Διαδικασια για OIL FINISH

Απάντηση
dimitris savva

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από dimitris savva »

εγω εδειξα σου ποιο λαδι να χρησιμοποιησεις για να του δωσει λαμψη γιατι εχει και σιλικονη μεσα, θα σου εδεινε και χρωμα και λαμψη φτανει να κλεισεις και καλα τους πορους με το γιαλοχαρτο, θα περνας το χερι σου και θα ειναι ομοιομορφο . δεν με ακουσες ομως , κανε το ξανα με εκεινο το λαδι που σου εβαλα στη φωτο. βερνικη μην ξαναβαλεις.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Κοπελια εβαλετε με σε πολλα σοβαρες σκεψεις...δηλαδη εκαμα του ζημια?χειροτερο που οτι ηταν?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από MARIOSE »

Φίλε μπράβο, όμορφο το αποτέλεσμα! 8-)
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Σημερα εβαλα ενα χερι λαδι πανω.ενω στην αρχη υπηρχε μια γυαλαδα στο ξυλο υστερα εξαφανιστηκε.το τραβησε το ξυλο.το βερνικι που ειπα δεν εχει αυτοο το σκληρο προστατευτικο φλοιο που κανουν καποια αλλα βερνικια οπως τα ξερουμε.δηλαδη καξ το βερνικι το τραβησε το ξυλο δεν εμεινε "εξωτερικα".εγω ζητησα wood stain και μου εδωσαν τουτο που λεει διακοσμητικο προστατευτικο βερνικι.Να συνεχισω με τα χερια λαδιου αφου το τραβα?Και μεν θυμωνετε ρε κοπελια πρωτη μας φορα ηταν :)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από nature »

Δηλαδή ευτυχώς που εν σου δώσαν τπτ άλλο από το home center γιατί ήταν να το βάλεις επειδή σου το δώσαν.....! :D :D :D :D Αφού έγραφε βερνίκι πάνω το μαυρογέριμο........!

Κανένα πρόβλημα φίλε, αν θες ένα πιο ματ τελείωμα συνέχισε με σκέτο λινέλαιο. Εν ο παραδοσιακός τρόπος αυτός. Άφηνε το να στεγνώνει καλά μετά από κάθε χέρι και βάζε 2 σταγόνες μόνο σε κάθε πλευρά (όσο προχωράς τόσο το ξύλο θα το τραβά πιο αργά). Όταν δεν θέλει άλλο θα το καταλάβεις από την αφή αλλά και οπτικά αφού θα κάνει μια κρούστα. Λογικά μετά από 10-15 χέρια. Για μεγαλύτερη προστασία μπορείς να το περάσεις με ένα καλό κερί στο τέλος.

Αν θες πιο γυαλιστερό τελείωμα χρησιμοποίησε αυτό που σου είπε ο Δημήτρης απλά πρόσεξε μην το σκουρύνεις πολύ γιατί έχει χρώμα μέσα αυτό.

Εμένα δεν πιάνουν τα χέρια μου, φτάνει όμως να κάμεις το πρώτο. Πλέον εν ασχολία ελευθέρου χρόνου που μου αρέσκει πολύ.

Καλή συνέχεια φίλε
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από Pathfinder »

nature έγραψε:Δηλαδή ευτυχώς που εν σου δώσαν τπτ άλλο από το home center γιατί ήταν να το βάλεις επειδή σου το δώσαν.....! :D :D :D :D Αφού έγραφε βερνίκι πάνω το μαυρογέριμο........!

Κανένα πρόβλημα φίλε, αν θες ένα πιο ματ τελείωμα συνέχισε με σκέτο λινέλαιο. Εν ο παραδοσιακός τρόπος αυτός. Άφηνε το να στεγνώνει καλά μετά από κάθε χέρι και βάζε 2 σταγόνες μόνο σε κάθε πλευρά (όσο προχωράς τόσο το ξύλο θα το τραβά πιο αργά). Όταν δεν θέλει άλλο θα το καταλάβεις από την αφή αλλά και οπτικά αφού θα κάνει μια κρούστα. Λογικά μετά από 10-15 χέρια. Για μεγαλύτερη προστασία μπορείς να το περάσεις με ένα καλό κερί στο τέλος.

