Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mariosk
Full Member
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 14:38

Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από mariosk »

Γεια σας. Έχω αγοράσει πρόσφατα ένα σκοπευτικό όπλο και είμαι πολύ απογοητευμένος στο κυνήγι με το συγκεκριμμένο όπλο. Έχω πάει στις τρασχίλες μαζί του 4-5 φορές και με απογοήτευσε πλήρως. Έχανα σίγουρους στόχους και όσα πουλία κυνήγησα έπεφταν σχεδόν πάντα ζωντανά. Είμαι σχεδόν δέκα χρόνια κυνηγός και άλλαξα όπλο γιατί μου άρεσε το κράτημα του. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν φταίει το γεγονός ότι το όπλο είναι κατασκευασμένο για σκοπευτήριο και όχι για θήραμα?? Μήπως τα μέταλλα της κάνης δεν σκοτώνουν??? Έχει διαφορά η κάνη ενός σκοπευτικού όπλου από ένα κυνηγετικό?? Σκόπιμα δεν αναφέρω, επί του παρόντος, την μάρκα του όπλου για να έχω αντικειμενικότητα στις απόψεις σας. Να σημειωθεί ότι χρησιμοποίησα διάφορα ήδη φυσιγγίων χωρίς αποτέλεσμα. Ευχαριστώ!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΦΙΛΕ ΜΑΡΙΕ Η ΚΑΝΕΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΣΥΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ ΟΠΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΙΟ ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ....ΨΑΞΤΩ
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
mariosk
Full Member
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 14:38

Re: Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από mariosk »

solon loyka έγραψε:ΦΙΛΕ ΜΑΡΙΕ Η ΚΑΝΕΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΣΥΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ ΟΠΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΙΟ ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ....ΨΑΞΤΩ
Μπορεί να έχεις δίκαιο φίλε solon αλλά δεν γίνεται να είναι μόνο αυτό. Το όπλο το νιώθω πολύ ωραία πάνω μου και δε γίνεται να είμαι τόσο πολύ άστοχος. Πάντως αν έχεις δίκαιο σημαίνει ότι φταίω εγώ και αυτό διορθώνεται :)
Browning ultra
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2011, 20:24

Re: Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από Browning ultra »

Φίλε Μάριε μπορείς να μου δώσεις μερικά είδη χαρτούτσιων που έχεις χρησιμοποιήσεις και τι όπλο αγόρασες :?:
Άβαταρ μέλους
mariosk
Full Member
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 14:38

Re: Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από mariosk »

Browning ultra έγραψε:Φίλε Μάριε μπορείς να μου δώσεις μερικά είδη χαρτούτσιων που έχεις χρησιμοποιήσεις και τι όπλο αγόρασες :?:
Το όπλο που αγόρασα είναι το beretta 682 gold e 30'' και απλά χρησιμοποίησα τις χαρτούτσιες που κυνηγούν σχεδόν όλοι οι κυνηγοί δηλ. τις victory 32gr skeet & olympia 32gr skeet κίτρινες, τις victory tordo 32gr, τις lucky shot 33,5gr και κατι RIO 28gr. Απλά ήθελα το θέμα να είναι πιο γενικό για τα σκοπευτικά όπλα στο κυνήγι και δεν ανάφερα πριν το όπλο. Πάντως θα εκτιμούσα μια ειλικρινή απάντηση για το σκότωμα του συγκεκριμένου όπλου παρόλο που σαν βάρος και κράτημα μου αρέσει πραγματικά πάρα πολύ.
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

mariosk έγραψε:
Browning ultra έγραψε:Φίλε Μάριε μπορείς να μου δώσεις μερικά είδη χαρτούτσιων που έχεις χρησιμοποιήσεις και τι όπλο αγόρασες :?:
Το όπλο που αγόρασα είναι το beretta 682 gold e 30'' και απλά χρησιμοποίησα τις χαρτούτσιες που κυνηγούν σχεδόν όλοι οι κυνηγοί δηλ. τις victory 32gr skeet & olympia 32gr skeet κίτρινες, τις victory tordo 32gr, τις lucky shot 33,5gr και κατι RIO 28gr. Απλά ήθελα το θέμα να είναι πιο γενικό για τα σκοπευτικά όπλα στο κυνήγι και δεν ανάφερα πριν το όπλο. Πάντως θα εκτιμούσα μια ειλικρινή απάντηση για το σκότωμα του συγκεκριμένου όπλου παρόλο που σαν βάρος και κράτημα μου αρέσει πραγματικά πάρα πολύ.
ΦΙΛΕ ΜΑΡΙΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΣΚΟΤΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ . ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΦΤΕΡΑ Η ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟ Η ΑΚΟΜΑ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΑΛΛΑ ΤΡΕΧΕΙ ΚΤΛ ΚΤΛ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΝΑ ΤΣΟΚ ΚΑΤΩ . ΕΑΝ ΠΧ ΚΥΝΗΓΑΣ ΜΕ 5-4 ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΣΕ 4-3 ΚΑΙ ΟΥΤΩ ΚΑΘΕ ΕΞΗΣ . ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΒΟΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΙΚΑ ΣΚΑΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΛΥΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ . ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΑΝΘΙΜΟΣ : ΝΑ ΤΣΟΚΑΡΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΟΠΛΟ . ΣΩΣΤΑ ΦΙΛΕ ΑΝΘΙΜΕ ?????
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΕΑΝ ΣΚΟΠΕΥΕΙΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΤΩΜΑ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΣΟΥ ΤΟΤΕ <<ΤΣΟΚΑΡΕ >> ΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ
ΦΙΛΙΚΑ
LOUIS
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
mariosk
Full Member
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 14:38

