Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από GiorgosT »

επεια και σημερα τιποτε κλαμα, βα δω που θα παει και αφτο,
φιλε παι αν ημουν στην θεση σου θα εσκεφτουμουν να την επερνα σε κανενα τελιασμενο για καμια εβδομαδα και να την αφηκουν και νυχτα μεσα αν αρχισει να δουλευει καλος αν οχι δωσε την σε καμια οικογενια για κατηκηδιο και οχι σε κυνηγο για να την βαλλει να γεννες.
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από pai »

GiorgosT έγραψε:επεια και σημερα τιποτε κλαμα, βα δω που θα παει και αφτο,
φιλε παι αν ημουν στην θεση σου θα εσκεφτουμουν να την επερνα σε κανενα τελιασμενο για καμια εβδομαδα και να την αφηκουν και νυχτα μεσα αν αρχισει να δουλευει καλος αν οχι δωσε την σε καμια οικογενια για κατηκηδιο και οχι σε κυνηγο για να την βαλλει να γεννες.
φιλε γιωργο σε τελιασμενο δεν την εχω παρει αλλα την εχω παρη σε τοπους με πολλους λαγους ειδε αλλα τπτ!συγουρα φιλε αν δεν κανει τιποτα θα κανω μια γεννα να αφησω σκυλακια για μενα και μετα θα την δωσω σε καποιους φιλοζοους!(μπορει να ειναι υπερμαχος του να μην περνουμε σκυλια απο οπου νανε αλλα επειδη ξερω την δυναμη της σκυλας τουλαχιστων να κρατησω καποιους απογονους της που μπορει να εχουν τα ιδια κυνηγετικα ενστηκτα !)
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από GiorgosT »

ΦΙΛΕ ΠΑΙ,
ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΣ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ ΜΙΠΩΣ ΕΡΤΕΙ ΣΤΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ.
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από pai »

GiorgosT έγραψε:ΦΙΛΕ ΠΑΙ,
ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΣ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ ΜΙΠΩΣ ΕΡΤΕΙ ΣΤΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ.
φιλε μπορει να το κανω και αυτο τη εχω να χασω!εσει με την σκυλιτσα σου τα ιδια?
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από GiorgosT »

pai έγραψε:
GiorgosT έγραψε:ΦΙΛΕ ΠΑΙ,
ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΣ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ ΜΙΠΩΣ ΕΡΤΕΙ ΣΤΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ.
φιλε μπορει να το κανω και αυτο τη εχω να χασω!εσει με την σκυλιτσα σου τα ιδια?
Ναι φίλε τα ίδια την πήρα εχθές και τίποτα μακάρι να μείνει έτσι για να μην έχω σκοπούς στο κυνήγι που να μην τους ξέρω. Αλλά όπως και να έχει δεν με χαλά.
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από Laurona »

Καλημερα φιλοι Γιωργο και Pai

Απολογουμε που δεν μπορεσα να σας πω και γω την γνωμη μου το Σαββατοκυριακο, θα προσαπθησω σημερα μολις βρω λιγο χρονο να σας πω αυτο που πιστευω με λεπτομερεια.Κατακριβεια απαντησα την παρασκευη αλλα και παλι στην αποστολη χαθηκε η παντηση και νευριασα, δεν ξερω τι παιζει με το κομπθτερ μου.

Για τον Γιωργο νωμιζω οτι θα ξεπεραστει παντως γιατι οπως ειπε αν θυμαμε καλα, η σκυλα κυνηγα με το ιδιο παθος και ζηλο απλα δεν κλαφουνα τον ντορο.

Για τον Φιλο Pai ξερω οτι ειναι δυσκολο, αλλα ενα σκυλι που δειχνει τοσο καλα στοιχεια ΔΕΝ σταματα να κυνηγα πανω σ ανεμο σε σημειο που να μην κανει πλεον.

Φιλε μεχρι να μπορεσω να σας πω αυτο που πιστευω σε παρακαλω ΠΡΟΣΠΑΘΑ να ξαναζησεις στην μνημη σου την τελευταια βδομαδα πριν το τελευταιο εκαπιδευτικο που σταματησε το σκυλι να εργαζετε λες και ηταν σσοινι και κοπηκε.ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ να μην συνεβηκε κατι και το σκυλι να εκοψε απο την μια μερα στην αλλη.

