Βελόνες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Βελόνες

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Μια απορία.
Μετά το τέλος κάθε κυνηγετικής εξόρμισης πρέπει να παίζουμε τις βελόνες του όπλου ή να τις αφήνουμε "οπλισμένες".
Υπάρχει κάποιος τρόπος για τα Beretta να τις παίζουμε χωρίς να παένουν "όφκιερες";
Κύριε Σάββα;
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Βελόνες

Δημοσίευση από virtualgreek »

kyriakos304 έγραψε:Μια απορία.
Μετά το τέλος κάθε κυνηγετικής εξόρμισης πρέπει να παίζουμε τις βελόνες του όπλου ή να τις αφήνουμε "οπλισμένες".
Υπάρχει κάποιος τρόπος για τα Beretta να τις παίζουμε χωρίς να παένουν "όφκιερες";
Κύριε Σάββα;
Πάντα αφοπλίζουμε το όπλο μετά από κάθε κυνηγετική εξόρμηση ή επίσκεψη στο σκοπευτήριο, με το να ελευθερώνουμε τα ελατήρια των βελόνων. Μπορεί να είναι υπερβολικό να γίνεται κάθε φορά, αλλά σίγουρα με το τέλος της σεζόν, επιβάλεται να το κάνουμε

Ποτέ δεν παίζουμε τις βελόνες χωρίς να έχουν αντίσταση. Η δόνηση μπορεί να τις σπάσει.

Πάντα χρησιμοποιούμε τα snap caps για να βρίσκει αντίσταση η βελόνα.
Snap Caps.jpg
Σ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Βελόνες

Δημοσίευση από kypros »

Ο γαλλος οπλοργους της επισημης βραουνινγκ κατα την επισκεψη του στη κυπρο, οταν τον ρωτησα αν πρεπει να παιζω τις βελονες με σναπ καπς μου απαντησε οτι μπορω να κρατω το οπλο και να παιζω την σκανδαλη χωρις σναπ καπς για ολη μου την ζωη και υποσχεται οτι δεν θα σπασει ποτε η βελονα!

Νομιζω τα σναπ καπς χρειαζονται μονο για καποιους μηχανισμους οπως τα v- springs ths perazzi
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
zakos85
Full Member
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 01 Οκτ 2013, 21:48

Βελόνες

Δημοσίευση από zakos85 »

Eμενα παντως το browning μου (citori 3 χρονων) δεν αναγνωριζει τα snap caps για καποιο λογο δεν ξερω γιατι αλλα δεν πατιεται η σκανδαλη δεν κτυπουν οι βελονες. Μιλω για τα διαφανη με κοκκινο εσωτερικο (omniaplast). :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
«Οι κάνες βάλλουν όμως το κοντάκι επιτυγχάνει»
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Βελόνες

Δημοσίευση από Athos 1978 »

zakos85 έγραψε:Eμενα παντως το browning μου (citori 3 χρονων) δεν αναγνωριζει τα snap caps για καποιο λογο δεν ξερω γιατι αλλα δεν πατιεται η σκανδαλη δεν κτυπουν οι βελονες. Μιλω για τα διαφανη με κοκκινο εσωτερικο (omniaplast). :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνήθως τα browning & miroku τα πλαστικά snap caps τα σπάζουν γιατί είναι πολλή δυνατές οι βελόνες

και 2ο
γιατί είναι τόσο fix η πατουδα που κάθετε ο κάλυκας που μερικές φορές κλίνοντας το όπλο μασά το πλαστικό
SNAP CAP με αποτέλεσμα να μην κλίνει καλά το όπλο .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athos 1978 την 17 Νοέμ 2013, 18:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Βελόνες

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

Athos 1978 έγραψε:
zakos85 έγραψε:Eμενα παντως το browning μου (citori 3 χρονων) δεν αναγνωριζει τα snap caps για καποιο λογο δεν ξερω γιατι αλλα δεν πατιεται η σκανδαλη δεν κτυπουν οι βελονες. Μιλω για τα διαφανη με κοκκινο εσωτερικο (omniaplast). :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνήθως τα browning & miroku τα πλαστικά snap caps σπάζουν τα γιατί είναι πολλή δυνατές οι βελόνες

και 2ο
γιατί είναι τόσο fix η πατουδα που κάθετε ο κάλυκας που μερικές φορές κλίνοντας το όπλο μασά το πλαστικό
SNAP CAP με αποτέλεσμα να μην κλίνει καλά το όπλο .
Το έπαθα εγώ αυτό! ;)
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Βελόνες

Δημοσίευση από virtualgreek »

zakos85 έγραψε:Eμενα παντως το browning μου (citori 3 χρονων) δεν αναγνωριζει τα snap caps για καποιο λογο δεν ξερω γιατι αλλα δεν πατιεται η σκανδαλη δεν κτυπουν οι βελονες. Μιλω για τα διαφανη με κοκκινο εσωτερικο (omniaplast). :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν πατιέται η σκανδάλη ???
Μήπως δεν κλείνει καλά το όπλο ?
Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Βελόνες

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

virtualgreek έγραψε:
zakos85 έγραψε:Eμενα παντως το browning μου (citori 3 χρονων) δεν αναγνωριζει τα snap caps για καποιο λογο δεν ξερω γιατι αλλα δεν πατιεται η σκανδαλη δεν κτυπουν οι βελονες. Μιλω για τα διαφανη με κοκκινο εσωτερικο (omniaplast). :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν πατιέται η σκανδάλη ???
Μήπως δεν κλείνει καλά το όπλο ?
Σ.
το όπλο κλεινή άλλα όχι όπως κείνη κανονικά η σκανδάλη πατιέται κανονικά, άπλα έσπασε μου τα Snap Caps 2 φορες
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Βελόνες

Δημοσίευση από virtualgreek »

virtualgreek έγραψε:

Δεν πατιέται η σκανδάλη ???
Μήπως δεν κλείνει καλά το όπλο ?
Σ.
το όπλο κλεινή άλλα όχι όπως κείνη κανονικά η σκανδάλη πατιέται κανονικά, άπλα έσπασε μου τα Snap Caps 2 φορες[/quote]

Οι βελόνες δεν σπάζουν τα snap-caps. Μάλλον συμβαίνει αυτό που ανάφερο ο Athos.
Μερικά snap-caps έχουν χοντρή πατούρα η οποία με το κλείσιμο του όπλου τα σπάζει.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
zakos85
Full Member
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 01 Οκτ 2013, 21:48

Re: Βελόνες

Δημοσίευση από zakos85 »

εμενα κλεινει κανονικα αλλα η σκανδαλη δεν κινειται!!! δεν μπορω να καταλαβω. ετσι ξε-στηννω το οπλο, βαλλω τες με το χερι μου μπροστα που την βελονα manually :) και παιζω τες για να μεν παεννουν τελεια ξερες\
«Οι κάνες βάλλουν όμως το κοντάκι επιτυγχάνει»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”