SKEET CHOKE

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

SKEET CHOKE

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Επειδη τελευταια χρησιμοποιω ανοικτα τσιοκαρισματα και μου φαινονται οτι πρεπει για γενικο κυνηγι (αλλα εξαρταται και πως κυνηγα ο καθε ενας) ηθελα να μαθω περισσοτερες πληροφοριες.

Ακουμε για skeet choke...τελικα πιο ειναι? Είναι το 5? Ειναι ξεχωριστο choke πιο ανοικτο απο το 5? Ειναι ο κυλινδρος? Ειναι πιο στενο του 5?

Μπορει απο εταιρεια σε εταιρεια να εχει διαφορα? Για παραδειγμα το BERETTA S682 GOLD E εχει τσιοκ 5 και αλλο που γραφει skeet και μαλλον ειναι πιο ανοικτο.

Στους αγωνες SKEET λογικα γινετε ελεγχος των οπλων για το τι τσιοκαρισμα εχουν πανω...

Επισης υπαρχουν και τα σταθερα τσιοκ skeet.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
n3ktar
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιουν 2011, 20:51

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από n3ktar »

Φιλε μ εχω κ εγω αυτη την απορια. Νομιζω οτι απο εταιρια σε εταιρια διαφερουν χωρις να ειμαι σιγουρος βεβαια!Για παραδειγμα τα τσιοκ της teague τα οποια χρησημοποιω,
εχω την εντυπωση οτι το skeet εχουν το πιο κλειστο που το κυλινδρο!
tsitsios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2011, 14:12

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από tsitsios »

ρε παιδια, ξερει καπιος αν το (Μ) motify ειναι το 3 που λεμε ? ή εν 2,5?
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από marinos.a »

εν αρκετά κατατοπιστικός ο κατάλογος
Capture.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από marinos.a »

αυτό για τις σχέσεις μεταξύ συσφίξεων
choke_chart.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Si vis pacem, para bellum
tsitsios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2011, 14:12

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από tsitsios »

ευχαριστω Μαρινο πολυ κατατοπιστικος νασε καλα
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από vti-chris »

Μια διόρθωση...
Όσο αφορά τις περισσότερες εταιρίες...ΝΑΙ το skeet είναι μεταξύ 4* και 5*.
Για την Beretta όμως τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά...έχει 2 εκδόσεις skeet choke το κανονικό και το EU.
Το EU έχει άνοιγμα 6*(ελαφρώς καμπάνα δηλαδή-μεγαλύτερο και από 5*).

Βέβαια και στο δικό μου Browning ultra plus(εσσωτερικά) το 5* είναι πιο ανοικτό από τους συνήθεις κυλίνδρους που γνωρίζουμε σε αντίθεση με τα MIDAS που είναι της Briley και έχουν διάμετρο κανονικού κυλίνδρου σε σχέση με τον αυλό του όπλου.

Συμπέρασμα...κάθε εταιρεία ακολουθεί τα δικά της standards σχετικά με τα τσοκαρίσματά τους...είτε αυτές είναι εταιρείες όπλων είτε εταιρείες βελτιώσεως.

Σαν κανόνα όμως θα μπορούσαμε να τα κατατάξουμε όπως τα έχουν αναφέρει πιο πάνω οι συνάδερφοι με εξέρεση το skeet choke EU της beretta.
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από virtualgreek »

vti-chris έγραψε:Μια διόρθωση...
Όσο αφορά τις περισσότερες εταιρίες...ΝΑΙ το skeet είναι μεταξύ 4* και 5*.
Για την Beretta όμως τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά...έχει 2 εκδόσεις skeet choke το κανονικό και το EU.
Το EU έχει άνοιγμα 6*(ελαφρώς καμπάνα δηλαδή-μεγαλύτερο και από 5*).

Βέβαια και στο δικό μου Browning ultra plus(εσσωτερικά) το 5* είναι πιο ανοικτό από τους συνήθεις κυλίνδρους που γνωρίζουμε σε αντίθεση με τα MIDAS που είναι της Briley και έχουν διάμετρο κανονικού κυλίνδρου σε σχέση με τον αυλό του όπλου.

Συμπέρασμα...κάθε εταιρεία ακολουθεί τα δικά της standards σχετικά με τα τσοκαρίσματά τους...είτε αυτές είναι εταιρείες όπλων είτε εταιρείες βελτιώσεως.

Σαν κανόνα όμως θα μπορούσαμε να τα κατατάξουμε όπως τα έχουν αναφέρει πιο πάνω οι συνάδερφοι με εξέρεση το skeet choke EU της beretta.
Πολύ ωραία τα εξήγησες συνάδελφε! Και ειδικά το κομμάτι αυτό: "σε αντίθεση με τα MIDAS που είναι της Briley και έχουν διάμετρο κανονικού κυλίνδρου σε σχέση με τον αυλό του όπλου."
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

virtualgreek έγραψε:
vti-chris έγραψε:Μια διόρθωση...
Όσο αφορά τις περισσότερες εταιρίες...ΝΑΙ το skeet είναι μεταξύ 4* και 5*.
Για την Beretta όμως τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά...έχει 2 εκδόσεις skeet choke το κανονικό και το EU.
Το EU έχει άνοιγμα 6*(ελαφρώς καμπάνα δηλαδή-μεγαλύτερο και από 5*).

Βέβαια και στο δικό μου Browning ultra plus(εσσωτερικά) το 5* είναι πιο ανοικτό από τους συνήθεις κυλίνδρους που γνωρίζουμε σε αντίθεση με τα MIDAS που είναι της Briley και έχουν διάμετρο κανονικού κυλίνδρου σε σχέση με τον αυλό του όπλου.

Συμπέρασμα...κάθε εταιρεία ακολουθεί τα δικά της standards σχετικά με τα τσοκαρίσματά τους...είτε αυτές είναι εταιρείες όπλων είτε εταιρείες βελτιώσεως.

Σαν κανόνα όμως θα μπορούσαμε να τα κατατάξουμε όπως τα έχουν αναφέρει πιο πάνω οι συνάδερφοι με εξέρεση το skeet choke EU της beretta.
Πολύ ωραία τα εξήγησες συνάδελφε! Και ειδικά το κομμάτι αυτό: "σε αντίθεση με τα MIDAS που είναι της Briley και έχουν διάμετρο κανονικού κυλίνδρου σε σχέση με τον αυλό του όπλου."
ενδιαφερουσες πληροφοριες!! στα νεα beretta τα εργοστασιακα τσιοκ το μπλε ειναι το 5 και το κοκκινο που γραφει skeet ειναι το 6 δηλ?
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: SKEET CHOKE

Δημοσίευση από virtualgreek »

682 GOLD E έγραψε:ενδιαφερουσες πληροφοριες!! στα νεα beretta τα εργοστασιακα τσιοκ το μπλε ειναι το 5 και το κοκκινο που γραφει skeet ειναι το 6 δηλ?
Το μπλέ είναι το 5 ή αλλιώς Cylinder (κύλινδρος).
Το κόκκινο είναι περίπου το 4.5

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”