Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από AndreasDr »

Όντως όπως προαναφέρθηκε το πέτιγκρι δέν είναι τίποτε άλλο εχτός απο ένας γενεολογικός χάρτης του σκύλου-κουταβιού. Δέν σημάινει ότι όποιος σκύλλος έχει πετιγκρι σημαίνει προέρχεται απο καλά κυνηγετικά ή μορφολογικά αίματα. Όσο για τες τιμές, ότι πληρώνεις παίρνεις-άν έχεις και τα μάτια σου ανοιχτά. Για παράδειγμα αν θέλεις να πιάσεις ένα σκυλί και θέλεις να ασχολειθείς με αγώνες είτε κυνηγετικούς είτε μορφολογίας σίγουρα θα ψάξεις για το κουτάβι με το ανάλογο πέτιγκρι. Δηλαδή ένα σκυλί που οι γονείς του θα έχουν είδη διακριθεί σε τέτοιους αγώνες. Σίγουρα τότε ο άνθρωπος που έχει εκείνους τους γονείς θα πουλήσει πιό ακριβά τα κουτάβια διότι για να έχουν διακριθεί οι σκύλοι του έχει ξοδέψει πάρα πολλά. Ένα σκυλλί που πάει και αγώνες, εχτός απο κυνηγετική εκπαίδευση χρειάζεται άλλες τόσες ώρες για τους αγώνες. Μόνο και μόνο το κόστος κάθε συμμετοχής, οι ώρες, η εξάσκηση στα τερέν κτλ είναι μεγάλο. Τωρά αν κάποιος θέλει ένα καθαρόαιμο αλλά δέν τον ενδειαφέρουν οι αγώνες τότε μπορεί να πιάσει ένα σκυλλί όχι παιδιά διακριθέντων γονιών, πρωταθλητών κτλ. Η γνώμη μου είναι ότι ένα κουτάβι με ένα απλό πέτιγκρι πρέπει να πουλιέται γύρω στα 300-500 ενώ ένα κουτάβι με ένα "βαρυφορτωμένο" πέτιγκρι 500-700.

*και μέν αρκέψετε τωρά ότι ένα σκυλλί που πάει αγώνες και show δέν κυνηγά διότι παραδείγματα πάαααααρα πολλά! :evil:
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από HUNTER »

εννα φιο λιο που το θεμα τσε απολογουμε αλλα επι τι ευκαιρια του copy paste toυ φιλου του Ανθιμου να τονισω κατι. εμενα δεν με ενδιαφερη αν εσηι χαρτια η οι.αν εν ιμιεμος η καθαροαιμος. εναν βλεπω μονο. αν με ηκανοποια ως τσινιος πας το βουνο τσε το αποτελεσμα.αν θελετε φερτεμου τσε εναν ποτουτους τους μαλλουρετινους τιτιλλιες που κθκλοφορουν μες τους δρομους τσε να τσινια τσε εν εχω προβλημα. Μια φιλικη ισηγηση μονο, τες θεωριες αφιστε τες τσε κοιτακσετε το αποτελεσμα για να πατε μπροστα. Τα οραια λογια εν ορεα αλλα οι πρακσεις εν ποθυεχουν την ουσια τσε το αποτελεσμα.
axerkwtis

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από axerkwtis »

