καθαροαιμα vs ημιαιμα

Απάντηση
sotiris!129

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε κανενας δεν νομιζω να αμφισβιτα την αξια του καθαροαιμου!
ομως κανενας δεν μπορει να μιδενιζει τα ιμιαιμα!
και κανενας απο τους 2 δεν μπορει να καρτερα να πιασει η ιμιαιμο η καθαροαιμο και να καρτερα να κυνηγισουν που μονα τους!
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από nature »

Εννοείτε φίλε Σωτήρη για όλα όσα λες. Για μένα προσωπικά είτε καθαρόαιμο είτε ημίαιμο πάλι σκύλος είναι. Από την άλλη ξέρεις τι γίνεται στα βουνά μετά την 1η Κυριακή. Επίσης, κάποιοι αφιέρωσαν όλη την ζωή τους για να αναπτύξουν κάποιες ράτσες. Ευθύνη για μένα έχουν και οι ερασιτέχνες εκτροφείς (άλλη λέξη ήθελα να γράψω) στη Κύπρο όπου επειδή δεν έχουν ούτε τις γνώσεις ούτε την διάθεση να κάνουν σωστή εκτροφή γεμίζουν τους τόπους κουτάβια ημίαιμα "ξεκινημένα στο λαγό". Παραμυθιάζουν του Κύπριους κυνηγούς ότι τα ημίαιμα εν καλύτερα, λεν τους και για τους σκύλος της μάντρας, των παππούδων μας, ζάρια κτλ και στο τέλος κυνοφιλικά είμαστε στο σημείο που είμαστε σήμερα. Δυστυχώς, εμείς οι Κύπριοι σαν λαός δεν έχουμε την όρεξη να κάτσουμε να διαβάσουμε 5 πράγματα και κάνουμε πάντα ότι μας πουν.

Σωτήρη δεν το λέω για σένα, άλλωστε έχεις πει τις απόψεις σου για το θέμα παλαιότερα και γιατί δεν θα ζευγαρώσεις τον διάσημο πλέον ημίαιμο Λάκη (είδες ότι διαβάζω σε στο φόρουμ :D ).

Καλό βράδυ
sotiris!129

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ζινο εν αλλο κεφαλαιο...μπορει να τον βαλο με σκυλλα τελικα μονο ζε μονο γιατι ειπε μου ενας κτηνιατρος πως μπορει να σταματισει να μου κυνηγα τοσο καλα που τον επιρα να τον στιροσω και δεν τον εστιροσα τελικα! (πουτανες δεν εχει να τον παρω)
παρολα αυτα φιλε το θεμα με τους πεταμενους σκυλους ειναι πονοκεφαλος για ολους εγω ειδα και καθαροαιμα ομως! οχι τοσα πολλα οσο τα αδεσποτα αλλα ειδα και setter και γιουρα και beagle ... το θεμα ομως που ειναι πιο λιγα πεταμενα ειναι γιατι το καθαροαιμο και να μεν κυνηγα καλα μπορει να το πουλισει μονο ζε μονο επιδη εν καθαροαιμο η να καμει γεννα και να φκαλει τα λεφτα που εδοσε για να το αγορασει!
που ζινο το σκυλο τη κυνηγετικη γραμμη θα βγει αφου ο σκυλος αν και καθαροαιμος ειναι κοπροσκυλο και δεν το εχει να κυνηγα :lol: ! απλα ζιαμε που αν ηταν ιμιαιμο ηταν να πιασει 0-50-100 euro για καθε κουταβι εν να πιασει 500-700 και να καμει αποσβεση στα λεφτα του!
dimitris savva

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από dimitris savva »

Σήμερα που πήγα να πάρω τους σκύλους για εκπαίδευση είδα 4 σκύλους αδέσποτους να τραβούν από μια κατσίκα, που προσπαθούσε να γεννήσει το κατσικάκι, και της το έβγαλαν και κάθονταν και το έτρωγαν. Είμουν σε περιοχή που επιτρέπετε η εκπαίδευση σκύλων που κάθε Σάββατο και Κυριακή πέρνουν τους σκύλους τους για εκπαίδευση και όσοι σκύλοι δεν τους κάνουν για κυνήγι τους αφήνουν εκεί. Και μετά κάνουμε παράπονο ότι οι βοσκοί βάζουν φόλες για του σκύλους, κάτι πρέπει να γίνει γι' αυτό το πράγμα. Για μερικούς βλάκες μπορεί να χάσουμε και εμείς τα σκυλιά μας.
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από kyriakos304 »

HareHunter έγραψε:Φιλε Γάβριελ θα ηθελα να ρωτησω τι ρατσα καθαροαιμων εχεις. Αν ινε να μου πουλησεις κανενα σκυλακι γιατι οι δικοι μου δεν ειναι καθαροαιμοι και δυσκολευονται να βκαλουν λαους.
Φιλε εχει 15 χρονια που ασχολουμαι αποκλειστικα με το κυνηγι του λαγου και περασαν απο τα χερια μου και καθαροαιμοι και διασταυρομενοι. Οι περισσοτεροι σκυλοι που πεταξα ηταν καθαροαιμοι. Ο λογος που δεν βλεπεις καθαροαιμους στο δρομο ειναι οτι αντι να τους πεταξουν τους βαζουν να ζευγαρωσουν για να πουλήσουν δηθεν καθαροαιμα.

