Ζυγαριά Ακριβείας

Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ζυγαριά Ακριβείας

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Nikos έγραψε::lol: :lol:
Α ρε Χρύσανθε ...εγραψες παλε....
Ρε Σπυρο ετσι αστεία αστεία κι εγω έτσι σε συγκόφκω, γι αυτο πιασε μια καλής ποιότητας να καμνεις καλά την δουλεια σου!!
Με τούτα που βλέπω όταν ανοίγω φυσίγγια είμαι ο πρώτος που έπρεπε να αρκέψω ιδιογόμωση, αλλά γνώσεις μηδέν. :D

Ο λόγος που θέλω τη ζυγαριά είναι π.χ ανοίγω ένα φυσίγγι και με βάση τα γραφόμενα έπρεπε να έχει 280 σκάγια ενώ βρίσκω 240, μήπως είναι πιο λίγο το βάρος που βάζουν; Ένα παράδειγμα που θυμούμαι (από φυσίγγι του εξωτερικού) είναι στα 36γρ βρήκα 303 σκάγια (303/36= 8.42 σκ/γραμμ), που σημαίνει στα 32γρ (ένα άλλο φυσίγγι της ίδιας εταιρείας με την ίδια διάμετρο) είχε 242 σκάγια ενώ έπρεπε να έχει γύρο στα 270 σκάγια (8.42*32). Αν είχα ζυγαριά θα έβλεπα το βάρος τους. Επίσης μπορώ και να συγκρίνω το βάρος της πυρίτιδας, έαν π.χ δύο φυσίγγια της ίδιας εταιρείας έχουν διαφορά μεταξύ τους.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Ζυγαριά Ακριβείας

Δημοσίευση από Laurona »

Σπυρο

Πεσ ας πουμε πιανεις ενα φυσιγγι που παιζεις συχνα με πολυ καλα αποτελεσματα.
σου δίνει αυτοπεποιθηση κ σιγουρια

Και ελεγχεις το.
κ βκεπεις να μγν εχει σταθερο αριθμο σκαγιων η σταθερη πυριτιδα.

Εε μετα?
Απιριπτεις το?
γιατι?

Ειναι αναμενομενα κάποια σκαμπανεβασματα.
Δες π.χπ.χ συγκρισεις στον ελληντοικο τυπο.

Το ''τρυπακι'' πιυ θες να μπεις
εννοωντας την απειροελαχιστη λεπτομερια ειναι μονο αρνητικο προς την αυτοπεποιθηση σου.

Αλλο να ελεχεις ειδος πυριτιδας κ πιστονιου κ αλλο βάρος σκαγιου κ πυτιτιδας ΑΝΑ φυσιγγιο.

Εαν εχεις μπει σε τετοια διαδικασια σκεψεις καλυτερα αρχισε να γεμίζειε δικα σου γιατί σύντομα τιποτα εμπορικο δεν θα σε καλυπτει.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ζυγαριά Ακριβείας

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Χρύσανθε ο λόγος που την χρειάζομαι είναι παραπάνω για δική μου μελέτη. Εάν π.χ από ένα φυσίγγι ήμουν ευχαριστημένος κάποια χρονιά και μετά έχει αλλάξει τότε θα μπορώ να δω εάν κάτι έχει αλλάξει στο συγκεκριμένο πέρα από το είδος πυρίτιδας και πιστονάκι, θα μπορώ να δω εάν έχει αλλάξει η δοσολογία, εάν γεμίστηκε με διαφορετικό βάρος σκαγιών και τα λοιπά.

