μεταφορά πυροβόλων όπλων

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Takis31gk
Full Member
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 21 Δεκ 2011, 05:25

μεταφορά πυροβόλων όπλων

Δημοσίευση από Takis31gk »

Γεια σας! Μένω στη Βοστώνη, και θέλω να φέρω τα όπλα μου στη Κύπρο και στην Ελλαδα. Έχω την άδεια μου, το "License to Carry" αλλά δεν ξέρω αν χρειάζομαι να έχω μια άδεια στους άλλους κράτους. Έχω Ελληνικη ιθαγένεια, και ένα ελληνικό διαβατήριο. Σας ευχαριστώ για ό, τι βοήθεια!
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: μεταφορά πυροβόλων όπλων

Δημοσίευση από virtualgreek »

Takis31gk έγραψε:Γεια σας! Μένω στη Βοστώνη, και θέλω να φέρω τα όπλα μου στη Κύπρο και στην Ελλαδα. Έχω την άδεια μου, το "License to Carry" αλλά δεν ξέρω αν χρειάζομαι να έχω μια άδεια στους άλλους κράτους. Έχω Ελληνικη ιθαγένεια, και ένα ελληνικό διαβατήριο. Σας ευχαριστώ για ό, τι βοήθεια!

Φίλε Τάκη σε καλοσορίζω στην παρέα μας.

Δεν ξέρω να σου πω για τους κανόνες της Ελλάδος, αλλά ξέρω να σου πω για τους κανόνες της Αμερικής και της Κύπρου.

Για να μεταφέρεις ένα όπλο από την Αμερική προς άλλη χώρα (εκτός από τον Καναδά), πρέπει να βγάλεις export license το οποίο χρειάζεται περίπου 45-60 μέρες για να βγει. Στοιχίζει ακριβά και με ένα license μπορείς να βγάλεις μέχρι 8 όπλα. Εάν δεν κάνω λάθος είναι 500 δολάρια για το πρώτο όπλο και 125 δολάρια για κάθε έξτρα όπλο πάνω στην ίδια αίτηση. Ήταν πιο φτυνά μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2009. Αυτό είναι μόνο για την αίτηση. Άλλα τα λεφτά που θα σε χρεώσει ο gun exporter, άλλα τα λεφτά για το shipping και άλλα τα λεφτά για το insurance. Not worth it for a cheap gun.

Για την Κύπρο χρειάζεσαι άδεια εισαγωγής την οποία μπορείς να πάρεις από την αστυνομική διεύθυνση της κάθε πόλης. Στην Κύπρο απαγορεύονται τα ραβδωτά όπλα, τα όπλα που ρίχνουν περισσότερο από 2 φυσίγγια. Ουσιαστικά επιτρέπονται τα δίκαννα, τα μονόκαννα (από 12 Gauge - .410), και τα αεροβόλα 0.177" (4.5χιλ).

Καραμπίνες απαγορεύονται. Επιτρέπονται μόνο κατά την διάρκεια διεθνή σκοπευτικού αγώνα Sporting μετά από ειδική άδεια.

Εάν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες είμαι στην διάθεση σου
Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Takis31gk
Full Member
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 21 Δεκ 2011, 05:25

μεταφορά πυροβόλων όπλων

Δημοσίευση από Takis31gk »

On a side note, μπορείτε εσείς οι Κυπριοί να έχετε πιστόλια; Και γιατί μόνο 2 φυσίγγια, δεν μπορείτε να έχετε pump-action η καραμπίνα;!
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: μεταφορά πυροβόλων όπλων

Δημοσίευση από Nikos »

Καλησπέρα φίλε Τακι...

Η καραμπίνα απαγορευεται.....
Αν επιτρεπόταν , το κυνήγι της Κυπρου θα είχε εξαφανιστεί εδώ και καιρό!!!

Καλη συνέχεια!!
Νίκος Α
dimitris savva

Re: μεταφορά πυροβόλων όπλων

Δημοσίευση από dimitris savva »

Takis31gk έγραψε:On a side note, μπορείτε εσείς οι Κυπριοί να έχετε πιστόλια; Και γιατί μόνο 2 φυσίγγια, δεν μπορείτε να έχετε pump-action η καραμπίνα;!
ρε φιλε μου γυριζουμε ολη μερα και οπως περνουμε τα φυσιγγια μες την θαλαμη του οπλου το ενα αν το ριξουμε ειμαστε ευχαριστημενοι. την καραμπινα τι να την κανουμε??
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”