Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Άβαταρ μέλους
mariosk
Full Member
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 14:38

Re: Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από mariosk »

n3ktar έγραψε:Φιλε μου το συγκεκριμενο οπλο με τα ιδια χαρ/κα με το δικο σου κυνηγα το ο συντροφος μου τα τελευταια 2,5
χρονια. Συνηθως 5-3 τσιοκ. Το οπλο ειναι μια χαρα στο σκοτωμα του και σε μακρινες κ σε κοντινες!! Μεν ακουτε πελλαρες! Σιγουρεψου οτι εν σιουρα το κοντακι στα μετρα σου και καταληξε σε 2-3 φυσιγγια. Το οπλο σου εν πολλα καλο εσσιε του εμπιστοσυνη!
Αυτό θα κάνω φίλε. Κατά τα λεγόμενά σου και του φίλου Breda πρέπει να φταίω εγώ κατά 95%. Θα κάνω επιπλέον κάποιες δοκιμές στα choke και στα φυσίγγια και θα καταλήξω σε μια δική μου άποψη για το όπλο. Ίσως φταίει η μετάβαση από 28άρη σε 30άρη. Πάντως σε καμία περίπτωση δε θέλω να σχηματίσω κακή εντύπωση για το όπλο το οποίο το θεωρώ εξαιρετικά όμορφο και καλά ζυγισμένο.
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από kanaris »

mariosk έγραψε:
n3ktar έγραψε:Φιλε μου το συγκεκριμενο οπλο με τα ιδια χαρ/κα με το δικο σου κυνηγα το ο συντροφος μου τα τελευταια 2,5
χρονια. Συνηθως 5-3 τσιοκ. Το οπλο ειναι μια χαρα στο σκοτωμα του και σε μακρινες κ σε κοντινες!! Μεν ακουτε πελλαρες! Σιγουρεψου οτι εν σιουρα το κοντακι στα μετρα σου και καταληξε σε 2-3 φυσιγγια. Το οπλο σου εν πολλα καλο εσσιε του εμπιστοσυνη!
Αυτό θα κάνω φίλε. Κατά τα λεγόμενά σου και του φίλου Breda πρέπει να φταίω εγώ κατά 95%. Θα κάνω επιπλέον κάποιες δοκιμές στα choke και στα φυσίγγια και θα καταλήξω σε μια δική μου άποψη για το όπλο. Ίσως φταίει η μετάβαση από 28άρη σε 30άρη. Πάντως σε καμία περίπτωση δε θέλω να σχηματίσω κακή εντύπωση για το όπλο το οποίο το θεωρώ εξαιρετικά όμορφο και καλά ζυγισμένο.
καλησπέρα κοπέλια! τα ιδια προβληματα ειχα με ενα οπλο και εγω. επεφτε το θηραμα και μετα απο λιγο σηκωνοταν και ετρεχε. τελικα πηρα καμποσα χαρτονια και πηγα στο σκοπευτηριο και τα επαιξα.αποτελεσμα: ολες οι ντουφεκιες πηγαιναν πανω αριστερα. το οπλο μπηκε σε μηχανημα με ζεστο λαδι και ηρθε στο σημειο που έπρεπε. απο τοτε ολα οκ. ψαξτε το.
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
chrispoyia
Full Member
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2011, 17:46

Re: Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από chrispoyia »

mariosk έγραψε:Γεια σας. Έχω αγοράσει πρόσφατα ένα σκοπευτικό όπλο και είμαι πολύ απογοητευμένος στο κυνήγι με το συγκεκριμμένο όπλο. Έχω πάει στις τρασχίλες μαζί του 4-5 φορές και με απογοήτευσε πλήρως. Έχανα σίγουρους στόχους και όσα πουλία κυνήγησα έπεφταν σχεδόν πάντα ζωντανά. Είμαι σχεδόν δέκα χρόνια κυνηγός και άλλαξα όπλο γιατί μου άρεσε το κράτημα του. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν φταίει το γεγονός ότι το όπλο είναι κατασκευασμένο για σκοπευτήριο και όχι για θήραμα?? Μήπως τα μέταλλα της κάνης δεν σκοτώνουν??? Έχει διαφορά η κάνη ενός σκοπευτικού όπλου από ένα κυνηγετικό?? Σκόπιμα δεν αναφέρω, επί του παρόντος, την μάρκα του όπλου για να έχω αντικειμενικότητα στις απόψεις σας. Να σημειωθεί ότι χρησιμοποίησα διάφορα ήδη φυσιγγίων χωρίς αποτέλεσμα. Ευχαριστώ!!

