καθαροαιμα vs ημιαιμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από admin »

ninos έγραψε:οι καλιτεροι σκυλοι για το τζινι του λαου τζαι του περτικου ειναι οι μπασταρτολυκοι! δοκιμαστε το και θα τριφετε τα ματια σας που τα αποτελεσματα που θα εσετε!
όταν ήμασταν μικροί και αφελείς εδοκιμάσαμε το και τούτο , ακόμη μια κουβέντα του καφενέ που παρασύρει αρκετούς νεαρούς κυνηγούς πρός λάθος κατευθύνσης.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

english setter έγραψε:
ninos έγραψε:οι καλιτεροι σκυλοι για το τζινι του λαου τζαι του περτικου ειναι οι μπασταρτολυκοι! δοκιμαστε το και θα τριφετε τα ματια σας που τα αποτελεσματα που θα εσετε!
όταν λες καλύτεροι για το κυνήγι περτικου ( για λαό δεν ασχολούμαι προς το παρόν ) ειναι οι μπασταρτολυκοι πως κυνηγούν αυτό το θήραμα δηλαδή ?
κάνουν διασταυρωμένη ερευνα ? κατευθύνονται με το σφυρί ? φερμάρουν από τα 30 - 40 μετρα ,ξεκινάνε πονταρισαμα όταν είναι σε φερμά με εντολή ? κάνουν συναίνεση στη φερμά ? κάνουν επαναφορά ?

ρωτώ σε να μάθω γιατί αν κάμνουν τούτα ούλα που έγραψα οι μπασταρτολυκοι ένα πάω να φακό τι κελλέ μου παστό τοίχο που έδωσα ένα σορό λεφτά να πάρω setter
ΦΙΛΕ ΕΣΙ ΦΤΕΕΙΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΣ ΣΙΜΑΣΙΑ ΣΤΟ ΤΙ ΛΑΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ. ΔΙΟΤΙ ΠΕΘΚΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΑΛΕΙ ΟΤΙ ΠΕΛΛΑΡΑ ΤΟΥ ΕΡΤΙ ΔΑΜΕΣΑ
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ΑΚΟΜΑ ΛΙΟ ΕΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΛΙΤΕΡΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΕΝ ΟΙ ΔΙΑΣΤΑΒΡΟΜΕΝΟΙ ΜΕ ΓΑΡΟ ΑΤΕ ΟΛΑΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από 'petros' »

ρε φιλε εαν δεν φουμισεις το σπιτι σου θα πεσει να σε τσιλισει :lol:
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
sotiris!129

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

εγω επιμενω...συνμασια δεν εχει ο σκυλος αλλα ο ιδιοκτιτης του σκυλου!
αμαν ο ιδιοκτητης εν μαθιμενος με σκυλους φερμας αμαν του δοκεις ενα ιχνηλατες πως να καταφερει να στροσει ζινο το σκυλο? οπως μαθει ο καθενας να κυνηγα και οπως μαθει και τον σκυλο του!
ο english setter ειρτε μαζι μου και ειδε πρην φκαλει ο σκυλος μου κατι ελαλουν του το και εβγενα αληθινος
πρην φερμαρουν οι σκυλοι του ελαλε μου το και εβγενε και εκεινος αληθινος... εμενα ιμιαιμο ζινου καθαροαιμα ζε οι 2 εκαμαν τη δουλεια που τα επιραμε να καμουμε και οι 2 εξεραμε ποτε ηταν να καμουν την δουλεια γιατι εξεραμε τα σκυλια μας και γιατι τα σκυλια μας εξεραν και τον 2 τη ε8ελαμε να καμουμε και εκαμαν το ... τελος, η περετερο φιλοσοφια νομιζω δεν βοηθα!
Max
Full Member
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 02 Μάιος 2011, 12:15

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από Max »

Νομιζω η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Καλοί οι καθαρόαιροι σκύλοι αλλά αν δεν είναι καλός ο μάστρος τους πως θα τους εκπαιδεύσει σωστά. Από την άλλη στους μπασταρτόσυλλους δεν ξέρεις τι θα βγεί ο σκύλλος είτε ξέρεις να τον εκπαιδέυσεις έιτε δεν ξέρεις. Για να καταλήξω πιστέυω ότι εάν πάρεις ένα καθαρόαιμο beagle από καλές κυνηγετικές γραμμές από γονείς καλούς στο κυνήγι λαγού, και εάν είσαι καλός και έχεις όρεξη για εκπαιδευση του σκύλλου σου τότε πιστέυω θα βγάλεις στο τέλος της ημέρα ενα σκύλλο καλό. Μπορεί να μην είναι άριστος αλλά θα είναι καλός. Εάν όμως πάρει ένα μπασταρτόσκυλλο πχ beagle με ποιντερ από γονείς καλούς στο κυνήγι μπορεί να βγει καλός στο κυνηγι μπορεί να βγει και σκάρτος.
Κατα την άποψη μου αυτή είναι η μεγάλη διάφορα. Στους 100 καθαρόαιμους με την ίδια εκπαίδευση η μεγαλήτερη πλειοψηφία θα βγούν από την βάση και πάνω. Στους 100 μπασταρτόσκυλους ένα 20-30 % θα πάρουν την βάση.
dimitris savva