Θέλω να συμφωνήσω με το φίλο HareHunter. Στην ουσία πολλά καθαρόαιμα εν αξίζουν γρι αλλά ο λόγος που δεν τα βλέπετε πεταξούμενα πάνω στα βουνά είναι επειδή τα καθαρόαιμα γοράζεις τα ένα σωρό ριάλια και δεν κιάρεις να τα πετάξεις. Εννά τον πετάξεις ή εννα τον θανατώσεις. Όχι φίλς μου έχεις τα να κάθοντε μέσα στα κλουβιά και κάμνεις τα κουνέλλες. Διορθώστε με αν έχω λάθος. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν αξιόλογα καθαρόαιμα σκυλιά. Απλά βάλω σαν σκέψη το γιατί δεν βλέπετε κοπρίτες καθαρόαιμους. Επειδή απλούστατα οι ανθρώποι δεν πετάσσουν τα ριάλια τους πάνω στο βουνό.

Τωρά για τους ημίαιμους. Εγέννησε μια σκύλα παράδειγμα. «Έλα κουμπάρε πιάσε ένα σσιλούι και εσυ. Εν και εννα σου ζητήσω ριάλια.» Πάει και ο κουμπάρος πιάνει το και αν γινεί εγίνηκε. Αν δεν γινεί πετάσει το πάνω στο βουνό. Αφού εν και εγόρασε το. Ούτε ριάλια εννα φκάλει που λόου του.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ο σκύλος είναι όπως τον μάθεις. Κατανοώ την αξία του καθαρόαιμου αλλά δεν μπορείς να έρτεις να πεις κάποιου που κρατά αίματα με μπαστάρτους εδώ και 15-17 χρόνια ότι οι σκύλοι του δεν αξίζουν. Και για να προλάβω μερικούς ναι έχει καταφέρει να σταθεροποιήσει το ποσοστό επιτυχίας σε κάθε γέννα του. Η τελευταία για παράδειγμα είχε επιτυχία να εξελιχτουν σε σκύλους δυνατούς τα 3 που τα 4 κουτάβια.
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από mikros »

Εγω εν θα σας πω μεν καμνετε διασταυρωσεις ΄ή να μεν πιανετε καθαροεμους!!!
ΑΛΛΑ που την ωρα που εν να καμετε την διασταυρωση να ξερετε πως εν να φερετε στον κοσμο ζωντανα ωντα και οχι αψυχα αντικημενα και να ξερετε οτι εσεις εισαστε αρμοδιοι ή ο ιδιοκτητης του για την ζωη και την ανατροφη,περιθαλψη του σε τυχων ασθαινειες!!!Μεν τα πεταξετε πας τα βουνα ή οπου διποτε αλλου γιατι ενεν το φαει που εν το επετυχε και το εκαψε η γενεκα σας(το οποιο ειναι αψυχο αντικημενο)...αν μεν εν αλλο δωστε το κανενου που εν να το ταιζει να το φροντιζει και να ειναι ΥΠΕΥΘΗΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΤΑΪΖΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΡΙΜΑΤΑ ΤΟΥ
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από nature »

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ημίαιμα, τον δεύτερο από τους 2 λαγούς που κτύπησα φέτος έβγαλε τον η ημίαιμη σκύλα του κολλητού. Η αντίθεση μου είναι η νοοτροπία και η εμμονή που έχουμε να "ανακαλύψουμε την τασιηνόπιττα". Τόσες ράτσες σκύλων υπάρχουν σήμερα στη Κύπρο και 2 είδη θηραμάτων δεν μας ικανοποιούν οι ράτσες αυτές ή ακόμη πιστεύουμε στην ουτοπία δείκτης (Η)+ιχνηλάτης(Ο2) = ιχνηλασία και φέρμα(Η2Ο) και επαναφορά και και και.......ειλικρινά μου φαίνεται τραγικό που κάνουμε αυτή την συζήτηση. Ίσως να έχω εγώ το λάθος δεν το αρνούμαι.
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από nature »

