ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από Athos 1978 »

solon loyka έγραψε:
Athos 1978 έγραψε:Φιλε ασε τες εξυπναδες περι σκοπευτιριου και κυνηγιου και τεκμιριοσε αυτα που εσυ εγραψες
(ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ (ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ)ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ 18.7-18.8 ΚΛΠ.MEIΩΜΕΝΟ ΚΛΩΤΣΗΜΑ+ΕΧΤΡΑ ΒΑΡΟΣ ΣΤΟ ΟΠΛΟ.Γ'ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΑΠΟΡΕΙΣ,ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!! )
Σιγουρα θα σε χεραιτησι το πουλι αν νομιζεις οτι ο λογος που εφαε 1 σκαι ινε ο διευρυμενος αυλος.
ΦΙΛΕ ΑΘΩ....ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΑ ΤΑ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ...(ΛΟΓΟ ΧΡΟΝΟΥ) ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ(ΟΙ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΤΗΣ ΒΛΗΤΙΚΗΣ)ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ.ΟΜΩΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΑΙ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΑΘΡΟ(ΑΠΟ ΟΠΛΟΓΝΩΣΙΑ) ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΕΤΡΟΥ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ, ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΥΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, ΠΟΥ ΕΠΙΠΛΕΩΝ ΘΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΟΥΝ ΕΝ ΟΛΙΓΗΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ, ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ!!!
Φιλε solon ..... δεν καταλαβες το σημιο της διαφονιας μας ,τα γραφομενα του φιλου Πετρου με βρισκουν 1000% συμφονο για τον διευριμενο αυλο ,αλλα ο φιλος πετρος αντιθετα με εσενα δεν εγραψε καπου οτι τα οπλα με διευριμενους αυλους ειναι μονο για σκοπευτηριο και μαλιστα (ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ) , ( ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!! ).
Ο λογος που αντεδρασα απο τα γραφομενα σου ειναι οτι στην ουσια λες οτι οι χιλιαδες κυνηγοι που διαλεξαν και αγορασαν αυτου του ιδους οπλα εκαναν μεγαλο σφαλμα ,και αν το καταλαβει ο κοσμος ακομα καλυτερα.

Φιλικα Αθως
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από Anthimos »

Athos 1978 έγραψε:
solon loyka έγραψε:
Athos 1978 έγραψε:Φιλε ασε τες εξυπναδες περι σκοπευτιριου και κυνηγιου και τεκμιριοσε αυτα που εσυ εγραψες
(ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ (ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ)ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ 18.7-18.8 ΚΛΠ.MEIΩΜΕΝΟ ΚΛΩΤΣΗΜΑ+ΕΧΤΡΑ ΒΑΡΟΣ ΣΤΟ ΟΠΛΟ.Γ'ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΑΠΟΡΕΙΣ,ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!! )
Σιγουρα θα σε χεραιτησι το πουλι αν νομιζεις οτι ο λογος που εφαε 1 σκαι ινε ο διευρυμενος αυλος.
ΦΙΛΕ ΑΘΩ....ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΑ ΤΑ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ...(ΛΟΓΟ ΧΡΟΝΟΥ) ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ(ΟΙ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΤΗΣ ΒΛΗΤΙΚΗΣ)ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ.ΟΜΩΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΑΙ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΑΘΡΟ(ΑΠΟ ΟΠΛΟΓΝΩΣΙΑ) ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΕΤΡΟΥ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ, ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΥΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, ΠΟΥ ΕΠΙΠΛΕΩΝ ΘΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΟΥΝ ΕΝ ΟΛΙΓΗΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ, ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ!!!
Φιλε solon ..... δεν καταλαβες το σημιο της διαφονιας μας ,τα γραφομενα του φιλου Πετρου με βρισκουν 1000% συμφονο για τον διευριμενο αυλο ,αλλα ο φιλος πετρος αντιθετα με εσενα δεν εγραψε καπου οτι τα οπλα με διευριμενους αυλους ειναι μονο για σκοπευτηριο και μαλιστα (ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ) , ( ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!! ).
Ο λογος που αντεδρασα απο τα γραφομενα σου ειναι οτι στην ουσια λες οτι οι χιλιαδες κυνηγοι που διαλεξαν και αγορασαν αυτου του ιδους οπλα εκαναν μεγαλο σφαλμα ,και αν το καταλαβει ο κοσμος ακομα καλυτερα.