Επίσης υπάρχουν κάποια φυσίγγια τα οποία μπορεί να είναι τα ίδια μεταξύ τους και το ένα να είναι 9 ευρώ και το άλλο 6.5 και απλώς να έχουν διαφορετικό κουτί. Όταν ένα φυσίγγι μου δίνει καλά αποτελέσματα δεν έχω λόγο να κάτσω να το ανοίξω να δω αν έχει αλλάξει κάτι, αλλά θα κάτσω να το ανοίξω εάν έχω υποψίες ότι έχει αλλάξει και δεν συμπεριφέρεται το ίδιο με πριν. Επίσης το ίδιο ισχύει στη περίπτωση των δοκιμών, μπορεί εγώ τη μια χρονιά να κάμω δοκιμή το ένα φυσίγγι και την άλλη χρονιά να έχει εντελώς διαφορετική κατανομή, ανοίγωντας ένα φυσίγγι θα μπορώ να δω κατά πόσον έχει αλλάξει κάτι (άθελα ή μη) στο φυσίγγι. Μπορεί η συγκεκριμένη παρτίδα να γεμίζει τα φυσίγγια αντί 32γρ 34γρ βάρος, αλλάζει εντελώς το φυσίγγι.
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Ζυγαριά Ακριβείας

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

spyrosspyrou851 έγραψε:Χρύσανθε ο λόγος που την χρειάζομαι είναι παραπάνω για δική μου μελέτη. Εάν π.χ από ένα φυσίγγι ήμουν ευχαριστημένος κάποια χρονιά και μετά έχει αλλάξει τότε θα μπορώ να δω εάν κάτι έχει αλλάξει στο συγκεκριμένο πέρα από το είδος πυρίτιδας και πιστονάκι, θα μπορώ να δω εάν έχει αλλάξει η δοσολογία, εάν γεμίστηκε με διαφορετικό βάρος σκαγιών και τα λοιπά.

Επίσης υπάρχουν κάποια φυσίγγια τα οποία μπορεί να είναι τα ίδια μεταξύ τους και το ένα να είναι 9 ευρώ και το άλλο 6.5 και απλώς να έχουν διαφορετικό κουτί. Όταν ένα φυσίγγι μου δίνει καλά αποτελέσματα δεν έχω λόγο να κάτσω να το ανοίξω να δω αν έχει αλλάξει κάτι, αλλά θα κάτσω να το ανοίξω εάν έχω υποψίες ότι έχει αλλάξει και δεν συμπεριφέρεται το ίδιο με πριν. Επίσης το ίδιο ισχύει στη περίπτωση των δοκιμών, μπορεί εγώ τη μια χρονιά να κάμω δοκιμή το ένα φυσίγγι και την άλλη χρονιά να έχει εντελώς διαφορετική κατανομή, ανοίγωντας ένα φυσίγγι θα μπορώ να δω κατά πόσον έχει αλλάξει κάτι (άθελα ή μη) στο φυσίγγι. Μπορεί η συγκεκριμένη παρτίδα να γεμίζει τα φυσίγγια αντί 32γρ 34γρ βάρος, αλλάζει εντελώς το φυσίγγι.
Σπυρο πρεπει να γινουν δοκιμες με τις βικτορυ...πραγματικα οι ασπρες φετος ηταν τραγικες και με τα καινουργια πιστονια...φυλαξα καποια φυσίγγια και αντι να τα δοκιμασω εγω αν είναι σου τα δινω εσενα που τις κανεις και πιο επαγγελματικες...επισης τις πρασινες με τα B&p και με τα κοινα πιστονια...

Αν εχει καποιος ασπρες με τα παλια....καλο θα είναι να κανουμε τη συγκριση και σε αυτές...

Είναι ισως τα πιο δημοφιλή φυσίγγια στη Κυπρο...ας ριξουμε λιγο φως σε αυτή την ιστορια...νομιζω ενδιαφερει πολλους και δεν ξερω και ποιους θα ενοχλησουν τα αποτελέσματα...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ζυγαριά Ακριβείας

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

BAIKAL TEAM έγραψε:
spyrosspyrou851 έγραψε:Χρύσανθε ο λόγος που την χρειάζομαι είναι παραπάνω για δική μου μελέτη. Εάν π.χ από ένα φυσίγγι ήμουν ευχαριστημένος κάποια χρονιά και μετά έχει αλλάξει τότε θα μπορώ να δω εάν κάτι έχει αλλάξει στο συγκεκριμένο πέρα από το είδος πυρίτιδας και πιστονάκι, θα μπορώ να δω εάν έχει αλλάξει η δοσολογία, εάν γεμίστηκε με διαφορετικό βάρος σκαγιών και τα λοιπά.

