Τσοκς...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Τσοκς...

Δημοσίευση από Phinix »

IIIII = SKEET for close range targets, out to around 25/30 yards.

IIII = IMPROVED CYLINDER OR 1/4 CHOKE for targets out to about 40ish yds.

III = MODIFIED OR HALF CHOKE, for targets out to about 50/60 yds.

II = IMPROVED MODIFIED OR 3/4 CHOKE, for targets out to around 60/70ish yds.

I = FULL CHOKE. For targets out to 70/80ish yds face on or 60/65ish yds.



Εάν ο πιο πάνω πίνακας ισχύει, τότε, το 5 - 4 ακούετε το πιο λογικό έννεν;

Και λόγο του είδους κυνηγίου που έχουμε στη Κύπρο ο στόχος σε μέσο ορό είναι από 25 έως 40 περίπου μέτρα ΜΑΧ.

Εγώ έχω 4 - 3 και συνήθως ο πρώτη μου είναι διασποράς.

Σηκώνει μελέτη.


:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από o kalamaras »

Δεν ισχύει ο πινακας αυτός φίλε μου. Περίεργο, που τον βρήκες? Το βεληνεκές του όπλου με φουλ είναι 45γιαρδες μαξιμουμ.
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από Phinix »

Έλα ρε φίλε.

Ο πίνακας είναι από ένα φόρουμ Αγγλικό.

Και όταν έκανα πιο σχολαστική ερεύνα, οι άλλοι πίνακες που ίβρα είναι περίπου οι ίδιοι

Εσύ έχεις κάπιον άλλο.
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από 635marios »

Μεν μετεφραζεισ τα yarts οτι εν μετρα. Βαλε ενα πινακα ενα χαρτονι 76 εκατοστα στα 40 μετρα και πυροβολα με ενα φισσιγκιο 32 γρ με το 5 τσιοκ και ν 6 σκαι και δε την κατανομη θα απαγοητευτησ .το 5 τσιοκ ειναι για πολυ κοντα γυρω στα δεκαπεντε μετρα εκτοσ και αν πεζεισ πολλα γραμμαρια για να μεγαλοσεισ το βελεινεκεσ σου .οι παραπανω στην κυπρο παιζουν πολλα γραμμαρια σκαγια διοτι χρησιμοποιουν πολυ ανοικτα τσιοκ .εγω ειμαι εναντιον των ανοικτων τσιοκ .μονον σε ορισμενεσ περιπτωσεισ στο πολυ πυκνο και στο κυνηγι των ορτικιων βαζω πανω που το 3 τσιοκ και δεν εχω κανενα προβλημα .φυσικα κυνηγω με χαμηλα γραμμαρια σχεδον παντα και με πιο χοντρο σκαι Εδω ειναι που υπερτερα το κλειστο τσιοκ .Την τζικλα για παραδιγμα τη κυνηγω με 8 και 9 σκαι παντα . Ν α σασ πω ενα παραδειγμα .Σεικωνετε μια τζικλα σαν περπατω που τα 20 μετρα μπροστα μου μεχρι να επομισω να σκοπευσω και να πιροβολισω φτανει τα 25-27 μετρα εξαρτατε που τον τοπο και αν την ξανα συκοσα πριν ,αν δεν την πετυχω με την πρωτη ερεξε τα τριαντα μετρα και πολλεσ φορεσ τα 35 μετρα .Πρωτα θα παιξω με το τρια τσιοκ και μετα με το ενα η με το 4 τσιοκ και μετα με το δυο τουλαχιστον .εν νομιζω μια βολη με τρια τσιοκ στα 25 μετρα και μια βολη στα 35 μετρα με ενα τσιοκ οτι ειναι υπερβολη .υπερβολη πειστευω εινια να επαιζα με 5 τσιοκ και 4 τσιοκ . και ακομει πιο υπερβολη να παιζω 10 -12 ν σκαι .φυσικα αν χρισειμοποιησω τα ιδεια τσιοκ σε πυκνα και κοντυνεσ αποστασεισ δεν θα ειχα και τα ειδια αποτελεσματα .τεσσερα τρια τσιοκ θα ηταν καλυτερα . φυσικα μπορει να συκοθει και που τα δεκα δεκαπεντε μετρα και να την πυροβολισω στα εικοσι με το τρια τσιοκ παλε δεν ειναι υπερβολη .φυσικα τουτα τα λεω για περπατιτο κυνηγι σε ανοικτουσ τοπουσ και οχι σε πυκνο .τελευταια χρονια ακουσα οτι ορισμενοι παιζουν και35γραμμαρια στα απογευματινα περασματα με τσιοκ 5 -4 αρκετοι μαλιστα οταν τα πουλια πετουν ψυλα .εγω τοτε ριχνω 24 γρ με το 3 -1 τσιοκ και νουμερο 8 και ειμαι πολυ ευχαριστιμενοσ .Ασε που το 10 -12 σκαι ειναι πολυ ιδιοτροπο οταν φυσα και δεν σκοτωνει σε μεγαλεσ αποστασεισ και αρχιζουν τα παραπονα εν εκοφκε η χαρτουτσια αλλαξαν τα παρουδια και ουτο καθε ξεισ .οι παραπανω που παιζουν 10 -12 σκαι και πολλα ανοικτα τσιοκ παραπονιουντε για τεσ χαρτουτσιεσ συνεχεια εν βρισκουν ακρη
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από Costas_ »

Χωρίς να συμφωνώ ή να διαφωνώ με τον πίνακα, απλά πληροφοριακά οι γιάρδες είναι πιο μεγάλες απο τα μέτρα.
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από LAGOS »

Συνάδελφε Costas επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Η υάρδα είναι 0.9144 μέτρα. Είναι λίγο πιο μικρή απο το μέτρο.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από Costas_ »

Έχεις δίκαιο - τα μπερδεψα!! Απολογούμαι!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από kypros »

παν μετρον αριστον. προσωπικη μου αποπση ειναι οτι το μθστικο ειδικα στη τζηκλα ειναι να εχεις ψηλα ποσοστα με τα σιγουρα πουλια μεχρι τα 30 μετρα και να μην πολισκοτιζεσε με τισ 40αρεσ που ετσι και αλλιος ακομα και αν πεσουν θα ειναι πιθανον χαμενες. ενα 4-3 ειναι πολι καλο τσιοκ για γενικη χριση. παντα φυσικα εξαρτατε και απο το τοπο και απο τον σκοπευτη.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από miky55 »

εγω εχω 5-3 τσιοκ και η πρωτη μου χαρτουτσια ειναι διασπορας 6 νουμ.η σκητ 9 νουμ.επειδη κυνηγω φραγκολινες θελω γρηγορη και ανοιχτη χαρτουτσια.ετυχε ομως πολλες φορες να κτυπησω λαγο με σκητ σε κανονικες αποστασεις σεκκο.
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: Τσοκς...

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Ε κοπελια για ουλλα τα τσοκ ακουσαμε και ενα περιπου εχουμε μιαν αποψη σχεδον ουλλοι μας την ιδια , για το bellchok δεν μας ειπε κανενας την γνωμη του !!!
Εχω ενα fabarm με την πατεντα του μπελλτσοκ και στες 2 καννες το πηρα για το γερο μου ομως δεν το κυνηγω .
Αν εχει κανενα που γνωριζει ασ μας πει τι φυσιγγια τραβουν καλυτερα για να δουλεψει το τσοκαρισμα τους , με πιστονακι η με ταππα ?? και τι διασπορα κανει ενα τετιο τσοκ ?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”