Αν θες πιο γυαλιστερό τελείωμα χρησιμοποίησε αυτό που σου είπε ο Δημήτρης απλά πρόσεξε μην το σκουρύνεις πολύ γιατί έχει χρώμα μέσα αυτό.

Εμένα δεν πιάνουν τα χέρια μου, φτάνει όμως να κάμεις το πρώτο. Πλέον εν ασχολία ελευθέρου χρόνου που μου αρέσκει πολύ.



Καλή συνέχεια φίλε

Καλημερα και Αναθεμα τους :D αμαν δεν εγινε ζημια παλε καλα...οσον αφορα αυτο που ειπε ο φιλος Δημητρης δεν το θελω να γυαλισει αλλα να ειναι ματ...αρα συνεχιζω και με αλλα χερια λινελαιο...Η κρουστα που λεεις θα εχει την ιδια υφη οπως το λουστρο η θα ειναι πιο "αγρια"ας πουμε?Για κερι που και τι βρισκω στην Κυπρο?Δεν επιρρεαζεται απο τις ψηλες θερμοκρασιες??
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από nature »

Όχι καμία μα καμία σχέση με το βερνίκι, η αφή του θα είναι πολύ πιο φυσική. Όχι δεν επηρεάζει καθόλου η θερμοκρασία το κερωμένο κοντακι.

Για κερί χρησιμοποιούσα αυτό που είναι αρκετά καλό και το βρίσκεις εύκολα Κύπρο στα κυνηγετικά μαγαζιά.
https://www.birchwoodcasey.com/Refinish ... k-Wax.aspx

Πρόσφατα παράγγειλα από ebay αυτό το κερί που αρκετοί υποστηρίζουν ότι είναι το κορυφαίο κερί για πολλές χρήσεις και μάλλον έχουν δίκαιο. Με αυτό περνώ και τα μεταλικά μέρη.
http://www.picreator.co.uk/articles/3_r ... ce_wax.htm

Με αυτά τα 2 έχω εμπειρία εγώ.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από Pathfinder »

nature έγραψε:Όχι καμία μα καμία σχέση με το βερνίκι, η αφή του θα είναι πολύ πιο φυσική. Όχι δεν επηρεάζει καθόλου η θερμοκρασία το κερωμένο κοντακι.

Για κερί χρησιμοποιούσα αυτό που είναι αρκετά καλό και το βρίσκεις εύκολα Κύπρο στα κυνηγετικά μαγαζιά.
https://www.birchwoodcasey.com/Refinish ... k-Wax.aspx

Πρόσφατα παράγγειλα από ebay αυτό το κερί που αρκετοί υποστηρίζουν ότι είναι το κορυφαίο κερί για πολλές χρήσεις και μάλλον έχουν δίκαιο. Με αυτό περνώ και τα μεταλικά μέρη.
http://www.picreator.co.uk/articles/3_r ... ce_wax.htm

Με αυτά τα 2 έχω εμπειρία εγώ.
Οκ φιλε ευχαριστω για ολα.ειναι 4 μερες τωρα που το κανω 2 χερια λαδι την ημερα αφου το τραβα.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από marinos.a »

Αλέξη, απο αυτά που διάβασα εν συντομία, νομίζω οτι δεν είναι βερνίκι που εκανες το όπλο σου άλλα χρώμα.

Αν όντως είναι έτσι τα πράματα τότε θέλει χέρια λάδι να γυαλίσει

Για να καταλάβεις ότι εισαι τελειωμένος πρέπει το ξύλο σου να γίνει σαν μάρμαρο

http://en.wikipedia.org/wiki/Varnish

http://en.wikipedia.org/wiki/Wood_stain
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από giorgos80 »

Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”