ΑΕΡΟΒΟΛΑ PCP VS ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

ΑΕΡΟΒΟΛΑ PCP VS ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Laurona »

Καλημερα
Θα ηθελα την αποψη των φιλων σχετικα με το ποιο πανω θεμα.

Εαν ΣΗΜΕΡΑ αποφαιζατε να αγοραζατε αεροβολο, τι θα προτιμουσατε απο τα δυο.

Τονιζω το σημερα για τους εξης λογους.

1. Κριση - διαφορα τιμης
2. Ευκαιριες - προσφορες
3. Χρηση ως σκοποβολη και για καταπολεμηση επιβλαβων. Οχι για κυνηγι!!! Δεν ειμαστε Αγγλια.
4. Αυτονομια - ελλειψη χρονου.Με το ελατηριο ριχνεις μια μια σφαιρα, με το pcp πολλες και γρηγορα ΑΛΛΑ το ενα ειναι εκει στες 3 φορες το χρονο που θα σου ερτει να το πιασεις, ενω το αλλο τρεχα γυρευε μπουκαλες, αναγομωσεις, κλπ. θελει να χεις και ωρες να το βουρας για να παιξεις 15 λεπτα μαζι του.
5. τεχνολογια
6. Ευκολια συντηρησης, - ΚΑΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ του ελατηριου σε σχεση με το pcp

Με βαση τα πιο πανω, θα ηθελα την γνωμη σας, ειδικα απο κατοχους που εχουν pcp.
Aξιζουν τοσα λεφτα που χρειαζεται? Στις 30 σφαιρες εχουν αδειασει και θες γεμισμα.

Ειναι τοση η διαφορα στην ευχαριστηση που να αξιζουν τα καταναλωση του ελαχιστου μας χρονου και του επιπλεων χρηματος?

Προσωπικα δεν ειχα ποτε δικο μου αεροβολο, πλην ενος που εχεΙ ο πατερας μου.

Εγω παω για ενα weirach 97 k , απλο, ελατηριου, σε προσφορα, δοκιμασμενο και με χωρις ενα αρνητικο απο μια ερευνα που εκανα .

Αλλα εαν αξιζει μπορω να περιμενω και αλλο ωστε να μπορεσω να πιασω καποια στιγμη pcp.

AΞΙΖΕΙ ΟΜΩΣ???
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ PCP VS ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ

Δημοσίευση από KINIGOSS »

Φιλε μου εμενα η γνωμη μου ειναι να πιασεις ενα weihrauch με σουστα .Θα το εχεις να ποσκολιεσε και ολα καλα.Αφου οπως ειπες και εσυ δεν ειμαστε αγγλια.Εγω αυτα τα νεα με οξυγωνα και ιστοριες δεν τα συμπαθω καθολου γιατι μου θιμηζουν λαθροθηρια και κρεατοσυλλογη (ασχετος αν εχει ατομα ευσηνηδητα που τα εχουν για hobbie εχει πολλους επητηδιους ομως που καθαριζουν τα παντα με αυτα :evil: )
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ PCP VS ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ

Δημοσίευση από marinos.a »

Φίλε μου καλέ,

Αρχίζοντας θα σου πω ότι δεν είμαι καθόλου αρνητικός έναντι στα όπλα ελατήριου και θα σου πω επίσης ότι το hw97k που σκέπτεσαι μαζί με το airarms TX200 είναι τα καλύτερα εργοστασιακά αεροβόλα ελατήριου.
Ξεκινώ με τις ερωτήσεις σου μια προς μια:

1. Κρίση - διαφορά τιμής -> Ναι, η διαφορά στην τιμή είναι αρκετή. Υπολόγιζε ότι για να πάρεις ένα PCP χρειάζεσαι από 500 ευρώ και πάνω για το όπλο. Δίοπτρα θα βάλεις ότι τύπο και να πάρεις και καμιά 200ια για μπουκάλα την οποία μπορείς να βρεις μεταχειρισμένη η σε πακέτο μαζί με κάποιο όπλο

2. Ευκαιρίες – προσφορές -> Ναι, είναι καλός καιρός να βρεις. Υπάρχουν ευκαιρίες. Θέλει λίγη υπομονή

3. Χρήση ως σκοποβολή και για καταπολέμηση επιβλαβών. Όχι για κυνήγι!!! Δεν είμαστε Αγγλία. -> ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ όχι για κυνήγι. Για τα υπόλοιπα κάνουν και τα δυο το ένα με 100 και το με 1000