Παρα πολλες φορες στα σκυλια , μικρα για μας πραματα η ασημαντα, ειναι για το ιδιο μεγαλα, σημαντικα η ακομη και καταστροφικα.

Φιλικα

Laurona.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από Laurona »

Για τον φιλο Γιωργο:

Γιωργο δεν μπορουμε να πουμε οτι σιγουρα οτι το σκυλι εχει αυτο και αυτο στην δικη σου περιπτωση παρα μονο να κανουεμ υποθεσεις.

Ειπαμε οτι ο σκυλος εχει δικη του αντιληψη και χαρακτηρα, αρα πολλα πραματα μπορουν να το επηρεασουν σε κατι που κανει, ακομη και η ψυχολογια του.

Μην ξεχναμε οτι και τα σκυλια εχουν τις μερες τους.
Δεν σας ετυχε ενα πολυ καλο σκυλι καποια μερα να μην κανει τιποτε?Να μην εχει κεφι, να μην θελει να εργαστει? Εχουν και αυτα την βαρεμαρα, την τεμπελια, την ασχημη τους ωρα κλπ στο αιμα τους.

Πιστευω σε ενα οτι κατι απο τα πιο κατω ισχυει που ηδη εχουν σωαστα πει τα παιδια πιο πανω:

1. Ζηλια απο το μικρο, που εχει μπει στην μεση σας.Ισως εχεις σταματησει για να μην το τραβαει κοντα της στην ερευνα. Ειδικα εαν εδειξε στοιχεια ισχυρης επιβολης στο κλουβι, τα οποια εσυ εαν ειδες ,εχεις επιπληξει.Δηλαδη δεν γαυγιζει διοτι θελει να φτασει πρωτη στο λαγο , χωρις να βοηθησει το μικρο.

ΕΑΝ ΣΥΝΒΕΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΣΑΣ ΣΧΕΣΗ ΟΠΩΣ ΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ, ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΙΣΧΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ,ΑΝ ΤΟΥ ΓΡΙΛΛΙΖΕΙ, ΝΑ ΤΟ ΜΑΛΛΩΝΕΙ ΕΑΝ ΦΑΕΙ Η ΠΙΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΜΠΟΛ κλπ.
Για να το διαπιστωσεις παρακολουθα τα κρυφα, χωρισ να ξερουν δηλαδη οτι βλεπεις, γιατι τα σκυλια πολλεσ φορες μας δειχνουν μονο οτι θελουμε.

2, Η πονηρια που ειπε Pai και ο Πετρος πιο πανω.Δηλαδη να θελει να τον πιασει στην μονη και να μην γαυγιζει για να μην τον ξουρκασει, απλα γιατι ετσι μπηκε στο μυαλ οτης.Οταν φυγουν 2-3 λαγοι απ τα μουτρα της χωρισ να μπορεσει να τους τσιλλισει τοτε θα το κοψει.

3, Να εχεις χρησιμοποιησει το ρευμα εκπαιδευσης σε λαθος στιγμη.ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ να κρατουσε μαλαι για λαγο, να ανοιξε και συ να το πατησες για να στραφει επειδη ανοιξε η επειδη βιαζοσουν,η επειδη ηταν κοντα αλλη παρεα, η χιλια δυο αλλα καια φου αφου εδωσες εντολη ανακλησης και στο παθος της δεν εκτελεσε.

Αν το συνδεσε ετσι, ειδικα την πουρου, τοτε στο μυαλο της ισως μπηκε οτι δεν πρεπει να γυαγιζει την μαλαη κια σταματησε.Ωστοσο το λογικο θα ηταν να νικουσε το παθος της και να εβγαζε εστω καποιεσ διακεκομμενεσ κραυγεσ.

Οτι και να ειναι, πιστευω οτι θα επνανελθει.

Στο κλουβι κοιτα να δινεις περοσσοτερη σημμασια σε αυτην παρα στο μικρο. Η σειρα πεζει ρολο.
Δηλαδη να πηγενεις πρωτα σε αυτην και μετα στο μικρο.Εαν μπορεις να εκπαιδευσεις το μικρο, η να παιζεις μαζι του χωρις να σε βλεπει ειναι το ιδανικο, μεχρι να το αποδεκτει τουλαχιστον.

