Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από Rai »

Rai έγραψε:
virtualgreek έγραψε:
Anthimos έγραψε: Αλλα αφου επιμένετε με αυτη την νοοτροπια τουλάχιστο ας μην καταδικαζουμε φυσιγγια και μαρκες όπλων . :)
10000 Like!
ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ 2300 EURO ΓΙΑ ΜΙΑΝ ΠΕΡΙΦΡΑΞΗ ΠΡΟΚΑΛΩ ΣΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΑ ΟΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΤΡΟΠΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΚΟΤΩΜΑ .
http://youtu.be/OaiSHcHM0PA
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από mouzouris »

Μπράβο Anthime, τελικά λίγο φως στην άκρη της σύραγγας ή μηπως την ώρα που τα σκάγια πέρνουν μέσα που την κάνη αναγνωρίζουν ότι τωρά φεύγουν μέσα από κάνη beretta και αποφασίζουν ότι δεν θα σκοτώσουν τωρά;
Τελικά θέλει σκέψη το πράγμα. :?:
Άβαταρ μέλους
leshi cy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 18:47

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από leshi cy »

παντως ειχα και εγω μια αρνητικη ιδεα για τα berreta και καποιοι φιλοι που ειχαν τα αλλαξαν ...
αλλα επιασε ενα ενας γνωστος μου το 682 σπορτινγ αν δεν καμνω λαθος!
ο ανθρωπος εν καταπληχτικος σκοπευτης , ετσι σκοτωματα εν εσιη και μιλουμε αποστασεις :shock: :shock:

πεζουν πολλα ρολο για να σκωτονει το οπλο και α-ω ειναι ο κυνηγος ;)
Γιατρός

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από Γιατρός »

Μην κοιμηθείτε και την προηγούμενη και θα σας πω εγώ τι φταίει για την σκόπευση
Η αυπνία είναι η no 1 μέθοδος βασανισμού ανά το παγκόσμιο επομένως κοιτάξετε τους άλλους παράγοντες πρώτα
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από mouzouris »

Για να εξηγούμε και να μην παρεξηγούμε. Ένα από τα μεγαλύτερα κεφάλαια πάνω στο όπλο για το οποίο έχουν γραφτει χιλιάδες συγράμματα και βιβλία είναι το κεφάλαιο κοντάκι του όπλου.
Η φιλοσοφία στο τέλος της όλης διαδικασίας είναι μια και μοναδική.
Το κοντάκι να ερχετε όσο πιο φυσικά γίνετε πάνω στον ώμο μας. Το κυρίαρχο μάτι να είναι στο σωστο υψόμετρο και κεντραρισμένο με την ρήγα μας.
Το μήκος να είναι τέτοιο ώστε να μην σκαλώνει κάτω από την μασχάλη μας αλλά ούτε και να πηγαίνει μπρόστα και μετά να χρειάζεται να το τραβήξω ξάνα πίσω στον ώμο.
Η κλιση (γωνία ή picth) του πέλματος καθορίζει αν θα εφαρμόζει σωστά πάνω στον ώμο μας. Άν δεν εφαρμόζει θα έχουμε μεγαλύτερο κλώτσημα από αυτό που θα ήταν το φυσιολογικό. Εδω φυσικά μπαίνουν και άλλοι παράγοντες όπως βάρος του όπλου, μήκος θαλάμης, αυλοί και ο τύπος του όπλου.

Δεν είναι η μαγική συνταγή αυτά όμως. Η συνταγή είναι πρώτα η σωστή επώμιση και πραγματικά εδώ στην Κύπρο έχουμε λίγο θέμα έτσι για να το θέσω λίγο ευγενικά.Το ευτύχημα είναι ότι η νέα γενιά το ψάχνει. Και ο έντυπος τύπος, και το internet μας έχουν ανοίξει ένα μεγάλο παράθυρο, το παράθυρο της γνώσης.
Ναι παίζουν ρόλο τα φισίγγια αλλά όχι στον βαθμό που εσείς τους αποδίδεται (άλλο μεγάλο κεφάλαιο).