Re: Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από mariosk »

Σε ευχαριστώ φίλε Loui για λόγια σου που είναι ειδιαίτερα ενθαρρυντικά και λογικά. Η αλήθεια κυνηγώ με 5-3 και ο λόγος είναι αυτονόητος καθώς κατά τα λεγόμενα πολλών το όπλο είναι ειδιαίτερα συγκεντρωτικό. Θα δοκιμάσω τη συμβουλή σου και θα επανέρθω με παρατηρήσεις. Βέβαια σημαντικό ρόλο θα παίξει και η ψυχολογία μου που θα πρέπει να αλλάξει και να πιστέψω στις δυνατότητες του και ότι τελικά αξίζει τα λεφτά του.
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από πανικος »

η γνωμη μου εμενα ειναι οτι το οπλο ειτε κυνηγετικο ητε σκοπευτικο δεν εχει και τοση σημασια,σημασια εχει να σου καθετε στην επωμιση να μην βλεπεις ολη την ριγα η καθολου κ.τλ.κυνηγω με σκοπευτικα οπλα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.το συγκεκριμενο beretta που εχεις φιλε το ειχε ενασ φιλος που πηγαιναμε στις τραχηλες και αγανακτησε πραγματικα με τα φυσιγγια κτυπουσε τα πουλια τον εβλεπα και αυτα εφευγαν κτυπημενα αυτο ενω εγω με τα ιδια φυσιγγια μπαμ και κατω.αλλαξαμε οπλα να δω μηπως αγχωθηκε και δεν εφτεε το οπλο αλλα με το οπλο του ειχα τα ιδια,το πουλησε πηρε miroccu και επνασε.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Τουτο το θεμα με τουτο το οπλο εν ακαταλαβιστικο!!!!!!!!!!!

Πως γινετε ενας να το κρατει τζιαι οτι ρεσει επειδη κουτσια να πεφτει! τζιαι με 5 τσιοκ! μεχρι 35-40 μετρα!

Τζιαι ενας αλλος να λαλει οτι δεν σκοτωνει???? στα 20 μετρα!!!

Αφου εν πιο στενες οι ντουφεκιες που τα κανονικα δηλαδη το 5 τσιοκ του 682 Gold E εν το 4 τσιοκ πιο παλιου μοντελου beretta δηλαδη βαλει παραπανω σκαγια στο κεντρο, ε πως γινετε να τρωει με καλη σκοπευση το πουλι 1-2 σκαγια οταν εισαι κεντρο??

Φταιει για ολα η ψυχολογια, η σκοπευση και η προκαταληψη! + το κοντακι + οι κουβεντες του καφενε! εσυζητησαμε το τοσες φορες για τις κουβεντες του καφενε αλλα παλε πιστευκουμε τες!!!!!!!!!!!!

Το 682 Gold E ειναι το απο τα πιο καλα μοντελα της Beretta απο την κοινη σειρα!

Και δεν ειμαι κατοχος Βeretta!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
n3ktar
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιουν 2011, 20:51

Re: Σκοπευτικά Vs Κυνηγετικά όπλα για χρήση στο κυνήγι

Δημοσίευση από n3ktar »

Φιλε μου το συγκεκριμενο οπλο με τα ιδια χαρ/κα με το δικο σου κυνηγα το ο συντροφος μου τα τελευταια 2,5
χρονια. Συνηθως 5-3 τσιοκ. Το οπλο ειναι μια χαρα στο σκοτωμα του και σε μακρινες κ σε κοντινες!! Μεν ακουτε πελλαρες! Σιγουρεψου οτι εν σιουρα το κοντακι στα μετρα σου και καταληξε σε 2-3 φυσιγγια. Το οπλο σου εν πολλα καλο εσσιε του εμπιστοσυνη!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”