φιλε ακου κε εμενα.το ηχα 3 χρονια.εσπασαν τα νευρα μου κε το εδοσα.πηρα ενα 525 σπορτινγκ και ημε απολιτα εφχαριστιμενος.ομως το οπλο που εχης ηνε εξερετικο.γιατι το λεω αφτο?........επηδη απλα εγω οταν το αγορασα ημουν ανιδεος.ηδα επαθα λιγο πριν το δωσω και αφου μοθ εσπασε τα νευρα με τη βοηθεια καποιων ποθ ηξεραν περισσοτερα πραγματα καταλαβα το λαθος.το οπλο ηταν πσιλοκοντακκο.τα μπερεττα βγαινουμ πσιλοκοντακκα και χαμηλοκοντακκα.ηχα επιλογη να το διορθωσω.απλα προτιμησα να το αλλακσω.μην ακους πολλους.πηγενε σε επαγκελματια.διορθωσε το η αλλακσε το.εμενα μοθ εσπασε τα νευρα αλλα ξερω(αργησα να το καταλαβω φισικα)πως εινε εξερετικο οπλο.στο τελοσ της ημερας ομωσ εξερετικο οπλο εινε αφτο που σου καθετε.........διοτι εξερετικα οπλα κικλοφορουν πολλα.
Γιατρός

Re: Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από Γιατρός »

Εγώ σήμερα κατάλαβα ότι λάθος επώμιση έκανα τόσο καιρό
Το όπλο και τα φυσίγγια δεν είχαν καμία σχέση
Τα πουλιά που έρχονταν από αριστερά τα έχανα διότι έπαιζα πίσω τους
Τα δεξιά μια χαρά
Ευχαριστώ Σάββα
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από virtualgreek »

louisll έγραψε:Εγώ σήμερα κατάλαβα ότι λάθος επώμιση έκανα τόσο καιρό
Το όπλο και τα φυσίγγια δεν είχαν καμία σχέση
Τα πουλιά που έρχονταν από αριστερά τα έχανα διότι έπαιζα πίσω τους
Τα δεξιά μια χαρά
Ευχαριστώ Σάββα

Φίλε Λούη,

η ευχαρίστηση είναι δική μου.
Σε κανένα μήνα, όταν νοιώθεις έτοιμος θα το επαναλάβουμε. Δούλεψε πάνω σε αυτά που είπαμε. Είσαι στο σωστό δρόμο.

Καλή συνέχεια
Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
BERETTA DT 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Σεπ 2011, 17:05

Re: Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από BERETTA DT 10 »

Το ΒΕRETTA 682 COLD E ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ ΤΟΥΤΑ ΟΥΛΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΦΕΝΕ.ΠΡΟΚΑΛΩ ΟΠΙΟΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ.
pambs
Full Member
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 23 Απρ 2011, 19:22

Re: Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από pambs »

ετρωα ενα τωρα! επια σε ο Γαλλος?
istriano ®

Re: Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από istriano ® »

Διπιστωση: η σωστη σκοπευση και κινηση/πορεια του σκοπευτη απεναντι στο θηραμα ειναι το Α και το κοντακι το Ω. Φιλε Σαββα Μ. σε ευχαριστω για το χρονο που διεθεσες. Φιλε Λουη ψαρηκα για τη.ν γνωριμια, και θα επικοινωνησω συντομα.
Γιατρός

Re: Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από Γιατρός »

istriano έγραψε:Διπιστωση: η σωστη σκοπευση και κινηση/πορεια του σκοπευτη απεναντι στο θηραμα ειναι το Α και το κοντακι το Ω. Φιλε Σαββα Μ. σε ευχαριστω για το χρονο που διεθεσες. Φιλε Λουη ψαρηκα για τη.ν γνωριμια, και θα επικοινωνησω συντομα.
Φίλε μου χάρηκα
Εγώ απλά άκουα τι έλεγε ο Σάββας και έκανα
Με 3-4 φορές που έπαιξα δίσκους τις περισσότερες φορές καλά τα πήγα και για μένα σημαντικό να ξέρω γιατί κτυπώ και γιατί χάνω τον στόχο!
Και με το σοβαρό πρόβλημα μου είδες όταν ο άλλος σου πει 5 πράματα σωστά ξεπερνάς πολλά πράματα που άλλοσπως θα ήταν αδύνατο...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”