καθαροαιμα vs ημιαιμα

Απάντηση
ninos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 18:29

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από ninos »

english setter έγραψε:
ninos έγραψε: Τουτα ουλα που ρωτας ο Λακης καμνει τα?
και σου απαντω.... οι δεν τα καμνει αλλα ο σσιλος ειναι τρατα πας το φτερωτο (με αποδειξεις βιντεο) τζαι το πιο πιθανον να ειναι καλιτερος που τα σεττερ σου αρα αδικα εδωκες τα λεφτα σου! επαλαβος ο σωτηρης που επιασε μπασταρτο τζε καθε εξορμιση επεζε περτικους τζε μπεκατσες?
το ιδιο τζαι ο μπασταρτολυκος,δεν καμνει τουτα ουλα που ρωτας αλλα την βουρκα γεμωνει την!
σίγουρα φιλε μου ο λάκης απόδειξε μας ότι εν δυνατός όπως και ο μαστρος του , αν δεν κάμνω λάθος είναι mpigkol με spaniel ,τουλάχιστο 2 φίλες ιχνηλασίας , ιχνηλάτα και ξεφολιαζι , τον είδα , καμια σχέση με αέρα και φερμά , την δουλειά του καμνιτιν όμως ,εν γούστα τούτα , επειδή όμως επροτινες μας με πολύ σθένος μπασταρτολικο τζάι θα τρυφούμε ματια μας βάλε κανένα video να τρίψουμε τα ματια μας όπως το απόδειξε και ο λάκης , εντωμεταξύ έχω τζάι εγώ ένα μπασταρτολικο που τα καλά αλλα χάνει το μέλλον του σαν φύλακας , εφανικα και τυχερός παστήν ατυχία μου με λία λογiά , ως την επομενη σεζόν έχω χρόνο να τον σάσο που επεια όπως τον βλάκα τζάι έπιασα τα παλιό setter
πέραν τις συζήτησις που κάνουμε , δυστυχώς στην τελική η ουσία περιστρέφεται γύρο από τι βούρκα κύριε Νίνο. Τζάι πίστεψε με προσωπικά το τελευταίο πραμα που με απασχολεί εν η βούρκα
για να γεμωσει η βουρκα πρεπει να φκαλεις τζαι το θηραμα τζαι για να φκαλεις θηραμα πρεπει να εχεις δυνατο σκυλο, ειναι αλυσιδα, εκτος αν εσυ βγαζεις και δεν παιζεις! ενεχω μπασταρτολυκο, μακαρι να ειχα! εχει ενας γνωστος μου ο οποιος δεν δεια σσιλουι ουτε στην μανα του! εν παιζουνται οι σσιλοι λαλω σας!
ninos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 18:29

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από ninos »

Φιλε μου τωρα εγινες πιο σαφεις! Ο μπασταρτολυκος δεν σου τερκαζει διοτι δεν φερμαρει. καμνει ομως για οσους τζινιουν χωρις φερμα

Υ.Γ εισαι πολλα ιδιοτροπος παντως, θελεις να εχει τζαι πτυχιο πανεπιστημιου ο περτικος για να τον παιξεις?? (αστειο) :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

