Το όπλο που κυνηγάτε είναι αποδεδειγμένα στα μέτρα σας;

Απάντηση

Το οπλο που κυνηγατε ειναι αποδεδειγμενα στα μετρα σας;

ΝΑΙ
17
40%
ΟΧΙ
25
60%
 
Σύνολο ψήφων: 42

Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Το όπλο που κυνηγάτε είναι αποδεδειγμένα στα μέτρα σας;

Δημοσίευση από giorgos80 »

Οταν λεω στα μετρα σας εννοω μετρημενο απο οπλουργο για οπλο κατα παραγγελια ή για να φερετε τα μετρα καποιου οπλου σας στα δικα σας μετρα.
Για να δουμε αν δινουμε την ιδια σημασια σ'αυτο το κομματι οσο και στα φυσιγγια
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgos80 την 23 Αύγ 2014, 08:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Το οπλο που κυνηγατε ειναι αποδεδειγμενα στα μετρα σας;

Δημοσίευση από giorgos80 »

Ατε εξεκινησα εγω
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Το όπλο που κυνηγάτε είναι αποδεδειγμένα στα μέτρα σας;

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Κατά παραγγελία μετά που μέτρησε τις διαστάσεις μου οπλουργός. Κομμένο ραμμένο στα μέτρα μου. :D
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Το όπλο που κυνηγάτε είναι αποδεδειγμένα στα μέτρα σας;

Δημοσίευση από Sergios »

Αμαν παίζω και πέφτουν νομίζω είμαι οκ....εν έχω και κάποιου εμπιστοσύνη για να μου πει.....αν ρωτήσω εννα μου πείτε 10 διαφορετικούς οπλουργούς
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Το όπλο που κυνηγάτε είναι αποδεδειγμένα στα μέτρα σας;

Δημοσίευση από mikros »

Εγω πιστευω δεν ειναι απαραιτητο να ειναι το οπλο στα μετρα μας...
Π.χ. Αν καποιος κυνηγα με ενα οπλο τραπ οπου ειναι στα μετρα του και εχει το θηραμα ευθιγραμισμενο με το οπλο του,μαλλον τα αποτελεσματα θα ειναι απογοητευτικα...και ομως γυρω μας υπαρχουν τοσοι πολλοι που κυνηγανε με τετια οπλα με πολυ καλα αποτελεσματα!!!

Ο τροπος οπου σκοπευει ο καθενας μας παλι πιστευω ειναι διαφορετικος και διαμωρφωνετε αναλογα με το οπλο οπου κυνηγα.
Απο την ωρα που υπαρχει το αποτελεσμα,ποιος ο λογος να αλλαξεις την πραξη δηλ. το τροπο σκοπευσης σου,φερνωντας το οπλο στα μετρα σου ?
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Το όπλο που κυνηγάτε είναι αποδεδειγμένα στα μέτρα σας;

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Εάν μιλούμε για ένα σκοπευτή ( αθλητή ) ναι είναι ενδεδειγμένο να έχει ένα όπλο ραμμένο στα μέτρα του, γιατί της υπόλοιπες παραμέτρους για ορθή σκόπευση τις ξερει και της είχε μάθει προ πολλου .
Τώρα αν μιλούμε για ένα απλό συνάδελφο κυνηγό ,το παν είναι η σωστή (επώμιση) και μετά τα υπόλοιπα,
δεν λέω ότι το ραμμένο κοντάκι πάνω σου δεν είναι πλεονέκτημα αλλά την ώρα που να πεταχτεί ο περτικος που μες τα πόδκια σου η θα έρθει η φάσσα καπέλο και το κεφάλι σου αντί να είναι ένα με το κοντάκι είναι σαν του κουρκουτα πάνω ,
ε παν να μεν χάνει μιλιμετρο το κοντάκι, αν δεν επωμισης σωστά θα έχεις αποτυχίες .
Προσωπικά έχω 4 όπλα κυνηγώ με όλα με τα ίδια καλά αποτελέσματα και η μόνη διόρθωση που έκανα σε όλα είναι το Length of Pull
http://shotgunsuk.weebly.com/uploads/7/ ... 7_orig.jpg
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Το όπλο που κυνηγάτε είναι αποδεδειγμένα στα μέτρα σας;

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

Εγώ είμαι της άποψής αν έχεις επιτυχίες με το/α όπλο/α που κυνηγάς να μην το πειράξεις άσχετος αν δεν είναι ακριβώς στα μέτρα σας αν όμως είναι το αντίθετο τότε πας για μέτρημα
Nikos77

Re: Το όπλο που κυνηγάτε είναι αποδεδειγμένα στα μέτρα σας;

Δημοσίευση από Nikos77 »

Το όπλο πρέπει να είναι στα μέτρα μας, ωε εξής:
1. κοντάκι
2. λαβή
2. πάπια
3. ζύγισμα
4. μήκος
5. βάρος
6. πάχος
7. ύψος προφίλ

