Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από GiorgosT »

Έχω μια καθαρόαιμη σχεδόν 2 χρονών Beagle που ενώ κλαφούνιζε πάνω σε ντόρο μαλαι και αρκετά μάλιστα έχει τώρα 5 διαφορετικές φορές που την πήρα έξω σταμάτησε να κλαφουνίζει ενώ δουλεύει καλά και βγάζει και λαγούς πάνω στην καταδίωξη κλαφουνίζει κανονικά.

Την πήρα και σε τελιασμενο από περιέργεια να δω αν κλαφουνίσει εκεί που θα βρει πολλούς λαγούς και δεν το έκανε παρά μόνο όταν τους έτρεχε από πίσω.

Κάποιος μου έχει πει ότι τώρα δεν ζητά βοήθεια από κανένα και για αυτό δεν κλαίει άλλος μου είπε ότι επειδή ζήλεψε από την μικρή σκυλίτσα, έχω ακόμα μια μικρή Beagle 8 μηνών που κάποτε τους παίρνω μαζί αλλά τις περισσότερες φορές μόνες τους.

Σε ένα ελληνικό φόρουμ διάβασα ότι μπορεί να νομίζει ότι με το να σταματήσει να κλαφουνίζει να μπορέσει να τσιλλισει τον λαγό και να μην της φύγει και ότι με τον καιρό θα ξεκινήσει να κλαφουνίζει και πάλι.

Συνέβηκε κάποιου κάτι παρόμοιο εσείς τι πιστεύετε ότι έγινε?
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από 'petros' »

Φιλε Γιωργο δεν ειμαι ειδικος αλλα εχω 2-3 πιθανες απαντησεις
1) να ειναι η γραμμές του σκυλου τέτοιες ώστε να να μην γαβγίζει στη μαλαη έστω και λίγο δύσκολο για μπιγκλ αλλά μπορεί να συμβεί
2) το σκυλί ακόμα να μην μπήκε για τα καλά στες μαλαες γιατί ακόμα μπορεί να μην πείσμωσε πολύ και να εχασε την αυτοπεποιθηση του λογο και του αλλου σκυλου που εβαλες μαζι της
3) το μέρος που είσαι να ειναι ξεροτοπος με συνεπεία κάποια σκυλια που γαβγίζουν λίγο να μην γαβγίζουν καθόλου η κάποια σκυλιά που γαβγίζουν πολυ να γαβγίζουν πιο λιγο
4)Υπαρχει και το ενδεχομενο οταν ειναι αργο το σκυλι που δουλευει κοντα σου να μην γαυγισει τοσο οσο ενα γρηγορο
πάντως εχω δει σκυλιά(Οχι δικα μου αλλα φιλων μου)που η γραμμές τούς δεν ήταν να γαβγίζουν μαλαης αλλα οταν τα έβαζαν μαζί με άλλα που γαβγιζαν γαβγιζαν και αυτά αλλά οχι πολυ
Να ξερεις ενα πραγμα οτι η φωνη που βγαζει το σκυλι(ιχνηλατης) στη μαλαη ειναι το παθος του και οσο πιο πολλη τοσο πιο πολυ παθος εχει αλλα εμενα προσωπικα θα προτημουσα να μην γαβγιζει στη μαλαη και να γαβγιζει ελαχιστα λιγο πριν του κοντευει για να με ειδοποια γιατι πιανει με ο πονοκεφαλος.Αλλους αρεσκει τους να λασουν που το πρωι ως την νυχτα αυτα ειναι γουστα
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από pai »

GiorgosT έγραψε:Έχω μια καθαρόαιμη σχεδόν 2 χρονών Beagle που ενώ κλαφούνιζε πάνω σε ντόρο μαλαι και αρκετά μάλιστα έχει τώρα 5 διαφορετικές φορές που την πήρα έξω σταμάτησε να κλαφουνίζει ενώ δουλεύει καλά και βγάζει και λαγούς πάνω στην καταδίωξη κλαφουνίζει κανονικά.

