Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Απάντηση
Ιβηρικός Ιχνηλάτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 09 Οκτ 2011, 14:12

Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από Ιβηρικός Ιχνηλάτης »

Εχουμε ακουσει τιμες απο 150 μεχρι 1000 ευρο για 2-3 μηνων κουταβι με pedigree! ποια πιστευετε οτι ειναι πανω κατω η χρηματικη αξια κουταβιων με πιστοποιητικα καθαροαιμιας?
dolite
Full Member
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011, 00:12

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από dolite »

πιστευω 300-400 ειναι καλα
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από Laurona »

Δεδομενου οτι ενα κουταβι πρεπει να αποκοπτεται απο την μανα μετα τους 2 μηνες και τον πληρη απογαλακτισμο, και δεδομενου οτι περνεις κουταβι, δηλαδη ''υλικο για πλασιμο'', δεν θεωρω οτι πρεπει μια τιμη να ξεπερνα τα ορια των τιμων 250-400 Ευρω.

Η δικη μου αποψη. Εχω ακουσει και για τιμες των 700 Ευρω, καποιες απο τις οποιες ξεροντας τους γονεις πρραγματι μπορουσα να δικαιολογησω, μεχρι ομως τα 500 ,απο κει και περα ειναι για μενα υπερβολη, δεδομενου οτι ειναι κουταβακι.

Ενα κουταβι και να ξερεις μεχρι που μπορει να εξελιχθει, εαν ξεκινησει απο τα 700, τοτε εαν ηταν ξεκινημενο ποσα θα επρεπε να πουληθει?

Ξερουμε και τα κοστα , και τα ρισκα για ενα κουταβι μεχρι να εχεις μπροστα σου σκυλο, οποταν.......??

Κια μεταξυ μας με την παρεξηγηση που επιδεχετε στην Κυπρο ο ορος ξεκινημενο, χιλιες φορες κουταβι...
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από Anthimos »

Laurona έγραψε:Δεδομενου οτι ενα κουταβι πρεπει να αποκοπτεται απο την μανα μετα τους 2 μηνες και τον πληρη απογαλακτισμο, και δεδομενου οτι περνεις κουταβι, δηλαδη ''υλικο για πλασιμο'', δεν θεωρω οτι πρεπει μια τιμη να ξεπερνα τα ορια των τιμων 250-400 Ευρω.

Η δικη μου αποψη. Εχω ακουσει και για τιμες των 700 Ευρω, καποιες απο τις οποιες ξεροντας τους γονεις πρραγματι μπορουσα να δικαιολογησω, μεχρι ομως τα 500 ,απο κει και περα ειναι για μενα υπερβολη, δεδομενου οτι ειναι κουταβακι.

Ενα κουταβι και να ξερεις μεχρι που μπορει να εξελιχθει, εαν ξεκινησει απο τα 700, τοτε εαν ηταν ξεκινημενο ποσα θα επρεπε να πουληθει?

Ξερουμε και τα κοστα , και τα ρισκα για ενα κουταβι μεχρι να εχεις μπροστα σου σκυλο, οποταν.......??

Κια μεταξυ μας με την παρεξηγηση που επιδεχετε στην Κυπρο ο ορος ξεκινημενο, χιλιες φορες κουταβι...
400 Ευρω μόνο αν οι γονεις ειναι κορυφαιοι κυνηγετικά και εχεις την επιλογη εσυ των κουταβιων, αλλιως 250-300 ειναι λογική τιμή
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Οσο πιο φτηνα τοσο το καλυτερο. Δηλαδη ο ιδιοκτητης που εκαμε τη γεννα να φκαλει τα εξοδα και τον κοπο που τραβησε και να εχει καποιο κερδος. Αλλα οχι πανω απο 400 ευρω οπως ειπετε. Εν γι αυτο που εκαταντησε επιχειριση. Οταν καθε γεννα φκαλουν πανω απο 3 χιλιαδες ευρω! Σκεφτειται οτι υπαρχουν ατομα που τα πουλουν και 1000 ευρω!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από AU-79 »

