ΒΕΛΙΝΕΚΕΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΒΕΛΙΝΕΚΕΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

ΦΙΛΕ FRANCHI ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΜΕ ΔΙΔΑΞΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ " ΑΝ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΑΣΠΡΑ ΦΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΤΥΠΑΣ " ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ ΤΑ ΑΣΠΡΑ ΦΤΕΡΑ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 20-25 ΜΕΤΡΑ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΗ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΚΑΤΩ ΤΟ ΠΟΥΛΛΙ !!!!!
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΒΕΛΙΝΕΚΕΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από vti-chris »

Άμαν εν ο ήλιος που πίσω εν θα δείτε χρώματα...εν κατάμαυρη!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol:
Άσχετο!!!

Καταρχήν η απόσταση ως μέτρο είναι εντελώς προσωπική υπόθεση του κάθενός μας.
Αλλιώς αντιλαμβάννομαι εγώ τα 30μ και αλλιώς κάποιος άλλος.
Κουβέντες του καφενέ, και των 60-70μ βολών στην πραγματικότητα είναι των 35-40μ.
Συμφωνώ στο ότι τσοκαρισμένα όπλα με καλό σκάϊ κτυπούν μακριά
Σκεφτείται και το άλλο όμως...να κάθεσε μες τους 40-45C να περιμένεις φάσσες και να έρχετε 1 σε οριακά και βάλε αποστάσεις...σίγουρα επηρεάζει αν θα την παίξουν ή όχι. Αν είχαμε χιλιάδες πουλιά στα περάσματα όπως το εξωτερικό, δεν νομίζω να είχαμε πρόβλημα σε αυτό το θέμα.

Επαναλαμβάνω όμως ότι τα όπλα κτυπούν πολύ πιο μακριά από ότι πιστεύουμε.
Απλά το θέμα σκόπευσης σε τέτοιες αποστάσεις είναι πολύ σημαντικό και εύκολα μπορούμε να είμαστε εκτός του στόχου. Κεντραρισμένη βολή όμως θα έχει σωστό αποτέλεσμα αλλά είναι δύσκολο.
Ο πήλινος δίσκος θα σπάσει με ένα περιφερειακό σκάϊ...η φάσσα όμως δεν θα πέσει με 1-2 περιφερειακά σε τέτοιες αποστάσεις.
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: ΒΕΛΙΝΕΚΕΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από FRANCHI »

συμφωνώ σε όσα γράφεις chris και να προσθέσω κάτι που παρατήρησα. 2 φίλοι μου που πάμε κυνήγι ο οποίοι είναι άσσοι στο σημάδι, λόγω πολλών χρονών πρακτικής και αγώνων στα σκοπευτήρια, ρίχνουν μακρινές βολές και πάντα και τις 2 κάννες όχι μόνο την συγκεντρωτική. Μάλλον επηρεάζει και το σκοπευτήριο
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”