Την πήρα και σε τελιασμενο από περιέργεια να δω αν κλαφουνίσει εκεί που θα βρει πολλούς λαγούς και δεν το έκανε παρά μόνο όταν τους έτρεχε από πίσω.

Κάποιος μου έχει πει ότι τώρα δεν ζητά βοήθεια από κανένα και για αυτό δεν κλαίει άλλος μου είπε ότι επειδή ζήλεψε από την μικρή σκυλίτσα, έχω ακόμα μια μικρή Beagle 8 μηνών που κάποτε τους παίρνω μαζί αλλά τις περισσότερες φορές μόνες τους.

Σε ένα ελληνικό φόρουμ διάβασα ότι μπορεί να νομίζει ότι με το να σταματήσει να κλαφουνίζει να μπορέσει να τσιλλισει τον λαγό και να μην της φύγει και ότι με τον καιρό θα ξεκινήσει να κλαφουνίζει και πάλι.

Συνέβηκε κάποιου κάτι παρόμοιο εσείς τι πιστεύετε ότι έγινε?

γεια σας και απο μενα !φιλε μια αλλη πολυ πιθανη εξηγιση μπορει να ειναι η εξης.το σκυλι εχει αρχησει να μπαινει στο νοημα(οτι ο λαγος εν κουτσομενος και πετασσεται που κοντα στα σκυλια πλα πλα πλα!λοιπον η σκυλα σου κατεμενα εχει αρχησει να πονηρευεται και ετσι δεν λασει πας την μαλαι γιατι νομιζει οτι εν να τον τσιληση!αν ειναι αυτο μετα απο 5 6 μουνταρισματα που εν να καταλαβη οτι οι λαοι εν πιανουνται ετσι ευκολα εν να ξαναρχιση το λαξημω!αμαν σου ελασσεν πιο πριν πας την μαλαι εν ειναι γονιδιακο το θεμα του σκυλιου σου!
παντα φιλικα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από GiorgosT »

pai έγραψε:
GiorgosT έγραψε:Έχω μια καθαρόαιμη σχεδόν 2 χρονών Beagle που ενώ κλαφούνιζε πάνω σε ντόρο μαλαι και αρκετά μάλιστα έχει τώρα 5 διαφορετικές φορές που την πήρα έξω σταμάτησε να κλαφουνίζει ενώ δουλεύει καλά και βγάζει και λαγούς πάνω στην καταδίωξη κλαφουνίζει κανονικά.

Την πήρα και σε τελιασμενο από περιέργεια να δω αν κλαφουνίσει εκεί που θα βρει πολλούς λαγούς και δεν το έκανε παρά μόνο όταν τους έτρεχε από πίσω.

Κάποιος μου έχει πει ότι τώρα δεν ζητά βοήθεια από κανένα και για αυτό δεν κλαίει άλλος μου είπε ότι επειδή ζήλεψε από την μικρή σκυλίτσα, έχω ακόμα μια μικρή Beagle 8 μηνών που κάποτε τους παίρνω μαζί αλλά τις περισσότερες φορές μόνες τους.

Σε ένα ελληνικό φόρουμ διάβασα ότι μπορεί να νομίζει ότι με το να σταματήσει να κλαφουνίζει να μπορέσει να τσιλλισει τον λαγό και να μην της φύγει και ότι με τον καιρό θα ξεκινήσει να κλαφουνίζει και πάλι.

Συνέβηκε κάποιου κάτι παρόμοιο εσείς τι πιστεύετε ότι έγινε?