4. Αυτονομία - έλλειψη χρόνου. Με το ελατήριο ρίχνεις μια σφαίρα, με το pcp πολλές και γρήγορα ΑΛΛΑ το ένα είναι εκεί στις 3 φορες το χρονο που θα σου ερτει να το πιασεις, ενω το αλλο τρεχα γυρευε μπουκαλες, αναγομωσεις, κλπ. θελει να χεις και ωρες να το βουρας για να παιξεις 15 λεπτα μαζι του. -> Όταν έχεις PCP η μια σφαίρα της σούστας γίνονται 100. Άμα πάρεις PCP ΔΕΝ θα το έχεις ακουμπημένο πίστεψε με. Αναφορικά με τις αναγομώσεις κτλ δεν θα σου μιλήσω θεωρητικά, θα σου πω το δικό μου παράδειγμα. Έχω ένα όπλο που ρίχνει σε full power περίπου 150 σφαιρίδια ανά γέμισμα. Και έχω μια μπουκάλα 7 λίτρων 300ων bar που μου το γεμίζει 24 φορές μέχρι η πίεση της να πέσει στα 193 bar. Κάθε φορά που πάω για γέμισμα έχω ρίξει 3,5 χιλιάδες σφαιρίδια.
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc ... HFhb2JoRGc


5. τεχνολογία -> ΑΚΡΙΒΩΣ :) . Αθόρυβο, χωρίς κλότσημα, ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να σκοπεύσεις, ακριβέστατο. Θέλεις και άλλα

6. Ευκολία συντήρησης, - ΚΑΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ του ελατήριου σε σχέση με το pcp. -> Εκτός από κανένα o-ring που μπορεί να θέλει ένα PCP δεν χεριάζετε καθόλου συντήρηση περάν του κανονικού.

Ένα PCP έχει πάμπολλα πλεονεκτήματα ένατη του ελατήριου. Ξυπνώ την αφκη, πάω στην κουζίνα για καφέ. Κρα κρα, ανοίγω παράθυρο τραβώ τη σκανδάλη πιττττ και βουναρι ο κορονος. Το δε κυνήγι τον τρωκτικών είναι ασύγκριτο.

Αξίζουν τόσα λεφτά που χρειάζεται? Αξίζουν όσα αξίζουν τα λεφτά που τρώμε σε οποιαδήποτε μας κ@βλ@.
Αξίζουν τα λεφτά της βάρκας?
Αξίζουν τα λεφτά του σουπερ διπλοκαμπινου?
Αξίζουν τα λεφτά του Beretta?


Είναι τόση η διαφορά στην ευχαριστηση που να αξιζουν τα καταναλωση του ελαχιστου μας χρονου και του επιπλεων χρηματος? NAI, NAI, NAI

Εν κατακλείδι μαη φρεντ, το PCP αεροβόλο είναι ένα πολύ ωραίο αλλά ακριβό παιγνίδι. Αν γουστάρεις ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΑΤΑΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ το παίρνεις αλλιώς και η σούστα μια χαρά είναι.
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ PCP VS ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Ξυπνώ την αφκη, πάω στην κουζίνα για καφέ. Κρα κρα, ανοίγω παράθυρο τραβώ τη σκανδάλη πιττττ και βουναρι ο κορονος. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: εφιρες με ρε Μαρινο .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athos 1978 την 05 Ιουν 2012, 11:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ PCP VS ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ

Δημοσίευση από marinos.a »

KINIGOSS έγραψε:Φιλε μου εμενα η γνωμη μου ειναι να πιασεις ενα weihrauch με σουστα .Θα το εχεις να ποσκολιεσε και ολα καλα.Αφου οπως ειπες και εσυ δεν ειμαστε αγγλια.Εγω αυτα τα νεα με οξυγωνα και ιστοριες δεν τα συμπαθω καθολου γιατι μου θιμηζουν λαθροθηρια και κρεατοσυλλογη (ασχετος αν εχει ατομα ευσηνηδητα που τα εχουν για hobbie εχει πολλους επητηδιους ομως που καθαριζουν τα παντα με αυτα :evil: )

συνάδελφε, ετσι τσουβαλιάζεις ολους τους αεροβολιστες όπως μασ τσουβαλιάζουν 'οι άλλοι' εμάς τους κυνηγούς.
Το αεροβόλο σαν μέσο δεν προκαλεί παρανομία, είναι σαν το αυτοκίνητο το turbo με το όριο ταχύτητας. Αν δεν του πατήσεις εν το ξεπερνάς :D

υγ: το αναφέρω καθαρά για λογους ασφαλείας οτι μεσα στα αεροβόλα PCP μπαίνει αποκλειστικά και μόνο ατμοσφαιρικός αέρας.

