Τσοκς...

635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από 635marios »

φιλε κυριακο, καποτε αγορασα και εγω ενα τετοιο οπλο και στο βιβλιο οδηγιων το οποιο ηταν στα ρωσικα και μου το μεταφρασε καποιοσ φιλοσ ελεγε να χρισημοποιουμε μονο φυσσιγκια με ταπα γιατι διαφορετικα δεν δουλευει το τσιοκ του 32γραμμαρια και πανω.
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από Costas_ »

kypros έγραψε:παν μετρον αριστον. προσωπικη μου αποπση ειναι οτι το μθστικο ειδικα στη τζηκλα ειναι να εχεις ψηλα ποσοστα με τα σιγουρα πουλια μεχρι τα 30 μετρα και να μην πολισκοτιζεσε με τισ 40αρεσ που ετσι και αλλιος ακομα και αν πεσουν θα ειναι πιθανον χαμενες. ενα 4-3 ειναι πολι καλο τσιοκ για γενικη χριση. παντα φυσικα εξαρτατε και απο το τοπο και απο τον σκοπευτη.

συμφωνώ απόλυτα με τον Κύπρο - εν κριμα τα πουλια!! Ατε να παίξεις 1-2 για την ψυχολογία σου αλλά αφού τα παραπάνω εν τα βρίσκεις.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από kypros »

και κατι ακομα που λιγοι κυνηγοι γνωριζουν αλλα ειναι σημαντικοσ παραγοντας ειναι οτι ενα τσιοκ δεν σιμπεριφερεται το ιδιο το χειμωνα και το καλοκαιρι.

θα δειτε αν παρατειρισετε οτι με ενα τσιοκ 5* για παραδειγμα το καλοκαιρι χτυπα περισσοτερο απο οτι το ιδιο τσιοκ το χειμωνα. τουσ χειμωνιατικεσ μηνεσ οι κατανομεσ εχουν την ταση να ανοιγουν-χαλουν πιο γρηγορα. μπορειτε να το δειτε και σε ενα χαρτονι με το ιδιο φισσιγιο ριχνοντασ αυγουστο και γενναρι για παραδειγμα.

γιαυτο το χειμωνα κατα κανονα πρεπει να χρισιμοποιουμε ενα τσιοκ ποιο κλειστο απο οτι το καλοκαιρι.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Κοπελια καλησπερα , αν ξερει κανενας μπορει σε μια καννη με σταθερο τσοκ 5 να γινει προσαρμογη απο καποιο οπλουργο στην κυπρο και να μπει τσοκ βιδωτο ? το οπλο ειναι 5-3 και θελω να το κανω 4-3.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Δεν ξερω αν υπαρχει οπλουργος στην Κυπρο που μπορει να το καμει..κι αν θα το καμει καλα. Επισης ειμαι κατα αυτων των δραματικων αλλαγων σε οπλο. Θα σου ελαλουν μια αλλη λυση. Να βαλεις συγκεντρωτικα φυσιγγια μεσα στο 5 τσοκ. Π.χ. nobel sport φυσιγγια με αποσπωμενο πατο το 5 τσοκ ανετα θα το καμει 4!

Τωρα αν θες να το αλλαξεις να μας διαφωτισουν καποιοι που καταλαβουν παραπανω...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

ΚΥΡΙΑΚΟΣ έγραψε:Κοπελια καλησπερα , αν ξερει κανενας μπορει σε μια καννη με σταθερο τσοκ 5 να γινει προσαρμογη απο καποιο οπλουργο στην κυπρο και να μπει τσοκ βιδωτο ? το οπλο ειναι 5-3 και θελω να το κανω 4-3.
ΣΤΑΜΑΤΑ !!!!!!!! ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΝΝΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ . Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ 4 ΜΕ ΤΟ 5 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ . ΜΗΝ ΑΚΟΥΕΙΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΥ . ΠΡΟΤΙΜΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΕ ΠΙΟ ΣΦΙΚΤΟ ΠΙΣΤΟΝΙ, ΠΕΣΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΑΙ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΟ, ΑΝΕΒΑ ΚΑΙ 2 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΤΟ ΟΠΛΟ . ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ . ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ . ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΑ ΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΖΗΜΙΑ . ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΚΑΝΝΗΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΛΛΗ ΤΗΣ ΚΑΝΝΗΣ ΜΕ ΤΣΟΚΑΚΙ .
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ . ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΙ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ???
ΦΙΛΙΚΑ LOUIS
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
spidis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2011, 20:28

