TOZ 34EP

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

TOZ 34EP

Δημοσίευση από πανικος »

χθες αγορρασα ενα οπλο toz 34ep καβαλλουρι ωραιο οπλο με ωραια σκαλισματα σε εργοστασιακη κατασταση .το οπλο ομως δεν μου καθεται ειναι πολυ κοντο και δεν βλεπω ριγα σχεδον καθολου.το αγορασα ομωσ γιατι παντα μου αρεσε το οπλο αυτο και ετσι και αλιωσ εχω αλλα οπλα που κυνηγω.θα ηθελα ομως να το φερω στα μετρα μου χωρισ να το αλλοιωσω ειναι κριμα τοσο χρονων οπλο.
σκεφτηκα να προσθεσω ξυλο με πελμα γιατι οπως το ειδα ισωσ να χρειαζεται 5-6 εκατοστα.αν καποιος εχει καπια ιδεα δεχτη και ακομα που μπορω να βρω ξυλο και σιγα σιγα να το τριψω και να το προσθεσω μονοσ μου.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: TOZ 34EP

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

ΦΙΛΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ. ΠΑΡΕ ΜΕ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΞΥΛΟΥ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣΤΑΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ PITCH ΣΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΠΕΛΜΑΤΟΣ ΣΤΟ FINISH. ΠΑΡΕ ΜΕ ΕΝΑ ΤΗΛ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: TOZ 34EP

Δημοσίευση από Athos 1978 »

πανικος έγραψε:χθες αγορρασα ενα οπλο toz 34ep καβαλλουρι ωραιο οπλο με ωραια σκαλισματα σε εργοστασιακη κατασταση .το οπλο ομως δεν μου καθεται ειναι πολυ κοντο και δεν βλεπω ριγα σχεδον καθολου.το αγορασα ομωσ γιατι παντα μου αρεσε το οπλο αυτο και ετσι και αλιωσ εχω αλλα οπλα που κυνηγω.θα ηθελα ομως να το φερω στα μετρα μου χωρισ να το αλλοιωσω ειναι κριμα τοσο χρονων οπλο.
σκεφτηκα να προσθεσω ξυλο με πελμα γιατι οπως το ειδα ισωσ να χρειαζεται 5-6 εκατοστα.αν καποιος εχει καπια ιδεα δεχτη και ακομα που μπορω να βρω ξυλο και σιγα σιγα να το τριψω και να το προσθεσω μονοσ μου.
Φιλε Πανικο οτι ειναι κοντο σου το καταλαβενω ,το παραξενο οτι δεν βλεπης ριγα με τοσο κοντο οπλο οπου το κεφαλι σου καθετε αρκετα πιο μπροστα στο κοντακι , οταν το μακρινης 5-6 εκατοστα θα χαμιλοση ακομα περισοτερο

Φιλικα Αθως
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: TOZ 34EP

Δημοσίευση από virtualgreek »

Φίλε Πανικο,

θα χρειαστείς περισσότερο από ένα πέλμα. Και εξηγούμαι.
Αυτή την στιγμή, όπως μας έχεις γράψει, δεν βλέπεις σχεδόν καθόλου ρήγα. Αυτό σημαίνει ότι το κοντάκι είναι χαμηλό.

Σε κάποιο σημείο Χ ακουμπά το μάγουλό σου πάνω στο κοντάκι. (Drop at cheek). Κράτα το αυτό για λίγα λεπτά.

Επίσης γράφεις ότι το κοντάκι είναι κοντό και ότι θέλεις να το επιμηκύνεις. Εάν υποθέσουμε ότι όντως είναι κοντό και ότι όντως προχώρησες με την επιμήκυνηση του κοντακιού προσθέτοντας πχ. 3 εκ. τότε το σημείο Χ όπου έρχεται σε επαφή το μάγουλό σου με την ράχη του κοντακιού, λογικά θα πάει 3 εκ πιο πίσω.

Και με την κλίση προς τα κάτω που έχουν τα πλείστα κοντάκια αυτό σημαίνει ότι η σχέση ματιού και σκοπευτηκής ρήγας θα αλλοιωθεί. Με απλά λόγια τώρα το κοντάκι θα χαμηλώσει ακόμη περισσότερο, κατά 1-2 χιλιοστά περίπου, και δεν θα βλέπεις καθόλου ρήγα.

Οπόταν δεν είναι τόσο απλό αυτό που προσπαθείς να κάνεις. Η σωστή λύση είναι να αυξήσεις το μήκος του κοντακιού, αλλά και το ύψος της ράχης του κοντακιού.

Καλή σας μέρα
Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: TOZ 34EP

Δημοσίευση από LAGOS »

virtualgreek έγραψε:Φίλε Πανικο,

θα χρειαστείς περισσότερο από ένα πέλμα. Και εξηγούμαι.
Αυτή την στιγμή, όπως μας έχεις γράψει, δεν βλέπεις σχεδόν καθόλου ρήγα. Αυτό σημαίνει ότι το κοντάκι είναι χαμηλό.

Σε κάποιο σημείο Χ ακουμπά το μάγουλό σου πάνω στο κοντάκι. (Drop at cheek). Κράτα το αυτό για λίγα λεπτά.

