ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΘΑ ΕΞΕΦΡΑΖΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΨΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΑ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ ΤΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΣΟΠΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ.Έχω στην κατοχή μου δύο όπλα με διευρυμένους αυλούς,ακολουθώντας την μόδα των τελευταίων χρόνων.
Ο προβληματισμός μου μεγάλος και οι δοκιμές που έχω κάνει πάρα πολλές και τα αποτελέσματα χαώδη....
Όλοι σχεδόν οι βλητικοί ισχυρίζονται ότι ο διευρυμένος αυλός προσφέρει καλύτερες κατανομές,μεγαλύτερες ταχύτητες και χαμηλότερη ανάκρουση.
Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως η ποιότητα της κατανομής η οποία είναι εύκολα μετρήσιμη από έναν ερασιτέχνη και δεν απαιτεί όργανα τεχνικά μέσα κλπ.
Μερικά ρολά χαρτόνι είναι αρκετά για να μελετήσεις την κατανομή μιας ντουφεκιάς.
Παρατήρησα τα εξής στις δοκιμές αυτές:
Τα όπλα με διευρυμένο αυλό είχαν πολλές ιδιοτροπίες στα φυσίγγια.Με δύο τύπους φυσιγγίων μου έδωσαν σχεδόν άριστες κατανομές ενώ με όλα τα υπόλοιπα είχαν κατώτερες αποδόσεις από όπλα με κανονικό αυλό.
Συμπέρασμα: Με όπλο κανονικού αυλού είχα σχετικά σταθερή απόδοση με διαφορετικά φυσίγγια ενώ με τα διευρυμένου οι αποκλίσεις ήταν τεράστιες από φυσίγγι σε φυσίγγι.Για να έχω λοιπόν την φημολογούμενη ανώτερη βλητική απόδοση θα πρέπει να ψάχνω πολύ τα φυσίγγιά μου και να τα δοκιμάζω συχνά και σε κάθε αλλαγή παρτίδας ή υλικών γόμωσης.
Η απόδοση του διευρυμένου αυλού με μονόβολα ήταν τραγική και με σχεδόν όλα τα φυσίγγια και τσόκ!!!Αντίθετα ο κανονικός αυλός έδωσε πολύ καλά έως άριστα γκρουπ βολών .(Δοκίμασα τα μονόβολα γιατί ασχολούμαι πολύ με την σκοποβολή με αυτά για ψυχαγωγία αν και δεν κυνηγάω γουρούνια)
Στα φυσίγγια διασποράς επίσης οι αποδόσεις ήταν τραγικές ,πάλι σε αντίθεση με τον κανονικό αυλό που και σε αυτήν την περίπτωση είχαν σταθερώτερες και καλύτερες αποδόσεις ....
Στο κυνήγι και με ψιλά σκάγια και ελαφριές γομώσεις είχα τραυματισμούς και πουλιά που έπεφταν μακριά....Με τον κανονικό αυλό οι τραυματισμοί ήταν λιγότεροι (ανάλογα και την σκόπευση βέβαια...) και τα πουλιά πέφταν κεραυνοβολημένα....
Τα όπλα που χρησιμοποίησα για τις δοκιμές: Βrowning GTS με αυλό 18.7, Browning 525 με αυλό 18.4,18.5, Benelli Black Eagle με αυλό 18.4.
Αποτέλεσμα αυτών των δοκιμών και συμπερασμάτων ήταν να πουλήσω προχθές το GTS (όπλο ενός χρόνου και ελάχιστα χρησιμοποιημένο) καθώς με το σκοπευτήριο ασχολούμαι ελάχιστα και στο κυνήγι δεν είχα τα αποτελέσματα που ήθελα...
Οι δοκιμές μου, έδειξαν ότι τα όπλα αυτά δεν έχουν σταθερή κυνηγετική απόδοση....
Όμως ,όπως έγραψα και πριν, όλοι οι σύγχρονοι βλητικοί θεωρούν ότι ο διευρυμένος αυλός μόνο πλεονεκτήματα έχει που εγώ όμως σε καθημερινή κυνηγετική χρήση δεν το διαπίστωσα....
ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από kanaris »

καλησπερα! εχουμε καποια συγκριση οσο αφορα την διατρηση των σκαγιων π.χ. σε τηλεφωνικους καταλογους?
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

παντως και εγω απο μια συγκριση που εκανα τελευταια με ενα 682 gold e optima bore με αυλο 18.6 και ενα ΜΚ10 back bore, vector pro με αυλο 18.8 εβγαλα τα ακολουθα συμπερασμα:
οι ντουφεκες του beretta με τα εργοστασιακα τσιοκ ειναι πιο μαζεμενες με πιο καλες κατανομες σε συγκριση με τα εργοστασιακα τσιοκ του miroku. οταν χρησιμοποιησα extented τσιοκ ομως στο miroku τα αποτελεσματα ηταν πολυ παρομοια με του beretta!!! (οι αποστασεις βολης, η συσφιξη του τσιοκ και τα φυσίγγια ηταν τα ιδια)
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από nature »

kanaris έγραψε:καλησπερα! εχουμε καποια συγκριση οσο αφορα την διατρηση των σκαγιων π.χ. σε τηλεφωνικους καταλογους?
Σε μια πρόχειρη δοκιμή που έκανα το καλοκαίρι σε τηλεφωνικούς καταλόγους με 18.4 και 18.8, ο διευρυμένος αυλός είχε διαπεράσει καμιά 10αριά περισσότερες σελίδες. Νο 9 σκάϊ 32 γρ
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από Phinix »

ενεκατοσετε με τέλεια τωρα
το 18.6 θεωρείτε διευρυμένος η όχι
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από Costas_ »

Σαν τον διευρημένο αυλό δεν έχει!!! φυσικά όπως και σε κάννες με μή διευρημένους αυλούς, η καλή κατανομή εξαρτάται από τον σωστό συνδιασμό αυλού - τσόκ - φυσιγγίου!

Είτε με διευρημένο ή όχι αυλό αμαν πετύχεις τον συνδιασμό όλα καλά - απλά εγώ πιστεύω ότι με διευρημένο αυλό απλά πετυχαινεις περισσότερους "καλούς" συνδιασμούς ειδικά σε σχέση με τον παράγοντα φυσιγγίου.

Σύν το πλεονέκτημα στο λάκτισμα.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Φίλοι , με τούς διευρυμένους αυλούς τα Αμερικάνικα φυσίγγια δουλεύουν καλύτερα, λογο της ποιότητας του πλαστικού βύσματος που παρέχουν καλύτερη εμφραξη των αερίων,αυτό ισχυρίζονται κάποιοι επόνυμοι. Δεν χάνεται τίποτε να το δοκιμάσετε.
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από vti-chris »

Θέλουν και $$$ Λεύκιε!!!
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Aν τα αγοράσεις απο Κύπρο, και μιλούμε βασικά για Remington + Winchester, δεν γνωρίζω αλλα Αμερικάνικα φυσίγγια, τοτε κάμνουν και τα EURO...... :) :) :)
Άβαταρ μέλους
XS^PRESTIGE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010, 08:04

Re: ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από XS^PRESTIGE »

Ποια φυσιγγια προτεινεται και τι σκαι για τα remington kai winchester ???
The best there is
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”