PINAKAS ENERGIA KROUSIS SKAGION

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

PINAKAS ENERGIA KROUSIS SKAGION

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Ετσι για να ζεσταθούμε λίγο :) . Από διάφορες προσωπικές δοκιμές και εμπειρίες, αλλά και από μελέτη διαφόρων συγγραμμάτων, από ελληνικά και Αγγλικά site , έχω κατασκευάσει συμπληρώσει αυτό το πίνακα που μου δίνει την ενέργεια κρούσης διαφόρων μεγεθών σκαγιών σε διάφορες αποστάσεις. Οι αριθμοί από μόνοι τους δεν λένε κάτι, όμως με την επεξήγηση πιο κάτω για τα διάφορα θηράματα νομίζω λύνει απορίες πολλών κυνηγών για το όριο ( βεληνεκές) του κάθε σκαγιού σε σχέση με το θήραμα ,αλλά και την απόσταση. Για να καταλάβουμε το πίνακα δίνω ένα παράδειγμα για το Νο6 . Όταν θέλω να κυνηγήσω περδίκι χρειάζομαι ενέργεια ιση με 0.11Kgm, δηλαδή βάση του πίνακα η δυνατότητα του είναι μέχρι τα 50μ. Αντίθετα όταν θα κυνηγήσω λαγό με το 6αρι χρειάζομαι ενέργεια σκαγιου 0.20 Kgm και στο πίνακα το 6αρι μου το δίνει μέχρι τα 35μ περίπου.
Επειδή κάποιοι φίλοι θα θέσουν απορίες σχετικά με τι ταχύτητες φυσιγγίων παίρνω αυτά τα νούμερα η αν το 6αρι είναι 2.70μμ η2.75μμ πως μεταβάλλεται ο πίνακας, να τονίσω ότι οι μεταβολές είναι πολύ μικρές και δεν θα ωφελούσε να κατασκευάσω διαφορετικούς πίνακες ανάλογα με τις ταχύτητες των σκαγιών η η διάμετρος τους. Οι διάφορες αυτές είναι μικρότερες του +-10%.
Επίσης για όσους ασχολούνται με δοκιμές και διατριτικότητα με τη μέθοδο του καταλόγου της Συτας σας δίνω τα πιο κάτω νούμερα. Για τσίκλες κλπ χρειάζομαι 90-100 σελίδες διάτρηση και αυτό σημάνει 0.06Kgm ενέργεια σκαγιού.. Για τρυγόνι 110-120 σελίδες και αυτό σημαίνει 0.07Kgm ενέργεια σκαγιού .Για περδίκια-φασσες 150-160σελιδες και αυτό σημαίνει 0.11Kgm. Επίσης για το λαγό χρειάζομαι 270-300 σελίδες δηλ 0.20Kgm. Καλή μελέτη!!
LEFKIOS IOANNIDES
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: PINAKAS ENERGIA KROUSIS SKAGION

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Eυχαριστούμε Λεύκιε! Πιάσε τηλέφωνο το φίλο σου να πιάσει το εργοστάσιο να ξαναξεκινήσουν την παραγωγή της 36άρας σε νο8. :D :D
andreas78

Re: PINAKAS ENERGIA KROUSIS SKAGION

Δημοσίευση από andreas78 »

Λεύκιε,
Κινητική ενέργεια, είναι η ενέργεια που έχει ένα σώμα όταν κινείται και αναφέρεται στην ικανότητά του να παράγει έργο και εξαρτάται από τους παρακάτω παράγοντες: τη μάζα και την ταχύτητα ενός κινούμενου σώματος.
Χωρις την παράθεση της ταχύτητας στις αποστάσεις που αναφερεσε, οι αριθμοί ειναι ασήμαντοι.
Επιπλεον σε κανένα γνωστό τύπο η ενέργεια δεν μετράτε με kgm, αν ομως λογο τυπογραφικού λάθους, εννοείς kgf m (kilogram force- meter), τότε με βαση τους υφιστάμενους βαλλιστικούς πίνακες απο γνωστούς και καταξιωμένους βλητικους, οι αριθμοί που έχεις γράψει ειναι λανθασμένοι.
Ελπιζω να έχω λάθος και απλά να μην κατάλαβα καλά, οπως επίσης ελπίζω να μας παρουσιάσεις τον τροπο, την μεθοδολογία και τα μεσα με τα οποία έβγαλες αυτα τα συμπεράσματα, ειδικά όσον αφορά τους χρυσούς οδηγούς.
Ως έχει αυτός ο πίνακας το μόνο που προσφέρει σε έναν μέσο κυνηγό, ειναι μπέρδεμα, σύγχυση και απορίες..!!!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: PINAKAS ENERGIA KROUSIS SKAGION

