ΤΣΙΟΚ.. ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ VS ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ

Απάντηση
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

ΤΣΙΟΚ.. ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ VS ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

Αν γνωρίζει κάποιος , υπάρχει διαφορά μεταξύ , εσωτερικά και εξωτερικά τσιοκ.
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΤΣΙΟΚ.. ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ VS ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

KATOS MK 10 έγραψε:Αν γνωρίζει κάποιος , υπάρχει διαφορά μεταξύ , εσωτερικά και εξωτερικά τσιοκ.
Φίλε Κάτε δεν μπορεί κάποιος με βεβαιότητα να σου το απαντήσει αυτό διότι έχουν διαφορά από εταιρεία σε εταιρεία, αν είναι aftermarket κτλ. Σαν παράδειγμα για κάποια Browning υπάρχουν chokes εξωτερικά π.χ της Briley που βγάζουν πιο κλειστές κατανομές από τα εργοστασιακά ή που επηρεάζουν το κλώτσημα (είναι ported). Ή σαν τα εξωτερικά της Fair που είναι τα σκοπευτικά (7 πόντους), οι κατανομές είναι πιο ανοικτές καθώς δεν χρειάζεσαι πολλά σκάγια για να σπάσει ο στόχος, ενώ τα εσωτερικά (5 πόντους) έχουν πιο πυκνό πυρήνα αφού είναι κυνηγετικά.

Ο μόνος τρόπος να απαντηθεί η ερώτηση τούτη είναι εάν γνωρίζεις το όπλο και τα τσιοκς στα οποία αναφέρεσαι.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΤΣΙΟΚ.. ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ VS ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

KATOS MK 10 έγραψε:Αν γνωρίζει κάποιος , υπάρχει διαφορά μεταξύ , εσωτερικά και εξωτερικά τσιοκ.

ΦΙΛΕ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΣΠΥΡΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΗΘΩΡΑ ΑΠΟ ΤΣΙΟΚΣ...ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ......ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ....ΒΡΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΣΙΟΚΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ,ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΕ ΧΑΡΤΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ Π.Χ 30-35Μ.. ΜΕ 1*-3* ΚΑΙ 5* ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ 100% ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ..ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ!

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ!!!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΠΟΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΤΣΙΟΚΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: ΤΣΙΟΚ.. ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ VS ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

spyrosspyrou851 έγραψε:
KATOS MK 10 έγραψε:Αν γνωρίζει κάποιος , υπάρχει διαφορά μεταξύ , εσωτερικά και εξωτερικά τσιοκ.
Φίλε Κάτε δεν μπορεί κάποιος με βεβαιότητα να σου το απαντήσει αυτό διότι έχουν διαφορά από εταιρεία σε εταιρεία, αν είναι aftermarket κτλ. Σαν παράδειγμα για κάποια Browning υπάρχουν chokes εξωτερικά π.χ της Briley που βγάζουν πιο κλειστές κατανομές από τα εργοστασιακά ή που επηρεάζουν το κλώτσημα (είναι ported). Ή σαν τα εξωτερικά της Fair που είναι τα σκοπευτικά (7 πόντους), οι κατανομές είναι πιο ανοικτές καθώς δεν χρειάζεσαι πολλά σκάγια για να σπάσει ο στόχος, ενώ τα εσωτερικά (5 πόντους) έχουν πιο πυκνό πυρήνα αφού είναι κυνηγετικά.

Ο μόνος τρόπος να απαντηθεί η ερώτηση τούτη είναι εάν γνωρίζεις το όπλο και τα τσιοκς στα οποία αναφέρεσαι.



Φίλε Σπύρο το όπλο είναι MIROKU MK 10 ,18.8 αυλοί..
Τα τσιοκ είναι τα TEAGUE.Σκεφτούμε να αγοράσω ..3-4 εσωτερικά.
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: ΤΣΙΟΚ.. ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ VS ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
KATOS MK 10 έγραψε:Αν γνωρίζει κάποιος , υπάρχει διαφορά μεταξύ , εσωτερικά και εξωτερικά τσιοκ.

ΦΙΛΕ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΣΠΥΡΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΗΘΩΡΑ ΑΠΟ ΤΣΙΟΚΣ...ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ......ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ....ΒΡΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΣΙΟΚΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ,ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΕ ΧΑΡΤΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ Π.Χ 30-35Μ.. ΜΕ 1*-3* ΚΑΙ 5* ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ 100% ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ..ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ!

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ!!!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΠΟΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΤΣΙΟΚΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ!!!