πολλα ωραιο θεμα και καλα ποστ διαβασα..το θεμα πετιγκρι...οπως ειπε ο ανθιμος σωστα απλα εν ενας γενεολογικος χαρτης και πιστοποια σου την καθαροαιμια του σκυλλου..το θεμα τι ειναι???να μπορει ο καθενας να διαβασει κεινο το χαρτη..τι εννοω?βλεπεις γονιους προπαππους και προπροπαππους του κουταβιου..γνωριζοντας ολους αυτους που προηγουντε της γεννας βλεπεις ενα περιπου τι δινουν οι συγγεκριμενες γραμμες(αιματα)..συγγρινεις με αλλες γεννες απο τους ιδιους και βγαζεις καποια συμπερασματα τοσο κυνηγετικα οσο και μορφολογικα..αρα το θεμα εν ειναι απλα ενα χαρτι που σου λεει εν καθαροαιμο το θεμα ειναι να ξερεις τι ψαχνεις και με τις αναλογες γνωσεις και μετα που ψαξιμο να καταληξεις..σιουρα υπαρχουν περιπτωσεις του εγω στραωνω και πουλω εσυ αμπλεπε και γοραζε..ομως φιλοι μου καμια φορα οσοι την παθαινουν και συγνωμη κιολας θελει τα ο κωλος τους και μετα ερκουντε να πουν για καθαροαιμους για πετιγκρι και ξερω γω..εν ειναι το θεμα θελω ενα κουρτσχααρ η ενα επανιελ η ενα σεττερ..αλλα να ξερεις πως θελεις να κυνηγησεις και αφου πρωτα καταληξεις τοτε ξεκινας και ψαχνεις για την αναλογη φυλη που κατεληξες απο τα αιματα που θα σε ενδιεφεραν περισσοτερο..προσωπικη μου αποψη..ψαξτε για γραμμες κυνηγετικες που κρατουν απλοι κυνηγοι..ειπα το και αλλες φορες εν να το πω ξανα..ετσι εκαμα δεν το εψαξα ομως για τα αιματα τοσο πολλα αλλα επιασα γραμμες που κυνηγο και συγκεκριμενα που τον "γερο" μικυ55..μετα που εμπηκα πιο βαθκια επιασα και που τον χριστο..γτ?πλεων ηξερα αρκετα που αιματα γραμμες τι δινει η γεννα που εκαμε κ γιαυτο..απλα ηξερα να διαβασω τον χαρτη..
lusso
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 10:52

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από lusso »

με βαση τα οσα ειπωθηκαν για πεντιγκρι κ αγονες κ μορφολογιες κ ξερω γω, ενα κουταβι απο γονιους περασμενους απο Kleemann(για οσους ξερουν τι εν τουτο) με ακομα 40 σκυλλους στο πεντιγκρι που 4 γεννιες περασμενους που kleemann, ποσα πρεπει να πιεννει???
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από Anthimos »

lusso έγραψε:με βαση τα οσα ειπωθηκαν για πεντιγκρι κ αγονες κ μορφολογιες κ ξερω γω, ενα κουταβι απο γονιους περασμενους απο Kleemann(για οσους ξερουν τι εν τουτο) με ακομα 40 σκυλλους στο πεντιγκρι που 4 γεννιες περασμενους που kleemann, ποσα πρεπει να πιεννει???


Φίλε αναφέρεσαι στο Kleemann Dog show της Αυστριας η στην μεθοδο διαλογης γερμανικών δεικτων απο τον DrKleemann?
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
and73
Full Member
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:48

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από and73 »

Χαιρετω την παρεα,

Το πετιγκρι παιρνει αξια, μονο οταν μπορεις να το διαβασεις. Αν δεν μπορεις τοτε παλι δεν ξερεις τι παιρνεις.

Για να ξερεις να διαβασεις ενα πετιγκρι πρεπει να ξερεις τους προγονους. Αν εχεις ιδια αποψη τοτε καλυτερα, αν οχι τοτε διαβαζεις μονο οτι γραφεται σε αυτο. Η συμπεριλιψη στα πετιγκρι των διακρισεων, μορφολογικων και εργασιακων σου δινουν την απαραιτητη γνωση αλλα και παλι πρεπει μπορεις να την κατανοησεις.

