Διαδικασια για OIL FINISH

Απάντηση
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από nature »

Pathfinder έγραψε: Φυσικα το πιο πανω ηφαν αστειο :):):) προσωπικα εκατενθουσιαστηκα με την αλλαγη στο χρωμα.βγηκε αυτο που ηθελα....σκουρο και ματ...αλλαξε και το κρατημα του.Ηταν μια διαδικασια που απολαυσα.κρατησε 3 μερες συνολο 14-15 ωρες.εβγαλα υο εργοστασιακο λουστρο και χρωμα.πηγα μεχρι κατω σε καθαρο ξυλο.μετα το εκανα ενα χερι χρωμα βερνικι και μετα λαδι.δεν το ηθελα να ειναι γυαλιστο αλλα καπως ματ το οποιο μου βγηκε σχεδον 100%.το επομενο project νομιζω ειναι θα καμω τις καννες ματ μαυρο:)κανενα τιπ?:)
Πέρνα το 7-8 χέρια λινέλαιο ακόμα και θα γίνει όπως πρέπει να είναι, όχι γυαλιστερό αλλά ούτε όπως είναι τώρα και θα έχει και πιο καλή προστασία. 2 μέρες δεν κάμνεις τελείωμα oilfinish και εν κρίμα να το αφήσεις ως δαμέ. Άφηνε το 1 μέρα να στεγνώνει καλά κάθε φορά. 2 σταγόνες σε κάθε πλευρά μόνο. Όταν λες έκαμες βερνίκι αρχικά τι εννοείς; Γιατί αν έκαμες βερνίκι μετά πως θα περάσει στο ξύλο το λινέλαιο; Μήπως εννοείς sealer; (απλά μην πάει άλλος να κάμει βερνίκι σε ξύλο που θέλει να το κάμει oilfinish και την πάθει).
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από Pathfinder »

nature έγραψε:
Pathfinder έγραψε: Φυσικα το πιο πανω ηφαν αστειο :):):) προσωπικα εκατενθουσιαστηκα με την αλλαγη στο χρωμα.βγηκε αυτο που ηθελα....σκουρο και ματ...αλλαξε και το κρατημα του.Ηταν μια διαδικασια που απολαυσα.κρατησε 3 μερες συνολο 14-15 ωρες.εβγαλα υο εργοστασιακο λουστρο και χρωμα.πηγα μεχρι κατω σε καθαρο ξυλο.μετα το εκανα ενα χερι χρωμα βερνικι και μετα λαδι.δεν το ηθελα να ειναι γυαλιστο αλλα καπως ματ το οποιο μου βγηκε σχεδον 100%.το επομενο project νομιζω ειναι θα καμω τις καννες ματ μαυρο:)κανενα τιπ?:)
Πέρνα το 7-8 χέρια λινέλαιο ακόμα και θα γίνει όπως πρέπει να είναι, όχι γυαλιστερό αλλά ούτε όπως είναι τώρα και θα έχει και πιο καλή προστασία. 2 μέρες δεν κάμνεις τελείωμα oilfinish και εν κρίμα να το αφήσεις ως δαμέ. Άφηνε το 1 μέρα να στεγνώνει καλά κάθε φορά. 2 σταγόνες σε κάθε πλευρά μόνο. Όταν λες έκαμες βερνίκι αρχικά τι εννοείς; Γιατί αν έκαμες βερνίκι μετά πως θα περάσει στο ξύλο το λινέλαιο; Μήπως εννοείς sealer; (απλά μην πάει άλλος να κάμει βερνίκι σε ξύλο που θέλει να το κάμει oilfinish και την πάθει).
Χρησιμοποιησα κανονικο προστατευτικο βερνικι ξυλου με χρωμα μεσα γιατι τα ξυλα ηταν πολυ ασπρα για το γουστο μου. Βασικα οπως εγινε σε τελικη αναλυση το λαδι (boiled linseed oil νομιζω) δεν μου χρησιμεψε.Λαθος?τι εχει τωρα δηλαδη που δεν ειναι σωστο?ρωτω για να μαθαινω και αν ειναι ξανακαμνω το

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από nature »

Άρα δεν έκαμες τελέιωμα με oilfinish αλλά έκαμες ξανά βερνίκι. Επειδή νομίζω εν τελείωμα λινέλαιου που είχες σκοπό. Αλλά και πάλι δεν μου φαίνεται για βερνίκι στη φωτογραφία, μήπως εν κάτι άλλο που έβαλες. Μήπως κάποιο λάδι με χρώμα και όχι βερνίκι;

