το καλητερο οπλο

Άβαταρ μέλους
Giorgos Aristotelous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 22 Ιουν 2011, 14:56
Τοποθεσία: Limassol

Re: το καλητερο οπλο

Δημοσίευση από Giorgos Aristotelous »

Εγώ ξέρω ούλα το ίδιο πράμα κάμνουν ( ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ) , έχει άτομα που τους αρέσκουν τα ακρίβα όπλα και καποιά άλλα άτομα που βαστούν φτήνα όπλα .

Εγώ λέο σας ότι την ίδια ακριβώς ΖΗΜΙΑ κάμνουν στο θήραμα !!!
Η πέρδικα που προκαλεί
κι ύστερο κόβει τόπο
ψάχνει να βρεί τον κυνηγό
με το δικό της τρόπο
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: το καλητερο οπλο

Δημοσίευση από vti-chris »

Πήγα μια φορά σε ένα κατάστημα να πιάσω φυσίγγια και ερώτησε με ο καταστηματάρχης τι όπλο έχω...όταν του είπα μου είπε ότι τούτα τα όπλα δεν σκοτώνουν και τα δικά του είναι καλύτερα...άτε καλέ...στάθου στον τοίχο να σε παίξω να δούμε αν σκοτώνουν ή όχι!!!!
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: το καλητερο οπλο

Δημοσίευση από 'petros' »

Giorgos Aristotelous έγραψε:Εγώ ξέρω ούλα το ίδιο πράμα κάμνουν ( ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ) , έχει άτομα που τους αρέσκουν τα ακρίβα όπλα και καποιά άλλα άτομα που βαστούν φτήνα όπλα .

Εγώ λέο σας ότι την ίδια ακριβώς ΖΗΜΙΑ κάμνουν στο θήραμα !!!
Ρε φιλε σαν ο αδελφος μου εχει 1 οπλο που το αγορασαμε 300 ευρω μεταχειρισμενο και εχει καλυτερο σκοτωμα (διατρητικοτητα αν το ειπα σωστα)απο το δικο μου που το επιασα 1200 στες ιδιες αποστασεις δοκιμασμενα σε τηλεφονικο καταλογο με την ιδια χαρτουτσια και ιδιο τσοκ μιας και του αδελφου μου ειναι 5-3 σταθερο αλλα εχουμε διαφορετικους αυλους 18.4 αυτου και 18.7 εμενα (αποψη δικη μου)ολα λιγο πολλα αμαν τα μελετησεις δεν φκαινεις που μεσα για αυτο το καλυτερο οπλο για εμενα ειναι αυτο που καθετε πανω σου και μαθαινεις να κυνηγας με 1-2 φυσιγγια το πολλυ και να μεινεις με αυτα και ολα τα αλλα ειναι πελαρες αλλοιως θα πηγαινεις την μια μερα με το 1 φυσιγγιο με ταχυτητες χχχχm/s την αλλη με το αλλο με xxxxxxxm/s και ουτο καθ'εξης και θα μας φταει το ενα και το αλλο (γραμμαρια ,πιστονακι,τομπαρουτι,η υγρασια, ο αερας, ο ηλιος)
Ο καθενας μας κανει τις επιλογες του με τα δικα του κριτιρια (τροπο, τοπο ,ειδος κυνηγιου που θα κανει) και αναγκαζετε να συμβιβαστει με τις επιλογες που εχει κανε .Κανει τις δοκιμες του και αυτος αποφασιζει σε τι να καταληξει
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: το καλητερο οπλο

Δημοσίευση από Costas_ »

"Το καλύτερο όπλο είναι το δικό μου!!!!"

Αυτή είναι και πρέπει να είναι η σωστή απάντηση για τον καθένα μας!! Διότι φίλοι μου τα καλύτερα αποτελέσματα του καθένός μας τα καθορίζει η ψυχολογία μας! Με το να πιστεύουμε πραγματικά οτι το καλύτερο όπλο είναι το δικό μας - τότε η ψυχολογία μας ενισχυεται σημαντικά = καλύτερα αποτελέσματα!!!

Για να μπορούμε να πείσουμε τον εαυτό μας ότι το καλύτερο όπλο είναι το δικό μας δεν παίζει ρόλο η μάρκα ή το μοντέλο, αλλά η σωστή επιλογή απο εμάς για τον σκοπό που το προορίζουμε όπως και η σωστή εφαρμογή του στον σωματότυπο μας και στον τρόπο σκόπευσης μας.

Είτε το λένε Browning - Miroku - Beretta - Laurona - Franchi - Skb - Winchester - Baikal - κτλ - δεν παίζει ουσιαστικό ρόλο, φτάνει να είναι το καλύτερο όπλο για εμάς!!!!