ΑΑ
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από AndreasDr »

marios00apoel έγραψε:
AndreasDr έγραψε:Όντως όπως προαναφέρθηκε το πέτιγκρι δέν είναι τίποτε άλλο εχτός απο ένας γενεολογικός χάρτης του σκύλου-κουταβιού. Δέν σημάινει ότι όποιος σκύλλος έχει πετιγκρι σημαίνει προέρχεται απο καλά κυνηγετικά ή μορφολογικά αίματα. Όσο για τες τιμές, ότι πληρώνεις παίρνεις-άν έχεις και τα μάτια σου ανοιχτά. Για παράδειγμα αν θέλεις να πιάσεις ένα σκυλί και θέλεις να ασχολειθείς με αγώνες είτε κυνηγετικούς είτε μορφολογίας σίγουρα θα ψάξεις για το κουτάβι με το ανάλογο πέτιγκρι. Δηλαδή ένα σκυλί που οι γονείς του θα έχουν είδη διακριθεί σε τέτοιους αγώνες. Σίγουρα τότε ο άνθρωπος που έχει εκείνους τους γονείς θα πουλήσει πιό ακριβά τα κουτάβια διότι για να έχουν διακριθεί οι σκύλοι του έχει ξοδέψει πάρα πολλά. Ένα σκυλλί που πάει και αγώνες, εχτός απο κυνηγετική εκπαίδευση χρειάζεται άλλες τόσες ώρες για τους αγώνες. Μόνο και μόνο το κόστος κάθε συμμετοχής, οι ώρες, η εξάσκηση στα τερέν κτλ είναι μεγάλο. Τωρά αν κάποιος θέλει ένα καθαρόαιμο αλλά δέν τον ενδειαφέρουν οι αγώνες τότε μπορεί να πιάσει ένα σκυλλί όχι παιδιά διακριθέντων γονιών, πρωταθλητών κτλ. Η γνώμη μου είναι ότι ένα κουτάβι με ένα απλό πέτιγκρι πρέπει να πουλιέται γύρω στα 300-500 ενώ ένα κουτάβι με ένα "βαρυφορτωμένο" πέτιγκρι 500-700.

*και μέν αρκέψετε τωρά ότι ένα σκυλλί που πάει αγώνες και show δέν κυνηγά διότι παραδείγματα πάαααααρα πολλά! :evil:
file giati oi epagkelmaties ekrofeis agorazoun panta tous kalous skulous sinithos apo exoteriko gia ta gemata tous?en palavoi tzinoi?

1)i skyla theli exoda peripou 200 (trofi puppy,vitamines,emvolio,parasita,antiviosi,episkepsi xtiniatrou)
2)to kathe skylaki to pedigree stixizi nomizo se kathe skylo 70-100 euro
3)trofi 2 mines+vitamies 60euro
4) 3 emvolia 50 euro
ke me apoleies pou kathe genna exi an tha poulisis 4 sklylous thelis 250 euro exoda gia ton kathe ena,ena sou mini mono i taleporia tze to xiskatisma?
Φίλε δέν κατάλαβα όμως γιατί απευθύνεσε σε μένα.... :?
Ξέρω πάρα πολλά καλά και για τους σκύλλους που έρχονται απο εξωτερικό, και τα έξοδα μιάς γέννας και τα προβλήματα της. Δυστηχώς ή ευτυχώς ασχολούμε αρκετά με τα κυνοφιλικά θέματα.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
lusso
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 10:52

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από lusso »

Anthimos έγραψε:
lusso έγραψε:με βαση τα οσα ειπωθηκαν για πεντιγκρι κ αγονες κ μορφολογιες κ ξερω γω, ενα κουταβι απο γονιους περασμενους απο Kleemann(για οσους ξερουν τι εν τουτο) με ακομα 40 σκυλλους στο πεντιγκρι που 4 γεννιες περασμενους που kleemann, ποσα πρεπει να πιεννει???


