Δεν κάμνει ο εξοπλισμός τον κυνηγό...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Δεν κάμνει ο εξοπλισμός τον κυνηγό...

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Koutsofteros έγραψε:Βλέπω πολλά θέματα σχετικά με τα καλά και τα κακά όπλα, και κάποιους που πιστεύκουν ότι θα έχουν καλύτερες επιτυχίες αγοράζοντας ένα καινούργιο, πιο ακριβό, γνωστής μάρκας όπλο....
Κάποια πράματα πάνω στο όπλο μας, θα το κάμουν πιο αποτελεσματικό, π.χ το μικρό βάρος να κυνηγούμε περπατητό, ή το να "κάθεται" πάνω μας..
ΑΛΛΆ, τον κυνηγό δεν τον κάμνει το ακριβό όπλο ΟΥΤΕ οι χαρτούτσιες.. και έχω πολλά καλό παράδειγμα για τούτα που λέω...

Ο πατέρας μου, είναι κατ' εμέναν ένας πολλά καλός και έμπειρος κυνηγός..και αντέχει ακόμα πολλύ περπάτημα, παρά τα 68 του... Θυμούμαι πάρα πολλές περιπτώσεις που μας άφησε με το στόμα ανοιχτό τζαι του εφκάλαμεν του το καπέλο..
Το πιο κλασικό που θυμούμαι (εκτός που κάτι μακρινές οριακές βολές με 10 μέτρα προσκόπευση) είναι που έβαλε 2 χαρτούτσιες μες το όπλο του τζαι 2 μες την τσιέπη για να πάει πας την μούττη που άκουσε περτίτζια να κλαίσιν... Ήρτεν πίσω μετά που 10 λεπτά, με 2 πέρτικους σφηνωμένους στην μια κάτω τζιέπη του παντελονιού, τζαι 2 στην άλλη….με δύο ντουπλέ.. :roll:

Τζαι καταλήγω εκεί που ήθελα… στο όπλο που χρησιμοποιεί τόσα χρόνια
Η μάρκα του? Sarasquetta…(ή κάτι έτσι, εγώ πάντως εν τω εξανάκουσα), Ισπανικό νομίζω, πάνω που 40 χρονών, τσοκ 5-4, θαλάμη…ανοιχτή (παίρνει τες κακογιεμωσιές, τες φουσκωμένες της υγρασίας, μπορεί να χωρεί τζαι οπλοβομβίδα…εν το εδοκιμάσαμε!) Οι χαρτούτσιες που παίζει? Αν τον ρωτήσεις τι παίζει τζαι πόσα ήδη κουβαλά (κάτι θέματα που το φόρουμ) εννα φυρτείς που το γέλιο… Ούτε ξέρει τι βάλλει μέσα: Γιεμωσίες του παππού μου, δικές του, παλιές δικές μου, χάρτούτσιες που του διούν παρέες που εν χωρούν στα όπλα τους… ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ!!! Εχτές έτρωα κολοκάσι με περτίτζι…βρίσκω ένα σκάϊ…. Νο 10…! :lol: :lol:

Δεν έχω φωτογραφία του όπλου να βάλω, αλλά τούτη την στιγμή, είναι βαμμένες οι κάννες του με σπρέϊ της φωθκιάς ματ, το ξυλάκι του είναι μισό ξύλο μισό fiber glass, τζαι η μια βελόνα εν σπασμένη… Τζαι πριν προλάβετε να μου πείτε, φτάνει να σου κάθεται το όπλο, ε… εν του κάθεται :shock: Σκοπέυκει με ένα μάτι, τζαι λέει μου ότι κάθε φορά πρέπει να ισιώσει το όπλο μετά την επώμιση…γιατί κάθεται ζαβά… Το όπλο επέρασε τζαι που πουζιασμένη κάννη μετά που έππεσε φύλλο μέσα, και έγινε επιδιόρθωση..
Οι επιτυχίες του στο κυνήγι? Εκτός που τα τελευταία χρόνια που ελιγόστεψε το θήραμα, χτυπούσε από 35 μέχρι και 60 περδίκια τη σεζόν… με ελάχιστα καλλικώματα, αλλά αντίθετα πιάννει πολλά δύσκολα, πουλιά που δίνουν ευκαιρία μιας γρήγορης βολής. Ολες τις χρονιές που θυμούμαι, πάντα έπιαννε τα παραπάνω πουλιά που την παρέα, τζαι έβρισκε ακόμα τζαι μέρες που οι άλλοι ούτε είδαν μπροστά τους… Θυμούμαι μια χρονιά που έπαιξα τον πρώτο μου λαγό, εκράτουν τζαι 1 περδίκι ως το μεσημέρι, τζαι τούτος τίποτε. Είπα ότι για πρώτη φορά θα έπαιρνα σπίτι παραπάνω του… Έρκεται το δείλις στο αυτοκίνητο…1 λαό τζαι 3 περδίκια..έκαμεν με πούλλαν !!! :shock: :evil: :lol:
Πριν πολλά χρόνια, όταν έφκαλα την πρώτη μου άδεια.. ήθελα όπλο. Επειδή εν εφκαίναν τα λεφτά, έδωσεν μέσα το δικό του, τζαι επιάσαμεν έναν AYA που τον κ. Μουζούρη(ακόμα απορώ πως το εδέχτηκε, αφου κανένας εν θα το εγόραζε!)..
Ο ίδιος αποφάσισε ότι θα εκυνηγούσε πλέον με ένα παλιό side by side Saint Etien του παππού μου… Εν άντεξε. 2 εφτομάδες μετά επήεν τζαι εγόρασεν το πίσω…
Πριν 3-4 χρόνια αγόρασε ένα καινούργιο Baikal… μονοσκάνδαλο. Κάθε χρόνο λέει θα το παίρνει τζιήνο…. Τελικά μετανοιώνει γιατί εν μαθημένος στες 2 σκανδάλες…
Την Κυριακή εγώ θα έφεφκα νωρίς, τζαι έσπασε η μια βελόνα του. Λέω του θα σου αφήσω το δικό μου… λαλεί μου: Ήντα μπου να το κάμω..αφού με μονοσκάνδαλον πάλε την μιαν εν να σύρνω… :roll: :roll:
Ξέρω ότι κατα βάθος ο ένας λόγος που δεν το έπιασε, ήταν γιατί εφοάτουν να μεν μου κάμει καμιά ζημιά..
Ε..άμαν με βλέπει εμένα να το καθαρίζω μόλις πάω σπίτι, τζαι το δικόν του να το καθαρίζει μόνο ΠΡΙΝ ξεκινήσει η σεζόν...ρισκάρει το???
:lol: :lol: :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: Δεν κάμνει ο εξοπλισμός τον κυνηγό...

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Να είστε καλά ρε!
Τζαι για να μην νομίζετε ότι λέω πελλάρες, ειδού και οι αποδείξεις :D

Respect τζαι στην σιηλλούα για το εχτεσινό περδίκι, αφού ήταν κουτσόφτερο τζαι ενώ δεν το είδε που έππεσε, ήβρεν την μυρωθκιά του μετά που 200 μέτρα, εχάθηκε για κανένα πεντάλεπτο και επέστρεψε γιεματωμένη αλλά εκράταν το..!! Μάλλον εν η τελευταία της χρονιά όμως..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Δεν κάμνει ο εξοπλισμός τον κυνηγό...

Δημοσίευση από Dimitris »

Σκέφτου δηλαδή να του κάθετουν ο σσιπέτος τι θα έκαμνε!!!
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Δεν κάμνει ο εξοπλισμός τον κυνηγό...

Δημοσίευση από giorgos80 »

για μενα αυτο ειναι αθλιοτητα να κυνηγας με τετοιο οπλο οπου θετεις σε κινδυνο πρωτα τους γυρω σου και δευτερον τον εαυτο σου.ουτε μια υποτυπωδης συντηρηση δεν εγινε σ'αυτο το οπλο στα χρονια που υπαρχει.
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: Δεν κάμνει ο εξοπλισμός τον κυνηγό...

Δημοσίευση από Koutsofteros »

giorgos80 έγραψε:για μενα αυτο ειναι αθλιοτητα να κυνηγας με τετοιο οπλο οπου θετεις σε κινδυνο πρωτα τους γυρω σου και δευτερον τον εαυτο σου.ουτε μια υποτυπωδης συντηρηση δεν εγινε σ'αυτο το οπλο στα χρονια που υπαρχει.
Επήεν θκυο φορές ήδη οπλουργό φέτος φίλε..τζαι νομίζω μηχανικά δεν έχει κάτι που μπορεί να το κάμει επικίνδυνο..
Φυσικά υπάρχει και το ενδεχόμενο να εχεις δίκιο..
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”