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από spidis »

ΜΗΝ ΚΑΜΕΙΣ ΕΤΣΙ ΠΕΙΡΑΜΑ ΦΙΛΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΣΟΚ ΚΑΝΝΗ ΕΝ ΚΡΙΜΑ ΤΟ ΟΠΛΟ. ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΚΑΜΑ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ 25 ΧΡΟΝΩΝ 28" LAURONA MOY ΤΣΕ ΕΦΚΙΚΕ ΜΟΥ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΓΝΩΣΤΟΣ ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ ΣΤΗΝ ΛΣΙΑ ΕΚΑΜΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΩ ΚΑΝΝΗ ΠΟΥ ΠΟΛΙΤΣΙΟΚ ΣΕ BELLCHOKE. ΕΣΙΗ ΠΟΥ ΤΟΤΕ ΕΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ ΣΤΟΝ ΠΕΡΤΙΚΟ. ΑΡΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ, ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΙΝΕ ΔΙΠΛΟΣΚΑΝΔΑΛΟ ΤΖΕ ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟΥ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ, ΚΑΝΝΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΓΙΑ ΦΕΡΜΑ ΠΟΥ ΕΝ ΤΗΣ ΓΛΙΤΩΝΗ ΤΙΠΟΤΕ, ΤΖΑΙ ΚΑΝΝΗ ΣΤΕΝΗ ΓΙΑ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ, ΠΕΖΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΙΚΩΝΟΥΝΤΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΙΛΙ. ΤΑΠΗΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΠΑΝΤΑ.
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από Marinos »

spidis έγραψε:ΜΗΝ ΚΑΜΕΙΣ ΕΤΣΙ ΠΕΙΡΑΜΑ ΦΙΛΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΣΟΚ ΚΑΝΝΗ ΕΝ ΚΡΙΜΑ ΤΟ ΟΠΛΟ. ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΚΑΜΑ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ 25 ΧΡΟΝΩΝ 28" LAURONA MOY ΤΣΕ ΕΦΚΙΚΕ ΜΟΥ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΓΝΩΣΤΟΣ ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ ΣΤΗΝ ΛΣΙΑ ΕΚΑΜΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΩ ΚΑΝΝΗ ΠΟΥ ΠΟΛΙΤΣΙΟΚ ΣΕ BELLCHOKE. ΕΣΙΗ ΠΟΥ ΤΟΤΕ ΕΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ ΣΤΟΝ ΠΕΡΤΙΚΟ. ΑΡΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ, ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΙΝΕ ΔΙΠΛΟΣΚΑΝΔΑΛΟ ΤΖΕ ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟΥ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ, ΚΑΝΝΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΓΙΑ ΦΕΡΜΑ ΠΟΥ ΕΝ ΤΗΣ ΓΛΙΤΩΝΗ ΤΙΠΟΤΕ, ΤΖΑΙ ΚΑΝΝΗ ΣΤΕΝΗ ΓΙΑ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ, ΠΕΖΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΙΚΩΝΟΥΝΤΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΙΛΙ. ΤΑΠΗΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΠΑΝΤΑ.
Δηλαδή να το κάμει !?!?!? :lol: :lol: :lol:
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
Άβαταρ μέλους
vas.vas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 14 Οκτ 2010, 07:12
Τοποθεσία: ΑΓΛΑΝΤΖΙΑ , ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από vas.vas »

