ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Back Bore, optimaboreHP ,tribore® ,triplex bore,maxisbore......και τοσα αλλα εργοστασια με διαφορετικες ονομασιες διευριμενου αυλου ειναι ολη αχαπαρη ?πρην 20 χρονια που πηρα το προτο μου οπλο ενα beretta 682 ολοι οι ηδιμονες μου ιπαν το γνοστο σλοκαν για τα 682 ,οι παλιοι θα θυμουντε καλυτερα ετζε σκοτονουν, εινε ιδιοτροπα με τες χαρτουτσιες τζε τζε .. ιστερα που λια χρονια ουλη επιαν 682 .μετα που λια χρονια εβγικαν τα προτα browning με αυλους 18.7 18.8 αρκεπσαν παλε ε να τρεχουν τα σκαγια που την καννη γιατι εν θα στινη πιεση και πλα πλα .Εγω ξερω ενα πραμα ο κυπρεος ειναι παντογνοστης τζε το δικο του ε το καλυτερο . :D
Το οπλο που εχω με αυλους 18.7 το αγορασα τα χριστουγενα και το κυνιγισα μεχρι το τελος της σεζον να πω το ιμαρτον μου τηλεφονικου καταλογους και χαρτονια δεν πυροβολισα αλλα οτι πουλι επεξα τζικλες κυριος που ε τζε μιτσι πουλι τζε ιμουν πανο του εν ερεξε που μεσα στα σκαγια αρα η κατανομες ειναι πολυ καλες. ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athos 1978 την 20 Μάιος 2012, 14:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από kypros »

Εανς απο τους λογους που παλια οι αυλοι ηταν πιο στενοι ηταν οτι το κυειο υλικο βυσματωσης ηταν η μαλλινη ταπα. Τα πλαστικα πιστονια αργοτερα ειχαν εφευρεθει.

Οποτε και οι αυλοι ηταμ στενοι γαι να γινεται καλυτερη εμφραξη των αεριων που αφηνει το φυσιγγιο και να μην περνα μπροστα στα σκαγια οπως συμβαινει τωρα οταν διευρυμενος αυλος χρημιμοποιειται με μαλλινες ταπες.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
chr34
Full Member
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 17:18

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από chr34 »

Γεια σε ολους ,
Ενδιαφέρων θέμα!
Εδω και καιρό προσπαθώ να βρω τα υπέρ και τα κατά του διευρυμένου άυλου, χωρίς όμως ιδιαίτερα αποτελέσματα.
Έχω όπλα με αυλούς 18,4 18,5 και 18,6 και με τα τρια οπλα χρησιμοποιώ τα ιδια φυσίγγια (ιδιογομωσεις) και εχω τα ιδια αποτελέσματα.Η μονη διαφορα που παρατήρησα στα οπλα με πιο ανοικτό αυλο ειναι το μειωμένο λάκτισμα.
Εχω ομως μια απορία ,γιατι η Beretta στα κυνηγετικά της μοντελλα και στην πιο ακριβή σειρά δεν χρησιμοποιεί το OPTIMA BORE?
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

chr34 έγραψε:Γεια σε ολους ,
Ενδιαφέρων θέμα!
Εδω και καιρό προσπαθώ να βρω τα υπέρ και τα κατά του διευρυμένου άυλου, χωρίς όμως ιδιαίτερα αποτελέσματα.
Έχω όπλα με αυλούς 18,4 18,5 και 18,6 και με τα τρια οπλα χρησιμοποιώ τα ιδια φυσίγγια (ιδιογομωσεις) και εχω τα ιδια αποτελέσματα.Η μονη διαφορα που παρατήρησα στα οπλα με πιο ανοικτό αυλο ειναι το μειωμένο λάκτισμα.
Εχω ομως μια απορία ,γιατι η Beretta στα κυνηγετικά της μοντελλα και στην πιο ακριβή σειρά δεν χρησιμοποιεί το OPTIMA BORE?
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ...ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΟΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ 1526(ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΙΣ ΟΠΛΩΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ))ΑΠΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΤΗΣ <<ΕΞΕΛΙΞΗΣ>> ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ, ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΟΜΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ(ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΧΕΔΩΝ ΜΙΣΟ ΑΙΩΝΑ) ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ.ΤΟ OPTIMA BORE ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ ΓΚΑΜΑ.ΟΙ ΑΥΛΟΙ ΤΩΝ ΟΠΛΩ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ, Γ'ΑΥΤΟ ΜΙΛΑΜΕ ΦΑΝΤΑΖΟΜΕ!! ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ (ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ)ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ 18.7-18.8 ΚΛΠ.MEIΩΜΕΝΟ ΚΛΩΤΣΗΜΑ+ΕΧΤΡΑ ΒΑΡΟΣ ΣΤΟ ΟΠΛΟ.Γ'ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΑΠΟΡΕΙΣ,ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SOLON-FAIR ΤΕΑΜ την 21 Μάιος 2012, 13:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από Athos 1978 »