γεια σας και απο μενα !φιλε μια αλλη πολυ πιθανη εξηγιση μπορει να ειναι η εξης.το σκυλι εχει αρχησει να μπαινει στο νοημα(οτι ο λαγος εν κουτσομενος και πετασσεται που κοντα στα σκυλια πλα πλα πλα!λοιπον η σκυλα σου κατεμενα εχει αρχησει να πονηρευεται και ετσι δεν λασει πας την μαλαι γιατι νομιζει οτι εν να τον τσιληση!αν ειναι αυτο μετα απο 5 6 μουνταρισματα που εν να καταλαβη οτι οι λαοι εν πιανουνται ετσι ευκολα εν να ξαναρχιση το λαξημω!αμαν σου ελασσεν πιο πριν πας την μαλαι εν ειναι γονιδιακο το θεμα του σκυλιου σου!
παντα φιλικα!
ρε την Πονηρή,
Εν να δείξει το πράγμα πάντως πριν έκλαιε πάρα πολύ, όταν του είπα του παρέα μου που πάμε μαζί κυνήγι δεν το πίστευε και μόνο όταν την είδε πίστεψε.
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από GiorgosT »

'petros' έγραψε:Φιλε Γιωργο δεν ειμαι ειδικος αλλα εχω 2-3 πιθανες απαντησεις
1) να ειναι η γραμμές του σκυλου τέτοιες ώστε να να μην γαβγίζει στη μαλαη έστω και λίγο δύσκολο για μπιγκλ αλλά μπορεί να συμβεί
2) το σκυλί ακόμα να μην μπήκε για τα καλά στες μαλαες γιατί ακόμα μπορεί να μην πείσμωσε πολύ και να εχασε την αυτοπεποιθηση του λογο και του αλλου σκυλου που εβαλες μαζι της
3) το μέρος που είσαι να ειναι ξεροτοπος με συνεπεία κάποια σκυλια που γαβγίζουν λίγο να μην γαβγίζουν καθόλου η κάποια σκυλιά που γαβγίζουν πολυ να γαβγίζουν πιο λιγο
4)Υπαρχει και το ενδεχομενο οταν ειναι αργο το σκυλι που δουλευει κοντα σου να μην γαυγισει τοσο οσο ενα γρηγορο
πάντως εχω δει σκυλιά(Οχι δικα μου αλλα φιλων μου)που η γραμμές τούς δεν ήταν να γαβγίζουν μαλαης αλλα οταν τα έβαζαν μαζί με άλλα που γαβγιζαν γαβγιζαν και αυτά αλλά οχι πολυ
Να ξερεις ενα πραγμα οτι η φωνη που βγαζει το σκυλι(ιχνηλατης) στη μαλαη ειναι το παθος του και οσο πιο πολλη τοσο πιο πολυ παθος εχει αλλα εμενα προσωπικα θα προτημουσα να μην γαβγιζει στη μαλαη και να γαβγιζει ελαχιστα λιγο πριν του κοντευει για να με ειδοποια γιατι πιανει με ο πονοκεφαλος.Αλλους αρεσκει τους να λασουν που το πρωι ως την νυχτα αυτα ειναι γουστα
Ε Πετρη μου από 6 μηνών που έκλεγε πάνω στην μαλαι, τώρα είναι που σταμάτησε. Και απορώ …
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από 'petros' »

Το πιο πιθανον να εν τουτο που λαλει ο φιλος Pai
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Ιβηρικός Ιχνηλάτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 09 Οκτ 2011, 14:12

Re: Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από Ιβηρικός Ιχνηλάτης »

Ισως να την επηρεασε η παρουσια του νεαρου μπιγκλ! Εαν το σκυλι κυνηγουσε μονο του για αρκετο καιρο τοτε πιθανον να απεκτησε αρκετη ανεξαρτησια στην εργασια της ετσι ωστε να μην θελει καποιο κοντα της οταν εργαζεται. Δηλαδη συμπεριφερετει εγωιστικα κατα την εργασια της! Οταν κλαφουνιζε η σκυλα, το νεαρο μπιγκλ την πλησιαζε? Το επαθα και εγω παλια. Το σκυλι επειδη εμαθε να εργαζεται μονο του οταν αντιληφθει οτι καποιο αλλο σκυλι προσπαθει να της παρει το λαγο τοτε σταματα το κλαφουνισμα για να μην τους φερει κοντα της. Εμενα ειχε φτασει στο σημειο μολις πλησιαζε σκυλος κοντα στο ιχνος που ιχνηλατουσε ξεκινουσε εντονα κλαφουνισματα προς ασχετη κατευθυνση παρασυροντας τα νεαρα λαγοσκυλα μαζι της και αφου τα απομακρυνε σε αποστση 100-200 μετρα ερχοταν πισω στο σημειο που αφησε και συνεχιζε μεθοδικα την ιχνηλασια μεχρι να ξεφωλιασει το λαγο μακρια απο τα νεαρα λαγοσκυλα. Το προβλημα θα λυθει με τον καιρο αφου σιγα σιγα θα προσαρμοστει με το νεαρο μπιγκλ. Συνεχισε τα εκπαιδευτικα και το σκυλι θα αρχισει παλι να κλαφουνα στα ιχνη αυτο ειναι το μονο σιγουρο!
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από GiorgosT »