ΥΓ: Εγινε "ξύλο" τωρα σε σχέση με πρίν που ήταν "πλαστικό" απλά μπορεί να βελτιωθεί αρκετά ακόμη. Μην σε ανυσηχεί δεν έγινε κάποια ζημιά.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Φιλε το λινελαιο απο οτι μου ειπαν και καποιοι αλλοι φιλοι δεν δινει και ιδιαιτερο βαθος χρωματος αν τα ξυλα σου ειναι ασπρα.εγω ηθελα να ξεφυγω απο το πλαστικο οπως το ειπες και να το κανω ξυλινο με καποιες αποχρωσεις ...οσες και να ηταν.ειναι βερνικι...το κουτι πανω λεει προστατευτικο βερνικι ξυλου απο το home center.αν βελτιωνεται και αλλο οπως το ειχα στο μυαλο μου ακουω ;)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από nature »

Φίλε η γνώμη μου απόφευγε τέτοια μαγαζιά αφού εν εξειδικευμένη δουλειά που ήθελες να κάμεις και τα προϊόντα τους απευθύνονται για άλλες χρήσεις.

Κατά τη γνώμη μου τώρα τρίψε το ξανά να φύγει το βερνίκι αφού δεν φαίνεται να είναι καλής ποιότητας και μετά πέρνα το ένα νερόχρωμα (σκέτο χωρίς λάδι) όπως αυτό
http://www.midwayusa.com/product/374541 ... wood-stain

ή λάδι με χρώμα όπως αυτά
http://www.ballistol.de/103-1-BALSIN-Stock-Oil.html

μέχρι να το φέρεις στο χρώμα που το θέλεις και μετά να αρχίσεις τα χέρια λινέλαιου (αυτό που έχεις το καλλιτεχνικό). Πάνω από 10-15 χέρια. Τελείωμα με ένα καλό κερί.

Στα δικά μου τα όπλα δεν έβαλα ποτέ χρώμα.
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από nature »

Εναλλακτικά φίλε άφησε το όπως είναι και πέρνα το ένα χέρι λινέλαιο (2-3 σταγόνες) και δες αν το τραβήξει το ξύλο εντός 2-3 ωρών. Αν το τραβήξει το ξύλο τότε συνέχισε κάθε μέρα και ένα χέρι λινέλαιο. Ο καλύτερος τρόπος για να περνάς το λινέλαιο είναι με τα χέρια. Αν το βερνίκι που έβαλες είναι καλό δεν θα αφήνει το ξύλο να τραβά το λινέλαιο και τότε θα πρέπει να το τρίψεις ξανά να φύγει όπως σου πρότεινα παραπάνω. Το βερνίκι που έβαλες δεν μου γεμίζει το μάτι να είναι καλό.

Καλό βράδυ από μένα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nature την 08 Μαρ 2014, 21:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Στα δικα σου οπλα λεεις ;) τι οπλα εχεις και τι grade?;)δεν παιζει και τουτο ρολο?σεβαστη η αποψη σου και σε ευχαριστω για αυτο

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από nature »

Έχεις δίκαιο με τα grade, το έκανα όμως και σε grade 1 και βγήκε σκουρο. Aλλά ωραίο ξυλο αμερικάνικης καρυδιάς που αν δεν το ξέρeiς λες εν πιο ψηλού grade.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Αρα δεν θα μου εβγαινε μαλλον εμενα...εγω για τα κριτηρια μου (εστω κ χαμηλα) ειμαι "happy" νομιζω...τωρα αν κατι βγαζει ματι ειναι αλλο πραμα

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re:

Δημοσίευση από kanaris »

Pathfinder έγραψε:Αρα δεν θα μου εβγαινε μαλλον εμενα...εγω για τα κριτηρια μου (εστω κ χαμηλα) ειμαι "happy" νομιζω...τωρα αν κατι βγαζει ματι ειναι αλλο πραμα

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Παδια εχουμε δυο βασικες παραμετρους:
1. Οτι πρωτη φορα εκανε κατι τετοιο και μαλιστα με γραπτες οδηγιες και
2. Οτι η διαφορα απο το αρχικο ειναι τεραστια προς το θετικο!!!
Το οτι ισως χρειαζεται βελτιωσεις ειναι σχεδον σιγουρο αλλα φιλε μπραβο σου και παλι!!!
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”