Επίσης γράφεις ότι το κοντάκι είναι κοντό και ότι θέλεις να το επιμηκύνεις. Εάν υποθέσουμε ότι όντως είναι κοντό και ότι όντως προχώρησες με την επιμήκυνηση του κοντακιού προσθέτοντας πχ. 3 εκ. τότε το σημείο Χ όπου έρχεται σε επαφή το μάγουλό σου με την ράχη του κοντακιού, λογικά θα πάει 3 εκ πιο πίσω.

Και με την κλίση προς τα κάτω που έχουν τα πλείστα κοντάκια αυτό σημαίνει ότι η σχέση ματιού και σκοπευτηκής ρήγας θα αλλοιωθεί. Με απλά λόγια τώρα το κοντάκι θα χαμηλώσει ακόμη περισσότερο, κατά 1-2 χιλιοστά περίπου, και δεν θα βλέπεις καθόλου ρήγα.

Οπόταν δεν είναι τόσο απλό αυτό που προσπαθείς να κάνεις. Η σωστή λύση είναι να αυξήσεις το μήκος του κοντακιού, αλλά και το ύψος της ράχης του κοντακιού.

Καλή σας μέρα
Σ. Μακρής

+1000
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: TOZ 34EP

Δημοσίευση από πανικος »

virtualgreek έγραψε:Φίλε Πανικο,

θα χρειαστείς περισσότερο από ένα πέλμα. Και εξηγούμαι.
Αυτή την στιγμή, όπως μας έχεις γράψει, δεν βλέπεις σχεδόν καθόλου ρήγα. Αυτό σημαίνει ότι το κοντάκι είναι χαμηλό.

Σε κάποιο σημείο Χ ακουμπά το μάγουλό σου πάνω στο κοντάκι. (Drop at cheek). Κράτα το αυτό για λίγα λεπτά.

Επίσης γράφεις ότι το κοντάκι είναι κοντό και ότι θέλεις να το επιμηκύνεις. Εάν υποθέσουμε ότι όντως είναι κοντό και ότι όντως προχώρησες με την επιμήκυνηση του κοντακιού προσθέτοντας πχ. 3 εκ. τότε το σημείο Χ όπου έρχεται σε επαφή το μάγουλό σου με την ράχη του κοντακιού, λογικά θα πάει 3 εκ πιο πίσω.

Και με την κλίση προς τα κάτω που έχουν τα πλείστα κοντάκια αυτό σημαίνει ότι η σχέση ματιού και σκοπευτηκής ρήγας θα αλλοιωθεί. Με απλά λόγια τώρα το κοντάκι θα χαμηλώσει ακόμη περισσότερο, κατά 1-2 χιλιοστά περίπου, και δεν θα βλέπεις καθόλου ρήγα.

Οπόταν δεν είναι τόσο απλό αυτό που προσπαθείς να κάνεις. Η σωστή λύση είναι να αυξήσεις το μήκος του κοντακιού, αλλά και το ύψος της ράχης του κοντακιού.

Καλή σας μέρα
Σ. Μακρής
ακομα δεν αρχισα για αυτο εγραψα για να ακουσο τισ γνωμες και αλλων.αυτο που λεσ ειναι πολυ λογικο .με την επιμυκηνση θα προσπαθησω να δωσω και υψος στην ραχη,αλλα αν το υψος τεριαζει στο υφισταμενο κοντακι πως θα γινει αυτο?
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: TOZ 34EP

Δημοσίευση από πανικος »

to oplo eine ayto
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: TOZ 34EP

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Ευκολα και γρηγορα . Beretta Shotgun Gel-tek Comb Raiser
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: TOZ 34EP

Δημοσίευση από LAGOS »

Φίλε λογικά το ύψος θα πρέπει να προστεθεί στο υφιστάμενο κοντάκκι και όχι στην προέκταση που θα προσθέσεις μιάς και το μάγουλο μας δεν ακουμπά στα τελευταία 4-5 εκατοστά του κοντακκιού. Σε αυτή την περίπτωση εξαρτάτε απο το ύψος που θα πρέπει να προσθέσεις. Υπάρχουν κάποια pads που μπορέις να βάλεις (αρκετά αντιαισθητικά κατα την γνώμη μου) και μπορείς να αλλάξεις και την κλίση στο πέλμα του κοντακκιού( το οποίο μπορεί να προκαλέσει άλλα προβλήματα). Στην περίπτωση σου όμως απο ότι κατάλαβα θα χρειαστείς αρκετό ύψος όποταν ίσως αυτα τα 2 να μην είναι αρκετά.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: TOZ 34EP

Δημοσίευση από virtualgreek »

Athos 1978 έγραψε:Ευκολα και γρηγορα . Beretta Shotgun Gel-tek Comb Raiser
Καλή η σκέψη σου αλλά με παρενέργειες.

Εάν χρησιμοποιήσει το πιο λεπτό Gel-Tek comb raiser το οποίο είναι 3χιλ πάχος, θα ψηλώσει μεν το κοντάκι 3χιλ αλλά θα πετάξει και το μάγουλο 3χιλ αριστερά (εάν είναι δεξιοχέρας).

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”