Τέτοιο όπλο δυστυχώς δεν υπάρχει για κανένα, άρα συμβιβαζόμαστε υποχρεωτικά με τα μέσα στάνταρ κάθε εταιρείας! ;)
Miroku Mk-10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Απρ 2011, 15:07

Re: Το όπλο που κυνηγάτε είναι αποδεδειγμένα στα μέτρα σας;

Δημοσίευση από Miroku Mk-10 »

Διαβάζοντας διάφορα βιβλία κατατέληξα στο POI (point of impact) σημείο πρόσκουσης της τουφεκιάς. Εκεί που συνταυτίζεται η σκόπευση ακίδα με την βολή. Αυτό γίνεται σε στόχους των 15 υάρδων και κλειστό τσιοκ. Με το αν χαμηλοτουφεκά ή ψηλοτουφεκά γίνεται η ανάλογη διόρθωση πάνω στο κτένι ή στο πέλμα (μερικοί κάνουν διόρθωση και από τα κλειδιά του όπλου). Θεωρώ αυτή την μέθοδο ως ασφαλέστερη με τη θεωρεία που εφαρμόζουν μερικοί πηγαίνοντας σε ένα κυνηγετικό κατάστημα και παίρνοντας ένα όπλο στο χέρι τους (length of pull) και βλέποντας σε γρήγορη επώμιση αν έρχεται η ακίδα ότι είναι βέβαιο ότι το όπλο τουφεκάει σωστά. Φυσικά και αυτά είναι απαραίτητα, αλλά πάνω από όλα είναι το όπλο να στέλλει τα σκάγια εκεί που δείχνει ακριβώς ή ακίδα. Αν φανταστούμε ότι έχουμε ένα όπλο κεντραρισμένο με τσιοκ 1 στην απόσταση των 15 υάρδων, φανταστείτε πόσο καλά θα είναι τα αποτελέσματα με τσιοκ 4-5 όταν πολλά από τα περιμετρικά σκάγια που είναι και αυτά θανατηφόρα θα πλήττουν το θήραμα σε περίπτωση μερικής αστοχίας απο μέρους μας.(δηλαδή εμείς δεν είμαστε κέντρο στο στόχο αλλά απέχουμε μερικά εκατοστά. Ακόμα πιο εντυπωσιακά στις μεγάλες αποστάσεις που ανοίγει η βολή μας αν το όπλο μας δεν είναι κεντραρισμένο, το λάθος θα αυξάνεται. Εγώ προσωπικά έκανα και τέστ με λέιζερ. Θεωρώ αρκετά κεντραρισμένο το όπλο μου, αφού και σε μακρινές αποστάσεις τόσο σε δίσκους όσο και σε πουλιά έχω πολύ καλά αποτελέσματα, και όπως λένε οι ειδικοί, αφού για μένα το όπλο δεν φταίει, φταίει ο ινδιάνος που το χειρίζεται, άρα δεν φταίνε ούτε τα βέλη, ούτε το τόξο.
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Το όπλο που κυνηγάτε είναι αποδεδειγμένα στα μέτρα σας;

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Εγώ αυτό που θα ήθελα να επισημάνω βασικά στους νεαρούς κυνηγούς είναι ότι οι επιτυχίες έρχονται μέσα από τη σωστή επώμιση και σκόπευση σε συνδυασμό με τις εμπειρίες την ωριμότητα και την ψυχραιμία
Ένα άλλο θέμα είναι η σωστή επιλογή όπλου (κοντακιού) από την αγορά του , στον ενθουσιασμό πάνω μερικές φορές ορισμένοι δεν το επωμιζουν καν αλλά βλέπουν τα ξύλα η τα σκαλίσματα, και μην μου πείτε ότι δεν γίνετε αυτό γιατί το είδα πάρα πολλές φορές αυτό το έργο
Πέρσι κοντά Στες αρχές του ενδημικού ήμουν στον Φρίξο (browning) και ο άνθρωπος ήταν σε προβληματισμό , και όταν τον ρώτησα πιο είναι το πρόβλημα μου είπε ότι 2 φίλοι παράγγειλαν 2 b725 BLACK grade 3 τα οποία τους τα έγραψε και στο όνομα τους και του ενός τα ξύλα ούτε grade 1 δεν ήταν , και ρώτησα καλά δεν τα είδαν ,
ΟΧΙ μου είπε :shock: .
Οι πλείστη οπλοπώλες είναι απλοί πωλητές , όταν αγοράζεται όπλο και δεν έχετε την εμπειρία να διαλέξετε όπλο κοντά στον σωματότυπο σας τότε πάρτε κάποιον μαζί που όντως καταλάβει και μόνο σε καλό θα σας βγει αυτό .
Open mind for a different view.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”