Φίλε αναφέρεσαι στο Kleemann Dog show της Αυστριας η στην μεθοδο διαλογης γερμανικών δεικτων απο τον DrKleemann?
DrKleemann
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από 'petros' »

HUNTER έγραψε: εμενα δεν με ενδιαφερη αν εσηι χαρτια η οι.αν εν ιμιεμος η καθαροαιμος. εναν βλεπω μονο. αν με ηκανοποια ως τσινιος πας το βουνο τσε το αποτελεσμα.αν θελετε φερτεμου τσε εναν ποτουτους τους μαλλουρετινους τιτιλλιες που κθκλοφορουν μες τους δρομους τσε να τσινια τσε εν εχω προβλημα. Μια φιλικη ισηγηση μονο, τες θεωριες αφιστε τες τσε κοιτακσετε το αποτελεσμα για να πατε μπροστα. Τα οραια λογια εν ορεα αλλα οι πρακσεις εν ποθυεχουν την ουσια τσε το αποτελεσμα.
Συμφωνω με το φιλο +1000
Εγω προτιμω να πιασω κουταβι μεχρι 3 μηνων και οχι ετοιμο η ξεκινημενο να το αναγιωσω εγω και να το μαθω να κυνηγα οπως θελω στις περιοχες που θα κυνηγω εγω οτι ρατσα και αν ειναι με χαρτια η χωρις φτανει να εχουμε ορεξη
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Ιβηρικός Ιχνηλάτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 09 Οκτ 2011, 14:12

Re: Τιμες κυνηγετικων κουταβιων με pedigree

Δημοσίευση από Ιβηρικός Ιχνηλάτης »

Αν παρουμε ενα κουταβι ποσα θα μας στοιχισει μεχρι να το κανουμε 5 χρονων?
Τα πρωτα εμβολια γιρω στα 100 ευρο! Εαν παει 1 φορα την βδομαδα εκπαιδευτικο 10 ευρο καυσιμα δηλαδη 40 τον μηνα και περιπου 30 ευρο τον μηνα τροφη εκτος και αν το τρωει ρογιαλ,πουριμα κτλ που ειναι πανακριβες! Συνολο 70 ευρο τον μηνα! Επομενως 70χ12=840 ευρο τον χρονο συν 100 ευρο κτηνιατρους (αλουποτζιτες, ιωσης, εμβολια κτλ)...940 τον χρονο! Στα 5 χρονια 940χ5=4700 συν τα εξοδα κουταβιου 4800. Αν το στρογγυλοποιωσουμε γινετε 5000 ευρο. Εαν ο σκυλος παει 2 φορες εκπαιδευτικα και τρωει τροφη τον 50-70 ευρο τοτε κοστιζει γυρο στα 150 ευρο τον μηνα δηλαδη πανω κατω σε 5 χρονια θα μας κοστισει 7-8 χιλιαδες ευρο μπορει και περισσοτερα. Εκει που θελω να καταληξω εινει οτι δεν θα σκεφτω να δωσω 300-400 ευρο περισσοτερα και να παρω κατι ποιοτικο διοτι τα ¨τρελλα¨ εξοδα μετα γινονται! Οταν εψαξα για κουταβι συγκεκριμενης φυλης βρηκα τιμες απο 300-850 ευρο! Το κουταβι το αγορασα 750 ευρο διοτι οταν ειδα τους γονεις του πως κυνηγουσαν ειπα οτι αυτο θελω να κανει και ο δικος μου ο σκυλος! Μπορουσα να αγορασω και πιο φτηνο αλλα οι γονεις τους δεν με ικανοποιησαν! Το σκυλι μου ειναι σχεδον 4 χρονων και ξοδεψα αρκετες χιλιαδες και ειμαι υπερευχαριστημενος δεν νομιζω αν εδινα 300 ευρο λιγοτερα να σωζομουν οικονομικα σε σχεση με αυτα που ξοδεψα!
Τα πιο πανω ισχυουν για μερακληδες σκυλαριδες και οχι του τυπου ¨ταιζω τον ψουμια τζαι κοκκαλα τζαι φκαλω τον μονο μεστο τζινι, εφαε ψατζι τζαι εδωκα του λαδι τζαι εγιανε μονος του κτλ.... ¨
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”