Τριξιμο - λασκο ξυστου - παπιας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Τριξιμο - λασκο ξυστου - παπιας

Δημοσίευση από Laurona »

Στο οπλο μου συμβαινει το εξης¨

Οταν το οπλο ειναι λυμενο, με την παπια πανω στις καννες εαν πιεσεις την παπια διαπιστωνεις ενα ανεπεσθητο σχεδον κουνημα.( με πιεση, δηλαδη χρειαζεται δυναμη)

Το ιδιο συμβαινει και οταν το οπλο ειναι συναρμολογημενο.

Για να προλαβω τυχον αποριες , λεω οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΥΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ Η ΣΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ.

Σε αυτο ειμαι απολυτος γιατι ξερω και πως ελεγχετε και απο που μπορει να προελθει τετοια ζημια.

Το οπλο παρολο οτι ειναι σχεδον τεσσαρων ετων, ειναι σχεδον ολοκαινουργιο, εξαιρετικα καλοσυντηρημενο, και σαν τυπος που δεν αρεσκετε στα πολλα φυσιγγια, το οπλο ειναι ζητημα εαν εχει ριξει 500-750 φυσιγγια εκ των οποιων τα μακαρι τα 20 να ηταν 36 γραμμαρια.

Συνηθως ριχνω 24-32 γραμμαρια με τα 28 γραμμαρια να ειναι ο κυριος ογκος των βολων μου.

Δεν υπαρχει λοιπον ζητημα καταπονησης του οπλου.

Μηπως ξερει κανεις εαν κατι τετοιο ειναι φυσικο, η εχει προσεξει κατι παροποιο στο οπλο του και εαν ναι, εαν αυτο επιδιωρθωνεται?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Χρυσανθος
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Τριξιμο - λασκο ξυστου - παπιας

Δημοσίευση από kypros »

χρυσανθε γεια σου. κατι τετιο δεν ειναι φυσικο. ειναι ομως πολυ πιθανον μιασ και δεν ειναι λογο χρησης να ειναι κατι που δεν επιρεαζει την ασφαλη χρηση του οπλου.. πολυ πιθανον να φτιαχνεται με σφιξιμο απο καποιον οπλουργο .

να σου πω οτι ειδα αρκετα οπλα που η παπια επεζαι λιγο οταν ηταν πανω στισ καννεσ αλλα μονο οταν ηταν το οπλο λυμενο σε 2 κοματια. οταν ηταν δεμενο δεν επεζε.

δεν ξερω τη μαρκα ειναι το οπλο που μιλας ομως θεωρω οτι ειναι θεμα του ποσο στενα δαγκωνει το παρακοντακο στο δοντι πανω στισ καννεσ.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Τριξιμο - λασκο ξυστου - παπιας

Δημοσίευση από virtualgreek »

Φίλε Χρύσανθε,

δεν θα βιαζόμουν να ανησυχήσω τόσο γρήγορα.

Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Και όσο και εάν σου φαίνεται περίεργο είναι συνηθές σε πολλές μάρκες όπλων μαζικής παραγωγής.

Το πιο συνηθές πρόβλημα είναι απλά να χαλάρωσε η μία ή και οι δύο βίδες που κρατάνε το Take Down Level (το μέταλλο μέρος μέσα στο παρακόντακο).
Λίγο σφίξιμο και πιθανόν μία σταγόνα από κόλλα Loctite και θα λυθεί το πρόβλημα σου.

Υπάρχει επίσης η περίπτωση απλά να μην έγινε καλή εφαρμογή από το εργοστάσιο. Το έχω δει δεκάδες φορές. Στείλε μου προσωπικό μήνημα για να σε παραπέψω σε ένα οπλουργό που θα σου το διορθώσει σε 5 λεπτά.

Καλή σου μέρα
Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Τριξιμο - λασκο ξυστου - παπιας

Δημοσίευση από Laurona »

Αγαπητε Κυπρο και Σαββα ας χαιρετω και απολογουμε για την αργοπορημενη μου απαντηση.

Εαν θα δωσετε το παρον σας στους αγωνες, στους οποιους εκτος απροοπτου θα ειμαι και γω θα μπορεσετε να το δειτε απο κοντα.

Κυπρο προκειται για το Laurona μου.

Οπως εχω μελετησει το προβλημα φαινεται οτι ειναι μαλλον θεμα εφαρμογης μεταλλου ξυλου γιατι οι βιδες του μηχανισμου ειναι σφικτες η αυτο που λεει ο Κυπρος δηλαδη το ποσο σφικτα ''δαΓΚΩΝΕΙ'' στο αγκιστρο στις καννες ο μηχανισμος.

Φιλε Σαββα σου στελνω σε λιγο προσωπικο μυνημα.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”