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

andreas78 έγραψε:Λεύκιε,
Κινητική ενέργεια, είναι η ενέργεια που έχει ένα σώμα όταν κινείται και αναφέρεται στην ικανότητά του να παράγει έργο και εξαρτάται από τους παρακάτω παράγοντες: τη μάζα και την ταχύτητα ενός κινούμενου σώματος.
Χωρις την παράθεση της ταχύτητας στις αποστάσεις που αναφερεσε, οι αριθμοί ειναι ασήμαντοι.
Επιπλεον σε κανένα γνωστό τύπο η ενέργεια δεν μετράτε με kgm, αν ομως λογο τυπογραφικού λάθους, εννοείς kgf m (kilogram force- meter), τότε με βαση τους υφιστάμενους βαλλιστικούς πίνακες απο γνωστούς και καταξιωμένους βλητικους, οι αριθμοί που έχεις γράψει ειναι λανθασμένοι.
Ελπιζω να έχω λάθος και απλά να μην κατάλαβα καλά, οπως επίσης ελπίζω να μας παρουσιάσεις τον τροπο, την μεθοδολογία και τα μεσα με τα οποία έβγαλες αυτα τα συμπεράσματα, ειδικά όσον αφορά τους χρυσούς οδηγούς.
Ως έχει αυτός ο πίνακας το μόνο που προσφέρει σε έναν μέσο κυνηγό, ειναι μπέρδεμα, σύγχυση και απορίες..!!!!!
Φίλε Αντρέα, ο πίνακας αναφέρεται σε Kgm (kilogram meter), και είναι σωστός, η φάσσα π.χ θέλει 0.85 footpounds (ποδόλιβρες) που μεταφράζεται σε 0.117 Κgm. Kαι ο Λεύκιος εξηγεί γιατί δεν έβαλε διάμετρο και ταχύτητα.
andreas78

Re: PINAKAS ENERGIA KROUSIS SKAGION

Δημοσίευση από andreas78 »

Σπυρο, δεν υπάρχει kgm για την ενέργεια, υπάρχει το kgf m.
Βαση του πίνακα που παράθεσε ο φίλος Λευκιος, το Νο6 στα 55mtr έχει 0,09 kgf m ενέργειας.
Ειναι λάθος ομως, διότι αν θεωρήσουμε ως μέση ταχύτητα στομίου τα 400m/s τότε με βαση υφιστάμενων πινάκων στα 55 μέτρα θα έχει 190m/s περίπου, που συνεπάγεται ότι θα έχει 0,23kgf m....!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: PINAKAS ENERGIA KROUSIS SKAGION

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Είναι το ίδιο πράγμα παιδιά. Και τα δύο μετράνε το torque που έχει μονάδα μέτρησης το newton meter. Από την στιγμή που το newton meter μπορεί να χρησιμοποιηθεί να μετρήσει και ενέργεια τότε και το kgm μπορεί να μετρήσει ενέργεια αφού 10Ν=1Κg

10Nm=1Kgm=10Joules.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: PINAKAS ENERGIA KROUSIS SKAGION

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

spyrosspyrou851 έγραψε:Είναι το ίδιο πράγμα παιδιά. Και τα δύο μετράνε το torque που έχει μονάδα μέτρησης το newton meter. Από την στιγμή που το newton meter μπορεί να χρησιμοποιηθεί να μετρήσει και ενέργεια τότε και το kgm μπορεί να μετρήσει ενέργεια αφού 10Ν=1Κg

