καθαροαιμα vs ημιαιμα

Απάντηση
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από HUNTER »

τσε κατι αλλο που εγο προσοπικα εν το εκαμα αλλα συμφονο. θα προτημουσα να παο να αγορασο εννα σιηλλο 8-9 μηνον μετα που εννα τον δο πανο στο βουνο ,1 τσε 2 τσε 3 φορες τσε κσερο οτι εσηι μελλον για 800 ευρο τσε ας εν τσε μπασταρδος παρα να δοκο 800 ευρο για ενα κουταβι 2 μηνον με χαρτια που εν ικσερο πως εννα φκη.
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από nature »

Έλα ρε φίλε, φαίνεται έχουμε σημαντική διάσταση απόψεων επί του θέματος. Εν πειράζει και αυτό απόλυτα φυσιολογικό είναι δεν γίνεται να συμφωνούμε σε όλα. Εν το τελευταίο μου ποστ στο παρών θέμα ας πουν και άλλοι τις απόψεις τους αρκετά είπαμε εμείς. Ενημερωτικά να σου πω ότι η θέση μου είναι η ίδια με όλες τις ομοσπονδίες εκτροφής σκύλων. Στην ουσία εγώ συμφωνώ και υποστηρίζω την άποψη τους.

Πάντως αν όλοι αυτοί στη Κύπρο που ασχολούνται με την εκτροφή (θεός να την κάμει) διασταυρωμένων, ημίαιμων, μπάσταρδων, σκυλομπάσταρδων όπως θες πες τα έχουν κάποιο κυνοτεχνικό στόχο και σκοπό για όλες αυτές τις διασταυρώσεις τότε καλή τύχη από μένα αφού όντως θα πρόκειται για τυχαία αποτελέσματα.

Καληνύχτα

Υ.Σ 1: Το δικό μου κουτάβι έδωσε μου το στενός μου φίλος που κυνηγάμε μαζί χωρίς χρήματα. Είναι καθαρόαιμος αρσενικός από κυνηγετικές γραμμές και χωρίς χαρτιά. Αυτό στο λέω για να μην νομίζεις ότι έχω κάποια σχέση ή σκοπό να κάνω εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων.

Υ.Σ 2: Εννοείται ότι δεν θα βγουν όλα τα καθαρόαιμα καλά κυνηγόσκυλα αλλά τουλάχιστον σίγουρα ξέρεις από πριν τα πρότυπα της εκάστοτε φυλής.
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

εξανασιζιτισαμε πολλες φορες αυτο το θεμα με καθαροαιμα και μη ι ουσια ειναι 1 οτι στο καθαροαιμο εχεις 50% να πετιχεις επειδη ξερεις τα προτιπα τις καθε φιλις ενος στις διασταβροσις δεν ξερεις τπτ απολιτος το να καμνω του κοσμου τις διασταβρωσεις και να πετιχενι ενας στους 100 σημενι οτι 99 σκυλια ειναι αχριστα αρα ειναι κριμα και αδικο κατε εμενα
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από Anthimos »

Το ημιαιμο που θα προκυψει απο ατυχημα και θα καταληξει στα χερια ενος μερακλη μπορει να καταηξει να καμνει θαυματα.
Αλλα μια μοτιφα οσο πετυχημενη και να ειναι , αν ειναι δεν σημαινει οτι μπορει να επαναληφθει και δεν συγκρινεται με την εργοστασιακη κατασκευη, και η συστηματικη διασταυρωση σκυλιων δεν προυποθετει οτι θα πάρεις τα καλυτερα των δυο ή τριων φυλων που διασταυρωνεις. Αποδειξη ειναι οτι σε διασταυρωσεις ιχνηλατων με δεικτες στη ιδια γεννα ΔΕΝ φερμαρουν όλα τα σκυλια.

Τα καθαροαιμα σκυλια οσο και να κτυπιουνται καποιοι να αποδειξουν ο αντιθετο ειναι σαφεστατα καλητερα επειδη κουβαλουν το λιγοτερο 10ετιες γενετικων χαρακτηριστικων και βελτιωσεων κατι που ο μπασταρδος σκυλος θα έχει μονο απο τυχη. Δηλαδη εν λαχειο τζ αν κάτσει.

οσον αφορα τις φουσκωμένες τιμες που ακουμε για δηθεν τελιωμενα και σπουδαια σκυλια νομιζω οτι ορισμενοι κάμνουν σκυλοπαναυρι με τον νου τους.