Φίλε, ένας φίλος ,μου δάνεισε 2 τσιοκ μάρκας TEAGUE.τα δοκίμασα στο κυνήγι και μου αρεσαν .θα τα Πάρο ξανά και θα τα δοκιμάσω σε χαρτόνια και θα τα συγκρίνω με τα δικά μου .
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΤΣΙΟΚ.. ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ VS ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

KATOS MK 10 έγραψε:
SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
KATOS MK 10 έγραψε:Αν γνωρίζει κάποιος , υπάρχει διαφορά μεταξύ , εσωτερικά και εξωτερικά τσιοκ.

ΦΙΛΕ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΣΠΥΡΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΗΘΩΡΑ ΑΠΟ ΤΣΙΟΚΣ...ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ......ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ....ΒΡΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΣΙΟΚΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ,ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΕ ΧΑΡΤΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ Π.Χ 30-35Μ.. ΜΕ 1*-3* ΚΑΙ 5* ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ 100% ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ..ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ!

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ!!!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΠΟΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΤΣΙΟΚΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ!!!


Φίλε, ένας φίλος ,μου δάνεισε 2 τσιοκ μάρκας TEAGUE.τα δοκίμασα στο κυνήγι και μου αρεσαν .θα τα Πάρο ξανά και θα τα δοκιμάσω σε χαρτόνια και θα τα συγκρίνω με τα δικά μου .

Α ΜΠΡΑΒΟ....ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΣΟΥ..ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ Η ΟΧΙ!!!

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΟΜΩΣ....ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΤΩΝ ΣΤΟΜΙΩΝ ΤΩΝ ΤΣΙΟΚΣ ΜΕ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ...ΟΥΤΟ ΣΩΣΤΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΕ ΠΙΑ ΤΣΙΟΚΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ..ΩΣΤΕ Η ΔΟΚΙΜΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ!!!

ΤΟ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΝΟ 4* Η 2* ΑΣΤΡΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ.....ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΠΟΥΔΕΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΜΕ ΤΑ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ... 4* ΚΑΙ 2* ΑΣΤΡΑ...ΜΟΝΟΝ ΕΑΝ ΤΑ ΜΕΤΡΙΣΕΙΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ...ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ Η ΔΟΚΙΜΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ!!

ΒΑΣΙΚΑ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΣΙΟΚΣ ΤΩΝ ΔΟΚΙΜΩΝ ΣΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ....Η ΣΩΣΤΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ(ΑΡΜΟΝΙΑ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ) ΚΑΙ Η ΠΙΚΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Giorgos Breda
Full Member
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 01 Μάιος 2015, 13:49

Re: ΤΣΙΟΚ.. ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ VS ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ

Δημοσίευση από Giorgos Breda »

kalispera filoi kinigi
ime katoxos enos breda pegaso 26 intzes, ime poli efxaristimenos me to oplo apla thelw na topothetisw ekswterika choke.
gnwrizi kapios apo pia eteria mporo na promithefto choke? poia eteria vgazi ta kalitera? kai genika kapios pou topothetise sto sigkekrimeno oplo tis diafores tou prin kai meta?
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΤΣΙΟΚ.. ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ VS ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Giorgos Breda έγραψε:kalispera filoi kinigi
ime katoxos enos breda pegaso 26 intzes, ime poli efxaristimenos me to oplo apla thelw na topothetisw ekswterika choke.
gnwrizi kapios apo pia eteria mporo na promithefto choke? poia eteria vgazi ta kalitera? kai genika kapios pou topothetise sto sigkekrimeno oplo tis diafores tou prin kai meta?

Χωρίς να βάζω το χέρι μου στην φωτία πρέπει να ταιριάζουν τα Beretta Mobilechoke. Υπάρχουν τα κλασσικά εσωτερικά και τα εξωτερικά μοντέλλα.

Στην θέση σου θα έβρισκα κάποιο να μου δανείσει ένα τσοκ της Beretta για να το βιδώσω πάνω να σιγουρευτώ. Εάν δεις ότι φέρνει αντίσταση μην το πιέσεις για να το βάλεις με το ζόρι.

Όταν σιγουρευτείς ότι όντως ταιριάζουν, τότε μπορείς να βρεις και τα τσοκ που θέλεις.
Σ.

ΥΓ. Γράφουμε Ελληνικά
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Giorgos Breda
Full Member
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 01 Μάιος 2015, 13:49

Re: ΤΣΙΟΚ.. ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ VS ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ

Δημοσίευση από Giorgos Breda »

Ευχαριστό φίλε virtualgreek.
Giorgos Breda
Full Member
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 01 Μάιος 2015, 13:49

Re: ΤΣΙΟΚ.. ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ VS ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ

Δημοσίευση από Giorgos Breda »

Ξέρει καποιος αν υπάρχει αντιπρόσωπος της εταιρείας Muller στην Κύπρο?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”