δεν υπαρξουν απροοπτα στην γεννα και να φυγουν π πανω σου οσο πιο γρηγορα..υπαρχουν φυσικα εξαιρεσεις οπως ειπε ο φιλος lusso για σκυλια με διακρισεις στους αγωνες kleeman που τοσο η προετοιμασια τους οσο και η αγορα τους ειναι αρκετα μεγαλη..αλλα και παλι..ειμαστε στην κυπρο..ειμαστε κυνηγοι..εξαρταται απο τον καθενα να ζυγισει και να δει τι μπορει κ τι θελει...

Θα συμφωνησω απόλυτα με τον φιλο axerkwtis!!!
Οσον αφορά την προδιαγραφη ουσιαστικα Kleemann η δική μου αποψη ειναι οτι ναι η πιστοποιηση αυτη φυσικά και προυποθέτει μια αυξηση μεχρι 100 με 150 ευρω απο τα κουτάβια που δεν έχουν αλλα σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογουν εξωφρενικές τιμες. Ειναι κι αυτο όπως και το πετντικρι μια πιστοποιηση που αναφερει οτι οι προγονοι δεν ειναι κροτοφοβικοι δεν εχουν γονιδια που μπορει να προκαλέσουν ασθένειες κληρονομικες στο ζωο και πληρουν καποια αυστηρα κριτιρια αναπαραγωγης πέραν του πετντικρι.
Εξακολουθω να λεω ομως για κουτάβια μεχρι 40- 50 ημερινων μαξ. Οσο μεγαλωνει το κουταβι αλλαζουν τα πργματα
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από Laurona »

varnavas έγραψε:πρωτος ρε Hunter που εννα δκιαλεξεις.!ετακσαμεσου το.
Και εγω κατι ετσι εχω στο νου μου φιλε. και αν μεινουν απουλητα να τα δωσω ετσι φτανει να ξερω οτι εννα τα αγαπουν
Αμα βρεθουμε καμια φορα, να μου πεις οτι εισαι ο Βαρναβας, και θελω να καμουμε μια ττοκκα.
Μπραβο ρε φιλε, συγχαρητηρια . ΠΟΛΛΟΙ εννα σου πουν οτι εισαι τυχερος που εχεις την σκυλλα.......τυχερη ενι σκυλλα που εχει εσενα.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”