Marinos έγραψε:
spidis έγραψε:ΜΗΝ ΚΑΜΕΙΣ ΕΤΣΙ ΠΕΙΡΑΜΑ ΦΙΛΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΣΟΚ ΚΑΝΝΗ ΕΝ ΚΡΙΜΑ ΤΟ ΟΠΛΟ. ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΚΑΜΑ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ 25 ΧΡΟΝΩΝ 28" LAURONA MOY ΤΣΕ ΕΦΚΙΚΕ ΜΟΥ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΓΝΩΣΤΟΣ ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ ΣΤΗΝ ΛΣΙΑ ΕΚΑΜΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΩ ΚΑΝΝΗ ΠΟΥ ΠΟΛΙΤΣΙΟΚ ΣΕ BELLCHOKE. ΕΣΙΗ ΠΟΥ ΤΟΤΕ ΕΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ ΣΤΟΝ ΠΕΡΤΙΚΟ. ΑΡΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ, ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΙΝΕ ΔΙΠΛΟΣΚΑΝΔΑΛΟ ΤΖΕ ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟΥ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ, ΚΑΝΝΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΓΙΑ ΦΕΡΜΑ ΠΟΥ ΕΝ ΤΗΣ ΓΛΙΤΩΝΗ ΤΙΠΟΤΕ, ΤΖΑΙ ΚΑΝΝΗ ΣΤΕΝΗ ΓΙΑ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ, ΠΕΖΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΙΚΩΝΟΥΝΤΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΙΛΙ. ΤΑΠΗΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΠΑΝΤΑ.
Δηλαδή να το κάμει !?!?!? :lol: :lol: :lol:
φίλε κάμε το και αν δεν πετύχει κόψε της κάννες τζιε ξαναδοκίμασε.
Ο γνωστός οπλουργός της Λευκωσίας κόφκει τες κάννες
όπως τα μαρούλια....

Ας σοβαρευτούμε.... φίλε αστο όπλο σου όπως είναι τζιε
εβρε την σωστή χαρτούτσια , εν πιο ευκολο.

Πάλε αν δεν πετύχει άλλαξε το όπλο παρά να πειράξεις
τις κάννες.... Η γνώμη μου φυσικά φίλε
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από virtualgreek »

LOUIS SETTER έγραψε:
ΚΥΡΙΑΚΟΣ έγραψε:Κοπελια καλησπερα , αν ξερει κανενας μπορει σε μια καννη με σταθερο τσοκ 5 να γινει προσαρμογη απο καποιο οπλουργο στην κυπρο και να μπει τσοκ βιδωτο ? το οπλο ειναι 5-3 και θελω να το κανω 4-3.
ΣΤΑΜΑΤΑ !!!!!!!! ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΝΝΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ . Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ 4 ΜΕ ΤΟ 5 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ . ΜΗΝ ΑΚΟΥΕΙΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΥ . ΠΡΟΤΙΜΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΕ ΠΙΟ ΣΦΙΚΤΟ ΠΙΣΤΟΝΙ, ΠΕΣΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΑΙ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΟ, ΑΝΕΒΑ ΚΑΙ 2 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΤΟ ΟΠΛΟ . ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ . ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ . ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΑ ΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΖΗΜΙΑ . ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΚΑΝΝΗΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΛΛΗ ΤΗΣ ΚΑΝΝΗΣ ΜΕ ΤΣΟΚΑΚΙ .
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ . ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΙ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ???
ΦΙΛΙΚΑ LOUIS

Παιδιά επιτρέψτε μου να συμφωνήσω με τον Χάρη. Έχει αναφέρει την σωστή φόρμουλα. Πιο σφηκτό φυσίγγιο η/και ένα νούμερο σκαι πιο χοντρό σε συνδιασμό με 2 γραμμάρια περισσότερα σκάγια για να σου καλύψει τα κενά.

Εάν επιμένετε να μετατρέψετε ένα όπλο με σταθερά τσοκάκια η καλύτερη λύση είναι να σταλεί στον Nigel Teague στο Ηνωμένο Βασίλειο και θα γίνει άψογη δουλεία. Υπάρχει αντιπρόσωπος στην Κύπρο που έχει εξαιρετικές διασυνδέσεις με τον Teague και φροντίζει για την αποστολή των καννών.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”