Αδινατισμα σκιλλου

Απάντηση
B.RIZZINI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 12 Αύγ 2011, 15:49

Αδινατισμα σκιλλου

Δημοσίευση από B.RIZZINI »

Για σας σιναδελφοι εχω 2 γερμανικα ποιντερ κ ινε πολι παστα τα ταιζω μονο τροφι τιν πριτ τι κοκκινι αν τιν κσερετε!πριν το κινιγι κανενα-2 μινεσ τουσ εβαλα ρογιααλ κανιν 4800 ενερτζι αλλα παλε το ιδιο τι να τουσ καμω να βαλουν κιλα??ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Αδινατισμα σκιλλου

Δημοσίευση από AndreasDr »

Φίλε μου το πρώτο πράμα που πρέπει να κάμεις είναι να παέις στο κτηνίατρο σου να κάμεις αναλύσεις για οποιανδύποτε αρρώστια που μπορεί να έχουν(σκουλίκια, καλαζάρ κτλ...) . Τωρά που θέμα τροφής, άν οι αναλύσεις τους είναι καθαρές ίσως θα πρέπει να δοκιμάσεις άλλο είδος τροφής αλλά και να προσπαθήσεις να έβρεις την σωστή ποσότητα που τους ικανοποιεί αλλά και με την περισσότερη αφομοίωση του οργανισμού για να έχεις λίγο και σφιχτό κόπρη. Υπάρχουν περιπτώσεις όμως που το έχει ο οργανισμός του ζώου, εγώ για παράδειγμα ξόδεψα πρίν λίγο καιρό αρκετά λεφτά σε αναλύσεις και τροφές για ένα σκυλί μου αλλά δέν κατάφερα να έβρω το πρόβλημα που δέν βάλλει βάρος. τωρά ταίζω τον μαγειρευτό φαί με 70% κρέας και περιμένω να δώ αποτελέσματα.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
georgies
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010, 20:33
Τοποθεσία: Lemesos

Re: Αδινατισμα σκιλλου

Δημοσίευση από georgies »

Φιλε αποπαρασίτωση έκαμες τους τελευταία? αν τα σκυλιά τρέφονται κανονικά και καθημερινά χωρίς να βάζουν βάρος μπορεί να έχουν σκουλήκια. Αν έχεις κάμει πρόσφατα αποπαρασίτωση δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο και θα ήταν καλά να τα έπαιρνες σε κανένα γιατρό να είσαι σίγουρος.
B.RIZZINI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 12 Αύγ 2011, 15:49

Re: Αδινατισμα σκιλλου

Δημοσίευση από B.RIZZINI »

AndreasDr έγραψε:Φίλε μου το πρώτο πράμα που πρέπει να κάμεις είναι να παέις στο κτηνίατρο σου να κάμεις αναλύσεις για οποιανδύποτε αρρώστια που μπορεί να έχουν(σκουλίκια, καλαζάρ κτλ...) . Τωρά που θέμα τροφής, άν οι αναλύσεις τους είναι καθαρές ίσως θα πρέπει να δοκιμάσεις άλλο είδος τροφής αλλά και να προσπαθήσεις να έβρεις την σωστή ποσότητα που τους ικανοποιεί αλλά και με την περισσότερη αφομοίωση του οργανισμού για να έχεις λίγο και σφιχτό κόπρη. Υπάρχουν περιπτώσεις όμως που το έχει ο οργανισμός του ζώου, εγώ για παράδειγμα ξόδεψα πρίν λίγο καιρό αρκετά λεφτά σε αναλύσεις και τροφές για ένα σκυλί μου αλλά δέν κατάφερα να έβρω το πρόβλημα που δέν βάλλει βάρος. τωρά ταίζω τον μαγειρευτό φαί με 70% κρέας και περιμένω να δώ αποτελέσματα.
εδοκα τουσ κ χαπια για τενια εκαμα τουσ κ αναλισις αλλα τιποτε τα κλουβια τουσ εχς δικτι πρασινο γιρι γιρο για τιν κριαδα κ εχουν κασια κ μπενουν μεσα!μπορι να ινε απο τι κριαδα???
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Αδινατισμα σκιλλου

Δημοσίευση από AndreasDr »

