Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από Anthimos »

Ακουμε συχνά οτι ενω κυνηγουμε με την Χ μάρκα φανατικα εχουμε κι ενα όπλο Ψ και αν και έχει ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ...δεν σκοτωνει, εν ιδιοτροπο!!!

Να πω απλά ενα πράμα. Κάνένας σας δεν υπολογιζει καποιές πολύ σημαντικές παραμέτρους που ειτε σας αρεσει ειτε οχι καθιστουν φονικο ενα κοντακι απλα επειδη αποτελουν την απολυτη προυπόθεση της εφαρμογης του κοντακιου στον καθε ανθρωπο ξεχωριστα!!!
Οι παραμετροι ειναι
Lenght of pull= H απόσταση( μηκος) απο τη μεση του πέλματος του κοντακιού στην σκανδάλη
( Πέλμα ειναι το λαστιχο του κοντακιου)
Drop at heel= Η απόσταση από την αρχη της ριγας στο κατω άκρο του πελματος του κοντακιου
Drop at comp = Η απόσταση από την αρχη της ριγας στο μεσο του κοντακιου ( εκει που ακουμπα το προσωπο στο κοντακι=comp)
Cast off= Η αποσταση από το κέντρο του πέλματος μέχρι το μέσο των καννων στην δεξια πλευρα όπως βλέπουμε τις καννες από το κοντακι.
Cast on = Η απόσταση από το κέντρο του πέλματος μεχρι το μεσο των καννων στην αριστερη πλευρα των καννων όπως βλεπουμε τις καννες απ ό το κοντάκι
Pitch = Η γωνια κλισης του πέλματος που καθορίζετε από την ευθεια από την πανω μεχρι την κατω ακρη του πέλματος.

Αυτές οι μετρησεις είναι οι διαστασεις του κοντακιου και καθοριζουν την εφαρμογη του κοντακιου στον σωματότυπο του χρήστη.( Όπως ένα πουκάμισο εχει μεγεθη Small, Medium, large , Xlarge)

Η κάθε εταιρεια έχει αναλογα με την ξυλεια που έχει να διαχειριστει διαφορετικές μετρησεις και συνηθως οι μόνες διαστάσεις που ανα μοντέλο μένουν σταθερες είναι το Drop at heel και το Drop at comp. (συνηθως όχι πάντα)

Αυτό σημαινει ότι οι υπόλοιπες διαστάσεις διαφοροποιούνται και εξαρταται από μας να βρουμε το κοντακι που μας ταιριαζει . ( Δεν φανταζομαι κανενας από εμας ενώ το μεγεθος του σε πουκαμισο είναι Large να αγοραζει small επειδη εν μαρκα ή εν ωραιο στον φιλο του και να περιμενει να είναι ανετος)

Αυτές οι μετρησει καθοριζουν που κτυπουμε αναλογα με την εφαρμογη του κάθε οπλου ξεχωριστα και τον δικο μας ξεχωριστο σωματοτυπό.
Αρα αν κυνηγατε με οπλο SKB και θεριζετε και μια μέρα περνετε ένα Berretta Ultralight και «δεν σκοτωνει» αναρωτηθηται τις διαφορες που έχει το ένα κοντακι από το άλλο και πως προσαρμοστηκατε να κυνηγατε με συγκεκριμένο κοντακι.
Ο φίλος virtualgreek αποδειξε σε πολλους από εμας τα πιο πανω με απλες πρακτικές μεθοδους και είναι ουσιαστικο ο καθενας από εμας πριν να χαρακτηρισει οπλα ιδιοτροπα ή να πει η ταδε μαρκα ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ να προβληματιστει αν τελικα το κοντάκι …απλά δεν εν το size του!!!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

+1000 Μπραβο ρε Ανθιμε!!! Ετσι για να προβληματιστουν μερικοι τι πραγματικα φταιει....
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από virtualgreek »

Anthimos έγραψε:Ακουμε συχνά οτι ενω κυνηγουμε με την Χ μάρκα φανατικα εχουμε κι ενα όπλο Ψ και αν και έχει ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ...δεν σκοτωνει, εν ιδιοτροπο!!!

