βοηθεια για επιλογη οπλου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

βοηθεια για επιλογη οπλου

Δημοσίευση από pai »

Γεια σας ειμαι λαγοκυνηγος και ειμαι στο ψαξιμω για καινουργιο οπλο!εχω καταληξη σε 2 οπλα το louichi franchi και το fabarm το axis al πιο απο τα 2 πιστευεται θα με ικανοποια στα κυνηγια μου?δλδ να ειναι οπλο ελαφρη για μεγαλες παγανιες και να αντεχει το βουνο ;) (παρακαλω μονο για αυτα τα δυο οπλα γιατι θα περιμπλεχτουν τα πραγματα)
editor
Full Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 09:16

Re: βοηθεια για επιλογη οπλου

Δημοσίευση από editor »

FILE PAI ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΣΥΝ ΚΑΙ ΠΛΥΝ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΣΥ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΤΕΥΧΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟ FABARM KAI ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ FRANCHI ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: βοηθεια για επιλογη οπλου

Δημοσίευση από dangerous »

φιλε εγω θα σου συνιστουσα το franchi falconet 2.700kg βολικο για το περπατημα..οτι πρεπει για ενα λαγοκυνηγο που κανει πολυωρο περπατημα..
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: βοηθεια για επιλογη οπλου

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εξαρταται απο το πως θα βρεις το πιασιμο του καθενού εσύ.
Το Franchi εν πιο ψηλό προφίλ, το Fabarm εν λίο πιο χαμηλό.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: βοηθεια για επιλογη οπλου

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Με τι όπλο κυνηγάς τώρα;
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: βοηθεια για επιλογη οπλου

Δημοσίευση από pai »

Breda Pegaso έγραψε:Με τι όπλο κυνηγάς τώρα;

φιλε τωρα κυνηγω με ενα marochi tikka το οποιο αν και καλο οπλο ειναι παρα πολυ βαρη και κουραστικο στο περπατημα!
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: βοηθεια για επιλογη οπλου

Δημοσίευση από WAFFEN »

φιλε η πρσωπικη μου αποψη ειναι να μην παρεις αλουμινιο οπλο(εαν αυτα που αναφερεις ειναι με αλουμινιο receiver) διοτι εχουν πολλα μειονεκτηματα αμεσα και σε βαθος χρονου. το βαρος ενος καλου κυνηγετικου οπλου ειναι μεταξυ 3100-3250 γρ. το ποσα διαθετεις θα παιξει και αυτο σημαντικο ρολο.
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: βοηθεια για επιλογη οπλου

Δημοσίευση από pai »

WAFFEN έγραψε:φιλε η πρσωπικη μου αποψη ειναι να μην παρεις αλουμινιο οπλο(εαν αυτα που αναφερεις ειναι με αλουμινιο receiver) διοτι εχουν πολλα μειονεκτηματα αμεσα και σε βαθος χρονου. το βαρος ενος καλου κυνηγετικου οπλου ειναι μεταξυ 3100-3250 γρ. το ποσα διαθετεις θα παιξει και αυτο σημαντικο ρολο.

φιλε να σου πω οτι δεν σκοπευω να παω σε κατι παρα πολυ ακριβο!θελω ενα οπλο που να ειναι πιο ελαφρη απο τα 3 κιλα γιατι οπως αναφερα δεν με διευκολινει στο κυνηγι μου! το falconet φιλε dangerous να εισαι σιγουρος πως θα το ψαξω αφου ξερω οτι εισαι καλος γνωστης των οπλων! :D :D
KKILER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 13 Αύγ 2010, 05:45

Re: βοηθεια για επιλογη οπλου

Δημοσίευση από KKILER »

ΦΙΛΕ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ . ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΕΠΩΜΙΣΕ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΣΤΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΩΛΗΤΕΣ ΕΚΕΙ. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ. ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ 2 ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΕ ΚΑΛΑ ΟΠΛΑ . Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ FRANCHI . ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ ΤΑ FABARM . ΕΓΩ ΑΝ ΕΙΧΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΛΗΜΜΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΝΑ ΕΠΩΜΙΣΩ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ . ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΟΠΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΚΟΤΩΜΑ .
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: βοηθεια για επιλογη οπλου

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

αν θυμουμαι καλα το φαλψονετ εν λιο πιο ακριβο αν μιλουμε για το Pro το νεο μοντελο. Υπαρχει και η πιο φτηνη λυση του fabarm ELOS που παλε εχει την καλή ντουφεκιά.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”