Φιλικα Αθως

Φίλε μου Αθω εξηγας μου λιγο το λαθος μου που κυνηγω με όπλο που έχει διευρυμένους αυλους 18,7!!!? :?:
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Φιλε Anthime καπου εσυγχυστικες :) δεν ειναι εγω που το λεω αυτο αλλα ο φιλος SOLON .
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από o kalamaras »

Θα’θελα να παραθέσω ένα μικρό πειραμα που έχει κάποια σχέση με το θέμα.

Μια μέρα που ήμουν στο κυνήγι είχα μαζί μου τον ταχογράφο που μετρά τις ταχύτητες των φυσιγγίων. Στο διάλειμα βρεθήκαμε 4 διαφορετικά όπλα και τα μετρήσαμε στον ταχογράφο. Μάλιστα ρίξαμε 5-6 είδη φυσιγγίων από 1-2 βολές όλα τα όπλα. Σημειώσεις δεν κράτησα αλλά χοντρικά έχει ως εξής:

Όπλο 1. Πολύ καινούργιο, 30’ , αυλός 18.7 ή 18.8
Όπλο 2. Σχετικά καινούργιο, 28’, 18.5
Όπλο 3. Σχετικά παλιό, μάλλον 26’ , μάλλον 18.4
Όπλο 4. Πολύ παλιό, 24’ , 18.3 ή 18.2

Κατά σύμπτωση υπήρχε και μια ‘ιεραρχία’ στα όπλα ανάλογα με παλαιότητα, μήκος κανών, αυλός.
Τα αποτελέσματα ακολούθησαν επίσης εμφανώς αυτή την ‘ιεραρχία’ με το οπλο 1 να δίνει τις πιο ψηλές ταχύτητες ενώ το όπλο 4 τις πιο χαμηλές.

Δεν λέω ότι το πειραμα δίνει καθαρό συμπέρασμα για τη σχέση αυλός-ταχύτητες γιατί όπως είδαμε τα όπλα έχουν κι άλλες διαφορές που μπορεί να επιρεάζουν. Π.χ. το πιο παλιο όπλο (4) ήταν σε κάπως κακή κατάσταση σε σημείο που οι κάνες του μέσα μπορεί να είχαν και σκουριά. Αυτό ενδεχομένως δημιουργεί παραπάνω τριβές και μείωση της ταχύτητας.
Αντίστοιχα στο όπλο 1 με το διευρημένο αυλό ίσως οι μειωμένες τριβές (λόγο του ότι η γόμωση γληστράει πιο εύκολα) να αποδίδουν παραπάνω ταχύτητες (αφού βέβαια έχει επιτευχθεί η έμφραξη).
Και έτσι για να πω και την αποψή μου πέραν από άρθρα, πειράματα και τι λέει η Berreta και η Browning, παν μέτρον άριστον και περι ορέξεως κολοκυθόπιτα..
ASE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 07 Απρ 2011, 19:29

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από ASE »

