καθαροαιμα vs ημιαιμα

Απάντηση
sotiris!129

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

'petros' έγραψε: Για εμενα δεν υπαρχουν μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα σε ημιαιμα και καθαροαιμα σκυλια αυτα εξαρτονται απο ποιους και πως θα εκπαιδευτει καποιο σκυλι εδω μπαινουν τα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα αλλα οχι των σκυλιων αλλα των ιδιοκτητων τους.
bravo ρε πετρο!!! τουτο ακριβος ενει!!!
Για εμενα δεν υπαρχουν μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα σε ημιαιμα και καθαροαιμα σκυλια αυτα εξαρτονται απο ποιους και πως θα εκπαιδευτει καποιο σκυλι εδω μπαινουν τα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα αλλα οχι των σκυλιων αλλα των ιδιοκτητων τους.


Για εμενα δεν υπαρχουν μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα σε ημιαιμα και καθαροαιμα σκυλια αυτα εξαρτονται απο ποιους και πως θα εκπαιδευτει καποιο σκυλι εδω μπαινουν τα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα αλλα οχι των σκυλιων αλλα των ιδιοκτητων τους.


Για εμενα δεν υπαρχουν μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα σε ημιαιμα και καθαροαιμα σκυλια αυτα εξαρτονται απο ποιους και πως θα εκπαιδευτει καποιο σκυλι εδω μπαινουν τα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα αλλα οχι των σκυλιων αλλα των ιδιοκτητων τους.
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από pai »

Επιλέγουμε το σκυλί που είναι σωστό για σας δηλ τι θηραμα θα κυνηγω; πως θελω να κυνηγω; ποσο με τραβα η τζεπη μου να δωσω για ενα σκυλι; και κανουμε τις ενεργειες μας οπως γουσταρει και βολευετε ο καθενας μας.
Αφιερωστε του το χρονο που πρεπει να του αφιερωσετε και αφήστε τους άλλους να λενε οτι θελουν και θα δειτε στο τελος της μερας οτι με τη σωστη εκπεδευση και παθος που εχετε για το κυνηγι εσεις να εισαι μερακλης που λεμε θα τα υοθετησουν και τα σκυλια σας και θα εχετε κατι το οποιο θα περιφανευεστε για το χρονο και χρονο που αφιερωσατε.

φιλε πετρο γεια σου!δηλαδη εαν παρουμε ενα σκυλι ημιαιμο (πχ ημιαιμο ιχνηλατη)θα ξερουμε πως θα κυνηγισει το σκυλι?μπορει να ειναι γρηγορο σας τι μαλαι μπορει να τζιλα το αυκο με την μαναβελα :lol: !μπορει να καμνει καταδιωξη με τις ωρες η και καθολου!(φυσικα μιλω παντα εαν θα παρουμε κουταβι)αυτα δεν ισχυουν σε ετοιμα σκυλια!τα αλλα που εχεις πει περι εκπεδευσεις και τα αλλα συμφονω μαζι σου ΑΠΟΛΗΤΑ!

Για εμενα δεν υπαρχουν μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα σε ημιαιμα και καθαροαιμα σκυλια αυτα εξαρτονται απο ποιους και πως θα εκπαιδευτει καποιο σκυλι εδω μπαινουν τα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα αλλα οχι των σκυλιων αλλα των ιδιοκτητων τους.
[/quote]

Ειτε το θελουμε ειτε οχι πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα αναμεσα τουσ θα υπαρχουν και οι διαφορες αναμεσα στους υποστηριχτες των καθαροαιμων και τον ημιαιμων θα πληθαινουν!τουλαχιστων στους ιχνηλατες γιατι σε θεμα δεικτον η καταστασει εχει αρχησει να γινετε καλητερη!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από πανικος »

επιλέγουμε το σκυλί που είναι σωστό για σας δηλ τι θηραμα θα κυνηγω; πως θελω να κυνηγω; ποσο με τραβα η τζεπη μου να δωσω για ενα σκυλι; και κανουμε τις ενεργειες μας οπως γουσταρει και βολευετε ο καθενας μας.
σωστο το πιο πανω σχολιο οτι βολευει τον καθενα.εγω βολευτικα με τον λαμπρατορ μου γιατι μονο φτερωτο κυνηγω και με συνοδευει απο τον νοεμβριο στην φασσα μεχρι σημερα στην τραχιλα τζικλα ,λαγο δεν ασχολειτε μια φορα που του εβαλα κουνελλι πηγε κοντα το μυριστικε και εγυρισε που την αλλη του κατουρησε και εφυγε :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από 'petros' »