Επίσης υπάρχουν κάποια φυσίγγια τα οποία μπορεί να είναι τα ίδια μεταξύ τους και το ένα να είναι 9 ευρώ και το άλλο 6.5 και απλώς να έχουν διαφορετικό κουτί. Όταν ένα φυσίγγι μου δίνει καλά αποτελέσματα δεν έχω λόγο να κάτσω να το ανοίξω να δω αν έχει αλλάξει κάτι, αλλά θα κάτσω να το ανοίξω εάν έχω υποψίες ότι έχει αλλάξει και δεν συμπεριφέρεται το ίδιο με πριν. Επίσης το ίδιο ισχύει στη περίπτωση των δοκιμών, μπορεί εγώ τη μια χρονιά να κάμω δοκιμή το ένα φυσίγγι και την άλλη χρονιά να έχει εντελώς διαφορετική κατανομή, ανοίγωντας ένα φυσίγγι θα μπορώ να δω κατά πόσον έχει αλλάξει κάτι (άθελα ή μη) στο φυσίγγι. Μπορεί η συγκεκριμένη παρτίδα να γεμίζει τα φυσίγγια αντί 32γρ 34γρ βάρος, αλλάζει εντελώς το φυσίγγι.
Σπυρο πρεπει να γινουν δοκιμες με τις βικτορυ...πραγματικα οι ασπρες φετος ηταν τραγικες και με τα καινουργια πιστονια...φυλαξα καποια φυσίγγια και αντι να τα δοκιμασω εγω αν είναι σου τα δινω εσενα που τις κανεις και πιο επαγγελματικες...επισης τις πρασινες με τα B&p και με τα κοινα πιστονια...

Αν εχει καποιος ασπρες με τα παλια....καλο θα είναι να κανουμε τη συγκριση και σε αυτές...

Είναι ισως τα πιο δημοφιλή φυσίγγια στη Κυπρο...ας ριξουμε λιγο φως σε αυτή την ιστορια...νομιζω ενδιαφερει πολλους και δεν ξερω και ποιους θα ενοχλησουν τα αποτελέσματα...
Λεωνίδα, αν θέλεις να μου στείλεις κάποιες ασφαλισμένα να το κανονίσουμε, με το Λεύκιο θα κάμουμε κάποιες δοκιμές μετά το κυνήγι, αν μπορέσουμε θα τις κάμουμε τζαι τζίνες χωρίς όμως να είμαι σίγουρος πότε και αν θα τα καταφέρουμε.
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Ζυγαριά Ακριβείας

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

spyrosspyrou851 έγραψε:
BAIKAL TEAM έγραψε:
spyrosspyrou851 έγραψε:Χρύσανθε ο λόγος που την χρειάζομαι είναι παραπάνω για δική μου μελέτη. Εάν π.χ από ένα φυσίγγι ήμουν ευχαριστημένος κάποια χρονιά και μετά έχει αλλάξει τότε θα μπορώ να δω εάν κάτι έχει αλλάξει στο συγκεκριμένο πέρα από το είδος πυρίτιδας και πιστονάκι, θα μπορώ να δω εάν έχει αλλάξει η δοσολογία, εάν γεμίστηκε με διαφορετικό βάρος σκαγιών και τα λοιπά.

Επίσης υπάρχουν κάποια φυσίγγια τα οποία μπορεί να είναι τα ίδια μεταξύ τους και το ένα να είναι 9 ευρώ και το άλλο 6.5 και απλώς να έχουν διαφορετικό κουτί. Όταν ένα φυσίγγι μου δίνει καλά αποτελέσματα δεν έχω λόγο να κάτσω να το ανοίξω να δω αν έχει αλλάξει κάτι, αλλά θα κάτσω να το ανοίξω εάν έχω υποψίες ότι έχει αλλάξει και δεν συμπεριφέρεται το ίδιο με πριν. Επίσης το ίδιο ισχύει στη περίπτωση των δοκιμών, μπορεί εγώ τη μια χρονιά να κάμω δοκιμή το ένα φυσίγγι και την άλλη χρονιά να έχει εντελώς διαφορετική κατανομή, ανοίγωντας ένα φυσίγγι θα μπορώ να δω κατά πόσον έχει αλλάξει κάτι (άθελα ή μη) στο φυσίγγι. Μπορεί η συγκεκριμένη παρτίδα να γεμίζει τα φυσίγγια αντί 32γρ 34γρ βάρος, αλλάζει εντελώς το φυσίγγι.
Σπυρο πρεπει να γινουν δοκιμες με τις βικτορυ...πραγματικα οι ασπρες φετος ηταν τραγικες και με τα καινουργια πιστονια...φυλαξα καποια φυσίγγια και αντι να τα δοκιμασω εγω αν είναι σου τα δινω εσενα που τις κανεις και πιο επαγγελματικες...επισης τις πρασινες με τα B&p και με τα κοινα πιστονια...