english setter έγραψε:σεβαστή η άποψη σου και δικαίωμα σου να το πιστεύεις αυτό , εγώ φιλε προσωπικά σπανια θα σηκώσω οπλο σε ένα περτιτζι όπου σικοστικε αφερμαριστο . αν το έκανα όμως η κάρπωση τα τελευταία 2 χρονια θα ήταν τριπλάσια αλλα πιο το νόημα μετά να έχω σκύλους φερμας ? αυτό εννοώ σε σχέση με τι βούρκα , ο τρόπος που μου αρέσει να κυνηγώ με τα σκυλιά μου όπως και πoλους άλλους είναι αυτός που σε ρώτησα αν μπορεί να το κάνει ένας λύκος ,
για μένα το παν δεν είναι ο πυροβολισμός , είναι η όλοι διαδικασία πριν από αυτόν , και αυτή τι διαδικασία μπορείς να τι κανεις μονο με καθαρόαιμους δείκτες , είτε είναι Kurzhaar , pointer , setter κτλ
Φιλε english setter συμφωνω και σεβομαι την φιλοσοφια σου. Παρ ολα αυτα την βρισκω λιγο υπερβολικη. Δηλαδη αν εισαι καθαροαιμος περτικαρης και κυνηγας τα αγρια περδικια σε δυσκολους τοπους, αυτα που θα φερμαριστουν ειναι παρα πολυ λιγα. Αν σηκωστει 10-20 μετρα μπροστα απο το σκυλο και επειδη δεν εφερμαρε δε θα το παιξεις...??? Οκ για τη μειωμενη καρπωση δεν με νοιαζει, αλλα για το σκυλο? Στο τελος δεν θα πιανει στο στομα του θηραμα.....παρα καποια και μονο πουλια......
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:εγω επιμενω...συνμασια δεν εχει ο σκυλος αλλα ο ιδιοκτιτης του σκυλου!
αμαν ο ιδιοκτητης εν μαθιμενος με σκυλους φερμας αμαν του δοκεις ενα ιχνηλατες πως να καταφερει να στροσει ζινο το σκυλο? οπως μαθει ο καθενας να κυνηγα και οπως μαθει και τον σκυλο του!
ο english setter ειρτε μαζι μου και ειδε πρην φκαλει ο σκυλος μου κατι ελαλουν του το και εβγενα αληθινος
πρην φερμαρουν οι σκυλοι του ελαλε μου το και εβγενε και εκεινος αληθινος... εμενα ιμιαιμο ζινου καθαροαιμα ζε οι 2 εκαμαν τη δουλεια που τα επιραμε να καμουμε και οι 2 εξεραμε ποτε ηταν να καμουν την δουλεια γιατι εξεραμε τα σκυλια μας και γιατι τα σκυλια μας εξεραν και τον 2 τη ε8ελαμε να καμουμε και εκαμαν το ... τελος, η περετερο φιλοσοφια νομιζω δεν βοηθα!


Άμα όμως ρε Σωτηρη σου δειξω ανθρωπο που εχει και ιχνηλάτες καθαροαιμους και της φερμας καθαροαιμους τους βγαζει ξεχωριστα ανα εξορμηση και πάντα σχεδον πιαννει θηραμα!!??

Εχεις δικιο οτι ο σκυλος ειναι προεκταση της προσωπικότητας μας ειτε καθαροαιμος ειτε ημιαιμος, αλλα δεν ειναι τουτο το θεμα . Τι θέμα ειναι οι διαφορες μεταξυ καθαροαιμων & ημιαιμων .
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ok! Aν ειναι για να μην καμεις ζημια στη φερμα του νεαρου σκυλιου συμφωνουμε!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
sotiris!129

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Anthimos έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:εγω επιμενω...συνμασια δεν εχει ο σκυλος αλλα ο ιδιοκτιτης του σκυλου!
αμαν ο ιδιοκτητης εν μαθιμενος με σκυλους φερμας αμαν του δοκεις ενα ιχνηλατες πως να καταφερει να στροσει ζινο το σκυλο? οπως μαθει ο καθενας να κυνηγα και οπως μαθει και τον σκυλο του!
ο english setter ειρτε μαζι μου και ειδε πρην φκαλει ο σκυλος μου κατι ελαλουν του το και εβγενα αληθινος
πρην φερμαρουν οι σκυλοι του ελαλε μου το και εβγενε και εκεινος αληθινος... εμενα ιμιαιμο ζινου καθαροαιμα ζε οι 2 εκαμαν τη δουλεια που τα επιραμε να καμουμε και οι 2 εξεραμε ποτε ηταν να καμουν την δουλεια γιατι εξεραμε τα σκυλια μας και γιατι τα σκυλια μας εξεραν και τον 2 τη ε8ελαμε να καμουμε και εκαμαν το ... τελος, η περετερο φιλοσοφια νομιζω δεν βοηθα!