Έτσι για εμένα το καλύτερο όπλο είναι Μiroku Sporting MK10 -Briley Thin Wall Chokes!! -

Ένα καλό όπλο όμως, με κριτήρια - αντοχή, ανθεκτικότητα, ζυγισμα, κοντάκια, ποιότητα, τιμή κτλ - ειναι το Laurona.

Τωρά μήκος κάνης, αυλοί, κόνοι, βάρος, σταθερό ή όχι τσοκάρισμα, κτλ κτλ κτλ - αυτά έχουν σχέση με την χρήση που το προορίζουμε - όχι αν είναι καλό ή όχι!!
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: το καλητερο οπλο

Δημοσίευση από virtualgreek »

EVANTHIS LOIZOU έγραψε:Ωραια συζητηση Φιλε Σαββα :!: :!:
Θυμαμαι σ'ενα ταξιδι στην Αιγυπτο που πηγαμε για παπιες. Ειχαμε ζητηση "δυνατα" φυσιγγια.
Απο τα 9 οπλα (ακομη και το δικο μου που ηταν ενα Β25) τα 8 εσπασαν με τον ενα η αλλο τροπο μετα απο δυο μερες κυνηγια. Καταντησαμε να φοβομαστε να τραβηξουμε την σκανδαλη.
Εκανα την υπερβαση και εφερα καποια φυσιγγια μαζι μου και τα πηρα για δοκιμη.
Ο Αιγυπτιος κατασκευαστης ειχε αξιοποιησει το "δυνατα" με υπερβολικα δυσαναλογη προς τα σκαγια ποσοτητα πυριτιδας. Το λακτισμα ηταν υπερβολικο ενω τα καταλοιπα στις καννες προτογνωρα.
Πάλι καλά που δεν πάθατε κανένα ατύχημα.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: το καλητερο οπλο

Δημοσίευση από virtualgreek »

Costas_ έγραψε:"Το καλύτερο όπλο είναι το δικό μου!!!!"

Αυτή είναι και πρέπει να είναι η σωστή απάντηση για τον καθένα μας!! Διότι φίλοι μου τα καλύτερα αποτελέσματα του καθένός μας τα καθορίζει η ψυχολογία μας! Με το να πιστεύουμε πραγματικά οτι το καλύτερο όπλο είναι το δικό μας - τότε η ψυχολογία μας ενισχυεται σημαντικά = καλύτερα αποτελέσματα!!!

Για να μπορούμε να πείσουμε τον εαυτό μας ότι το καλύτερο όπλο είναι το δικό μας δεν παίζει ρόλο η μάρκα ή το μοντέλο, αλλά η σωστή επιλογή απο εμάς για τον σκοπό που το προορίζουμε όπως και η σωστή εφαρμογή του στον σωματότυπο μας και στον τρόπο σκόπευσης μας.

Είτε το λένε Browning - Miroku - Beretta - Laurona - Franchi - Skb - Winchester - Baikal - κτλ - δεν παίζει ουσιαστικό ρόλο, φτάνει να είναι το καλύτερο όπλο για εμάς!!!!

Έτσι για εμένα το καλύτερο όπλο είναι Μiroku Sporting MK10 -Briley Thin Wall Chokes!! -

Ένα καλό όπλο όμως, με κριτήρια - αντοχή, ανθεκτικότητα, ζυγισμα, κοντάκια, ποιότητα, τιμή κτλ - ειναι το Laurona.

Τωρά μήκος κάνης, αυλοί, κόνοι, βάρος, σταθερό ή όχι τσοκάρισμα, κτλ κτλ κτλ - αυτά έχουν σχέση με την χρήση που το προορίζουμε - όχι αν είναι καλό ή όχι!!

Ρε Κωστάκη είσαι φτυστός όπως τον Dani Alves της Barcelona. Ο ίδιος χωρίς τα τατοο!
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: το καλητερο οπλο

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

virtualgreek έγραψε:
Costas_ έγραψε:"Το καλύτερο όπλο είναι το δικό μου!!!!"

Αυτή είναι και πρέπει να είναι η σωστή απάντηση για τον καθένα μας!! Διότι φίλοι μου τα καλύτερα αποτελέσματα του καθένός μας τα καθορίζει η ψυχολογία μας! Με το να πιστεύουμε πραγματικά οτι το καλύτερο όπλο είναι το δικό μας - τότε η ψυχολογία μας ενισχυεται σημαντικά = καλύτερα αποτελέσματα!!!

