ΒΕΛΙΝΕΚΕΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

ΒΕΛΙΝΕΚΕΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από FRANCHI »

Ανοίγω τούτο το θέμα γιατί όπου πάω κυνήγι όλοι κυνηγοί εκτός από εμένα το παπά μου και αλλο κανένα φίλο
παίζουν μεσούρανα! Και επειδή ο κόσμος επόλληνεν φαίνεται πιο έντονο. Δηλαδή ξεκινά ένα πουλί, φάσσα ή τσίκλα συνήθως, τσιαι αρκέφκουν πάνω του τακα τουκου και προσπαθώ να δω τι παίζουν και δεν το βλέπω λόγο ύψους. Μέχρι να έρτει πάνω μου θα έχει φάει περίπου μισό πακέτο σιηπεθκιές και μου φωνάζουν και πάνω σου. Το συνήθες αποτέλεσμα που είναι και ενοχλητικό είναι τα πουλιά να διατηρούν μεγάλο ύψος ή να τρων κανένα σκάι και να ψοφούν αλλού. Δεν ξέρω αλλά σήμερα για να βγάλει κάποιος άδεια κυνηγίου περνά εξετάσεις :?: . Ρωτούν πόσο χτυπάει το όπλο ή τους βάζουν να υπολογίσουν αποστάσεις.... ή μήπως είναι η νοοτροπία "εν να την ξαναδώ", και της δίψας για σιηπεθκιές; Είχε ένα κοντάς μας προχτές με το γίο του και κάθε μισό πακέτο που έρειχνε έπιανε και 1 τσίκλα στο τέλος ο γιος του αγανάκτησε και λαλεί του μα εν πεφτούν και του απαντά μα τι θέλεις να κάμω να τους σύρω το σιηπέττο;
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΒΕΛΙΝΕΚΕΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από marinos.a »

FRANCHI έγραψε:Είχε ένα κοντάς μας προχτές με το γίο του και κάθε μισό πακέτο που έρειχνε έπιανε και 1 τσίκλα στο τέλος ο γιος του αγανάκτησε και λαλεί του μα εν πεφτούν και του απαντά μα τι θέλεις να κάμω να τους σύρω το σιηπέττο;
:lol: :lol:
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΒΕΛΙΝΕΚΕΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από virtualgreek »

FRANCHI έγραψε:Ανοίγω τούτο το θέμα γιατί όπου πάω κυνήγι όλοι κυνηγοί εκτός από εμένα το παπά μου και αλλο κανένα φίλο
παίζουν μεσούρανα! Και επειδή ο κόσμος επόλληνεν φαίνεται πιο έντονο. Δηλαδή ξεκινά ένα πουλί, φάσσα ή τσίκλα συνήθως, τσιαι αρκέφκουν πάνω του τακα τουκου και προσπαθώ να δω τι παίζουν και δεν το βλέπω λόγο ύψους. Μέχρι να έρτει πάνω μου θα έχει φάει περίπου μισό πακέτο σιηπεθκιές και μου φωνάζουν και πάνω σου. Το συνήθες αποτέλεσμα που είναι και ενοχλητικό είναι τα πουλιά να διατηρούν μεγάλο ύψος ή να τρων κανένα σκάι και να ψοφούν αλλού. Δεν ξέρω αλλά σήμερα για να βγάλει κάποιος άδεια κυνηγίου περνά εξετάσεις :?: . Ρωτούν πόσο χτυπάει το όπλο ή τους βάζουν να υπολογίσουν αποστάσεις.... ή μήπως είναι η νοοτροπία "εν να την ξαναδώ", και της δίψας για σιηπεθκιές; Είχε ένα κοντάς μας προχτές με το γίο του και κάθε μισό πακέτο που έρειχνε έπιανε και 1 τσίκλα στο τέλος ο γιος του αγανάκτησε και λαλεί του μα εν πεφτούν και του απαντά μα τι θέλεις να κάμω να τους σύρω το σιηπέττο;

Φίλε Franchi

είναι θέμα παιδείας. Όταν κάποιος ο οποίος αυτοαποκαλείται κυνηγός ρίχνει ντουφεκιές μακρυνές με την απομακρισμένη ελπίδα ότι ίσως το θήραμα δεκτεί κατά λάθος κάποιος σφαιρίδιο στον λαιμό ή στο κεφάλι και πέσει νεκρό ή έστω τραυματισμένο, απλά σημαίνει ότι δεν έχει κυνηγετική παιδεία ή συνείδηση.