Να πάρουμε μια απλή περίπτωση για να διαπιστώσετε τι πραγματικά γίνετε.
Πεστε ότι ο σκοπευτής ή κυνηγός έχει την τέλεια επώμιση (θεωρητικά μιλώντας πάντα) και ταυτόχρονα το κυρίαρχο μάτι την ώρα που επωμίζει στο κυνήγι αυθόρμητα (δεν έχει τον χρόνο να κάνει διορθωτικές κινήσεις) το μάτι του κάθεται αρίστερά της ρήγας των κανών (πάντα με βάση τον κυνηγό). Στην συγκεκριμένη περίπτωση το όλπο κτυπά αριστερά του στόχου. Το πόσο δεν μας ενδιαφέρει.
Αρα το όπλο κτυπά με βάση τον στόχο πάντα αριστερά. Αν το θήραμα τώρα έχει πορεία από δεξιά προς αριστερά στην πραγματικότητα το όπλο κανει προσκόπευση ( αφού πάντα κτυπά αριστερά του στόχου). Αυτό το θήραμα θα πέσει σέκκο. Αν η πορεία του στόχου είναι από αριστερά προς δεξιά τώρα, λόγω και της ταχύτητας του στόχου τα σκάγια θα κτυπήσουν πίσω από το θήραμα και θα πάει στο καλό.
Αν η απόκλιση της τουφεκιάς μας είναι μικρή θα πληξουμε το θήραμα με τα εξωτερικά σκάγια του κύκλου που είναι από έρευνες και τα λιγότερα και θα πέσει κουτσόφτερο ή αιματωμένο. Και ο λόγος που πέφτει αιματωμένο είναι γιατί δεν πέθανε ακαριαία. Η καρδιά δουλεύει άρα βγάζει αίμα από τις πληγές.

Κάποτε ακούτε κάποιους να λένε '' εμένα το όπλο μου θέλει πολλά γραμμάρια'' (για να έχει επιτυχίες). Η εξήγηση και εδώ απλή. Κτυπά το θήραμα με τα εξωτερικά σκαγια του κυκλου του. Με τα 30 γραμμάρια βάζει 1 ή 2 σκάγια πάνω στο θήραμα. Βάζοντας τώρα 36 γραμμάρια αυξάνει τα περιφεριακά σκάγια και βάζει 3 ή 4 σκάγια, που είναι και ο μίνιμουμ αποδεκτός αριθμος για την καταβολή του θηράματος. Δεν έχουν άδικο απλά αποδίδουν αλλού την επιτυχία από εκεί που θα έπρεπε να την αποδώσουν.
Αφήνουμε έξω τους τυχαίους παράγοντες. πχ ένα σκάι στο κεφάλι ή στην καρδιά.

Αν το κυρίαρχο μάτι είναι κεντραρισμένο με την ρήγα του όπλου μας ή και ανάποδα οι κάνες του όπλου μας είναι κεντραρισμένες με το κυρίαρχο μάτι, τότε όπου βλέπει το μάτι πάνε τα σκάγια.
Γι' αυτό λένε '' οι κάνες βάλουν και το κοντάκι σκοτώνει ''.
Άβαταρ μέλους
Artemis G.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2012, 23:11

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από Artemis G. »

φιλε μουζουρη εισαι οπλουργος ?? :)
Εξορία ονομάζεται η απομάκρυνση, εν είδει ποινής, κάποιου από την περιοχή ή το κράτος στο οποίο μένει, χωρίς να επιτρέπεται να επιστρέψει... Εξορισμός στους ΤΑΛΙΜΠΑΝ
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από mouzouris »

Ναι φίλε μου. Και παρεπιπτόντος να συμπληρώσω ότι για αυτό κάποιες μέρες οι επιτυχίες είναι ψηλές και άλλες μέρες χαμηλές γιατί την μια μέρα το πέρασμα μας βόλευε και μια άλλη μέρα όχι. Η λογική του απλού κυνηγού τι λέει; Το όπλο είναι το ίδιο εγώ είμαι το ιδιο καλά, άρα τι φταίει ; ΤΟ ΦΙΣΊΓΓΙΟ, ΑΥΤΌ ΦΤΑΙΕΙ. Μη γνωρίζοντας τις σωστΈς παραμάτρους θα το αποδώση εκεί. Και πράγματι δεν θα έχει και άδικο. Για αυτό εμείς που υποτήθετε γνωρίζουμε 5 πράγματα παραπάνω ωφείλουμε να μεταδώσουμε τις γνώσεις μας.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από virtualgreek »

mouzouris έγραψε: Αν το θήραμα τώρα έχει πορεία από δεξιά προς αριστερά στην πραγματικότητα το όπλο κανει προσκόπευση ( αφού πάντα κτυπά αριστερά του στόχου). Αυτό το θήραμα θα πέσει σέκκο. Αν η πορεία του στόχου είναι από αριστερά προς δεξιά τώρα, λόγω και της ταχύτητας του στόχου τα σκάγια θα κτυπήσουν πίσω από το θήραμα και θα πάει στο καλό.
Χμμμ... τούτο κάπου το ξαναείδα! ;)
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από FRANCHI »