Άμα όμως ρε Σωτηρη σου δειξω ανθρωπο που εχει και ιχνηλάτες καθαροαιμους και της φερμας καθαροαιμους τους βγαζει ξεχωριστα ανα εξορμηση και πάντα σχεδον πιαννει θηραμα!!??
ε Αθημε παλε το ιδιο πραμα θα πω...ο αθρωπος ειναι μαστρος και ξερει να κυνηγα τα σκυλια του ξερει να τα εκπαιδευι και ξερει να τα ξεχοριζει στο τροπο κυνηγιου τους... οκ εν λιο δυσκολο να ασχολιθεις και με τα 2 ιδοι σκυλον (δεικτες και ιχνηλατες) αλλα ειμαστε ανθρωποι ο εγκεφαλος μας κοφκει νομιζω!
παρολα αυτα αυτος ο ανθρωπος αμαν μπορει να στροσει ζινους τους σκυλους που λες πως εχει τοτε και ιμιαιμο να του δοκεις παλε θα τον καμει τρατα γιατι ασχολιτε και ξερει πως να στροσει ενα σκυλο!
Ιβηρικός Ιχνηλάτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 09 Οκτ 2011, 14:12

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από Ιβηρικός Ιχνηλάτης »

sotiris!129 έγραψε:
Anthimos έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:εγω επιμενω...συνμασια δεν εχει ο σκυλος αλλα ο ιδιοκτιτης του σκυλου!
αμαν ο ιδιοκτητης εν μαθιμενος με σκυλους φερμας αμαν του δοκεις ενα ιχνηλατες πως να καταφερει να στροσει ζινο το σκυλο? οπως μαθει ο καθενας να κυνηγα και οπως μαθει και τον σκυλο του!
ο english setter ειρτε μαζι μου και ειδε πρην φκαλει ο σκυλος μου κατι ελαλουν του το και εβγενα αληθινος
πρην φερμαρουν οι σκυλοι του ελαλε μου το και εβγενε και εκεινος αληθινος... εμενα ιμιαιμο ζινου καθαροαιμα ζε οι 2 εκαμαν τη δουλεια που τα επιραμε να καμουμε και οι 2 εξεραμε ποτε ηταν να καμουν την δουλεια γιατι εξεραμε τα σκυλια μας και γιατι τα σκυλια μας εξεραν και τον 2 τη ε8ελαμε να καμουμε και εκαμαν το ... τελος, η περετερο φιλοσοφια νομιζω δεν βοηθα!


Άμα όμως ρε Σωτηρη σου δειξω ανθρωπο που εχει και ιχνηλάτες καθαροαιμους και της φερμας καθαροαιμους τους βγαζει ξεχωριστα ανα εξορμηση και πάντα σχεδον πιαννει θηραμα!!??
Εαν ειμαι μαστρος στους σκυλους ποιος ο λογος να πεταξω ενα σωρο λεφτα για να παρω καθαροαιμο και να μην παρω ημιαιμο δωρεαν αφου οτι και να παρω θα το κανω τρατα?
Πιστευεις οτι ενα διασταυρωμενο σεττερ με επανιελ μπρετον μπορει να κανει την δουλεια ενος σεττερ η ενος επανιελ μπρετον? ενα διασταυρωμενο μπιγκλ με σπανιελ κανει την ιδια δουλεια με ενα σπανιελ η ενα μπιγκλ?
Το θεμα του ποστ δεν ειναι καταλληλοι μαστροι σκυλων αλλα καταλληλοι σκυλοι για μαστρους!!
sotiris!129

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου ενας καλος σκυλος στα χερια ενος μετριου κυνηγου θα καταλιξη ενας μετριος σκυλος
ενας μετριος σκυλος στα χερια ενος εμπιρου κυνηγου θα γινη ενα εμπιρο κυνηγοσκυλο
γιατι με τον εμπειρο κυνηγο θα εχει την δινατοτιτα να διορ8οσει τα λαθοι του και να βελτιοθει ενο το αλλο σκυλι που ειχε την ατυχια να πεσει πανω σε ενα μετριο κυνηγο δεν χασει και τα θετικα του γιατι ο κυνηγος δεν μπορεσει να ανταπεξελθει στες προδιαγραφες του σκυλου!
το θεμα δεν ειναι ενα setter να καμει σοστα την δουλεια του σαν φιλη και προτιπα φιλης αλλα να κανει σοστα την δουλεια που στο τελος θα ακολουθιση ο πυροβολισμος και ο σκυλος θα ολοκληροσει την ιχνηλασια του-φερμα του με ενα θηραμα στο στομα
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από pai »