B.RIZZINI έγραψε:
AndreasDr έγραψε:Φίλε μου το πρώτο πράμα που πρέπει να κάμεις είναι να παέις στο κτηνίατρο σου να κάμεις αναλύσεις για οποιανδύποτε αρρώστια που μπορεί να έχουν(σκουλίκια, καλαζάρ κτλ...) . Τωρά που θέμα τροφής, άν οι αναλύσεις τους είναι καθαρές ίσως θα πρέπει να δοκιμάσεις άλλο είδος τροφής αλλά και να προσπαθήσεις να έβρεις την σωστή ποσότητα που τους ικανοποιεί αλλά και με την περισσότερη αφομοίωση του οργανισμού για να έχεις λίγο και σφιχτό κόπρη. Υπάρχουν περιπτώσεις όμως που το έχει ο οργανισμός του ζώου, εγώ για παράδειγμα ξόδεψα πρίν λίγο καιρό αρκετά λεφτά σε αναλύσεις και τροφές για ένα σκυλί μου αλλά δέν κατάφερα να έβρω το πρόβλημα που δέν βάλλει βάρος. τωρά ταίζω τον μαγειρευτό φαί με 70% κρέας και περιμένω να δώ αποτελέσματα.
εδοκα τουσ κ χαπια για τενια εκαμα τουσ κ αναλισις αλλα τιποτε τα κλουβια τουσ εχς δικτι πρασινο γιρι γιρο για τιν κριαδα κ εχουν κασια κ μπενουν μεσα!μπορι να ινε απο τι κριαδα???
Ρε φίλε εν εξανάκουσα να παστίνει σκύλλος που την κρυάδα :) Απλά εγώ τον χειμώνα βάλλω τους λλίο παραπάνω τροφή. Σου έστειλα π.μ.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Αδινατισμα σκιλλου

Δημοσίευση από Laurona »

Σας χαιρετω μετα απο ολιγοημερη απουσια.

ΝΑΙ το κρυο πεζει ρολο, και επηρεαζει περισσοτερο τις κοντοτριχες φυλες.

Δεν κανει τα σκυλια να χανουν βαρος, απλα συντελει στο να μην αποθηκευουν λιπος και να μην περνουν βαρος.

Εαν τα σκυλια σου εχουν δεκτει θεραπεια αποπαρασιτωσης, εχουν κανει αναλυσεις , ειδικα για Λεισμανιωση και Ερλιχιωση καθως και γενικες και βγηκαν αρνητικες και εαν διατηρουν υγιη εικονα ( τριχωμα, κεφι , ορεξη, καταναλωση νερου και σωστη ποσοτητα αφοδευσης) τοτε ΜΟΝΟ δεν εχουν κατι και μπορεις να πεις οτι το χει το ''καλουπι τους''

Παντως η φυλη που κατεχεις εαν δεν ασκειτε συστηματικα, ΠΕΡΝΕΙ ευκολα βαρος, οποταν πρωτα σιγουρεψου οτι εχεις κανει τα πιο πανω και εχεις αρνητικο αποτελεσμα, και μετα απλα περιορισε τα λιγο και αυξησε την τροφη, για να δεις εαν θα εχεις διαφορα. Σιγουρα ο κτηνιατρος ειναι αναγκαιος για τα συμπερασματα σου.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Αδινατισμα σκιλλου

Δημοσίευση από miky55 »

Laurona έγραψε:Σας χαιρετω μετα απο ολιγοημερη απουσια.

ΝΑΙ το κρυο πεζει ρολο, και επηρεαζει περισσοτερο τις κοντοτριχες φυλες.

Δεν κανει τα σκυλια να χανουν βαρος, απλα συντελει στο να μην αποθηκευουν λιπος και να μην περνουν βαρος.

Εαν τα σκυλια σου εχουν δεκτει θεραπεια αποπαρασιτωσης, εχουν κανει αναλυσεις , ειδικα για Λεισμανιωση και Ερλιχιωση καθως και γενικες και βγηκαν αρνητικες και εαν διατηρουν υγιη εικονα ( τριχωμα, κεφι , ορεξη, καταναλωση νερου και σωστη ποσοτητα αφοδευσης) τοτε ΜΟΝΟ δεν εχουν κατι και μπορεις να πεις οτι το χει το ''καλουπι τους''

Παντως η φυλη που κατεχεις εαν δεν ασκειτε συστηματικα, ΠΕΡΝΕΙ ευκολα βαρος, οποταν πρωτα σιγουρεψου οτι εχεις κανει τα πιο πανω και εχεις αρνητικο αποτελεσμα, και μετα απλα περιορισε τα λιγο και αυξησε την τροφη, για να δεις εαν θα εχεις διαφορα. Σιγουρα ο κτηνιατρος ειναι αναγκαιος για τα συμπερασματα σου.
+10000 ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΑΟΥΡΟΝΑ.
Hercules
Full Member
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 19:32

Re: Αδινατισμα σκιλλου

Δημοσίευση από Hercules »

Υπαρχουν παρα πολλα περιστατικα τις τελευταιες βδομαδες με σκυλους κοντοτριχους οι οποιοι εχασαν βαρος λογο κρυου.

Ισχυει το γεγονος οτι οφειλεται αποκλειστικα στο κρυο, δεδομενου οτι ο σκυλος δεν εχει καποια ασθενεια δηλαδη εχει κανει τεστ λεισμανιασης, ερλιχιωσης και δεν ειναι θετικα, εχει κανει αποπαρασιτωση, οι αιματολογικες και βιοχημικες του εξετασεις ειναι καθαρες.

Εαν ισχυει αυτο προτιμοτερο ειναι να δινουμε τροφη puppy για λιγες μερες η οποια να εχει υψηλα ποσοστα πρωτεινης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”