SKEET CHOKE

Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

virtualgreek έγραψε:
682 GOLD E έγραψε:ενδιαφερουσες πληροφοριες!! στα νεα beretta τα εργοστασιακα τσιοκ το μπλε ειναι το 5 και το κοκκινο που γραφει skeet ειναι το 6 δηλ?
Το μπλέ είναι το 5 ή αλλιώς Cylinder (κύλινδρος).
Το κόκκινο είναι περίπου το 4.5

Σ. Μακρής
μα σοβαρα?? επειδη αρχικα που τα συγκρινα και εβαλα το χερι μου μεσα μου φανηκε πιο ανοιχτο το κοκκινο!! ευχαριστο παντος φιλε σαββα!
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από BECCACCIA »

στο δικο μου περεττα το κοκκινο σκεετ ειναι πιο ανοιχτο απο το κυλινδρο. και εχει αρνιτικη συσφιξη
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

BECCACCIA έγραψε:στο δικο μου περεττα το κοκκινο σκεετ ειναι πιο ανοιχτο απο το κυλινδρο. και εχει αρνιτικη συσφιξη
KAI EMENA ETSI EINAI!!!!!
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

virtualgreek έγραψε:
vti-chris έγραψε:Μια διόρθωση...
Όσο αφορά τις περισσότερες εταιρίες...ΝΑΙ το skeet είναι μεταξύ 4* και 5*.
Για την Beretta όμως τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά...έχει 2 εκδόσεις skeet choke το κανονικό και το EU.
Το EU έχει άνοιγμα 6*(ελαφρώς καμπάνα δηλαδή-μεγαλύτερο και από 5*).

Βέβαια και στο δικό μου Browning ultra plus(εσσωτερικά) το 5* είναι πιο ανοικτό από τους συνήθεις κυλίνδρους που γνωρίζουμε σε αντίθεση με τα MIDAS που είναι της Briley και έχουν διάμετρο κανονικού κυλίνδρου σε σχέση με τον αυλό του όπλου.

Συμπέρασμα...κάθε εταιρεία ακολουθεί τα δικά της standards σχετικά με τα τσοκαρίσματά τους...είτε αυτές είναι εταιρείες όπλων είτε εταιρείες βελτιώσεως.

Σαν κανόνα όμως θα μπορούσαμε να τα κατατάξουμε όπως τα έχουν αναφέρει πιο πάνω οι συνάδερφοι με εξέρεση το skeet choke EU της beretta.
Πολύ ωραία τα εξήγησες συνάδελφε! Και ειδικά το κομμάτι αυτό: "σε αντίθεση με τα MIDAS που είναι της Briley και έχουν διάμετρο κανονικού κυλίνδρου σε σχέση με τον αυλό του όπλου."
σαββα εχεισ πμ
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από marinos.a »

του λόγου το αληθές

συγκεκριμένα για beretta
untitled.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από virtualgreek »

682 GOLD E έγραψε:
BECCACCIA έγραψε:στο δικο μου περεττα το κοκκινο σκεετ ειναι πιο ανοιχτο απο το κυλινδρο. και εχει αρνιτικη συσφιξη
KAI EMENA ETSI EINAI!!!!!
Συγνώμη παιδιά γράψτε λάθος στο προηγούμενο μου ποστ.
Skeet EU το οποίο έχει αρνητική σύσφιξη 0.759 σε αυλό Optima Bore που έχει σύσφιξη 0.733.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
andreas b525
Full Member
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 13 Φεβ 2012, 16:46

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από andreas b525 »

τι choke προτείνεται όταν τα πουλια που κυνηγάς είναι σε κανονικά επίπεδα ούτε ψιλά ούτε χαμηλά?
Γιατρός

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από Γιατρός »

andreas b525 έγραψε:τι choke προτείνεται όταν τα πουλια που κυνηγάς είναι σε κανονικά επίπεδα ούτε ψιλά ούτε χαμηλά?
Νομίζω εξαρτάται αν είσαι/κυνηγάς σε πυκνά ή ανοικτό πεδίο
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από KINIGOSS »

andreas b525 έγραψε:τι choke προτείνεται όταν τα πουλια που κυνηγάς είναι σε κανονικά επίπεδα ούτε ψιλά ούτε χαμηλά?
4-3
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από LEFKIOS »

andreas b525 έγραψε:τι choke προτείνεται όταν τα πουλια που κυνηγάς είναι σε κανονικά επίπεδα ούτε ψιλά ούτε χαμηλά?
Αν οι αποστάσεις που θα κτυπάς το θύραμα είναι 25 με 30μ τότε ενα 5-4 η 5-3 θα ήταν ο ιδανικότερος συνδιασμός. Το σινακλίκι σου θα ηταν πάντα γεμάτο. Αν οι αποστάσεις σου αυξάνονται στα 35-40μ τότε ενας πολύ καλός συνδιασμός είναι το 4-3 η 4-2. Ποιό στενα τσοκαρίσματα δεν θα βοηθούσε πιστεύω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”