Για να μπορούμε να πείσουμε τον εαυτό μας ότι το καλύτερο όπλο είναι το δικό μας δεν παίζει ρόλο η μάρκα ή το μοντέλο, αλλά η σωστή επιλογή απο εμάς για τον σκοπό που το προορίζουμε όπως και η σωστή εφαρμογή του στον σωματότυπο μας και στον τρόπο σκόπευσης μας.

Είτε το λένε Browning - Miroku - Beretta - Laurona - Franchi - Skb - Winchester - Baikal - κτλ - δεν παίζει ουσιαστικό ρόλο, φτάνει να είναι το καλύτερο όπλο για εμάς!!!!

Έτσι για εμένα το καλύτερο όπλο είναι Μiroku Sporting MK10 -Briley Thin Wall Chokes!! -

Ένα καλό όπλο όμως, με κριτήρια - αντοχή, ανθεκτικότητα, ζυγισμα, κοντάκια, ποιότητα, τιμή κτλ - ειναι το Laurona.

Τωρά μήκος κάνης, αυλοί, κόνοι, βάρος, σταθερό ή όχι τσοκάρισμα, κτλ κτλ κτλ - αυτά έχουν σχέση με την χρήση που το προορίζουμε - όχι αν είναι καλό ή όχι!!

Ρε Κωστάκη είσαι φτυστός όπως τον Dani Alves της Barcelona. Ο ίδιος χωρίς τα τατοο!
ΟΥ ΓΑΜΩΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΤΕΛΕΙΑ
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΣΑΒΒΑ . ΟΥ ΓΑΜΩΤΟ ... :D :D :D :D :D :D
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: το καλητερο οπλο

Δημοσίευση από miky55 »

ΡΕ ΠΑΙΔΚΙΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΤΕ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ.ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΠΟΙΟΝ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΗ -ΠΟΙΟΝ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΗ. :idea:
Άβαταρ μέλους
Giorgos Aristotelous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 22 Ιουν 2011, 14:56
Τοποθεσία: Limassol

Re: το καλητερο οπλο

Δημοσίευση από Giorgos Aristotelous »

'petros' έγραψε:
Giorgos Aristotelous έγραψε:Εγώ ξέρω ούλα το ίδιο πράμα κάμνουν ( ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ) , έχει άτομα που τους αρέσκουν τα ακρίβα όπλα και καποιά άλλα άτομα που βαστούν φτήνα όπλα .

Εγώ λέο σας ότι την ίδια ακριβώς ΖΗΜΙΑ κάμνουν στο θήραμα !!!
Ρε φιλε σαν ο αδελφος μου εχει 1 οπλο που το αγορασαμε 300 ευρω μεταχειρισμενο και εχει καλυτερο σκοτωμα (διατρητικοτητα αν το ειπα σωστα)απο το δικο μου που το επιασα 1200 στες ιδιες αποστασεις δοκιμασμενα σε τηλεφονικο καταλογο με την ιδια χαρτουτσια και ιδιο τσοκ μιας και του αδελφου μου ειναι 5-3 σταθερο αλλα εχουμε διαφορετικους αυλους 18.4 αυτου και 18.7 εμενα (αποψη δικη μου)ολα λιγο πολλα αμαν τα μελετησεις δεν φκαινεις που μεσα για αυτο το καλυτερο οπλο για εμενα ειναι αυτο που καθετε πανω σου και μαθαινεις να κυνηγας με 1-2 φυσιγγια το πολλυ και να μεινεις με αυτα και ολα τα αλλα ειναι πελαρες αλλοιως θα πηγαινεις την μια μερα με το 1 φυσιγγιο με ταχυτητες χχχχm/s την αλλη με το αλλο με xxxxxxxm/s και ουτο καθ'εξης και θα μας φταει το ενα και το αλλο (γραμμαρια ,πιστονακι,τομπαρουτι,η υγρασια, ο αερας, ο ηλιος)
Ο καθενας μας κανει τις επιλογες του με τα δικα του κριτιρια (τροπο, τοπο ,ειδος κυνηγιου που θα κανει) και αναγκαζετε να συμβιβαστει με τις επιλογες που εχει κανε .Κανει τις δοκιμες του και αυτος αποφασιζει σε τι να καταληξει

Θα συμφώνισο μαζί σου κ.Πέτρο !!! +100000 :!: :!: :!:
Η πέρδικα που προκαλεί
κι ύστερο κόβει τόπο
ψάχνει να βρεί τον κυνηγό
με το δικό της τρόπο
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: το καλητερο οπλο

Δημοσίευση από marinos.a »

Costas_ έγραψε:"Το καλύτερο όπλο είναι το δικό μου!!!!"
οη φίλε μου εν το δικό μου
Si vis pacem, para bellum
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”