Το να κτυπά κανείς σε αποστάσεις πέραν των 35-40 μέτρων δεν τον τιμά καθόλου και ούτε δικαιούται να αποκαλείται αθλητής ή κυνηγός. Χάνει αυτόματα τα δικαιώματα του σαν κυνηγός και αναιρείται του δικαιώματος να λέει ότι το κυνήγι είναι άθλημα.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
NIBA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: 01 Δεκ 2011, 16:20

Re: ΒΕΛΙΝΕΚΕΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από NIBA »

συμφονω απολυτα.και το θυραμα τραυματιζετε και χανετε..χωριs λογο..και τα φισιγγια σου χαλαs
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: ΒΕΛΙΝΕΚΕΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Δυστυχως φιλουθκια μου εν οπως τα λαλει ο παρεας τα πραματα , μαρτυρας και εγω την κυριακη στην περιοχη που κυνηγουσα . εγω εσφυρουν τους να κατεβουν και καπιοι εγκεφαλοι επεζαν τες στο γαμο του καρακιοζι , να μην πω αποστασεις ..................!!! με αποτελεσμα τα πουλια να ψηλωνουν και να αλασουν πορεια .
Γιατρός

Re: ΒΕΛΙΝΕΚΕΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από Γιατρός »

FRANCHI έγραψε:Ανοίγω τούτο το θέμα γιατί όπου πάω κυνήγι όλοι κυνηγοί εκτός από εμένα το παπά μου και αλλο κανένα φίλο
παίζουν μεσούρανα! Και επειδή ο κόσμος επόλληνεν φαίνεται πιο έντονο. Δηλαδή ξεκινά ένα πουλί, φάσσα ή τσίκλα συνήθως, τσιαι αρκέφκουν πάνω του τακα τουκου και προσπαθώ να δω τι παίζουν και δεν το βλέπω λόγο ύψους. Μέχρι να έρτει πάνω μου θα έχει φάει περίπου μισό πακέτο σιηπεθκιές και μου φωνάζουν και πάνω σου. Το συνήθες αποτέλεσμα που είναι και ενοχλητικό είναι τα πουλιά να διατηρούν μεγάλο ύψος ή να τρων κανένα σκάι και να ψοφούν αλλού. Δεν ξέρω αλλά σήμερα για να βγάλει κάποιος άδεια κυνηγίου περνά εξετάσεις :?: . Ρωτούν πόσο χτυπάει το όπλο ή τους βάζουν να υπολογίσουν αποστάσεις.... ή μήπως είναι η νοοτροπία "εν να την ξαναδώ", και της δίψας για σιηπεθκιές; Είχε ένα κοντάς μας προχτές με το γίο του και κάθε μισό πακέτο που έρειχνε έπιανε και 1 τσίκλα στο τέλος ο γιος του αγανάκτησε και λαλεί του μα εν πεφτούν και του απαντά μα τι θέλεις να κάμω να τους σύρω το σιηπέττο;

Φίλε έφυρες με
εγώ δεν παίζω αν δεν ξέρω ότι θα κάνω μερικά πράματα σωστά
σήμερα μπορούσα να έπαιζα ( άλλο να τα πιάσω ή να τα κτυπήσω ) ακόμα 5 πουλιά αλλά και να τα πετύγχαινα δεν θα τα εύρισκα εκεί που θα πηγαίνανε
νομίζω αν το έχεις έχεις το φίλε όπως τόσα πράματα σε αυτή τη ζωή
σήμερα είδαν με κάτι τύποι να παρκάρω τζαι ούτε ένα καλημέρα...ρωτούν με όμως ' είσαι μόνος σου;;;'
αν το έχεις έχεις το
NIBA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: 01 Δεκ 2011, 16:20

Re: ΒΕΛΙΝΕΚΕΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από NIBA »

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NIBA την 18 Ιαν 2012, 18:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: ΒΕΛΙΝΕΚΕΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από beretta682 »

Φίλε Franchi

είναι θέμα παιδείας. Όταν κάποιος ο οποίος αυτοαποκαλείται κυνηγός ρίχνει ντουφεκιές μακρυνές με την απομακρισμένη ελπίδα ότι ίσως το θήραμα δεκτεί κατά λάθος κάποιος σφαιρίδιο στον λαιμό ή στο κεφάλι και πέσει νεκρό ή έστω τραυματισμένο, απλά σημαίνει ότι δεν έχει κυνηγετική παιδεία ή συνείδηση.

Το να κτυπά κανείς σε αποστάσεις πέραν των 35-40 μέτρων δεν τον τιμά καθόλου και ούτε δικαιούται να αποκαλείται αθλητής ή κυνηγός. Χάνει αυτόματα τα δικαιώματα του σαν κυνηγός και αναιρείται του δικαιώματος να λέει ότι το κυνήγι είναι άθλημα.