Αν εχει καποιος ασπρες με τα παλια....καλο θα είναι να κανουμε τη συγκριση και σε αυτές...

Είναι ισως τα πιο δημοφιλή φυσίγγια στη Κυπρο...ας ριξουμε λιγο φως σε αυτή την ιστορια...νομιζω ενδιαφερει πολλους και δεν ξερω και ποιους θα ενοχλησουν τα αποτελέσματα...
Λεωνίδα, αν θέλεις να μου στείλεις κάποιες ασφαλισμένα να το κανονίσουμε, με το Λεύκιο θα κάμουμε κάποιες δοκιμές μετά το κυνήγι, αν μπορέσουμε θα τις κάμουμε τζαι τζίνες χωρίς όμως να είμαι σίγουρος πότε και αν θα τα καταφέρουμε.
Να σου τις στειλω???μα γινεται??ο ι να μπερτεψουμε!! :shock:

Αν τυχει και ερθεις Λευκωσια η εγω Λαρνακα...κανονίζουμε και κανενα καφεδακι να γνωριστούμε και να σου τις δωσω...η μεσο καποιου αλλου παιδιου ισως καταφερω να σου τις στειλω
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Ζυγαριά Ακριβείας

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

φιλε Λεωνιδα επεξες την ασπρη τωρα με τες ξυλοπαουρες;... Κανονικα θεριζει!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Ζυγαριά Ακριβείας

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Breda Pegaso έγραψε:φιλε Λεωνιδα επεξες την ασπρη τωρα με τες ξυλοπαουρες;... Κανονικα θεριζει!
Φιλε επεξα την...εσκεφτηκα να τες πεταξω τζαι τζινες που εμειναν αλλα ελυπηθηκα τα λεφτα μου...εριξα συνολο καμμια 20αρκα φυσίγγια και επιασα 3 πουλια με τις ασπρες τις 2 εβουρουσα τες 10 λεπτα μεχρι να τις πιασω...ειχαν σκαγια παντου όταν τις εκαθαρισα....η 1 που επεσε νεκρη ειχε ανοιξει το κρανιο της...μαλλον γιαυτο δεν ηταν κουτσοφτερη

Ηταν το αγαπημενο μου φυσιγγι...χειμωνα - καλοκαιρι...

Παντως το κουτι που πηρα επειδή ανοιξα 1 όταν το αγορασα ηταν με διαφορετικο πιστονι από το περσινο...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ζυγαριά Ακριβείας

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

BAIKAL TEAM έγραψε:

Να σου τις στειλω???μα γινεται??ο ι να μπερτεψουμε!! :shock:

Αν τυχει και ερθεις Λευκωσια η εγω Λαρνακα...κανονίζουμε και κανενα καφεδακι να γνωριστούμε και να σου τις δωσω...η μεσο καποιου αλλου παιδιου ισως καταφερω να σου τις στειλω
Θα κανονίσουμε, αρχές του Μάρτη θα έρτω Λευκωσία σίουρα πράματα για διάφορες δουλειές στον Ηρακλείδη, αν δεν τύχει να βρεθούμε άλλη μέρα πιο γρήγορα θα μιλήσουμε και να βρεθούμε.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ζυγαριά Ακριβείας

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Παράγγειλα τη ζυγαριά, παράγγειλα και βαρούθκια για διακρίβωση ότι μετρά ακριβώς το βάρος. Αναμένετε αποτελέσματα. :D :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”