Έχω στην κατοχή μου δύο όπλα με διευρυμένους αυλούς,ακολουθώντας την μόδα των τελευταίων χρόνων.
Ο προβληματισμός μου μεγάλος και οι δοκιμές που έχω κάνει πάρα πολλές και τα αποτελέσματα χαώδη....
Όλοι σχεδόν οι βλητικοί ισχυρίζονται ότι ο διευρυμένος αυλός προσφέρει καλύτερες κατανομές,μεγαλύτερες ταχύτητες και χαμηλότερη ανάκρουση.
Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως η ποιότητα της κατανομής η οποία είναι εύκολα μετρήσιμη από έναν ερασιτέχνη και δεν απαιτεί όργανα τεχνικά μέσα κλπ.
Μερικά ρολά χαρτόνι είναι αρκετά για να μελετήσεις την κατανομή μιας ντουφεκιάς.
Παρατήρησα τα εξής στις δοκιμές αυτές:
Τα όπλα με διευρυμένο αυλό είχαν πολλές ιδιοτροπίες στα φυσίγγια.Με δύο τύπους φυσιγγίων μου έδωσαν σχεδόν άριστες κατανομές ενώ με όλα τα υπόλοιπα είχαν κατώτερες αποδόσεις από όπλα με κανονικό αυλό.
Συμπέρασμα: Με όπλο κανονικού αυλού είχα σχετικά σταθερή απόδοση με διαφορετικά φυσίγγια ενώ με τα διευρυμένου οι αποκλίσεις ήταν τεράστιες από φυσίγγι σε φυσίγγι.Για να έχω λοιπόν την φημολογούμενη ανώτερη βλητική απόδοση θα πρέπει να ψάχνω πολύ τα φυσίγγιά μου και να τα δοκιμάζω συχνά και σε κάθε αλλαγή παρτίδας ή υλικών γόμωσης.
Η απόδοση του διευρυμένου αυλού με μονόβολα ήταν τραγική και με σχεδόν όλα τα φυσίγγια και τσόκ!!!Αντίθετα ο κανονικός αυλός έδωσε πολύ καλά έως άριστα γκρουπ βολών .(Δοκίμασα τα μονόβολα γιατί ασχολούμαι πολύ με την σκοποβολή με αυτά για ψυχαγωγία αν και δεν κυνηγάω γουρούνια)
Στα φυσίγγια διασποράς επίσης οι αποδόσεις ήταν τραγικές ,πάλι σε αντίθεση με τον κανονικό αυλό που και σε αυτήν την περίπτωση είχαν σταθερώτερες και καλύτερες αποδόσεις ....
Στο κυνήγι και με ψιλά σκάγια και ελαφριές γομώσεις είχα τραυματισμούς και πουλιά που έπεφταν μακριά....Με τον κανονικό αυλό οι τραυματισμοί ήταν λιγότεροι (ανάλογα και την σκόπευση βέβαια...) και τα πουλιά πέφταν κεραυνοβολημένα....
Τα όπλα που χρησιμοποίησα για τις δοκιμές: Βrowning GTS με αυλό 18.7, Browning 525 με αυλό 18.4,18.5, Benelli Black Eagle με αυλό 18.4.
Αποτέλεσμα αυτών των δοκιμών και συμπερασμάτων ήταν να πουλήσω προχθές το GTS (όπλο ενός χρόνου και ελάχιστα χρησιμοποιημένο) καθώς με το σκοπευτήριο ασχολούμαι ελάχιστα και στο κυνήγι δεν είχα τα αποτελέσματα που ήθελα...
Οι δοκιμές μου, έδειξαν ότι τα όπλα αυτά δεν έχουν σταθερή κυνηγετική απόδοση....
Όμως ,όπως έγραψα και πριν, όλοι οι σύγχρονοι βλητικοί θεωρούν ότι ο διευρυμένος αυλός μόνο πλεονεκτήματα έχει που εγώ όμως σε καθημερινή κυνηγετική χρήση δεν το διαπίστωσα....
Aυτα για σημερα....
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από 'petros' »

Φιλοι μου με το να εχεις καλυτερη κατανομη δεν σημαινει οτι και το θηραμα που θα κτυπησεις θα πεσει νεκρο εξαρτατε απο πολλους αλλους παραγωντες και ο πιο σημαντικος ειναι η διατρητηκοτητα των σκαγιων(Αφου βεβαια πετυχεις το θηραμα ;) ).
Δηλ εαν τα σκαγια διαπερασουν το θηραμα μπορει να παει και 100 μετρα να πεσει νεκρο εκτος και εαν κτυπηθει σε σημεια που θα φερουν ακαριαιο το θανατο.
Θανατηφορα σκαγια στα πουλια ειναι τα σκαγια που θα τυληξουν μερικα φτερα σαν σβουρα μεσα στο κρεας του πουλιου.
Μπορει και να μην ειναι κατανοητο οπως το εξηγησα
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από Anthimos »

Φιλοι αν και βρισκω την δοκιμη σε χαρτονι πολυ χρησιμη διαφωνω ως το κατα πόσο πρεπει να αποτελει σαν βασικο κριτηριο για πολλους κατα πόσο λειτουργουν οι αυλοι ενος όπλου ή ενα φυσιγγιο.
Ειναι ενας χρησιμος φθηνος και πρακτικος τροπος που αποτυπωνει πανω στο χαρτι ορισμενα στοιχεια αλλα ως εκει.

Ο λογος ειναι απλος, αποτυπωνει μεν μια δισδιαστατη προβολη της βολής αλλα ταυτοχρονα συγχιζει επειδη:
Η βολη ειναι τρισδιαστατη , ειναι δηλαδη ενα συννεφο με σκαγια που ταξιδευουν και εχει αλλα σκαγια στη αρχη αλλα στο μεσο κι αλλα στο τελος κι αλλα στη περιφερεια με διαφορετικα βλητικα χαρακτηριστικα