Οι σκυλλοι εχουν την ιεραρχια στο αιμα τους, εαν εχει προσεξει πολλα παιγνιδια με το μικρο και ''αμελεια'' προς αυτην τοτε παιζιε και αυτο ρολο. Να δινεις την εντυπωσω οτι δεν εχει χασει τιποτα απο την σχεση που ειχατε, τωρα που ηρθε το μικρο.

Για τον φιλο PAI
Φιλε μου θημηθηκες κατι απο την περιοδο που σου ειπα?

Ειναι εξαιρετικα δυσκολο ενα σκυλι με παθος, εμπειρια συναντησεων με θηραμα και τοσο καλα στοιχεια να κοψει ξαφνικα εντελως.ΣΙΓΟΥΡΑ κατι εχει που την επηρεασε.

Εαν χρησιμοποιεισες ρευμα σε ωρα με εντονη μαλαι λαγου, μπορει να αποκτησε θηραματοφοβια, δηλαδη βρισκει την μαλαη του λαγου και την αγνοα γιατι νομιζει οτι εαν τον βρει θα φαει ρευμα.

Εαν καποιος σκυλλος την δαγκωσε στο κλουβι μεταφορας και καθε φορα που μπαινει μεσα ερχετε στο νου της.Αλλα εαν ηταν ετσι θα φοβοταν να μπει στο κλουβι.

Εαν εχει καποια αρρωστια που την εμποδιζει κια δεν το χεις καταλαβει, οπως πχ ωτιτιδα.

Εμενα μου χε τυχει να παω με εναν που υποτιθετε πουλα σκυλλους, και η σκυλλα ηταν συνεχεια μεστα ποδια μου ωσπου και εφια και πια μονος μου ΚΑΙ ειδα ενα αλλο σκυλι, αυτο που ηξερα..

Εαν την παρω στο κτηνιατρο, επειδη τον φοβηθηκε, πρεπει να την παρω μεσα τραβητη.

Η οταν καποτε ειχε παθει ωτιτιδα, ειχα δει το λαγο χαμε, ερεξξε που διπλα του και δεν πηρε πρεφα.......ειδα οτι αντινασσε τα φκια της, εκαμα θεραπεια και μετα εφερμαρισκεν τους ξανα σαν και πριν.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΑ ΤΗΝ ΚΑΙ ΦΚΑΡΤΗΝ ΕΞΩ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.Κατι θα δεις εαν την παρακολουθησεισ στενα, που θα σε οδηγησει στην απαντηση.

Τα σκυλια συνδεουν παντα τα πραγματα μεταξυ τους για να τα αντιληφθουν. Ετσι λειτουργα η νοημοσυνη τους.Μπορουν να πεηρεαστουν απο τα παντα, ειδικα εαν εχουν ευαισθητο χαρακτηρα.

Συγνωμη που εν μπορω να σας πω με σιγουρια, ειναι αυτο και αυτο αλλα καταλαβαινετε οτι αλλο να δεις, και να ζησεις ενα σκυλο και αλλο πισω απο μια οθονη, και παλι θα ηταν πολυ δυσκολο. Την απαντηση θα την βρειτε μονοι σας και πειτε και σε εμας για να ξερουμε, τι εχετε παρατηρησει.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: Σταμάτησε να κλαφουνίζει!!!!!!

Δημοσίευση από GiorgosT »

Ευχαριστώ φίλε Laurona,
Θα προσέξω τα σημεία που ανάφερες να δω τι θα γίνει, και εγώ πιστεύω ότι θα επανέλθει η σκύλα αλλά και να μείνει έτσι δεν με πειράζει. Χθες στα τελευταία τα πατήματα του λαγού έκλαψε 2 φορές.
Το Σάββατο θα την πάρω με σκύλα μου κλαίει πολύ στην μαλαη και που είναι και πιο έμπειρη και θα έχει συναγωνισμό να δω αν ανοίξει.
Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο που διέθεσες για να γράψεις τις σκέψεις σου.
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”