Εισηγήσεις για όπλο 2500-2800 γρ

Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: Εισηγήσεις για όπλο 2500-2800 γρ

Δημοσίευση από kanaris »

louisll έγραψε:που μπορεί να βρει κάποιος στην αγορά side by side διπλοσκάνδαλο 28" ,για περπατητό κυνήγι
Ανεξαρτήτως ηλικίας
Ευχαριστώ
τελικα βρηκες οπλο? παντως αν δεν βρηκες ακομα απλα θα σου ελεγα να ψαξεις δυπλοσκανδαλο. μεγαλη ευκολια οι δυο σκαλδαλες σε σημειο πολυτελειας!!!
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Εισηγήσεις για όπλο 2500-2800 γρ

Δημοσίευση από GRIGORIS »

kanaris έγραψε:
louisll έγραψε:που μπορεί να βρει κάποιος στην αγορά side by side διπλοσκάνδαλο 28" ,για περπατητό κυνήγι
Ανεξαρτήτως ηλικίας
Ευχαριστώ
τελικα βρηκες οπλο? παντως αν δεν βρηκες ακομα απλα θα σου ελεγα να ψαξεις δυπλοσκανδαλο. μεγαλη ευκολια οι δυο σκαλδαλες σε σημειο πολυτελειας!!!


φιλε εχω την αντιθετη αποψη εγω χαχαχαχ :D ;)
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: Εισηγήσεις για όπλο 2500-2800 γρ

Δημοσίευση από kanaris »

GRIGORIS έγραψε:
kanaris έγραψε:
louisll έγραψε:που μπορεί να βρει κάποιος στην αγορά side by side διπλοσκάνδαλο 28" ,για περπατητό κυνήγι
Ανεξαρτήτως ηλικίας
Ευχαριστώ
τελικα βρηκες οπλο? παντως αν δεν βρηκες ακομα απλα θα σου ελεγα να ψαξεις δυπλοσκανδαλο. μεγαλη ευκολια οι δυο σκαλδαλες σε σημειο πολυτελειας!!!


φιλε εχω την αντιθετη αποψη εγω χαχαχαχ :D ;)
δηλαδη?
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Εισηγήσεις για όπλο 2500-2800 γρ

Δημοσίευση από GRIGORIS »

φιλε εχω την αντιθετη αποψη εγω χαχαχαχ :D ;)[/quote]
δηλαδη?[/quote]


οι δύο σκανδάλες μόνο σημείο πολυτελέιας είναι, πιστέυω ότι σου στερούν πολίτιμα δευτερόλεπτα στην σκόπευση. Η άποψη μου!! ;) ;)
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
andreas mouzouras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 18:25

Re: Εισηγήσεις για όπλο 2500-2800 γρ

Δημοσίευση από andreas mouzouras »

Τζιαι εγω ετσι ενομιζα ωσπου τζιαι εκαμε μου δωρο ο παππους μου το οπλο του που εν διπλοσκανδαλο, αμα το εσυνηθισα τζιαι μετα ουτε που καταλαβω ποτε φεφκει το δακτυλο που την πρωτη σκανδαλη τζιαι παει στη δευτερη!!!
Ο κυνηγός σέβεται το φυσικό περιβάλλον επειδή το γνωρίζει καλύτερα απ’ όλους.
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Εισηγήσεις για όπλο 2500-2800 γρ

Δημοσίευση από GRIGORIS »

andreas mouzouras έγραψε:Τζιαι εγω ετσι ενομιζα ωσπου τζιαι εκαμε μου δωρο ο παππους μου το οπλο του που εν διπλοσκανδαλο, αμα το εσυνηθισα τζιαι μετα ουτε που καταλαβω ποτε φεφκει το δακτυλο που την πρωτη σκανδαλη τζιαι παει στη δευτερη!!!