Οταν βαλω στο χαρτι ολα τα σκαγια και "δυνατα" κι "αδυνατα" και "φονικα" και "οχι τοσο φονικα" και "αργα" και "γρηγορα" καμνουν ενα αποτυπωμα μια τρυπα στο χαρτι. Αλλα δεν εκφραζουν την ακολουθια των σκαγιων υπο γωνια, αν δηλαδη εκει που λέμε οτι μπηκαν 5 σκαγια στον κυκλο και δεν αφηνει κενα η ντουφεκια πιος μου εγγυατε (κανενας) οτι σε μια τραβερσα η απομακρυνομενο ή διαγωνια εισερχομενο πουλι το πουλι θα φαει την βολη οπως ενα στατικο χαρτονι.
Αντιθετα αν φαει την βολη υπο γωνια και σε κινηση ειναι μια εντελως διαφορετικη ακολουθια σκαγιων που θα πληξει το πουλι απο αυτη που θα βγει στο χαρτονι
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από vti-chris »

Άνθιμε το συγκεκριμένο με την ουρά τον σκαγιών το έχω ψάξει αρκετά και έκανα κάποιους υπολογισμούς παλαιότερα με τριβές των σκαγιών στον αέρα, ταχύτητα και χρόνο για να διανύσουν μια Χ απόσταση και θυμάμαι ότι σε στόχο που κινείται πλάγια με ταχύτητα 80km/h η διαφορά των πρώτων σκαγιών με των τελευταίων είχε περίπου 10εκ. στην πλάγια κίνηση του στόχου στα 30μ..
Δηλαδή ο στόχος θα κινηθεί 10εκ. από την στιγμή που τον συναντά το πρώτο σκάι μέχρι να τον συναντήσει και το τελευταίο.
Για μερικούς τα 10εκ μπορεί να είναι σημαντικά ...για εμένα αυτά αντιστοιχούν σε ένα χτύπο της καρδιά την ώρα του πατήματος της σκανδάλης, σε ένα ελαφρό αεράκι, σε ένα τράνταγμα ,σε..., σε... , σε...
Υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες πιο σημαντικοί από την κατανομή και ταχύτητες των φυσιγγίων που ηθελημένα αγνοούμε (εμού μη εξαιρουμένου!!!)
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από Anthimos »

vti-chris έγραψε:Άνθιμε το συγκεκριμένο με την ουρά τον σκαγιών το έχω ψάξει αρκετά και έκανα κάποιους υπολογισμούς παλαιότερα με τριβές των σκαγιών στον αέρα, ταχύτητα και χρόνο για να διανύσουν μια Χ απόσταση και θυμάμαι ότι σε στόχο που κινείται πλάγια με ταχύτητα 80km/h η διαφορά των πρώτων σκαγιών με των τελευταίων είχε περίπου 10εκ. στην πλάγια κίνηση του στόχου στα 30μ..
Δηλαδή ο στόχος θα κινηθεί 10εκ. από την στιγμή που τον συναντά το πρώτο σκάι μέχρι να τον συναντήσει και το τελευταίο.
Για μερικούς τα 10εκ μπορεί να είναι σημαντικά ...για εμένα αυτά αντιστοιχούν σε ένα χτύπο της καρδιά την ώρα του πατήματος της σκανδάλης, σε ένα ελαφρό αεράκι, σε ένα τράνταγμα ,σε..., σε... , σε...
Υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες πιο σημαντικοί από την κατανομή και ταχύτητες των φυσιγγίων που ηθελημένα αγνοούμε (εμού μη εξαιρουμένου!!!)
Ναι φίλε ακριβως
Επίσης μην ξεχνουμε οτι στις βολές υπο γωνία κατα την συκρουση με τον στοχο τα δεδομενα αλλαζουν.
Αλλαζουν και αν ειναι εισερχομενο ή απομακρυσμενο
Απλα διαφωνω με την βαρυτητα που δινετε σε μια στατικη δοκιμη για βλητικα δεδομενα που εχουν να κάνουν με κινουμενο στοχο με πολλες μεταβλητες.
Ειναι απλα ενα τεστ για να πάρουμε ορισμενα δεδομενα.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Ρε παιθκια στο τελος καμνη η δεν καμνη για το κυνηγι ο μαυρογιεριμος ο διευριμενος αυλος πετε μου να βουρισω να το πουλισω πρην το μαθουν τζε οι αλλοι συναδελφοι κυνηγοι γιατι μετα ε θα το αγοραζη κανενας ,βλεπετε ο παρεας πιο πανω ιπε οτι το GTS οπλο αδουλευτο 1ος χρονου επουλεισε το τζε επνασε το βλαντζι του , ακουης επεζε τα χαρτονια τζε αινε κενα ,επεζε πουλια ουλλα κουτσοφτερα,μα ιντα κακο ε ντουτο ρε παιδι μου. :shock: ;)
Open mind for a different view.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”