sotiris!129 έγραψε:φιλε μου ενας καλος σκυλος στα χερια ενος μετριου κυνηγου θα καταλιξη ενας μετριος σκυλος
ενας μετριος σκυλος στα χερια ενος εμπιρου κυνηγου θα γινη ενα εμπιρο κυνηγοσκυλο
γιατι με τον εμπειρο κυνηγο θα εχει την δινατοτιτα να διορ8οσει τα λαθοι του και να βελτιοθει ενο το αλλο σκυλι που ειχε την ατυχια να πεσει πανω σε ενα μετριο κυνηγο δεν χασει και τα θετικα του γιατι ο κυνηγος δεν μπορεσει να ανταπεξελθει στες προδιαγραφες του σκυλου!
το θεμα δεν ειναι ενα setter να καμει σοστα την δουλεια του σαν φιλη και προτιπα φιλης αλλα να κανει σοστα την δουλεια που στο τελος θα ακολουθιση ο πυροβολισμος και ο σκυλος θα ολοκληροσει την ιχνηλασια του-φερμα του με ενα θηραμα στο στομα
Καλησπερα τζαι που μενα!βλεπω πολλην ωρα την συζητηση ειπα να μεν γραπσω αλλα ετριβιτζιαζουμουν και ετο που γραφω! :lol: :lol: να σε ρωτησω κατι φιλε μου καλε!εχεις ενα ημιαιμο σκυλι τωρα απο οτι βλεπω!το ερωτημα μου ειναι το εξης! μετα απο αυτο το σκυλι(που ο θεος να του δια χρονια και εσενα πολλες κυνηγετικες εμπηρειες)τι σκυλια θα παρεις??(ξερω την απαντηση φυσικα)και ειναι σωστο να γινεται τουτο το αλαλουμ με τουσ σκυλους δλδ?τωρα το οτηδηποτε σκυλι αμαν πεσει στα χερια ενος αχαπαρου η μη εμπειρου στα σκυλια ειναι φυσικο να κανει λαθη!φυσικα εν τζαι εμαθαμεν τα που την κοιλια της μανας μας οι περισσοτεροι εννεν?εγω προσωπηκα ειχα καταστρεπσει μια σκυλιτσα την οποια ειμαι σιγουρος οτι θα γινοταν ενα τελειο σκυλι γατι ημουν απειρος και ετσι δεν το εκπεδευσα σωστα.μετα την εκπεδευση που εκανα το σκυλι ιχνηλατουσε μονο την φρεσκα μαλαη!
sotiris!129

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου την απαντηση την εγραψα και παλεοτερα και πιο προσφατα... ενα ζεφκαρι Βrack και πρην πιασω τουτο το σκυλο παλε ε8ελα ενα brack ετυχε ομως και επεσε στα χερια μου τουτος και εσυνβιβαστικα και εκαμα τα αδινατα δυνατα να τον καμω να κυνηγιση οπως εγω εθελα!!! (ζε πιστεψε με δεν ηταν εφκολο δεν ειχα ξαναδει πιο ξεροζεφαλο σκυλο)
δεν ισχιριζομε οτι ειμαι ενας εμπειρος κυνηγος και πως εκαμα ενα εμπειρο σκυλι, σιγουρα ειπαρχουν περιθορια βελτιοσης και σιγουρα αν επιανε ενας πιο εμπειρος κυνηγος απο εμενα τον σκυλο μου θα τον εκαμε τρατα, που την στιγμη που εγω ενας μετριος/απειρος κυνηγος καταφερα να κανω αυτο το σκυλο με τοσες θυσιες και κοπους σκεφτου ενας εμπειρος κυνηγος τη θα εκαμε σε ζινο το σκυλο!
και σιγουρα ο επομενος μου σκυλος οτι φιλη και να ειναι γιατι ποτε δεν ξερεις πως στα φερνει η ζωη θα ειναι ακομα καλιτερος που τουτο γιατι εν να εχω μια βασικη αρχη και εμπειρια που τουτο το σκυλο!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”