Εγω κυνηγω με ημιαιμα και ενας λογος που δεν ειχα ποτε καθαροαιμα ειναι επηδει οι τιμες τους ειναι απαγορευτικες για τα καλα εννοειται κυνηγοσκυλλα. Οταν απολυθηκα που το στρατο πηγαμε σε ενα που εκαμε μια γεννα beagle απο πολυ καλες κυνηγετικες γραμμες οπως εγραφε στην αγγελια τον βρηκε ενας ανηψιος μου μεσω εφημεριδας ζητουσε 300 λιρες για τα αρσενικα και 350 για τα θυληκα, τελικα ο κυριος οταν πηγαμε να τα δουμε στην κουβεντα ειπε μας οτι εν ειχε καν σχεση με το κυνηγι δηλαδη οι γονιοι δεν επατησαν ποττε πας το βουνο. Επηδει πλερωνω εχω απαιτησεις και θελω το τελειο θελω αν οχι αιματα αριστα τοτε πολυ καλα ,αλλα παλε δεν διω ουτε 50ευρω μα ουτε θα πιασω μουχτι ενα καθαροαιμο που οι γονιοι ειναι καθαροαιμοι κοπροι ,στο ψαξε ψαξε τοτε το μονο που καταλαβα σε οποιον και αν πηγαινα ηταν οτι ηθελε να μου τραβ.....! Φυσικα παλε αν θελεις σκυλλο και μορφολογικα και κυνηγετικα αριστο και θα ασχοληθεις και με αγωνες μορφολογιας, εργασιας κ.τ.λ τοτε νομιζω τα 500-600 ειναι πας το τσιζι.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από 'petros' »

Εαν θα συμετασχεις σε αγωνες τοτε επιβαλετε να εχεις αγορασει κουταβι με το pedigree του αφου στους αγωνες θα ζητηθει.(τοτε δινεις 500 ευρω και πανω)

Εαν θα το καμεις επιχειρηση για να πουλλας πιο ακριβα θα εχεις γονεις με pedigree.(τοτε δινεις 500 ευρω και πανω)

Εαν θελεις σκυλο μονο για συντροφο στο κυνηγι και αφου θα ξερεις πανω κατω κυνηγετικα τους γονεις ποιος ο λογος να παρω κουταβι με την τριπλασια η και τετραπλασια τιμη απλα για να λεω οτι εχει pedigree? παλι καθαροαιμο θα ειναι(δινεις μεχρι 150 ευρω το πολυ μεχρι και μουχτι)
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

εγω πιστευω οτι με χαρτια σκυλακι μεχρι 500 μετα ειναι υπερβολες και ετσι οπως εγινε τωρα ο καθε ασχετος πουλα σκυλους καθαρα και μονο για κερδος
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από Anthimos »

Παιχτες εγω εκατεβασα αγωνες μορφολογιας σκυλι που αγορασα 400 Ευρω και ηταν ο πιο φτηνος της γεννας τζαι ηταν του πεταματου.
Το πολλη το εξω ομως και το κυνηγι ειχαν σαν αποτελεσμα να καμει κορμι το κοπελλι και στους αγωνες να βγει Best of Breed τζαι να νικησει τ αδερφια του που επωλουνταν 800 το ένα. :D

Οποταν μεν το πολλοβασανιζετε. Με την σημερινη κριση 400 Ευρω για ενα καθαροαιμο κουταβακι απο εξαιρετους γονεις που φκαλλουν φωθκιες στο κυνηγι ειναι ικανοποιητικά !!! Αλλιως 150 με 300 αναλογα με την γεννα.Οτιδηποτε αλλο για εντελως νέα κουταβια ειναι υπερβολη επειδη παιρνεις και το ρισκο οτι μπορει ανα πασα στιγμη να πεθάνει απο παιδικες αρρωστιες πριν το χαρεις.

Τωρα ωσπου ενηλικιωνεται και εκπαιδευεται αλλαζουν τα πραματα!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από AU-79 »

Anthimos έγραψε:Παιχτες εγω εκατεβασα αγωνες μορφολογιας σκυλι που αγορασα 400 Ευρω και ηταν ο πιο φτηνος της γεννας τζαι ηταν του πεταματου.
Το πολλη το εξω ομως και το κυνηγι ειχαν σαν αποτελεσμα να καμει κορμι το κοπελλι και στους αγωνες να βγει Best of Breed τζαι να νικησει τ αδερφια του που επωλουνταν 800 το ένα. :D

Οποταν μεν το πολλοβασανιζετε. Με την σημερινη κριση 400 Ευρω για ενα καθαροαιμο κουταβακι απο εξαιρετους γονεις που φκαλλουν φωθκιες στο κυνηγι ειναι ικανοποιητικά !!! Αλλιως 150 με 300 αναλογα με την γεννα.Οτιδηποτε αλλο για εντελως νέα κουταβια ειναι υπερβολη επειδη παιρνεις και το ρισκο οτι μπορει ανα πασα στιγμη να πεθάνει απο παιδικες αρρωστιες πριν το χαρεις.

Τωρα ωσπου ενηλικιωνεται και εκπαιδευεται αλλαζουν τα πραματα!!

Aνθημε πρεπει να τραβα τα βυζια του τσινος που σου τον πουλησε :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”