μακρι να μου καμει και μενα ετσι δώρο ο παππους μου και ας εχει και 3 σκανδαλες δεν με χαλα!! :lol: :mrgreen:
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Εισηγήσεις για όπλο 2500-2800 γρ

Δημοσίευση από marinos.a »

εγω πρώτη χρονιά κυνηγώ με μονοσκανδαλο και το συμπέρασμα μου ειναι οτι στο κυνήγι το δυπλοσκανδαλο είναι ποιο αποτελεσματικό.

Η μια σκανδάλη σου δινει κάποιο πλεονέκτημα στην ταχύτητα μεταξύ βολών αλλα η δυνατότητα να επιλέξεις πια κάννη να εκπυρσοκροτήσεις σε κλάσματα δευτερολέπτου δεν συγκρίνετε με τίποτε
Si vis pacem, para bellum
andreas mouzouras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 18:25

Re: Εισηγήσεις για όπλο 2500-2800 γρ

Δημοσίευση από andreas mouzouras »

Ειδικα φιλε Μαρινο οταν μιλουμε για θηραμα που κινειται προς εμας, αφου μπορουμε να το κτυπησουμε πρωτα με το πιο στενο τσοκ και αν δεν το κτυπησουμε να ξαναδοκιμασουμε με το ποιο ανοικτο τσοκ οταν θα ειναι σε πιο κοντινη αποσταση.
Ο κυνηγός σέβεται το φυσικό περιβάλλον επειδή το γνωρίζει καλύτερα απ’ όλους.
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: Εισηγήσεις για όπλο 2500-2800 γρ

Δημοσίευση από kanaris »

marinos.a έγραψε:εγω πρώτη χρονιά κυνηγώ με μονοσκανδαλο και το συμπέρασμα μου ειναι οτι στο κυνήγι το δυπλοσκανδαλο είναι ποιο αποτελεσματικό.

Η μια σκανδάλη σου δινει κάποιο πλεονέκτημα στην ταχύτητα μεταξύ βολών αλλα η δυνατότητα να επιλέξεις πια κάννη να εκπυρσοκροτήσεις σε κλάσματα δευτερολέπτου δεν συγκρίνετε με τίποτε
ακριβως!και η πολυτελεια βρισκεται στο εξης: ποσες φορες ας πουμε φουρριζουν περτιτζιοι απο τα 40 μετρα και οταν παιξεις πανω τους και τους χασεις φευγουν 2-3 αργοπορημενοι μεσα απο τα ποδια σου και ειτε εισαι αδειος ειτε εχεις την συγκκεντρωτικη μεσα αφου χαρραμησες στα45-50 μετρα την ανοιχτη σου ντουφεκια??? ενω με το δυπλοσκανδαλο αποφασιζεις (αφου το συνηθισεις -ειναι πανευκολο ) αστραπιαια με ποια καννη αρα και τσοκαρισμα θα χτυπησεις το καθε θηραμα. στο μονο σημειο που υπερτερει το μονοσκανδαλο ειναι το σκοπευτηριο. στο κυνηγι ειναι ΠΟΛΥ πιο αποτελεσματικο το δυπλοσκανδαλο.
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
sotiris!129

Re: Εισηγήσεις για όπλο 2500-2800 γρ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

θεωριες !
στο φρρρρ ο ενας εν κατω στο φρρφρρφρφρρρφρρφρρ εν ο δευτερος κατω ... μετα τες 2 χαρτουτσιες αν εχει και αργοπορημενους και ακουσεις φρφρρρφρρρρ τοτε εν να πεσει και τριτος!
Σωτηρης Κ... ποιο γριγορος και απο την σκια του :lol: !!!
πατε καλα ρε ποια δευτερολεπτα και πιο να επιλεξεις σκανδαλη μας λαλειτε δαμε :lol: !!!!
εν ξερω για εσας αλλα και στα μονοσκανδαλα 1 κουμπουι ειναι να αλαξεις καννη ακριβος στον αντιχειρα του χεριου που κρατα το κοντακι/σκανδαλη αρα παλε κατι κλασματα δευτερολεπτου ειναι παλε να αλαξεις σκανδαλη αλλα σχεδον ποτε κανενας δεν το κανει :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”