Πόσο περισσότερο απλώνουν τα σκάγια...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Πόσο περισσότερο απλώνουν τα σκάγια...

Δημοσίευση από kyriakos304 »

o kalamaras έγραψε:Για μισό, αναμείνατε λίγο στο θέμα και έχει ενδιαφέρον νομίζω. Είδαμε ότι δεν ανοίγει πλάγια η τουφεκιά, μήπως όμως μετατοπίζεται όλη μαζί λίγο πιο κει από το σημείο που δίχνουν οι κάνες την στιγμή που βγαίνει η τουφεκιά?? :!:
(Ελπίζω να φαίνεται το σκίτσο :arrow: ) Όταν δηλ το όπλο είναι σταθερό η τουφεκιά παει στο σημείο Α που δίχνουν οι κάνες, όταν κινήται πλάγια παει στο Α ή στο Β???!!! :!: :?:

Καλό!!!
Προσωπική μου άποψη είναι ότι πάει στο Α.
Πολλοί μπορεί να θεωρήσουν ότι πάει στο σημείο Β. ο λόγος είναι ότι με την τραβέρσα τουφεκιά έχεις πιο σωστή προσκόπευση. Αλλά το όπλο σου δεν παύει να ρίχνει εκεί που σημαδεύεις
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
sotiris NIKOLAOU

Re: Πόσο περισσότερο απλώνουν τα σκάγια...

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

παιδιά εγώ δεν το έχω καταλάβει το θέμα φυσικά δεν ασχολήθηκα ποτε με τι διασπορά κάνει το κάθε φυσίγγιο
αν κάποιος μπορεί να το εξήγηση λίγο πιο απλά θα του είμαι ευγνώμων
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Πόσο περισσότερο απλώνουν τα σκάγια...

Δημοσίευση από kypros »

o kalamaras έγραψε:Για μισό, αναμείνατε λίγο στο θέμα και έχει ενδιαφέρον νομίζω. Είδαμε ότι δεν ανοίγει πλάγια η τουφεκιά, μήπως όμως μετατοπίζεται όλη μαζί λίγο πιο κει από το σημείο που δίχνουν οι κάνες την στιγμή που βγαίνει η τουφεκιά?? :!:
(Ελπίζω να φαίνεται το σκίτσο :arrow: ) Όταν δηλ το όπλο είναι σταθερό η τουφεκιά παει στο σημείο Α που δίχνουν οι κάνες, όταν κινήται πλάγια παει στο Α ή στο Β???!!! :!: :?:
Αυτη ειναι και η ολη θεωρια που λεει " μην σταματας την κινηση την ωρα που τραβας την σκανδαλη". Επιτυγχανεται ετσι το σωστο σκουπισμα του στοχου στη μεθοδο σουινγκ θρου. Δεν θα επρεπε να το βελπουμε με οποιονδηποτε αλλο τροπο παρα με το οτι η κινηση των καννων κατα το τραβιγμα ειναι αυτο που επιτιγχανει να εχουμε μια σωστη προσκοπευση. Αν στοχευουμε με μεθοδο maintained lead η κινηση ειναι με την ιδια ταχυτητα με τον στοχο κατα το τραβηγμα της σκανδαλης και παντα ειμαστε οσο μπροστα χρειαζεται δεδομενου ταχυτητας και αποστασης. Εξου και η μεθοδος μεταφραζεται ος διατηρουμενη προσκοπευση.

Στις μεθοδους pull away kai swing through, οι καννες επιταχυνουν και σκοπουζουν το στοχο μεμμεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτον για να επιτευχθει το προσπερασμα του στοχου αφου κατα την σκοπευση οι καννες αρχιζουν πανω και απο πισω απο το στοχο αντιστοιχα.

Αρα ολα αυτα που ρποαθουμε να συζητησουμε για μενα δεν ειναι τιποτε αλλο απο μια αλλη σκοπια ος προς το τι ειναι σκοπευση με λιοκανο και προσκοπευση σε κινουμενο στοχο. Η κινηση των καννων ειναιπου δινει την επιτυχια στη σκοπευση με λιοκαννο...καπου εκει ειναι η ουσια κατεμενα.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Πόσο περισσότερο απλώνουν τα σκάγια...