Κυκλοφορουν καθαροαιμα σκυλια με χαρτια απο 250 Ευρω ....μεχρι 800 ξεκινημενα και 1500 εκπαιδευμενα ετοιμα για κυνηγι. Στη χειροτερη περιπτωση και να μεν σου βγουν στο κυνγι αν εν καλο μορφολογικα μπορει να κάμεις και μια θκυο γεννες να φκαλεις την επένδυση ενω το ημιαιμο τραβας πιλια του καζαντι
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ρε παιδκια ο σκυλος θα δειξει το ταλεντο του μικρο η μεγαλο αναλογα που την εκπαιδευση που θα καμει. Οι παραπανω κυνηγοι ταχα λααρηδες και περτικαριδες τους σκυλους φκαλουν τους 1 μηνα πριν το κυνηγι εξω μονο. Δηλαδη ενας τετοιος κυνηγος ειτε καθαροαιμο εχει ειτε ημιαιμο η κκελε του σκυλλου εν κομμενη. Θα μεινει πολλα πισω. Επισης πεζει ρολο η ΣΩΣΤΗ εκπαιδευση. Πιανω ιχνηλατη καθροαιμο συρνω τον με 4-5 σκυλους μεγαλους ταχα για να μαθει τζιαι στο τελος βουρα τους που πισω. Οι παραπανω χαλουν τους σκυλους μονοι τους λογω αγνοιας πως να τους εκπαιδευσουν. ή πιανω ενα σκυλο φερμας τζιαι συρνω του πετρες για να μαθει να τρυπωνει...ετελιωσε παλε!

Τωρα οσον αφορα την καθαροαιμια οκ ειναι σωστη ξερεις τα χαρακτηριστικα της ρατσας και επιλεγεις. Καποιοι αλλοι και δικαιωμα τους διαλεγουν ημιαιμα. Δεν πρεπει να μηδενιζουμε τιποτε. Ουτε να υποτιμουμε. Πχ. καποιον που εχει ημιαιμα ή το αντιθετο. Στω κατω κατω οτι ικανοποιει τον καθε ενα στο βουνο. Το παν ειναι τα καλα κυνηγετικα αιματα. Δεν συμφωνω με αυτους που καμνουν τυχαια διασταυρωσεις ημιαιμων και καθαροαιμων χωρις να ξερουν το ιστορικο των σκυλιων. Τωρα αν καποιος εχει ημιαιμα και εχει επιτυχιες και διατηρα τα αιματα 10-15 χρονια δεν βλεπω που ειναι το κακο.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Επισης, αν και μου αρεσει το ψαξιμο και οι συζητησεις, καποτε οχι μονο για τους σκυλους αλλα και για οπλα και φυσιγγια κλπ πιανουμε τις θεωριες καμνουμε ανουσιες σκεψεις και συζητησεις και χανουμε την ουσια που ειναι το κυνηγι στο βουνο αντιμετωποι με το θηραμα και την εργασια που καμνει ο σκυλος μας σε συνδιασμο με τη γνωση και την ικανοτητα μας για να μπορεσουμε να καρπωθουμε το θηραμα που ειναι και η ολοκληρωση του Κυνηγιου.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
sotiris!129

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από sotiris!129 »

οπως ειπε και ο φιλος nature και εμενα ειναι το τελευτεο σχολιο για τουτο το ποστ γιατι εξεφιγαμε εντελος που το θεμα! (πουλα το σκυλο του το κοπελουι και εμεις καμουμε παναιρι)
παρολα αυτα 3 πραματα με ενοχλουν εμενα ως ατομο και 8α τα πω μπαμ και κατω με την ελπιδα να κλεισει δαμε το θεμα και να σινεχισει το κοπελουι με την πουλιση του ζωου του!
1)ξαπολιμενει σκυλοι πανω στα βουνα
2)υπερεκτιμηση σκυλιον δλδ καπιος να θελει καλη ωρα 2500 ο φιλος δαμε η ο οπιος διποτε αλλος, καθαροαιμα 1 μηνου 800ευρο γιατι η μαμα τους εν η σουζι τσουζι και ο παπας τους ο ποσιδονας καιμακλιου και εχουν 2 καλιστια ο καθενας... δεν 3ερω τον σκυλο ουτε θελω να τον μαθω, φιλε δεν εχω κατι προσοπικο μαζι σου απλα γενικα το λεω! εν μεσω οικονομικης κρισης εν γινεται για ενα σκυλο να θελουμε τοσα λεφτα!
3)ανεξελεκτες διασταβροσεις 3-4-5-6-7 ρατσον! οπως ειπε και καπιος πιο πανω εστο να εν μπασταρδο 2 φιλον και να τον βαλω να διασταβροσι με καθαροαιμο της 1ς φιλης που τες 2 να μπορω να εχω μια αποπση του τη εν να φκει!