Να πω απλά ενα πράμα. Κάνένας σας δεν υπολογιζει καποιές πολύ σημαντικές παραμέτρους που ειτε σας αρεσει ειτε οχι καθιστουν φονικο ενα κοντακι απλα επειδη αποτελουν την απολυτη προυπόθεση της εφαρμογης του κοντακιου στον καθε ανθρωπο ξεχωριστα!!!
Οι παραμετροι ειναι
Lenght of pull= H απόσταση( μηκος) απο τη μεση του πέλματος του κοντακιού στην σκανδάλη
( Πέλμα ειναι το λαστιχο του κοντακιου)
Drop at heel= Η απόσταση από την αρχη της ριγας στο κατω άκρο του πελματος του κοντακιου
Drop at comp = Η απόσταση από την αρχη της ριγας στο μεσο του κοντακιου ( εκει που ακουμπα το προσωπο στο κοντακι=comp)
Cast off= Η αποσταση από το κέντρο του πέλματος μέχρι το μέσο των καννων στην δεξια πλευρα όπως βλέπουμε τις καννες από το κοντακι.
Cast on = Η απόσταση από το κέντρο του πέλματος μεχρι το μεσο των καννων στην αριστερη πλευρα των καννων όπως βλεπουμε τις καννες απ ό το κοντάκι
Pitch = Η γωνια κλισης του πέλματος που καθορίζετε από την ευθεια από την πανω μεχρι την κατω ακρη του πέλματος.

Αυτές οι μετρησεις είναι οι διαστασεις του κοντακιου και καθοριζουν την εφαρμογη του κοντακιου στον σωματότυπο του χρήστη.( Όπως ένα πουκάμισο εχει μεγεθη Small, Medium, large , Xlarge)

Η κάθε εταιρεια έχει αναλογα με την ξυλεια που έχει να διαχειριστει διαφορετικές μετρησεις και συνηθως οι μόνες διαστάσεις που ανα μοντέλο μένουν σταθερες είναι το Drop at heel και το Drop at comp. (συνηθως όχι πάντα)

Αυτό σημαινει ότι οι υπόλοιπες διαστάσεις διαφοροποιούνται και εξαρταται από μας να βρουμε το κοντακι που μας ταιριαζει . ( Δεν φανταζομαι κανενας από εμας ενώ το μεγεθος του σε πουκαμισο είναι Large να αγοραζει small επειδη εν μαρκα ή εν ωραιο στον φιλο του και να περιμενει να είναι ανετος)

Αυτές οι μετρησει καθοριζουν που κτυπουμε αναλογα με την εφαρμογη του κάθε οπλου ξεχωριστα και τον δικο μας ξεχωριστο σωματοτυπό.
Αρα αν κυνηγατε με οπλο SKB και θεριζετε και μια μέρα περνετε ένα Berretta Ultralight και «δεν σκοτωνει» αναρωτηθηται τις διαφορες που έχει το ένα κοντακι από το άλλο και πως προσαρμοστηκατε να κυνηγατε με συγκεκριμένο κοντακι.
Ο φίλος virtualgreek αποδειξε σε πολλους από εμας τα πιο πανω με απλες πρακτικές μεθοδους και είναι ουσιαστικο ο καθενας από εμας πριν να χαρακτηρισει οπλα ιδιοτροπα ή να πει η ταδε μαρκα ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ να προβληματιστει αν τελικα το κοντάκι …απλά δεν εν το size του!!!!!

Να ευχαριστήσω τον φίλο Άνθιμο που άνοιξε αυτό το θέμα.
Όσοι θα ήθελαν να μάθουν περισσότερα, ας μου στείλουν ένα μήνυμα στο virtualgreek@hotmail.com και θα σας απαντήσω πίσω επισυνάπτωντας ένα άρθρο που είχα γράψει παλιά επί του θέματος.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από πανικος »

σωστα αυτα που λεει ο ανθιμος αλλα εστω και αν καποιος εχει ρυθμιση ολα αυτα στο οπλο του εχει οπλα που δεν σκοτωνουν ειναι πιο ιδιοτροπα στα φυσιγγια παρα καποια αλλα οπλα,απο την αλλη ομως αμα ψαξεις το θεμα και βρεις 3-4 φυσιγγια που καθονται στο οπλο για το θηραμα που κυνηγας παλι ενα 60-70 τις εκατο θα εχεις επιτυχια.
απλο παραδειγμα περσι σε κυνηγι τραχηλας με τα ιδια φυσιγγια με ενα φιλο εγω με skb και ο αλλος με 682 gold e κρατουσα 35 πουλια και ο αλλος 6.εβλεπα τα πουλια να τα κτυπα να φευγουν τα φτερα τους και να φευγουν.πηρα το οπλο του δοκιμασα και εγω με τα ιδια αποτελεσματα.το οπλο ηταν στα μετρα μου ειμαι σιγουρος για αυτο .
ετσι παντα εχω αυτη την γνωμη οτι οπλο με οπλο εχει διαφορα στο σκοτωμα.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από virtualgreek »

πανικος έγραψε:πηρα το οπλο του δοκιμασα και εγω με τα ιδια αποτελεσματα.το οπλο ηταν στα μετρα μου ειμαι σιγουρος για αυτο .
Μήν είσαι τόσο σίγουρος.
Θα εκπλαγείς!!!