Δημοσίευση από Anthimos »

Το βιντεάκι αυτο νομιζω αποτυπωνει τον τροπο που η ντουφεκια κτυπα το θηραμα , πως η προσκοπευση επηρεαζει την πορεια των σκαγιων ( δεν την επηρεαζει σαν διαταξη σχημα) και πως ενω μέρος της ντουφεκιας έχει ηδη περασει το πουλι , η γωνια βολης ( διαγωνια βολη) και το μηκος της ατρακτου καταβαλλουν το πουλι

Καπως ετσι αντιλαμβανομαι την διαγωνια βολη εγω προσωπικα οτι βασικα διασπερνουμε σε σχεση με την κατευθιαν βολη ενα μεγαλυτερο μετωπο για να καταβαλουμε το πουλι ...ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΒΟΛΗΣ ..γι αυτο και οταν ενα θηραμα ακομα και με με maintained lead αμα το παιζουμε καρφωτα και καθετα πιθανον ν αστοχησουμε ενω με γωνια 45μοιρων εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες ..

http://www.youtube.com/watch?v=fUIHBJky ... re=related
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Πόσο περισσότερο απλώνουν τα σκάγια...

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

o kalamaras έγραψε:Για μισό, αναμείνατε λίγο στο θέμα και έχει ενδιαφέρον νομίζω. Είδαμε ότι δεν ανοίγει πλάγια η τουφεκιά, μήπως όμως μετατοπίζεται όλη μαζί λίγο πιο κει από το σημείο που δίχνουν οι κάνες την στιγμή που βγαίνει η τουφεκιά?? :!:
(Ελπίζω να φαίνεται το σκίτσο :arrow: ) Όταν δηλ το όπλο είναι σταθερό η τουφεκιά παει στο σημείο Α που δίχνουν οι κάνες, όταν κινήται πλάγια παει στο Α ή στο Β???!!! :!: :?:
ΚΑΙ ΔΩΣΤΟΥ ΣΚΕΨΗ.....ΟΠΟΥ Ν'ΑΣΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΨΟΥΜΕ :roll: :roll: :roll: :roll: :D
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Re: Πόσο περισσότερο απλώνουν τα σκάγια...

Δημοσίευση από o kalamaras »

sotiris NIKOLAOU έγραψε:παιδιά εγώ δεν το έχω καταλάβει το θέμα φυσικά δεν ασχολήθηκα ποτε με τι διασπορά κάνει το κάθε φυσίγγιο
αν κάποιος μπορεί να το εξήγηση λίγο πιο απλά θα του είμαι ευγνώμων
Εξήγηση λίγο δύσκολο ρε Σωτήρη, αλλά θα προσπαθήσω. Μην ανυσηχείς παντώς δεν είναι τίποτα σημαντικό. Είναι τρίχες στ'άχυρα που ψάχνουμε. :)

Λοιπόν το θέμα είναι: Τουφεκιά σχεδόν ευθεία (όχι τραβέρσα), λέμε ότι τα σκαγια πάνε όπως που να πιάνεις μια χουφτα χαλίκια και να την πετάς όπως πετάς την πέτρα του κάτου για να φύγει από τον κήπο.
Στην τραβέρσα τουφεκιά μήπως τα σκάγια πάνε όπως που να ρίχνεις τα χαλίκια με την ίδια κίνηση όπως κλείνεις την πόρτα?

Εν και σε μπερδεψα περισσότερο, δεν είναι? :)
sotiris NIKOLAOU

Re: Πόσο περισσότερο απλώνουν τα σκάγια...

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

o kalamaras έγραψε:
sotiris NIKOLAOU έγραψε:παιδιά εγώ δεν το έχω καταλάβει το θέμα φυσικά δεν ασχολήθηκα ποτε με τι διασπορά κάνει το κάθε φυσίγγιο
αν κάποιος μπορεί να το εξήγηση λίγο πιο απλά θα του είμαι ευγνώμων
Εξήγηση λίγο δύσκολο ρε Σωτήρη, αλλά θα προσπαθήσω. Μην ανυσηχείς παντώς δεν είναι τίποτα σημαντικό. Είναι τρίχες στ'άχυρα που ψάχνουμε. :)

Λοιπόν το θέμα είναι: Τουφεκιά σχεδόν ευθεία (όχι τραβέρσα), λέμε ότι τα σκαγια πάνε όπως που να πιάνεις μια χουφτα χαλίκια και να την πετάς όπως πετάς την πέτρα του κάτου για να φύγει από τον κήπο.
Στην τραβέρσα τουφεκιά μήπως τα σκάγια πάνε όπως που να ρίχνεις τα χαλίκια με την ίδια κίνηση όπως κλείνεις την πόρτα?

Εν και σε μπερδεψα περισσότερο, δεν είναι? :)
ok αστο δεν νομίζω να το καταλάβω
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”