Φιλε pai σε χαιρετω και εγω.
Να σου κανω και εγω την ιδια ερωτηση.
Εαν παρουμε ενα καθαροαιμο ηχνιλατη η φερμας κουταβι θα ξερουμε πως θα κυνηγισει το σκυλι?μπορει να ειναι γρηγορο πας τι μαλαι μπορει να μεν εχει σταθερη φερμα μπορει να τζιλα το αυκο με την μαναβελα μπορει χιλια μπορει...
Οσο αφορα τα ετοιμα σκυλια δεν σημαινει αυτο που ειδες στο βουνο και το αγορασες επειδη σου αρεσε οτι ειναι τελειωμενο κυνηγοσκυλο και δεν θελει και απο τον νεο ιδιοκτητη και αλλη εκπαιδευση.Μερα με τη μερα οταν βγαζεις και ενα ετοιμο σκυλι εξω στο βουνο ητε στο βουνο ητε για διατηρηση της φορμας του αποκτα καθε φορα και περισσοτερες εμπειριες και δεν εχει κανενας μας το τελειο κυνηγοσκυλο γιατι οσπου ζουν τα σκυλια οπως και εμεις μαθαινουμε μεχρι να πεθανουμε.
Αν παρεις ενα ετοιμο κυνηγοσκυλο ητε καθαροαιμο ητε ημιαιμο και πεις ΑΑΑ εγω εχω ετοιμο σκυλο για το κυνηγι οτι εμαθε εμαθε εμενα με ικανοποια στο κυνηγι και τελειωσε του χρονου παλε θα βγει απο το κλουβι.Τουτο ειναι εγκλημα
Για εμενα το να παρει καποιος ετοιμο σκυλι δειχνει οτι δεν εχει το χρονο να εκπαιδευσει ενα κουταβι και παει στον ευκολο τροπο με το να αγορασει.Αυτο παλι δειχνει οτι αυτο το σκυλι που θα παρει οσο καλο και αν ειναι θα χαραμιστει γιατι δεν θα εχει την περετερω καταλληλη εκπαιδευση και φροντιδα απο τον ιδιοκτητη του
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από Laurona »

πανικος έγραψε: μια φορα που του εβαλα κουνελλι πηγε κοντα το μυριστικε και εγυρισε που την αλλη του κατουρησε και εφυγε :D
:lol: :lol:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από pai »

'petros' έγραψε:Φιλε pai σε χαιρετω και εγω.
Να σου κανω και εγω την ιδια ερωτηση.
Εαν παρουμε ενα καθαροαιμο ηχνιλατη η φερμας κουταβι θα ξερουμε πως θα κυνηγισει το σκυλι?μπορει να ειναι γρηγορο πας τι μαλαι μπορει να μεν εχει σταθερη φερμα μπορει να τζιλα το αυκο με την μαναβελα μπορει χιλια μπορει...
Οσο αφορα τα ετοιμα σκυλια δεν σημαινει αυτο που ειδες στο βουνο και το αγορασες επειδη σου αρεσε οτι ειναι τελειωμενο κυνηγοσκυλο και δεν θελει και απο τον νεο ιδιοκτητη και αλλη εκπαιδευση.Μερα με τη μερα οταν βγαζεις και ενα ετοιμο σκυλι εξω στο βουνο ητε στο βουνο ητε για διατηρηση της φορμας του αποκτα καθε φορα και περισσοτερες εμπειριες και δεν εχει κανενας μας το τελειο κυνηγοσκυλο γιατι οσπου ζουν τα σκυλια οπως και εμεις μαθαινουμε μεχρι να πεθανουμε.
Αν παρεις ενα ετοιμο κυνηγοσκυλο ητε καθαροαιμο ητε ημιαιμο και πεις ΑΑΑ εγω εχω ετοιμο σκυλο για το κυνηγι οτι εμαθε εμαθε εμενα με ικανοποια στο κυνηγι και τελειωσε του χρονου παλε θα βγει απο το κλουβι.Τουτο ειναι εγκλημα
Για εμενα το να παρει καποιος ετοιμο σκυλι δειχνει οτι δεν εχει το χρονο να εκπαιδευσει ενα κουταβι και παει στον ευκολο τροπο με το να αγορασει.Αυτο παλι δειχνει οτι αυτο το σκυλι που θα παρει οσο καλο και αν ειναι θα χαραμιστει γιατι δεν θα εχει την περετερω καταλληλη εκπαιδευση και φροντιδα απο τον ιδιοκτητη του
φιλε πετρο εγω το λεω και το επαναλαμβανω!οταν παρουμε ενα σκυλι καθαροαιμο και γνωριζουμε οτι ι γραμμες αιματος του ειναι αργες τοτε το σκυλι θα βγει με τα στανταρ που επιλεγουμε!να σου το πω και πιο ωμα αμαν εν να θελω να αγορασω κουταβι beagle(με τα οποια κυνηγω) που να ειναι αργο πας την μαλαι ξερω που να αποταθω αμαν εν να θελω γρηγορο παλε ξερω που να εβρο ενταλος νομιζεις επεταξα και μια σακουλα ευρα για να το καταλαβω τουτον! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από 'petros' »

φιλε μου ολα εξαρτωντε απο τον ιδιοκτητη του σκυλου πως να το εκπαιδευσει και ο χρονος που θα του αφιερωνει.