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από πανικος »

virtualgreek έγραψε:
πανικος έγραψε:πηρα το οπλο του δοκιμασα και εγω με τα ιδια αποτελεσματα.το οπλο ηταν στα μετρα μου ειμαι σιγουρος για αυτο .
Μήν είσαι τόσο σίγουρος.
Θα εκπλαγείς!!!

Σ.
κ.Μακρη 6 οπλα που εχω ακομα και το τοζ34 που με βοηθησες με τισ συμβουλες σου να το φερω πανω μου ενα περιπου καταλαβω τι χρειαζεται ενα οπλο οταν το επωμισω αν μου ερχετε, τα κυνηγω σε φτερωτο με πολυ καλα αποτελεσματα ολα και το καθε ενα εχει την ιδιαιτεροτητα του στο σκοτωμα.
συμφωνω οτι πανω απο ολα πρεπει να εχουμε σωστες μετρησεις στο κοντακι και μετα να λεμε για ενα οπλο αν σκοτωνει.
αυτο που λεω ειναι οτι καθε οπλο αναλογα με τα μεταλλα του νομιζω ειναι πιο αψοσκαο οπως λεν και οι παλιοι απο ενα αλλο οπλο.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από virtualgreek »

πανικος έγραψε:
virtualgreek έγραψε:
πανικος έγραψε:πηρα το οπλο του δοκιμασα και εγω με τα ιδια αποτελεσματα.το οπλο ηταν στα μετρα μου ειμαι σιγουρος για αυτο .
Μήν είσαι τόσο σίγουρος.
Θα εκπλαγείς!!!

Σ.
κ.Μακρη 6 οπλα που εχω ακομα και το τοζ34 που με βοηθησες με τισ συμβουλες σου να το φερω πανω μου ενα περιπου καταλαβω τι χρειαζεται ενα οπλο οταν το επωμισω αν μου ερχετε, τα κυνηγω σε φτερωτο με πολυ καλα αποτελεσματα ολα και το καθε ενα εχει την ιδιαιτεροτητα του στο σκοτωμα.
συμφωνω οτι πανω απο ολα πρεπει να εχουμε σωστες μετρησεις στο κοντακι και μετα να λεμε για ενα οπλο αν σκοτωνει.
αυτο που λεω ειναι οτι καθε οπλο αναλογα με τα μεταλλα του νομιζω ειναι πιο αψοσκαο οπως λεν και οι παλιοι απο ενα αλλο οπλο.

Φίλε Πανίκο, σεβαστή και δεκτή η γνώμη σου.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από Phinix »

το Lenght of pull είναι εύκολο να μετρηθεί
αλλα τι γίνετε με τα υπόλοιπα?
υπάρχει κάποιος τρόπος εύκολος η κάτι άλλο?
εννοώ τρόπος να μερτιθει το άτομο για κατάλληλο size κοντακιου

εγώ προσωπικά είχα ένα κοντάκι το οποιο ήταν καμια σχέση με τα μετρα μου
άλλαξα το έβαλα ένα adjustable και τα αποτελέσματα μου είναι τουλάχιστον 50% βελτιωμένα
επομιζω, και πιστεύω ότι έρχεται μου αλλα όπως λέει και ο φίλος ο virtualgreek μπορεί να εκπλαγείς

ρωτώ τα πιο πάνω επειδή πάντα είχα την απορία και ειδικά τώρα που είμαι στο παρακατι να πιάσω ακόμα ένα όπλο μάλλον DT11

δηλαδή εάν πάω τζιαμε και απλά επομισω και κατά τη δικη μου άποψη κάθεται μου και κάμω και 10-15 επωμισεις και δει με ο πολίτης και πει μου και εκείνος ναι εν καλο, τι προχωρα σε αγορά???

πως μπορώ να είμαι 100% σίγουρος???

ξέρω ότι υπάρχει το laser που μπαίνει στην άκρια τις κανης και δείχνει που σημαδεύεις αλλα χωρίς αυτό πως μπορώ να είμαι σίγουρος
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
beaglesRhunters
Full Member
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 16 Οκτ 2012, 11:36

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από beaglesRhunters »

Σ.Μακρης εισαι οπλουργος?
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από virtualgreek »

beaglesRhunters έγραψε:Σ.Μακρης εισαι οπλουργος?
Όχι
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”