Το συμπιεσμένο οξυγόνο σε συνδυασμό με τα καύσιμα υλικά του όπλου (γρασα, λάδια) ειναι συνδυασμός που σκοτώνει :cry:
Si vis pacem, para bellum
axerkwtis

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ PCP VS ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ

Δημοσίευση από axerkwtis »

φιλοι σας χαιρετω...

χρυσανθε μου στο ερωτημα σου εν να απαντησω με ερωτηση...εσυ ρε φιλε πως θελεις να το χρησιμοποιας?αξιζει για σενα η χρηση του σε σχεση με την τιμη του?ολοι εχουμε ενα αυτοκινητο για τις βολτες μας...καποιοι πιανουν lada samara καποιοι τζιπουθκια διαφορων εταιριων και καποιοι καπριο να ανεμιζει το μαλλι..!!!ο φιλος μαρινος εχει το σκουλουτζι και αρεσκει του καλυφκει τον και το εκαμε..εσυ εχεις το η θελεις να το εχεις?
εχω 2 με σουστα webley&scott αν και οταν τα χρειαστω εν τζιαμε...μειονεχτηματα πλεονεχτηματα εν ψαχνω γιατι αναλογα με την χρηση τους εκεινα μεταβαλοντε...
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ PCP VS ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Laurona »

Μαρινο μου ναι εκαλυψες με οπως και ο Μιχαλης και τα αλλα παιδια. :D

Ο ΛΟΓΟΣ που ρωτησα ειναι ΔΙοτι θα ειναι αποκλειστικα για το κεφι μου.Ενα δωρο να το πουμε.Τα λεφτα που εφυλαξα πιανω το ελατηριου, αλλα οχι το προσυμπιεσμενου.

Εαν ομως αξιζει το αλλο παραπανω, τοτε μπορω περιμενω ακομη οσο χρειαστει και να παισω το αλλο.

Το θεμα ειναι οτι εμενα αμμα με πιασει η πελλαρα 2-3 το χρονο να καμω σκοποβολη.Εν θαα συρω 30 σφαιρουες μπορει να συρω και το μισο κουτι :lol:

Ειχα την εντυπωση οτι μεχρι τις 30 σφαιρες ριχνουν κα ιμετα ξανα γεμισμα.

Αλλα οπως μου αλλεις πρεπει να εχεις και σπιτι μπουκαλα.Αρα 1000-1200 το οπλο + 200 φακος + η μπουκαλα....παει πολλα για να καμνω απλα την κα... καθε τοσο.

Με τοσα λεφτα πιανω 3-4 καθαροαιμα κουταβια, που ειναι η ασυλα μεγαλη μου αγαπη τα σκυλια :lol:

οποταν μαλλον θα πιασω της σουστας, και αμα εν με ικανοποιει, θα πιαινω στον Μαρινο, να παιζω με το δικο του, να μου περνα :lol:

2 φορες το χρονον ρε φιλε, να κερνας καφε και αεροβολο και γω να σου φερνω συκα τζιε χρυσομηλα δεχεσε? :lol:


Ρε φιλε τουτο το κρααα κραα κραα...πρεπει να το καμουμε σλογκαν.Εφυρες με :lol: :lol:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ PCP VS ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ

Δημοσίευση από marinos.a »

φίλε αστεία αστεία έχει 15 μέρες που τους έκατσα πόστα έπαιξα 7 κατσικορονες και 4 κορονους.
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ PCP VS ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Laurona »

Ρε φιλε μα εν και εγελασα επειδη εν σε πιστευκω, εγελασα γιατι ηταν πολλα ομορφη η φαση που περιεγραψες :D

Ηντα ξημερωμα ειδεν ο κορωνος αα, :D
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ PCP VS ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ

Δημοσίευση από vti-chris »

Θα συμφωνήσω με τον Μαρίνο.
Είμαι κάτοχος αεροβόλου με ελατήριο από τα 12 μου.
Το χρησιμοποιώ στο χωριό 4-5 φορές τον χρόνο.
Θέλω μέσα σε τούτες τες φορές να μπορώ να το χαρώ.
Να ρίξω 20-40 σφαιρούες την μια πάνω στην άλλη πριν να με πάρουν είδηση οι κοράζινοι, κ.λ.π της περιοχής.
Με το αεροβόλο ελατηρίου δεν το έχεις αυτό το πράγμα και θα το βαρεθείς πολύ πιο γρήγορα.
Τα PCP με γεμιστήρα είναι όλα τα λεφτά.
Τώρα σε θέμα κόστους αγοράς δεν κατέχω το θέμα αλλά η αλήθεια 1000 για ένα αεροβόλο πάει πολύ.
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”