Εν οπως το μωρο, εαν δεν του μιλας να σε ακουει να βλεπει το στομα σου εν τζε να αρκεπσει να μιλα ελληνικα που μονο του.Οτι το μαθεις να μιλα θα μιλα αν το μαθεις ισπανικα θα μιλα ισπανικα εν τζε να σου μιλησει ελληνικα που μονο του
Δεν θα μαθει απο μονο του να κυνηγα ενα κουταβι,εαν του ξυπνησεις τα κυνηγετικα ενστικτα του καλως και στην πορεια χρονο με το χρονο να το καμνεις καλυτερο και να το διορθωνεις με τυχων λαθοι.
Εαν το μαθεις να σου φερνει τα τσιγαρα απο το τραπεζι η τες παντοφλες απο το ερμαρι θα το καμνει ητε αυτο ειναι καθαροαιμο ητε ημιαιμο το ιδιο και στο κυνηγι αν το μαθεις να δουλευκει το λαο η τα περτιτζια θα κυνηγα αλλοιως θα θωρεις ενα σκυλο να μασσετε να μασσετε και ουτε το σκυλι να μεν ξερει τι γυρευει.
Μπορει να μην τα ερμηνευσα σωστα για να καταλαβεις τι εννοω
Για αυτο φιλε μου σου το ξαναλεω ολα εξαρτωντε απο τον ιδιοκτητη του σκυλου και ο χρονος που θα του αφιερωσει ητε αυτο ειναι καθαροαιμο ητε ημιαιμο
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Ιβηρικός Ιχνηλάτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 09 Οκτ 2011, 14:12

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από Ιβηρικός Ιχνηλάτης »

Αν καταλαβα καλα πανω κατω το τελικο συμπερασμα του ποστ καθαροαιμα vs ημιαιμα ειναι οτι "δεν εχουν διαφορες, ειναι το ιδιο πραμα" αρκει να εχουν σωστο χειριστη?
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από 'petros' »

φιλε μου δικη μου αποψη ναι
Ειναι πολλοι ομως που εχουν αντιθετη η ιδια γνωμη με εμενα.
Εχουν και τα καθαροαιμα και τα ημιαιμα σημεια αναφορας για πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα αλλα οπως ειπα στο τελος της μερας ο καθε ενας απο εμας διαλεγει αυτο που θελει και πιστευει
Δεν εχει τελος η κουβεντα εαν με ρωτας φιλε μου...
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από Anthimos »

Παιδες οπως όλοι περασαν κι απο εμενα εξαιρετικα ημιαιμα, αλλα τα καθαροαιμα εν αλλη κλαση, γιατι?
Και για να κάμουμε λιο πλακα ....που ήμουν μιτσης ειχα μια Landie εκαμα την μοτιφα Α100, η αληθκεια επεταν ωσπου οδηγησα "καθαροαιμη" του 1ος αλογου , το ίδιο τζαι με τ αυτοκινητα καλές οι μοτιφες αλλα σαν τα εργοστασιακα δεν έχει.Απο εμας εξαρτάτε τι ειμαστε ΙΚΑΝΟΙ να οδηγησουμε.
Με το ημιαιμο θα ζησεις πανεμορφες στιγμες , πολλες φορες θα κωλοσυρει τους καθαροαιμους στο κυνηγι , θα κλεψει το θηραμα κατω απ την μυτη τους θα ξεκαθαρισει το ίχνος και θα φερμαρει παλλουτζι αλλα , Στα 100 σκυλια ημιαιμα θα εβρεις 1 που κάμνει την δουλεια που επιβαλλόυν ο φυλες που εει πανω του εξαιρετικα, Στα καθαροαιμα αυτο ειναι 1 στα 10. οποταν και με βάση τα προηγουμενα ποστ....να μαθουμε τι θέλουμε και τι ζητουμε πριν επιλέξουμε την φυλη. Υπάρχουν και κακα καθαροαιμα αν σου βγηκε "ελατωματικο" το καθαροαιμο δεν σημαινει οτι πρεπει να διασταυρωθει, πιασε αλλο καθαροαιμο και ξαναπροσπαθησε.
Ολες οι καθαρόαιμες φυλές προέκυψαν απο διασταυρωσεις, αλλα, ΚΑΤΕΛΗΞΑΝ σε καθαροαιμη φυλη, συμπληρωνονταν εντυπα αναπαραγωγης ήξεραν την ακριβη καταγωγη των γεννητορων και κατέληγαν σε ΜΙΑ γραμμη και εγραφαν φυλη μετα απο 50 με 100 χρονια επαναλαμβανομενης εκτροφης μιας καταληκτηκης εκτροφης με προτυπο , εργασιακο προφιλ και χαρακτηρα. Αν υπάρχει στη Κυπρο μερακλης εκτροφεας που κάνει αυτο θα του βγάλω το καπελο, στη αμερικη εκάμαν τα λαμπραντορ να φερμάρουν.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”