Σ. Μακρής[/quote]

Σίγουρα όμως εξαρτάται τζαι που το τσιοκκάρισμα σου φίλε Μακρή... Αν εν κλειστά τα τσιόκ σου τζαι εν σίουρη η βολή γιατί να μεν την κάμεις. Το όπλο π εν να μου δόκει ο παππούς μου εν πολλά συγκεντρωτικό τζαι δακαλεύκει με οτι οι βολές του μπορούν να χτυπήσουν το πουλί σε ύψος που να μπορείς να διακρίνεις τα χρώματα του και όχι μια μαύρη φιγούρα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος beretta682 την 18 Ιαν 2012, 18:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Φιλικά,
Χρήστος
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: ΒΕΛΙΝΕΚΕΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από AU-79 »

FRANCHI έγραψε: μήπως είναι η νοοτροπία "εν να την ξαναδώ", και της δίψας για σιηπεθκιές;

Αυτο ειναι και εγω νομιζω φιλε ειναι το φαινομενο που βλεπουμε συνηθως τον Αυγουστο στο κυνηγι της φασσας υπαρχουν 100 κυνηγοι σε μια περιοχη αλλα απο αυτους οι 2-3 ειναι μερακλιες της φασσας και εχουν τις γνωσεις να την κυνηγησουν. Βλεπουν τα πουλλια απο 70-80 μετρα και πυροβολουν απλα για να καπνισουν το οπλο με τραγικες συνεπειες για τους γνωστες του θηραματος ακομα αμα δουν οτι μετα απο καμια 40 σχιπεθκες πεσει και καμια που εφαε ενα ασκαι τυχεο στο κεφαλι περνουν τα πανω τους παιζουν τες σε ποιο μεγαλα υψη εχω δει και ακουσει πολλες φορες να τις παιζουν με κομμενες, οταν ρωτας την επομενη αυτους τους τυπους εαν εκινηθηκαν πουλλια στην περιοχη που κυνηγησαν θα σου πουν ηταν μιιολιουνια φιλε αλλα ενε χαμιλωναν και διερωτουνται και το γιατι. Το ιδιο συμβαινει σε παραδοσιακα δειλινα περασματα τις τσικλας παρατηρειται το φαινομενο να κανουν περασμα σε μεγαλο υψος.
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: ΒΕΛΙΝΕΚΕΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από FRANCHI »

Φίλε Μακρή έχεις απόλητο δίκαιο είναι θέμα παιδείας. Μια ζωή θυμάμαι τον πατέρα μου να μου λέει εν ψηλά...εν μακρυά κλπ όποτε του έλεγα πάνω σου. Μου έχει μάθη ότι τη φάσσα για παράδειγμα την χτυπούμε όταν βλέπουμε άσπρο πάνω της και γενικά τα πουλιά πέφτουν πιο ευκόλα όταν τα χτυπούμε από τα πλάγια και όχι από κάτω γιατί είναι πιο λεπτό το δέρμα κ.α. Σιγά σιγά με διόρθωνε και έτσι νομίζω πρέπει να κάμνουμε όλοι με τα παιδιά μας που παίρνουμε κυνήγι.
Όταν παίζονται τα πουλιά ψηλά νομίζουν όλοι ότι εν γεμάτο πουλιά όποιον ρωτήσεις σου λέει μιλιούνια με αποτέλεσμα την επόμενη εξόρμηση να μεν βρίσκεις τόπο να παρκάρεις.
beretta682 συμφωνώ μαζί σου ένα όπλο τσιοκκάτο χτυπά πολύ μακρυά και πολλά συχνά βλέπουμε στο βουνό κάποιον ανάμεσα στους πολλούς που τις κατεβάζει από πολύ ψηλά αλλά είναι πάντα έτσι δηλαδή εν σταθερος στο να τις κατεβάζει από ψηλά η μια κάθε τόσο; Νομίζω είναι σαν ρουλέτα τις περισσότερες φορές δηλαδή παίζουμε ένα πουλί μακριά ή ψηλά και μας δείνει ελπίδες ότι και η επόμενη θα πέσει αλλά συνηθώς δεν συμβαίνει σε κάθε εξόρμηση. Όσοι κατάφεραν και βρήκαν το φυσσίγγιο με το κατάλληλο όπλο και τσοκ, και μπορούν και χτυπούν σταθερά και ακαριαία πέραν των 35μ μπράβο τους :!:
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”