10Nm=1Kgm=10Joules.
Όπως και να έχει παιδιά ας έρτει ο Λεύκιος να μας εξηγήσει πως έβγαλε τον πίνακα του και τι βιβλιογραφία χρησιμοποίησε για την ενέργεια κρούσης που θέλει το κάθε θήραμα.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: PINAKAS ENERGIA KROUSIS SKAGION

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Aαγαπητέ Ανδρεα78 , επειδή ήξερα :idea: ότι κάποιοι θα ρωτούσαν για τη απουσία της ταχύτητας και πως βγήκαν τα νούμερα και γιαυτό το έχω ΤΟΝΙΣΕΙ :o στα γραφόμενα μου ότι δεν έβαλα τις μέσες ταχύτητες για να μην διερωτούνται οι φίλοι κυνηγοί που θα μελετήσουν το πίνακα, αν το συγκεκριμένο φυσίγγιο με το συγκεκριμένο Νο σκαγιού που θα χρησιμοποιήσουν( και στο οποίο θα έγραφε βασικά αρχική ταχύτητα ) θα έδινε στα 25μ τη μέση ταχύτητα 325 η 340 μ/δ.. :? :? Απλά θέλω να κατανόηση ο μέσος κυνηγός ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ μέχρι που μπορεί να κτυπήσει το λαγό :idea: πχ με το Νο6 και μέχρι που με το Νο 4. Και αυτό που τον ενδιαφέρει δεν είναι η απόλυτη ακρίβεια πχ 36μετρα , 28εκατοστα και 565 χιλιοστά :? , αλλά η κυνηγετική απόσταση π.χ 35μετρα πάνω κάτω. 8-) Αν έγραφα στο πίνακα ότι τα αποτελέσματα αυτά τα παίρνω όταν η μέση η η ονομαστική ταχύτητα του σκαγιού στα 25μ είναι 325μ/δ η 340μ/δ ( και αλήθεια με πιο τρόπο θα μπορούσαμε να μετρούσαμε την ταχύτητα αυτή στα 25μ) :shock: ολοι θα διερωτούνται αν το φυσίγγιο τους που γράφει αρχική ταχύτητα βγάζει μέση ταχύτητα στα 25μ τόση.. Γιαυτό και εγώ απλοποίησα το πίνακα ( και ΟΧΙ αγνόησα τις ταχύτητες) και θεωρώ ότι η πλειοψηφία των φυσιγγίων του εμπορίου έχουν τις απαιτούμενες ταχύτητες που μπορούν να μου δώσουν μέσες ταχύτητες στα 25μ πάνω κάτω 325-340μ/δ όπως ο πίνακας που παραθέτει και ο Πασίγνωστος GOUGH THOMAS , αλλά και ο γνωστός κυρ. Κυπρίδημος . Οσο αφορά τη μονάδα μέτρησης φαίνεται και στα βιβλία αν είναι λάθος η όχι το Kgm. Αν πιο επιστημονικά πρπει να λέγεται Κgf m αυτό δεν το αμφισβητώ, αλλά πιστεύω δεν ενδιαφέρει το μέσο κυνηγό. Oσον αφορά το δικό μου πίνακα όπως βλέπεις συμβαδίζει με το πίνακα στο βιβλίο του THOMAS GOUGH με τη διαφορά ότι εγώ έβαλα πιο σταθερές αποστάσεις δηλ ανα 5μ που για το κάθε ένα μας είναι πιο εύκολο να υπολογίσει . Παραθέτω πιο κάτω αποσπάσματα από τις πηγές μου καθώς και τα ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ του Άγγλου THOMAS GOUGH .
Τελειώνοντας θα ήθελα το φίλο Ανδρεα78 να μας δώσει ένα δικό του πίνακα σχετικά με το θέμα , έτσι για να δούμε τις διαφορές που ίσως θα υπάρχουν και να τις συζητησουμε. ΑΝΑΜΕΝΩ :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”