Από την πείρα μου σαν κυνηγός πιστεύω ότι οι περισσότεροι κυνηγοί όταν κυνηγήσουν λίγα χρόνια ξέρουν αν φταίει το φυσίγγιο ή φταίει κάτι άλλο.. ειδικά την ώρα που σημαδεύουν και τραβούν την σκανδάλη. Είναι μια παρηγοριά να τα ρίχνεις στο φυσίγγιο, εν το πιο εύκολο που μπορούμε να αλλάξουμε.
Ο παπάς μου κυνηγάει μια ζωή με αγγλικό side by side 4-1 και είναι η χαρά μου να τον βλέπω να παίζει, σπάνια αστοχεί.
Έχει ακόμα 4 όπλα με μεγάλες διαφορές μεταξύ τους π.χ. βάρος, μήκος καννών, τσοκκάρισμα. Κανένα όπλο όμως δεν έχει κοντάκι προσαρμοσμένο πάνω του. Τα αγόρασε από διάφορους και το ένα όπλο μάλιστα είναι φαγωμένο το κοντάκι από την μέσα μεριά γιατί εκείνος που το είχε ήταν βουκκαλλάς. Όποτε τα πήρε στο κυνήγι πάλι σπάνια αστοχούσε! Πιστεύω (δεν τα έχω ελέγξει) όμως, ότι όλα τα όπλα έχουν κάτι κοινό. Το μήκος του κοντακιού τους δεν διαφέρει πολύ.
Κάτι άλλο όμως, αν πιάσει αυτά τα όπλα ο φίλος Σάββας ή ένας επαγγελματίας σκοπευτής, πιστεύω θα στοχεύουν εξίσου καλά. Παίζει ρόλο και η πείρα και έχει άτομα που το έχουν και δεν παν να είναι ξενυχτισμένοι 2 μέρες και ψυχολογία χάλια, άμαν έχεις ρίξη στη ζωή σου ½ container χαρτούτσιες και να θέλεις να αστοχήσεις δεν μπορείς. Practice makes perfect.
Αν θεωρήσουμε ότι όλα τα όπλα βγαίνουν από ένα εργοστάσιο με σχεδόν ίσιο κοντάκι χωρίς ιδιαίτερες κλήσεις δεξιά αριστερά τότε πιστεύω ένας άνθρωπος μέτριου αναστήματος χωρίς μεγάλα χέρια, ψηλό λαιμό ή εύσωμος θα στοχεύει αρκετά καλά με όλα τα όπλα.
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Παιδιά εγώ νομίζω ξεχνάτε το πιο σημαντικό μέρος από αυτή όλη την συζήτηση, τον παράγοντα άνθρωπο που είναι πίσω από το κοντάκι.
Ναι κάποια βασικά μετρήματα πάνω στο κοντάκι για μένα είναι σημαντικά οπός το length of poull , cast on η cast off ανάλογα με τον χρήστη του όπλου.
Εγώ έχω φίλους και γνωστούς όπως και πολλοί από εσάς που είναι εξαιρετικοί σκοπευτές σε κυνήγι & σκοπευτήριο
, υποθετικά μιλάμε Τορά αν δόσεις αυτού του φίλου η γνωστού ένα όπλο με τες βασικές σωστές κλίσης άλλα όχι το ίδιο με το δικό του εσείς νομίζετε θα τα πάει χάλια? εγώ παντός όχι δεν το νομίζω .

Κατά την άποψη μου η πιο σημαντική αίτια για αστοχίες στο κυνήγι είναι μια το φαινόμενο
( κκελλε του κουρκουτα ) :lol:
δλδ δεν ακουμπούν το κεφάλι στο κοντάκι .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athos 1978 την 01 Νοέμ 2012, 22:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Open mind for a different view.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”