solon loyka έγραψε:
chr34 έγραψε:Γεια σε ολους ,
Ενδιαφέρων θέμα!
Εδω και καιρό προσπαθώ να βρω τα υπέρ και τα κατά του διευρυμένου άυλου, χωρίς όμως ιδιαίτερα αποτελέσματα.
Έχω όπλα με αυλούς 18,4 18,5 και 18,6 και με τα τρια οπλα χρησιμοποιώ τα ιδια φυσίγγια (ιδιογομωσεις) και εχω τα ιδια αποτελέσματα.Η μονη διαφορα που παρατήρησα στα οπλα με πιο ανοικτό αυλο ειναι το μειωμένο λάκτισμα.
Εχω ομως μια απορία ,γιατι η Beretta στα κυνηγετικά της μοντελλα και στην πιο ακριβή σειρά δεν χρησιμοποιεί το OPTIMA BORE?
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ...ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΟΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ 1526(ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΙΣ ΟΠΛΩΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ))ΑΠΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΤΗΣ <<ΕΞΕΛΙΞΗΣ>> ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ, ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΟΜΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ(ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΧΕΔΩΝ ΜΙΣΟ ΑΙΩΝΑ) ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ.ΤΟ OPTIMA BORE ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ ΓΚΑΜΑ.ΟΙ ΑΥΛΟΙ ΤΩΝ ΟΠΛΩ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ, Γ'ΑΥΤΟ ΜΙΛΑΜΕ ΦΑΝΤΑΖΟΜΕ!! ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ (ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ)ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ 18.7-18.8 ΚΛΠ.Γ'ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΑΠΟΡΕΙΣ,ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΟΤΙ ΑΝΤΙΠΑΘΗΣ ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΕ ΔΙΕΥΡΙΜΕΝΟ ΑΥΛΟ ΚΑΙ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΣΟΥ ΕΣΤΟ ΚΑΙ ΕΝΑ .ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣ ?ΝΑ ΠΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΠΛΑ ΜΕ ΔΙΕΥΡΙΜΕΝΟ ΑΥΛΟ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΕΠΙΔΗ ΚΑΠΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ Η ΓΝΟΣΤΟΣ ΣΟΥ ΕΚΑΜΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΕ ΧΑΡΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΟΙ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ,ΜΠΕΡΔΕΥΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΕΑΡΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ .ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ BERETTA ME ΑΥΛΟΥΣ 18.3 BREDA&BERETTA ME ΑΥΛΟΥΣ 18.4 SKB ME ΑΥΛΟΥΣ 18.5 ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥΣ ΑΥΛΟΥΣ ΟΠΟΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΤΥΧΕ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕΡΑ ΟΠΟΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΣΠΑΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΛΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ,ΟΠΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.7
ΛΕΣ ΟΤΙ Ο ΑΥΛΟΣ 18.7 18.8 ΚΑΝΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΚΟΠΕΥΤΙΡΙΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΔΙΛΑΔΗ Ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ ΔΕΝ ΧΡΙΑΖΕΤΑΙ ΣΟΣΤΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΘΑ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΙ ΝΑ ΣΠΑΖΗ ΔΙΣΚΟΥΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΣΚΑΓΙΑ, ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΝ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΝΙ ΜΠΟΡΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΚΑΓΙΑ . ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΑΜΦΙΒΑΛΗΣ ΦΕΡΕ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΠΕΖΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΣΙΓΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΑΘΛΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΕ ΔΟΚΙΜΕΣ Ο ΠΑΡΕΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΞΑΠΟΛΙΣΕΙΣ ΤΖΕ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΤΑ ΣΙΔΕΡΟΣΩ ΜΕ ΤΟΝ 18.7 ΑΥΛΟ
Φιλικα ΑΘΩΣ
Open mind for a different view.
chr34
Full Member
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 17:18