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από dimitris savva »

Εγω εχω 5 καθαροαιμους και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αυτη την φυλη. Μεχρι πριν 2 χρονια ομως ειχα μια σκυλα ημιαιμη και ηταν πραγματικα η καλυτερη που ειχα μεχρι τωρα. Δεν εχει σημμασια τι ειναι ο σκυλος φτανει να εκπαιδευτει σωστα.
Για να καταλαβεται τι σκυλος ηταν πριν να βγαλει τον λαγο περιμενε να με δει εμενα πρωτα οτι την βλεπω και μετα τον εφερνε κατα πανω μου. Τελευταια σεζον που κυνηγισα μαζι της επιασα 17 λαγους και 8 ο αδελφος μου.
sheppa.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ninos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 18:29

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από ninos »

english setter έγραψε:
ninos έγραψε:οι καλιτεροι σκυλοι για το τζινι του λαου τζαι του περτικου ειναι οι μπασταρτολυκοι! δοκιμαστε το και θα τριφετε τα ματια σας που τα αποτελεσματα που θα εσετε!
όταν λες καλύτεροι για το κυνήγι περτικου ( για λαό δεν ασχολούμαι προς το παρόν ) ειναι οι μπασταρτολυκοι πως κυνηγούν αυτό το θήραμα δηλαδή ?
κάνουν διασταυρωμένη ερευνα ? κατευθύνονται με το σφυρί ? φερμάρουν από τα 30 - 40 μετρα ,ξεκινάνε πονταρισαμα όταν είναι σε φερμά με εντολή ? κάνουν συναίνεση στη φερμά ? κάνουν επαναφορά ?

ρωτώ σε να μάθω γιατί αν κάμνουν τούτα ούλα που έγραψα οι μπασταρτολυκοι ένα πάω να φακό τι κελλέ μου παστό τοίχο που έδωσα ένα σορό λεφτά να πάρω setter
Τουτα ουλα που ρωτας ο Λακης καμνει τα?
και σου απαντω.... οι δεν τα καμνει αλλα ο σσιλος ειναι τρατα πας το φτερωτο (με αποδειξεις βιντεο) τζαι το πιο πιθανον να ειναι καλιτερος που τα σεττερ σου αρα αδικα εδωκες τα λεφτα σου! επαλαβος ο σωτηρης που επιασε μπασταρτο τζε καθε εξορμιση επεζε περτικους τζε μπεκατσες?
το ιδιο τζαι ο μπασταρτολυκος,δεν καμνει τουτα ουλα που ρωτας αλλα την βουρκα γεμωνει την!
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από HUNTER »

ninos έγραψε:
english setter έγραψε:
ninos έγραψε:οι καλιτεροι σκυλοι για το τζινι του λαου τζαι του περτικου ειναι οι μπασταρτολυκοι! δοκιμαστε το και θα τριφετε τα ματια σας που τα αποτελεσματα που θα εσετε!
όταν λες καλύτεροι για το κυνήγι περτικου ( για λαό δεν ασχολούμαι προς το παρόν ) ειναι οι μπασταρτολυκοι πως κυνηγούν αυτό το θήραμα δηλαδή ?
κάνουν διασταυρωμένη ερευνα ? κατευθύνονται με το σφυρί ? φερμάρουν από τα 30 - 40 μετρα ,ξεκινάνε πονταρισαμα όταν είναι σε φερμά με εντολή ? κάνουν συναίνεση στη φερμά ? κάνουν επαναφορά ?

ρωτώ σε να μάθω γιατί αν κάμνουν τούτα ούλα που έγραψα οι μπασταρτολυκοι ένα πάω να φακό τι κελλέ μου παστό τοίχο που έδωσα ένα σορό λεφτά να πάρω setter
Τουτα ουλα που ρωτας ο Λακης καμνει τα?
και σου απαντω.... οι δεν τα καμνει αλλα ο σσιλος ειναι τρατα πας το φτερωτο (με αποδειξεις βιντεο) τζαι το πιο πιθανον να ειναι καλιτερος που τα σεττερ σου αρα αδικα εδωκες τα λεφτα σου! επαλαβος ο σωτηρης που επιασε μπασταρτο τζε καθε εξορμιση επεζε περτικους τζε μπεκατσες?
το ιδιο τζαι ο μπασταρτολυκος,δεν καμνει τουτα ουλα που ρωτας αλλα την βουρκα γεμωνει την!

ΗΡΕΜΑΑΑΑΑΑ!
gavriel
Full Member
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 08:13
Τοποθεσία: ΠΑΦΟΣ

Re: καθαροαιμα vs ημιαιμα

Δημοσίευση από gavriel »

ninos έγραψε:οι καλιτεροι σκυλοι για το τζινι του λαου τζαι του περτικου ειναι οι μπασταρτολυκοι! δοκιμαστε το και θα τριφετε τα ματια σας που τα αποτελεσματα που θα εσετε!

ΚΟΥΜΠΆΡΕ ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩΣΕ ΠΟΛΛΆ ΨΑΓΜΈΝΟ Ο ΜΠΟΞΕΡ ΜΑΖΊ ΜΕ ΠΙΤΠΟΥΛ ΚΑΜΝΕΙ ΓΙΑ ΛΑΟ ?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”