Υ.Σ: ολοι οι σκυλοι κυνηγετικον γραμμων ειτε δικτες ειτε ιχνηλατες εχουν τα κυνηγετικα γονιδια μεσα τους!
δουλεια του κυνηγου ειναι να ξυπνισει αυτα τα ενστικτα οτι σκυλο και εστο αν κρατα στα χερια του μπασταρδο η original αμα ειναι απο κυνηγετικες γραμμες και περνα του κυνηγου η δουλεια και αφιεροσει χρονο στο σκυλο αυτος θα αποδοσει! το μονο που χρειαζεται ειναι χρονο και αγαπη!
προτιμω 1000 φορες να δοκω 800 ευρο 2500 ευρο 5000 ευρο να πιασω 1 κουταβι και να το καμω εγω ασεν ζε μπασταρδο παρα να πιασω "ετιμω"!!! ο ετιμος οτι εμαθε εμαθε ζε το κακο ειναι οτι μαζι με τα καλα μαθενει και τα κακα του προιν εκπεδευτη γιαυτο καλιτερα να μαθει ζινα που θελω εγω αλλα να 3ερω πως τα εμαθε ζε ας παιζω το μισω θηραμα που καπιον που επιασε τελειομενω σκυλο! τουλαχιστω εγω εν να απολαβανω το κυνηγι που θελω εγω γιατι ο σκυλος κυνηγα οπως θελω εγω!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από πανικος »

εγω παντος το διπλοκαμπινο που παω κυνηγι και το πηρα και 2 φορες παφο φετος αγορασα το 1800 ευρω ακομα λλιον οι σιηλλοι εννα ειναι πιο α;κριβοι που τους σιεπεττους και τα αυτοκινητα που χρησιμοποιουμε για το τζινη.
παντως εγιω τον λαμπρατορ αν και τον επιασα 1 χρονου απο σπιτι δεν ειχε ιδεα απο κυνηγι τωρα ειναι 3 χρονων και δεν χανει τζικλα .με πησμα και υπομονη ολοι οι σκυλλοι μαθενουν αλλοι πολλα και αλλοι λιγο. :!:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από HUNTER »

Τα καθαροαιμα σκυλια οσο και να κτυπιουνται καποιοι να αποδειξουν ο αντιθετο ειναι σαφεστατα καλητερα επειδη κουβαλουν το λιγοτερο 10ετιες γενετικων χαρακτηριστικων και βελτιωσεων κατι που ο μπασταρδος σκυλος θα έχει μονο απο τυχη. Δηλαδη εν λαχειο τζ αν κάτσει.


Φιλε Ανθιμε να συμφονισω ως ενα σημειο αλλα να σου δοκο ενα παραδηγμα να σε προβληματισω τσε λιο. Εχω 2 γνοστους που εχουν την ¨"χ" ρατσα καθαροαιμα που αγορασαν και οι 2 απο pet shop με χαρτια καθαροαιμιας τσε εχουν τους μες τα διαμερισματα, αλλα απο κυνηγη (-100). Αποφασισαν να τα τους βαλουν μαζι να φκαλουν δηθεν καθαροαιμα τσε να τα πουλησουν. Βαλλουν μιαν ορεα αγγελια στην εφημεριδα ¨πωλουντε σκυλακια καθαροαιμα απο πολυ καλα κυνηγετικα αιματα. τιμη 300 ευρο". Παι ενας ανιποπσιαστος αρχαριος τσινιος παι καλη ορα στον τυπο που του πουλα καμποσα παραμηθκια για λαους τσε περτικους που εφκαλαν οι γονιοι τσε γοραζι εναν σηιλλουι. δεν εινε τσε τοσο ακριβο για καθαροαιμο .τσινο το σηιλλουι πως εννα φκη κατα την αποπση σου? Πρωσοπικα κσερο μιαν τεθκιαν περιπτοση.

Συμπερασμα φιλε Ανθιμε, οπος ιπεν τσε καπιος πιο πανο περισοτερο πρεπι να δινουμε σημασια στα κυνεγετικα αιματα που προερχετε το καθε κουταβι και οχι στα χαρτια καθαροαιμιας. Τσε παλε αν καπιος σηιλλος ιρτεν προτος μορφολογικα για 10 χρονια ο καλυτερος φυλης του κτλπ. δεν σημαινη που τσιαμε που εννα περνα ενα τυφλονουντε οι λαοι που την ομορφιαν του τσε εννα διουν εκσο που την μονη τους.
Ιβηρικός Ιχνηλάτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 09 Οκτ 2011, 14:12

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από Ιβηρικός Ιχνηλάτης »

Σε αυτο το φορουμ υποστηριζουν πολλοι οτι εχουν κυνηγετικη παιδεια...απο κυνολογικη παιδεια πως παμε?
Πιστευετε οτι οι διασταυρωσεις και τα ημιαιμα προωθουν και αναπτυσουν την σωστη κυνολογια στη χωρα μας? και μετα εχουμε παραπονο οτι ειμαστε 100 χρονια πισω απο τις αλλες χωρες...ειμαστε και θα μεινουμε πισω!
Πραγματικα λυπαμαι που νεοι ανθρωποι καταπολεμουν την κυνολογια με το να διοχετευουν συνεχως ημιαιμα!!
Εκτος απο τους μορφολογικους αγωνες υπαρχουν και οι κυνηγετικοι με τους οποιους ξεχωριζουν τα πραγματικα κυνηγοσκυλα κατι που εμεις δεν θα καταφερουμε ποτε με τα μυαλα που κουβαλαμε!
Λυπαμαι πολυ που ειμαστε κυπραιοι και οχι ευρωπαικοι κυπραιοι!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”