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από chr34 »

Δεν νομίζω πως καμια βιομηχανία κατασκευής όπλων να θέλει να βγάζει στην αγορά οπλα που δεν αποδίδουν!
Το θεμα ειναι ομως αφου ο διευρυμένος αυλος ειναι οτι καλητερο γιατι συνεχιζουν να κατασκευαζουν οπλα με συμβατικό αυλo;
Ακομα και η Browning που ειναι απο τις πρωτες που πλασαρε οπλα overbored συνεχίζει και αυτη να κατασκευαζει οπλα με κανονικούς αυλους ειδικά στα πιο ακριβά τις μοντελλα !
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από Athos 1978 »

chr34 έγραψε:Δεν νομίζω πως καμια βιομηχανία κατασκευής όπλων να θέλει να βγάζει στην αγορά οπλα που δεν αποδίδουν!
Το θεμα ειναι ομως αφου ο διευρυμένος αυλος ειναι οτι καλητερο γιατι συνεχιζουν να κατασκευαζουν οπλα με συμβατικό αυλo;
Ακομα και η Browning που ειναι απο τις πρωτες που πλασαρε οπλα overbored συνεχίζει και αυτη να κατασκευαζει οπλα με κανονικούς αυλους ειδικά στα πιο ακριβά τις μοντελλα !
Προς θεου δεν ιπε κανενας οτι ειναι το οτι καλητερο ο διευρυμένος αυλος αλλα ουτε το οτι χειροτερο. τριχες κατσαρες ειναι οσο και το 18.5 μεχρι το 18.7 0.2mm ,απο την αλλη τη στοιχιζη της συγκεκριμενης εταιριας να τα κατασκευαζη οπος ηταν παλια με 18.5 τιποτε. και γιατι πολλες αλλες μεγαλες εταιριες δεν επεμειναν στον συμβατικο αυλo και ακολουθισαν αυτη την λαθος τεχνικη για πολλους ?
Open mind for a different view.
ASE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 07 Απρ 2011, 19:29

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από ASE »

OXI ΦΙΛΕ ΜΟΥ
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από πανικος »

εχω 5 οπλα που κυνηγω με αυλους απο 18.3,18.4και18.5 εκτος απο το winchester select sport που αγορασα περσι το καλοκαιρι που ειναι 18.7.ολα μου τα οπλα τα αγαπω και εχω πολυ καλες επιτυχιες μαζι τους.η μονη διαφορα που βρηκα με το 18.7 που το κυνηγησα παραπανω απο τα αλλα περσι εινα οτι τα τσιοκ που χρησιμοποιησα απο τρυγονι τζικλα τραχηλα ηταν 4-3 ενω παντα στα αλλα μου οπλα εχω 3-1.αυτο γιατι διαπιστωσα οτι οι κατανομες του 18.7 ειναι πολυ στενες σε κοντινες αποστασεις.τα τσιοκ 1-2-3 στον 18.7 ειναι πολυ πιο στενα απο ενα 18.4
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από 'petros' »

Φιλε πανικο το winchester select sporting το εχω και εγω και παρατηρησα ακριβως το ιδιο πραγμα και στα κυνηγια μου ολα λαγο(ταππα) φασσα(πιστονι) τζικλα(ταππα) και σκοπευτηριο χρησημοποιω παντα τσοκ 4-3 και κατι ακομα δεν εχει πολυ κλωτσημα στες βολες (δηλ οσο ειχα με οπλα 18.3,4,5)
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”