Ιβηρικός Ιχνηλάτης έγραψε:Ισως να την επηρεασε η παρουσια του νεαρου μπιγκλ! Εαν το σκυλι κυνηγουσε μονο του για αρκετο καιρο τοτε πιθανον να απεκτησε αρκετη ανεξαρτησια στην εργασια της ετσι ωστε να μην θελει καποιο κοντα της οταν εργαζεται. Δηλαδη συμπεριφερετει εγωιστικα κατα την εργασια της! Οταν κλαφουνιζε η σκυλα, το νεαρο μπιγκλ την πλησιαζε? Το επαθα και εγω παλια. Το σκυλι επειδη εμαθε να εργαζεται μονο του οταν αντιληφθει οτι καποιο αλλο σκυλι προσπαθει να της παρει το λαγο τοτε σταματα το κλαφουνισμα για να μην τους φερει κοντα της. Εμενα ειχε φτασει στο σημειο μολις πλησιαζε σκυλος κοντα στο ιχνος που ιχνηλατουσε ξεκινουσε εντονα κλαφουνισματα προς ασχετη κατευθυνση παρασυροντας τα νεαρα λαγοσκυλα μαζι της και αφου τα απομακρυνε σε αποστση 100-200 μετρα ερχοταν πισω στο σημειο που αφησε και συνεχιζε μεθοδικα την ιχνηλασια μεχρι να ξεφωλιασει το λαγο μακρια απο τα νεαρα λαγοσκυλα. Το προβλημα θα λυθει με τον καιρο αφου σιγα σιγα θα προσαρμοστει με το νεαρο μπιγκλ. Συνεχισε τα εκπαιδευτικα και το σκυλι θα αρχισει παλι να κλαφουνα στα ιχνη αυτο ειναι το μονο σιγουρο!
Σίγουρα την ακλουθούσε και καλά μάλιστα ένωναν την μύτη τους . Αλλά πρέπει να πω ότι έχει δουλέψει και με άλλα σκυλιά και πάντα κλαφουνιζε. Σκεφτούμε να δοκιμάσω να πάω με καπιο φίλο που έχει και αυτός ένα σκυλί που κλαφουνιζει αρκετά να δούμε τι θα γίνει. Η μικρή Beagle δεν άρχισε να κλαφουνιζει.
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλε Γιωργο σωστες οι υποθεσεις των παιδιων πιο πανω αλλα σε παρακαλω πες μου ποση ειναι η σκυλιτσα, ποσο το κουταβι , και εαν τα εχεις μαζι στο ιδιο κλουβι.Επεισης ποσο καιρο ειναι πο εχει ερθει το νεο κουταβι μαζι της, στην ομαδα σου και εαν σταματησε μετα που ηρθε η το ειχε κανει απο πριν να το παρεις.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από Rai »

ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
ΑΝ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΤΣΙΛΛΗΣΕΙ ΛΑΓΟ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ.
ΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΥΛΛΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΚΑΤΑ 99%.
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΡΕΥΜΑ ΣΤΟ ΖΩΟ ΓΙΑ ΓΑΥΓΙΣΜΑ ΤΟΤΕ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.......
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”