mikros έγραψε:Εγω εν θα σας πω μεν καμνετε διασταυρωσεις ΄ή να μεν πιανετε καθαροεμους!!!
ΑΛΛΑ που την ωρα που εν να καμετε την διασταυρωση να ξερετε πως εν να φερετε στον κοσμο ζωντανα ωντα και οχι αψυχα αντικημενα και να ξερετε οτι εσεις εισαστε αρμοδιοι ή ο ιδιοκτητης του για την ζωη και την ανατροφη,περιθαλψη του σε τυχων ασθαινειες!!!Μεν τα πεταξετε πας τα βουνα ή οπου διποτε αλλου γιατι ενεν το φαει που εν το επετυχε και το εκαψε η γενεκα σας(το οποιο ειναι αψυχο αντικημενο)...αν μεν εν αλλο δωστε το κανενου που εν να το ταιζει να το φροντιζει και να ειναι ΥΠΕΥΘΗΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΤΑΪΖΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΡΙΜΑΤΑ ΤΟΥ
Ακριβώς ρε φίλε. Δυστηχώς όμως ο νομοθέτης και σε αυτή την περίπτωση απουσιάζει.....! Μακάρι όλοι να είχαν την δική σου αντίληψη για τα ζώα. Βαρέθηκα να βλέπω αγέλες με υποσιτισμένα σκυλιά στο βουνό. Έχω όσους σκύλους μπορώ αξιοπρεπώς να συντηρώ.
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από pai »

HUNTER έγραψε:Φιλουι εν ιπα οτι ο σχιλλος ο συγκεκριμενος ακσιζη τα λεφτα που ζητα ο παρεας αλλα μπορη τσε να τα ακσιζη. Οπος εν ιπα οτι ουλλοι οι σηιλλοι με pedigree εν αχρηστοι. αντιθετα με εσενα που μιδενιζης τες διασταβροσης. Με το σκεπτικο το δικο σου παεεννε εσυ τσε πιασε ενα καθαροαιμο 2 μηνον με χαρτια για 700 εωρο τσε κατσε καρτερα αν θα σου φκι για οι? οσο για σηιλλομπασταρτους εχο 3 τσε δοκσασι ο θεος εφαμεν το κοκκαλουιν του τσε φετι.

γεια σας και απο μενα !φιλε το αν ο καθενας θελει να κυνηγα με μπασταρδα ι καθαροαιμα ειναι προβλημα του! ομως εχω να σου πω αν πραγματικα κοιταξεις καλα (γονεις, ιστορικο ,τι κυνηγουσαν οι προγονοι, του πως κυνηγουσαν ) και παλαρης λιρες(οι μονον 700 ευρα) τοτε μπορει να εβρεις παρα πολη καλα κουταβια και να ξερεις οτι εν να σου φκουν ΣΙΓΟΥΡΑ!γιατι οπως ειπες και εσυ μες την κυπρο δεν υπαρχουν επαγγελματιες πιανουν ουλλι 2 κοπροσκυλους καμνουν ενα ζευγαρομα(ο θεος να το κανει )και λεν καθαροαιμα!δεν ειναι ετσι ο σωστος τροπος να εβρεις ενα καλο σκυλλι (σιουρα οι που την κυπρο απο προσωπικες εμπειριες)θελει παρα πολλην ψαξημω και χρημα!

παντα φιλικα!
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: πωλειται σκυλλος

Δημοσίευση από HUNTER »

nature έγραψε:Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ημίαιμα, τον δεύτερο από τους 2 λαγούς που κτύπησα φέτος έβγαλε τον η ημίαιμη σκύλα του κολλητού. Η αντίθεση μου είναι η νοοτροπία και η εμμονή που έχουμε να "ανακαλύψουμε την τασιηνόπιττα". Τόσες ράτσες σκύλων υπάρχουν σήμερα στη Κύπρο και 2 είδη θηραμάτων δεν μας ικανοποιούν οι ράτσες αυτές ή ακόμη πιστεύουμε στην ουτοπία δείκτης (Η)+ιχνηλάτης(Ο2) = ιχνηλασία και φέρμα(Η2Ο) και επαναφορά και και και.......ειλικρινά μου φαίνεται τραγικό που κάνουμε αυτή την συζήτηση. Ίσως να έχω εγώ το λάθος δεν το αρνούμαι.

ote]


NATURE την απαντηση σου για την τασηινοπιττα, σου την εδοσε ο Σωτηρης και οι υπολοιποι. Με το να πουλας καθαροαιμα που 2 σουπερ καθαροαιμους κοπροσηιλλους θα φκαλης σουπερ καθαροαιμους κοπρητες. τσε ετσι εκαταντησε στην κυπρο. Κσαναλεο οτι εσηι πολλους παρα πολλουσ καλους καθαροαιμους καλους σηιλλους αλλα οχι ολοι. Εγω προσοπικα πιαννο σηιλλους που φιλους που εχουν εναν ακσιολογο ιμιαιμο σηιλλο τσε βαλλου τον με εναν ακσιολογο καθαροαιμο. σηιλλους που κσερο προσωπικα εγο πος τσινιουν κτλπ. ετσι μιοννης κατα την αποπσι μου το ποσοστο να φκουν σκαρτα σκυλλια. τσε παντα ο σηιλλος ο ιμιαιμος ειναι παντα απο 2 διασταωροσις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”